Fusacid®

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany propylu i metylu oraz butylohydroksyanizol (BHA).

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Fusacid® 20 g, krem 29,43zł 2017-10-31

Działanie

Antybiotyk o działaniu przeciwbakteryjnym w wyniku hamowania syntezy białka bakteryjnego. Działa zwłaszcza na Staphylococcus aureus, ponadto na Streptococcus spp., Corynebacterium spp., Neisseria spp. i niektóre bakterie z rodzaju Clostridium. Zastosowany miejscowo przenika przez skórę, także nieuszkodzoną. Stopień przenikania zależy m.in. od czasu narażenia na działanie kwasu fusydynowego i stanu skóry. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany głównie w postaci metabolitów, które w dużych stężeniach występują w żółci; w małej ilości jest wydalany z moczem w postaci niezmienionej.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość kremu nanosi się 3-4 razy na dobę na skórę zmienioną chorobowo, po uprzednim jej oczyszczeniu. Krem można także stosować 1-2 razy na dobę pod ochronnym gazowym opatrunkiem.

Wskazania

Miejscowe leczenie zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na kwas fusydynowy, zwłaszcza Staphylococcus aureus.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kwas fusydynowy i jego sole lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu (zwłaszcza BHA lub estry kwasu p-hydroksybenzoesowego). Nie stosować w zakażeniach wywołanych przez Pseudomonas aeruginosa.

Środki ostrożności

Stosowanie miejscowe czasami prowadzi do wzrostu oporności drobnoustrojów na kwas fusydynowy. Długotrwałe stosowanie może spowodować rozwój dodatkowego zakażenia wywołanego opornymi drobnoustrojami, w tym grzybami. Ostrożnie stosować w okolicy oczu. Zawarte w kremie p-hydroksybenzoesany propylu i metylu oraz BHA mogą powodować miejscową reakcję alergiczną skóry (np. kontaktowe zapalenie skóry). Dodatkowo BHA może spowodować podrażnienie błon śluzowych.

Niepożądane działanie

Obserwowano reakcje skórne i reakcje nadwrażliwości, takie jak świąd, podrażnienie, pieczenie, suchość, wysypka (rumieniowa, różyczka grudkowa i krostkowa), kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk, rumień, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, obrzęk oczodołu.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży, chyba że jest to niezbędne, po rozważeniu korzyści do ryzyka. Nie zostało określone bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet karmiących piersią; jest jednak mało prawdopodobne, aby kwas fusydynowy stosowany miejscowo przenikał do mleka kobiecego w ilości, która może mieć wpływ na dziecko.

Preparat zawiera substancję Fusidic acid.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 g kremu lub maści zawiera 20 mg kwasu fusydynowego. Krem zawiera alkohol cetylowy, sorbinian potasu oraz butylohydroksyanizol. Masć zawiera alkohol cetylowy, lanolinę oraz butylohydroksytoluen.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego. Lek zawiera p-hydroksybenzoesany propylu i metylu oraz butylohydroksyanizol (BHA).

1 g kremu zawiera 1 mg walerianianu betametazonu i 20 mg kwasu fusydynowego. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu, alkohol cetostearylowy i sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego. Lek zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na wakacjach, w niestandardowych sytuacjach Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na ...

Atopowe zapalenie skóry dotyczy około 20 procent dzieci. Na skórze maluchów cierpiących na atopię pojawiają się czerwone swędzące plamy. Podrażniona, sucha skóra ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.