Fenistil®

1 g żelu zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu. Preparat zawiera glikol propylenowy, chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Fenistil® tuba 30 g, żel 23,99 zł 2018-04-19

Działanie

Lek przeciwhistaminowy do stosowania na skórę. Maleinian dimetyndenu jest antagonistą receptorów histaminowych H1 o charakterystycznym silnym powinowactwie. W istotny sposób zmniejsza nadmierną przepuszczalność naczyń włosowatych, związaną z reakcją nadwrażliwości typu wczesnego. Lek zmniejsza obrzęki, działa silnie przeciwświądowo (z wyłączeniem świądu cholestatycznego), łagodzi podrażnienia skóry. Wykazuje miejscowe właściwości znieczulające. Podłoże żelu ułatwia przenikanie substancji czynnej w głąb skóry. Chłodzi, co dodatkowo łagodzi podrażnioną skórę. Lek szybko penetruje w głąb skóry, po kilku minutach rozpoczyna się jego działanie przeciwhistaminowe. Maksimum działania zostaje osiągnięte po 1-4 h. Po zastosowaniu żelu na skórę u zdrowych ochotników zaobserwowano, że w krwiobiegu pojawia się 10% zastosowanej zewnętrznie dawki maleinianu dimetyndenu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Nanosić cienką warstwę żelu na zmienioną chorobowo i swędzącą powierzchnię skóry 2-4 razy na dobę. W przypadkach szczególnie nasilonego świądu lub znacznego uszkodzenia skóry leczenie miejscowe preparatem powinno być uzupełnione stosowaniem tego leku w postaci doustnej - kropli.

Wskazania

Świąd towarzyszący dermatozom, pokrzywce, ukąszeniom owadów, oparzeniom słonecznym, powierzchownym oparzeniom skóry (pierwszego stopnia).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Oparzenia drugiego i trzeciego stopnia.

Środki ostrożności

W przypadku stosowania żelu na rozległą powierzchnię skóry, należy unikać ekspozycji miejsc nim pokrytych na działanie promieni słonecznych. Unikać stosowania u małych dzieci na duże obszary skóry, szczególnie w przypadkach zranień, stanów zapalnych skóry. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz reakcje skórne.

Niepożądane działanie

Najczęściej obserwowane działania niepożądane to łagodne i przemijające reakcje skórne w miejscu aplikacji. Częstość nieznana: suchość skóry, uczucie pieczenia skóry, alergiczne zapalenie skóry.

Ciąża i laktacja

W okresie ciąży i karmienia piersią preparatu nie należy stosować na rozległą powierzchnię skóry, w szczególności w przypadku zranień lub stanów zapalnych skóry. W okresie karmienia piersią preparatu nie należy stosować na brodawki sutków. W badaniach na zwierzetach nie zaobserwowano wplywu leku na płodność.

Uwagi

Lek stosowany na skórę nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ze względu na niewielką ilość maleinianu dimetyndenu, jaka wchłania się do krążenia ogólnego po zastosowaniu miejscowym, wystąpienie interakcji jest mało prawdopodobne.

Cena

Fenistil®, cena 100% 23,99 zł

Preparat zawiera substancję Dimetindene maleate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

 1 g żelu zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy i glikol propylenowy.

1 ml roztworu zawiera 2,5 mg fenylefryny i 0,25 mg maleinianu dimetyndenu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy i sorbitol.

1 g żelu zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu. Preparat zawiera glikol propylenowy, chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu (20 kropli) zawiera 1 mg maleinianu dimetyndenu.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

Nagłówek Porady ekspertów

uczulenie
11 grudnia 2017

Witam, po farbowaniu włosów skóra głowy zaczęła swędzieć i wyszły krostki gdzie z niektórych sączy się tak jakby woda czym to można zagoić i czy lekarz ogólny mógłby coś przepisać na to ? Dodam że pije allertec wapni i fenistil w kroplach i nie pomaga.

Odpowiedź eksperta:

Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie lekarz, który obejrzy zmianę w gabinecie - sam opis, w przypadku zmian skórnych, nie pozwala na postawienie wiarogodnej diagnozy, a tym bardziej prowadzenie leczenia. Jeśli nie jest pani zadowolona z dotychczasowych wyników leczenia, należy skonsultować się z innym lekarzem.

