Flegamina® Baby

Tabletki. 1 tabl. zawiera 8 mg chlorowodorku bromoheksyny; tabl. zawierają laktozę. Syrop o smaku malinowym. 5 ml syropu zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera glukozę, glicerol, etanol oraz p-hydroksymenzoesan propylu. Syrop o smaku miętowym. 5 ml syropu zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera glukozę, etanol, p-hydroksymenzoesan propylu oraz błękit patentowy (E131). Syrop o smaku miętowym bez cukru. 5 ml syropu zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera sorbitol, glicerol, etanol oraz p-hydroksymenzoesan propylu. Syrop Junior o smaku truskawkowym. 5 ml syropu zawiera 2 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera glukozę oraz p-hydroksymenzoesan propylu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Flegamina® Baby 30 ml, krople doustne, roztwór 12,33zł 2017-10-31

Działanie

Syntetyczna pochodna alkaloidu wazycyny o silnym działaniu mukolitycznym. Rozrzedza gęstą wydzielinę w oskrzelach przez depolimeryzację kwaśnych polisacharydów w śluzie. Jednocześnie pobudza gruczoły śluzowe do wytwarzania obojętnych polisacharydów, co powoduje zmniejszenie lepkości wydzieliny oskrzelowej. Ułatwia wykrztuszanie gęstej wydzieliny i poprawia czynność nabłonka rzęskowego. Bromheksyna wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, Cmax osiąga po 0,5 -1 h. Podlega efektowi pierwszego przejścia w wątrobie, w wyniku czego powstają biologicznie czynne metabolity (m.in. ambroksol). W 90-99% wiąże się z białkami osocza. Przenika przez barierę łożyskową i do mleka kobiecego. T0,5 bromoheksyny wynosi 12 h. Jest wydalana z moczem (85-90%), głównie w postaci metabolitów; w niewielkiej ilości z kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Tabletki - dorośli i dzieci >12 lat: 1 tabl. 3 razy na dobę; dzieci od 6 do 12 lat: 1/2 tabl. 3 razy na dobę; od 3 do 6 lat: 1/2 tabl. 2 razy na dobę. Syrop o smaku malinowym - dorośli i dzieci >12 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci od 7 do 12 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Syrop o smaku miętowym - dorośli i dzieci >10 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci od 7 do 10 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Syrop o smaku miętowym bez cukru - dorośli i dzieci >12 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci od 7 do 12 lat: 5 ml 3 razy na dobę. Syrop Junior o smaku truskawkowym - dorośli i dzieci >12 lat: 20 ml 3 razy na dobę; dzieci od 6 do 12 lat: 10 ml 3 razy na dobę; dzieci od 2 do 6 lat: 10 ml 2 razy na dobę. Lek należy zażywać w równych odstępach czasu, po posiłku. Nie przyjmować leku bezpośrednio przed snem.

Wskazania

Ostre i przewlekłe choroby dróg oddechowych przebiegające z zaburzeniami odksztuszania i usuwania śluzu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na bromoheksynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci w wieku <6 lat - dotyczy tabletek, ze względu na postać farmaceutyczną (trudność w połknięciu tabletki). Dzieci <7 lat - dotyczy syropów: malinowego, miętowego i miętowego bez cukru, ze względu na zawartość etanolu. Dzieci <2 lat - dotyczy syropu truskawkowego, ze względu na zawartość bromoheksyny.

