Fluoresceine® SERB

1 amp. (5 ml) zawiera 500 mg soli sodowej fluoresceiny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Fluoresceine® SERB 10 amp. 5 ml, roztw. do wstrz. 249,48zł 2017-10-31

Działanie

Preparat diagnostyczny - barwnik. Stymulacja soli sodowej fluoresceiny niebieskim światłem (465-490 nm) powoduje jej żółtozieloną fluorescencję (520-530 nm). Umożliwia to identyfikację patologicznych zmian w naczyniach krwionośnych siatkówki. Fluoresceina pojawia się w naczyniach siatkówki po kilku sekundach po podaniu dożylnym. Ok. 50-84% fluoresceiny wiąże się z białkami osocza, a 15-17% - z erytrocytami. Po podaniu dożylnym fluoresceina zostaje szybko przekształcona w glukuronid fluoresceiny, który ma właściwości fluorescencyjne. T0,5 w osoczu fluoresceiny i jej glukuronidu wynosi odpowiednio ok. 23,5 min oraz 264 min. Fluorescencja glukuronidu w osoczu wygasa niemal całkowicie po ok. 4-5 h. Fluoresceina i jej metabolity wydalane są z żółcią i z moczem; w ciągu 48 h z ustroju wydalane jest 90% dawki.

Dawkowanie

Dożylnie. Dorośli: 1 amp. (500 mg). Brak badań dotyczących stosowania u dzieci; w przypadku zastosowania u dzieci konieczna jest modyfikacja dawkowania, np. 5 mg/kg mc.

Wskazania

Angiografia fluoresceinowa dna oka oraz unaczynienia tęczówki. Preparat jest przeznaczony do stosowania wyłącznie w celach diagnostycznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek ze składników preparatu. Nie podawać dokanałowo lub dotętniczo.

Środki ostrożności

Przed podaniem należy przeprowadzić dokładny wywiad z uwzględnieniem występowania alergii, chorób sercowo-płucnych, stosowania leków (zwłaszcza leków blokujących receptory β-adrenergiczne, łącznie z kroplami ocznymi). Należy zachować ostrożność przy stosowaniu preparatu u pacjentów z alergią lub astmą oskrzelową w wywiadzie. Jeśli podczas wcześniejszych badań angiograficznych u pacjenta wystąpiły silne reakcje nietolerancji lub ciężkie odczyny alergiczne w wywiadzie podczas podawania innych środków diagnostycznych, należy rozważyć konieczność wykonania badania, biorąc pod uwagę korzyści względem ryzyka bardzo poważnych reakcji alergicznych. Zastosowanie preparatu u pacjentów leczonych lekami blokującymi receptory β-adrenergiczne może w rzadkich przypadkach powodować śmiertelne reakcje anafilaktyczne. U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia reakcji nadwrażliwości zabieg należy przeprowadzić w obecności specjalisty zajmującego się resuscytacją. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów leczonych β-blokerami (w tym w formie kropli do ocznych), gdyż mogą oni wymagać bardziej intensywnych środków resuscytacyjnych z powodu zmniejszonej skuteczności działania epinefryny i problemów z wypełnieniem łożyska naczyniowego. Pacjent musi pozostać pod obserwacją przez co najmniej 30 min po badaniu angiograficznym. Podczas podawania fluoresceiny należy mieć zapewniony dostęp do doraźnych środków reanimacyjnych, w tym do leków stosowanych w razie wystąpienia reakcji nadwrażliwości. Należy zachować ostrożność podczas wstrzykiwania preparatu, w celu uniknięcia wynaczynienia. Wysokie pH preparatu może być przyczyną ciężkiego miejscowego uszkodzenia tkanek.

Niepożądane działanie

Najczęściej występują nudności i wymioty. Ponadto mogą wystąpić: omdlenie, drgawki, zdarzenie naczyniowo-mózgowe, ból i zawroty głowy, niedociśnienie, ból w piersiach, zatrzymanie akcji serca, ostry zawał mięśnia sercowego i ciężki wstrząs sercowy, duszność, obrzęk krtani i skurcz oskrzeli, zaczerwienienie, świąd, zapalenie skóry, przejściowe żółtawe zabarwienie skóry (znika do 12 h po podaniu), jasnożółte zabarwienie moczu (24-36 h po podaniu,) dreszcze, uderzenia gorąca, zakrzepowe zapalenie żył w miejscu podania, wynaczynienie roztworu, które powoduje silny ból i może być przyczyną martwicy tkanki, reakcje nadwrażliwości łącznie z reakcjami skórnymi, takimi jak: pokrzywka i rzadko wstrząs anafilaktyczny/anafilaktoidalny, który może zakończyć się zgonem.

Ciąża i laktacja

Potencjalne ryzyko dla płodu jest nieznane. Należy unikać stosowania w okresie ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Fluoresceina przenika do mleka - po wykonaniu badania karmienie piersią należy przerwać na 2 dni.

Uwagi

Preparat może wpływać na wyniki badań krwi i moczu. Badanie angiograficzne dna oka wiąże się z podaniem leków rozszerzających źrenicę i powodujących cykloplegię, które mogą zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.

Interakcje

W przypadku jednoczesnego stosowania fluoresceiny i leków blokujących receptory β-adrenergiczne reakcje anafilaktyczne lub anafilaktoidalne mogą być cięższe. Preparatu nie należy mieszać z innymi lekami. Leki o kwaśnym odczynie pH (zwłaszcza leki przeciwhistaminowe) mogą powodować wytrącanie się fluoresceiny i nie należy podawać ich jednocześnie z fluoresceiną przez ten sam zestaw do infuzji dożylnych.

Preparat zawiera substancję Fluorescein.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 fiolka (5 ml) zawiera 500 mg fluoresceiny w postaci soli sodowej. Preparat zawiera sód w ilości do 1,45% (ok. 3,15 mmol) na dawkę.

1 amp. (5 ml) zawiera 500 mg soli sodowej fluoresceiny.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie tęczówki to nawrotowa choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia wzroku, a u 20 proc. pacjentów do ciężkiego, trwałego upośledzenia widzenia ...

więcej

SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.