Lekarz ogólny jak najbardziej może zająć się w tym przypadku terapią.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Nasilenie skórne na twzrzy niemowlaka
16 listopada 2017

Witam , mojsynek ma 4 miesiace, od 8 tyodnia życia borykamy sie z wysypkami głównie na twarzy ale czesto sie zdarza i na całym ciele, oprócz miejsc pod pieluszką. W tym momencie buzia jest cała w saczacych sie ranach, na policzkach, na bokach twarzy , za uszami, na czole wzdłuż lini gddzie zaczynaja sie włosy , na głowie nawracajaca ciemieniucha, na szyji, w zgieciach łokciowych, kolanowych i gdzie zaczynaja sie stópki. Bardzo go to swędzi, drapie się do krwi. Ogólnie cała skóra bardzo sucha od urodzenia, porót o czasie, silami natury , duża masa urodzeniowa. Starsza córka ma azs. Dermatolog stwierdzil ze to łzs przepisał pimafucort krem ale nie pomoglo lecz nasilo obiawy, potem pimafucin, tez nic, masc robiona z kwasem bornym, zero efektów. Ostatnio wizyta u alergologa przepisał maść fucibet lipid bardzo skuteczna lecz po odstawieniu znowu nawrót, podajrmy fenistil w kropelkach . Kompany w emolientach , smarowany również. Aktualnie jest na bebilonie pepti dha od 3 dni, wczesniej karmiony piersią, nie miał zadnych dolegliwosci ze strony ukladu pokarmowego . bardzo prosze o pomoc bo moj maluszek strasznie sie męczy.pozdrawiam

Odpowiedź eksperta:

Z opisu wynika, że to AZS. Proszę skorzystać z pomocy dobrego dermatologa dziecięcego. W takiej sytuacji konieczna jest indywidualna terapia miejscowa połączona z lekami doustnymi o różnym mechanizmie działania. Jeśli lekarz wdroży umiejętnie celowaną terapię, to na pewno zaobserwuje Pani poprawę w ciągu kilku dni. Proszę też rozważyć terapię mokrymi opatrunkami.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Bartosz Pawlikowski
Zwiń
Użądlenie w okolicy piersi
2 marca 2017

Witam, rok temu użądliła mnie prawdopodobnie pszczoła/ lub osa niedaleko sutka prawej piersi. Zgłosiłam się natychmiast do apteki i kupiłam Fenistil żel. Po czym umówiłam się na wizytę do lekarza rodzinnego, ale Pani doktor zaleciła dalsze smarowanie żelem miejsca użądlenia i picie wapna. Niestety mija rok od użądlenia i co jakiś czas (może 4 razy) zdarzyło się, że na nowo pojawia się zaczerwienie na piersi w okolicy tego użądlenia. Czy możliwe jest że jad / lub żądło pozostało pod skórą i dlatego pojawia się zaczerwienie i widoczny "bąbel jak po ugryzieniu komara"? Po kilku godzinach zaczerwienie zblednie i znowu na jakiś czas jest spokój. Jakie mogą być powikłania i czy to jest niebezpieczne dla zdrowia?

Odpowiedź eksperta:

Jeśli znów pojawi się zaczerwienienie skóry, to radzę skonsultować się z dermatologiem (tak, aby mógł obejrzeć zmianę).

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
zmiany skórne na nogach
18 lutego 2017

Witam. Początkiem lutego zauważyłam ma nogach a dokładnie przy kostkach od wewnętrznej strony stóp małe czerwone plamki... Pomyślałam,że co mnie pogryzlo więc wcieralam fenistil na przemian z hydrocortisonum. Zaczęło schodzić ale pozostawały małe blizny przypominające siniaki. Po kilku dniach ponownie się pojawiło sporo większe bardzo swędzi i nie wygląda to zbyt ciekawie. proszę o pomoc ze względu na to,że mieszkam w Wielkiej Brytanii a tutaj lekarze lekceważą sobie wszytko. Dostałam maść o nazwie clobetasone butyrate 0,5mg smaruje drugi dzień ale swędzi nadal i myślę, że nie ma poprawy a wręcz jest to większe. Bardzo proszę o pomoc!!! Jeśli będę mogła w jakiś sposób przesłać zdjęcia z wyglądem tego to nie ma problemu... Martwię się czy nie jest to jakiś rodzaj nowotworu skóry. Pozdrawiam serdeczne.

Odpowiedź eksperta:

Niestety nie jest możliwe ustalenie właściwego postępowania bez wykonania badania lekarskiego. Opisywane zmiany wymagają diagnostyki, w pierwszej kolejności nasuwają podejrzenie alergii lub zmian zapalnych.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Swędzące strupki na piersiach
21 lutego 2017

Witam, Od miesiąca bardzo swędzą mnie całe piersi wraz z sutkami, na początku myślałam, że jest to spowodowane nieodpowiednią bielizną albo proszkiem do prania ale po ich zmianie problem nie zniknął. Nie pomogły tabletki Allertec ani żel Fenistil ani żadne oliwki. Niedawno zaczęły mi się także pojawiać czerwone swędzące i łuszczące się strupki na dole piersi i góry (na dole więcej), jedne znikają zostawiają ślad i pojawiają się nowe. Co to może oznaczać? Czy muszę myśleć o wybraniu się do dermatologa czy raczej do ginekologa?