Środki ostrożności

Bromoheksynę należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy w wywiadzie, jak również z czynną chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy (ryzyko nasilenia objawów choroby wrzodowej); u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby lub nerek. W stanach zapalnych dróg oddechowych z towarzyszącym zakażeniem bakteryjnym bromoheksynę należy podawać jednocześnie z antybiotykami i lekami rozszerzającymi drogi oddechowe; ważne jest także prawidłowe nawodnienia pacjenta, które pomaga rozrzedzić wydzielinę oskrzelową i ułatwia jej odkrztuszanie. Należy przerwać leczenie preparatem w przypadku pojawienia się nowych zmian patologicznych na skórze lub błonach śluzowych i przeprowadzić diagnostykę, ze względu ryzyko wystąpienia ciężkich zmian skórnych, takich jak zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka. Ze względu na zawartość laktozy, nie stosować tabletek u pacjentów z dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Etanol zawarty w syropach: malinowym (160 mg etanolu 96% w 5 ml), miętowym (170 mg etanolu 96% w 5 ml) i miętowym bez cukru (174 mg etanolu 96% w 5 ml), może być szkodliwy dla pacjentów z chorobą alkoholową, chorobą wątroby, padaczką, uszkodzeniem mózgu, chorobami psychicznymi, a także kobiet w ciąży, karmiących piersią i dzieci. Ze względu na zawartość glukozy w syropach: malinowym (1,75 g glukozy w 5 ml), miętowym (1,75 g glukozy w 5 ml), truskawkowym (175 mg glukozy w 5 ml), nie należy stosować tych syropów u pacjentów z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy; zawartość glukozy w tych syropach należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Ze względu na zawartość sorbitolu w syropie miętowym bez cukru, nie należy stosować tego syropu u pacjentów z nietolerancją fruktozy; syrop ten może mieć lekkie działanie przeczyszczające. Ze względu na zawartość p-hydroksybenzoesanów w syropach: malinowym, miętowym, miętowym bez cukru, truskawkowym, preparaty te mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego) i wyjątkowo skurcz oskrzeli.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: ból w górnej części brzucha, nudności, wymioty, biegunka. Rzadko: nadwrażliwość, wysypka. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne, wstrząs anafilaktyczny, ból głowy, zawroty głowy, senność, obniżenie ciśnienia krwi, skurcz oskrzeli, niestrawność, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, świąd, nadmierne pocenie się, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze lek można stosować tylko wtedy, jeśli korzyści dla matki przeważają nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu (badania na zwierzętach nie wykazały szkodliwego wpływu na ciążę, rozwój zarodka i płodu, poród lub rozwój poporodowy; dotychczasowe doświadczenie kliniczne nie wykazało szkodliwego wpływu na płód podczas ciąży). Bromoheksyna przenika do mleka kobiecego - pomimo, iż nie należy spodziewać się niekorzystnego wpływu leku na dzieci karmione piersią, nie zaleca się stosowania w okresie laktacji.

Uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia senności, bólu i zawrotów głowy, należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn; ponadto zdolność wykonywania tych czynności może zaburzać etanol zawarty w syropach: malinowym, miętowym, miętowym bez cukru.

Interakcje

Ostrożnie stosować z atropiną lub innymi lekami cholinolitycznymi wysuszającymi błony śluzowe. Nie stosować z lekami przeciwkaszlowymi (m.in. zawierającymi kodeinę i jej pochodne), gdyż osłabienie odruchu kaszlu może prowadzić do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych. Bromheksyna stosowana z salicylanami lub innymi lekami z grupy NLPZ może nasilać działanie drażniące na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Stosowana jednocześnie z niektórymi antybiotykami (np. erytromycyną, oksytetracykliną, doksycykliną, ampicyliną, amoksycyliną, cefuroksymem) zwiększa ich stężenie w miąższu płucnym.

Preparat zawiera substancję Bromhexine hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

100 g syropu zawiera 40 mg chlorowodorku bromoheksyny oraz 36 g wyciągu płynnego, wodnego (1:3) z liści babki lancetowatej i kwiatów dziewanny. Preparat zawiera sacharozę.

Tabletki. 1 tabl. zawiera 8 mg chlorowodorku bromoheksyny; tabl. zawierają laktozę. Syrop o smaku malinowym. 5 ml syropu zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera glukozę, glicerol, etanol oraz p-hydroksymenzoesan propylu. Syrop o smaku miętowym. 5 ml syropu zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera glukozę, etanol, p-hydroksymenzoesan propylu oraz błękit patentowy (E131). Syrop o smaku miętowym bez cukru. 5 ml syropu zawiera 4 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera sorbitol, glicerol, etanol oraz p-hydroksymenzoesan propylu. Syrop Junior o smaku truskawkowym. 5 ml syropu zawiera 2 mg chlorowodorku bromoheksyny; syrop zawiera glukozę oraz p-hydroksymenzoesan propylu.

1 ml roztworu (20 kropli) zawiera 2 mg chlorowodorku bromoheksyny; krople zawierają etanol oraz p-p-hydroksybenzoesany.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie płuc: przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania Zapalenie płuc: przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania

Zapalenie płuc ma zazwyczaj ostre objawy. Zapalenie płuc jest groźną chorobą układu oddechowego. Może być powikłaniem przeziębienia lub grypy albo chorób zakaźnych ...

więcej

Jak się chronić przed smogiem? Jak się chronić przed smogiem?

Jak się chronić przed smogiem? To pytanie szczególnie ważne w Polsce - kraju, w którym, według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, znajdują się ...

więcej

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.