Funtrol

1 ml zawiera 55,74 mg chlorowodorku amorolfiny (co odpowiada 50 mg amorolfiny).

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Funtrol but. 5 ml, lakier do paznokci, leczniczy 85,51 zł 2018-01-25

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy. Działanie grzybostatyczne i grzybobójcze amorolfiny jest oparte na zmianie w błonie komórkowej grzybów, ukierunkowanej przede wszystkim na biosyntezę steroli. Zawartość ergosterolu jest zmniejszona, a w tym samym czasie gromadzą się nietypowe przestrzennie, nieplanarne sterole. Amorolfina ma szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego. Wykazuje wysoką aktywność przeciwko powszechnym lub przypadkowym czynnikom wywołującym grzybicę paznokci: drożdżakom (Candida albicans i inne gatunki z rodzaju Candida); dermatofitom (Trichophyton rubrum, Trichophyton interdigitale i Trichophyton mentagrophytes oraz inne gatunki z rodzaju Trichophyton, Epidermophyton floccosum, Microsporum); pleśniom (z rodzaju Scopulariopsis); pleśniom słabo wrażliwym (z rodzaju Aspergillus, Fusarium i Mucorale); dermatiacea - „czarnym grzybom” (z rodzaju Hendersonula, Alternaria i Cladospirium). Amorolfina zawarta w lakierze do paznokci wnika do płytki paznokcia i przenika przez nią. Ogólnoustrojowe wchłanianie substancji czynnej jest bardzo małe przy tym sposobie podawania. Nawet po długotrwałym stosowaniu preparatu nie ma oznak kumulowania się leku w organizmie.

Dawkowanie

Lakier do paznokci należy stosować na zmienione chorobowo paznokcie dłoni lub stóp raz na tydzień. W niektórych przypadkach może okazać się korzystna aplikacja 2 razy w tygodniu. Pacjent powinien stosować lakier do paznokci w następujący sposób: 1. Bardzo ważne jest, by przed pierwszym zastosowaniem zakażone miejsca na paznokciu (szczególnie powierzchnię paznokcia) dokładnie spiłować, za pomocą załączonego pilniczka do paznokci. Następnie należy oczyścić i odtłuścić powierzchnię paznokcia, za pomocą wacika z alkoholem. Przed ponownym nałożeniem preparatu, zakażone paznokcie należy w zależności od potrzeb, ponownie opiłować, a następnie oczyścić wacikiem w celu usunięcia wszelkich pozostałości lakieru. Pilniczków używanych do zakażonych paznokci nie należy używać do paznokci zdrowych. 2. Jedną z dostarczonych wielorazowych szpatułek, nałożyć lakier do paznokci na całą powierzchnię chorego paznokcia i pozostawić do wyschnięcia przez 3-5 min. Po użyciu, oczyścić szpatułkę tym samym wacikiem, którym wcześniej oczyszczono paznokieć. Przechowywać butelkę szczelnie zamkniętą. W celu nałożenia lakieru na każdy leczony paznokieć, zanurzyć szpatułkę w lakierze bez wycierania lakieru o szyjkę butelki. Leczenie należy kontynuować bez przerwy, aż do czasu regeneracji paznokci i całkowitego wyleczenia zaatakowanych chorobą powierzchni. Wymagana częstość aplikacji i czas trwania leczenia zależą głównie od nasilenia i lokalizacji zakażenia. Ogólnie jest to 6 miesięcy (paznokcie u rąk) i 9-12 miesięcy (paznokcie u stóp). Zaleca się ocenę postępu leczenia w odstępach ok. 3 mies. Współistniejąca grzybica stóp powinna być leczona odpowiednim kremem przeciwgrzybiczym. Brak specjalnych zaleceń dotyczących dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku. Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci, z powodu braku danych dotyczących bezpieczeństwa lub skuteczności.

Wskazania

Grzybica paznokci wywołana przez dermatofity, drożdże i pleśnie bez zajęcia macierzy paznokcia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancje pomocniczą. Preparatu nie wolno stosować ponownie u pacjentów, którzy wykazali nadwrażliwość na leczenie.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu lakieru z oczami, uszami i błonami śluzowymi. Pacjenci ze stanami predysponującymi do grzybiczych zakażeń paznokci (np.: zaburzenia krążenia obwodowego, cukrzyca i immunosupresja) oraz pacjenci z dystrofią paznokci i zniszczoną płytką paznokci powinni omówić odpowiedni sposób leczenia z lekarzem. Należy unikać stosowania kosmetycznych lakierów do paznokci lub sztucznych paznokci w trakcie leczenia. Amorolfina nie jest zalecana u dzieci, ponieważ nie są dostępne dane kliniczne.

Niepożądane działanie

Rzadko: zaburzenia płytki paznokciowej, odbarwienie płytki paznokciowej, łamliwość paznokci (onychoclasis), nadmierna kruchość paznokci z ich rozwarstwianiem się (onychorrhesis). Bardzo rzadko: uczucie pieczenia skóry. Częstość nieznana: rumień, świąd, zapalenie kontaktowe skóry, pokrzywka, pęcherz skórny.

Ciąża i laktacja

Biorąc pod uwagę niewielkie ogólnoustrojowe wchłanianie amorolfiny w proponowanym zastosowaniu klinicznym, nie jest spodziewane działanie niepożądane na płód, jednakże jako środek ostrożności zaleca się unikać stosowania preparatu w czasie ciąży. Preparat może być stosowany podczas karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Podczas pracy z rozpuszczalnikami organicznymi (rozcieńczalniki, benzyna lakowa itp.) należy nosić nieprzepuszczalne rękawice w celu ochrony preparatu na paznokciach.

Cena

Funtrol, cena 100% 85,51 zł

Preparat zawiera substancję Amorolfine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml zawiera 55,74 mg chlorowodorku amorolfiny (co odpowiada 50 mg amorolfiny).

1 ml lakieru do paznokci zawiera 50 mg amorolfiny w postaci chlorowodorku. Opakowanie zawiera także waciki nasączone 70% izopropanolem, szpatułki i pilniczki do paznokci.

1 ml lakieru zawiera 50 mg amorolfiny.

1 ml lakieru do paznokci zawiera 50 mg amorolfiny w postaci chlorowodorku.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.