Gemiderma®

1 g maści zawiera 5 mg kwasu borowego. Preparat zawiera lanolinę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Gemiderma® tuba 20 g, maść 6,37zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania zewnętrznego o działaniu ściągającym, wysuszającym i słabo antyseptycznym. Zawarty w maści kwas borowy wykazuje słabe działanie bakterio- i grzybostatyczne. Łatwo wchłania się przez uszkodzoną skórę, nie ulega metabolizmowi i nie kumuluje się w tkankach miękkich. T0,5 wynosi ok. 24 h. Wydalany jest z moczem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. 1-2 razy na dobę nanosić cienką warstwę maści na miejsca chorobowo zmienione i rozsmarować. Jeżeli objawy nie ustąpią po 3 dniach stosowania, pacjent powinien zwrócic się do lekarza.

Wskazania

Pomocniczo w stanach zapalnych skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na rozległe rany, błony śluzowe, do oczu, na uszkodzoną skórę, na dużą powierzchnię skóry. Dzieci w wieku poniżej 3 lat.

Środki ostrożności

Stosować wyłącznie na skórę, przez jak najkrótszy czas. Ze względu na zawartość lanoliny preparat może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Długotrwałe stosowanie preparatu na duże powierzchnie uszkodzonej skóry może powodować kumulacje kwasu borowego w organizmie (ryzyko zatrucia kwasem borowym).

Ciąża i laktacja

Stosowanie w okresie ciąży i karmienia piersią wyłącznie na zalecenie lekarza. W razie stosowania preparatu w okresie karmienia piersią należy uważać, aby lek nie wszedł w kontakt ze skórą piersi, należy bowiem unikać przypadkowego spożycia przez niemowlę i/lub unikać przypadkowego kontaktu leku ze skórą niemowlęcia.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancję Boric acid.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 5 mg kwasu borowego. Preparat zawiera lanolinę.

1 g płynu zawiera 40 mg fenolu, 80 mg rezorcynolu i 8 mg kwasu borowego.

1 g roztworu zawiera 30 mg kwasu borowego.

100 g preparatu Acifungin zawiera: 2,5 g kwasu borowego, 0,6 g kwasu salicylowego, 1 g kwasu galusowego bezwodnego, 1,2 g kwasu octowego lodowatego, 6,1 g taniny, 1 g salicylanu metylu. 100 g preparatu Acifungin forte zawiera: 4,024 g kwasu borowego, 0,966 g kwasu salicylowego, 1,61 g kwasu galusowego bezwodnego, 2 g kwasu octowego lodowatego, 4,4 g taniny, 1 g salicylanu metylu.

1 czopek zawiera 42,4 mg zasadowego galusanu bizmutu, 17,4 mg tlenku bizmutu, 0,6 mg oksyjodogalusanu bizmutu, 17,4 mg rezorcynolu, 357 mg kwasu borowego, 212 mg tlenku cynku, 35,4 mg balsamu peruwiańskiego.

100 g płynu zawiera: 3 g kwasu borowego, 2 g rezorcynolu, 0,2 g lewomentolu, 0,05 g tymolu.

1 g pudru zawiera 100 mg kwasu borowego i 10 mg kwasu salicylowego.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na wakacjach, w niestandardowych sytuacjach Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na ...

Atopowe zapalenie skóry dotyczy około 20 procent dzieci. Na skórze maluchów cierpiących na atopię pojawiają się czerwone swędzące plamy. Podrażniona, sucha skóra ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.