Fusacid®

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany propylu i metylu oraz butylohydroksyanizol (BHA).

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Fusacid® 20 g, krem 29,43 zł 2017-10-31

Działanie

Antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym w wyniku hamowania syntezy białka bakteryjnego. Działa zwłaszcza na Staphylococcus aureus, ponadto na Streptococcus spp., Corynebacterium spp., Neisseria spp. i niektóre bakterie z rodzaju Clostridium. Zastosowany miejscowo przenika przez skórę, także nieuszkodzoną. Stopień przenikania zależy m.in. od czasu narażenia na działanie kwasu fusydynowego i stanu skóry. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie w postaci metabolitów, które w dużych stężeniach występują w żółci; w małej ilości jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość kremu nanosi się 3-4 razy na dobę na skórę zmienioną chorobowo, po uprzednim jej oczyszczeniu. Krem można także stosować 1-2 razy na dobę pod ochronnym gazowym opatrunkiem.

Wskazania

Miejscowe leczenie zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na kwas fusydynowy, zwłaszcza Staphylococcus aureus.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas fusydynowy i jego sole lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu (zwłaszcza BHA lub estry kwasu p-hydroksybenzoesowego). Nie stosować w zakażeniach wywołanych przez Pseudomonas aeruginosa.

Środki ostrożności

Stosowanie miejscowe czasami prowadzi do wzrostu oporności drobnoustrojów na kwas fusydynowy. Długotrwałe stosowanie może spowodować rozwój dodatkowego zakażenia wywołanego opornymi drobnoustrojami, w tym grzybami. Ostrożnie stosować w okolicy oczu. Zawarte w kremie p-hydroksybenzoesany propylu i metylu oraz BHA mogą powodować miejscową reakcję alergiczną skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry). Dodatkowo BHA może spowodować podrażnienie błon śluzowych.

Niepożądane działanie

Obserwowano reakcje skórne i reakcje nadwrażliwości, takie jak świąd, podrażnienie, pieczenie, suchość, wysypka (rumieniowa, różyczka grudkowa i krostkowa), kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk, rumień, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk oczodołu.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży, chyba że jest to niezbędne, po rozważeniu korzyści do ryzyka. Nie zostało określone bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet karmiących piersią; jest jednak mało prawdopodobne, aby kwas fusydynowy stosowany miejscowo przenikał do mleka kobiecego w ilości, która może mieć wpływ na dziecko.

Cena

Fusacid®, cena 100% 29,43 zł

Preparat zawiera substancję Fusidic acid.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g kremu lub maści zawiera 20 mg kwasu fusydynowego. Krem zawiera alkohol cetylowy, sorbinian potasu oraz butylohydroksyanizol. Masć zawiera alkohol cetylowy, lanolinę oraz butylohydroksytoluen.

1 g kremu zawiera 1 mg walerianianu betametazonu i 20 mg kwasu fusydynowego. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, alkohol cetostearylowy i sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego. Lek zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany propylu i metylu oraz butylohydroksyanizol (BHA).

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.