Odpowiedź eksperta:

Radzę skonsultować się ze specjalistą od zmian skórnych - z dermatologiem.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Swędząca wysypka na twarzy i afty
29 listopada 2016

Mam stwierdzone AZS. Zalecono mi używania na zmiany skórne w ciężkich przypadkach Bactroban i Bedicort. Od pewnego czasu używam tylko Bactrobanu i to sporadycznie. Poza tym seria Physiogel krem intensywna regeneracja i balsam zawsze po kąpieli. Nie używam żadnych pudrów i innych kosmetyków jedynie kredki do oczu i to caly czas ta sama a dotad nie zauwazylam zeby mogła byc powodem alergii. Ostatnio zaczęłam mieć afty na i pod językiem jak jedna znikała to następna wyskakiwała. Próbowałam to zniszczyc propolisem ale wyskakiwaly nowe. Jednoczesnie zaczęło swędzieć mnie czoło i wyskoczyła plackowata tekko grudkowata wysypka. Nie jest bardzo widoczna ale swędzi jak cholera, po 3 dniach swędzenie przeszło również w ból. Skóra jest naprężona. Stosowałam na to już Bactroban, próbowałam fenistil, pilorax. Myślalam że moze to jakaś odmiana AZS ale nic nie pomaga. Obecnie cały czas intensywnie smaruje Physiogelem i lekko łagodzi efekt swędzenia ale wysypka nie schodzi. Jak jest bardzo źle łykam rupafin (dermatolog zalecił na swiad). Co to może byc? Zastanawiam sie czy to w ogole jest kwestia jakiejkolwiek alergii... Nie wiem czy iść z tym do lekarza czy do dermatologa...

Odpowiedź eksperta:

Sugeruję pilna wizytę u dermatologa. Preparaty stosowane przez Panią (szczególnie Propolis) mogły dodatkowo pogorszyć stan skóry i śluzówek.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Pokrzywka
16 października 2015

Dzień dobry, dwa dni temu wystąpiła u mnie pokrzywka uczuleniowa. ( dość często ją mam w okresie jesienno-zimowym), trwa ona zazwyczaj 3 dni max. Od dwóch dni codziennie gdy wieczorem się bąble nasilają, jadę na izbę przyjęć i tam proszę o zastrzyki sterydowe, które niestety pomagają tylko przez noc, rano gdy się budzę bąble nawracają w tych miejscach, w których nie było ich dnia poprzedniego. Stosuję clatrę, pije wapno i smaruje fenistilem,który tutaj kompletnie nie pomaga. Dostałam skierowanie do poradni dermatologicznej niestety nie wiem czy mam udać się tam już teraz w czasie choroby czy dopiero po ustaniu pokrzywki.

Odpowiedź eksperta:

Musi się pani zgłosić teraz, kiedy objawy są widoczne i lekarz może je zobaczyć - redakcja poradnikzdrowie.pl.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Wysypka na plecach po kąpieli w morzu
20 sierpnia 2014

Witam, dostałem wysypkę po powrocie z nad morza. Takie białe pryszcze na plecach. Piję wapno i smaruję fenistilem. Co to za wysypka i czy ta maść pomoże? Pozdrawiam.

Odpowiedź eksperta:

Powinien Pan zgłosić się do dermatologa. Postawienie diagnozy możliwe jest dopiero po wykonaniu badania lekarskiego.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Plamy na skórze
4 lipca 2014

Witam mam problem w niedziele dostałem wysokiej gorączki 40 stopni na drugi dzień gorączka zeszła był ból gardła a na 3 dzień zaczęły się pokazywać krosty czerwone na dłoniach i stopach od dołu strasznie to piekło i swędziało prze 2 dni dziś jest ok tylko ze plamy sa bylem u lekarza rodzinnego przepisał maść fenistil i lek Clemastinum hasco co to może być niżej daje link do zdjec . http://i160.photobucket.com/albums/t196/kurwewna/Zdjcie0046.jpg http://i160.photobucket.com/albums/t196/kurwewna/Zdjcie0045.jpg

Odpowiedź eksperta:

Proszę koniecznie udać się do  innego lekarza, przez internet się nie leczy.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Wirus bostoński a starania o dziecko
23 maja 2014

Witam, wczoraj byłam na pogotowiu z córką (6 lat) gdyż od dwóch dni miała gorączkę, a wczoraj pojawiła się wysypka na stopach i udach dziecka. Dodatkowo na buzi i brzuszku pojawiły się takie wielkie plamy jak początkowa faza po ugryzieniu komara. Po konsultacji tel. nasza Pani Doktor kazała podać wapno i jechać na konsultacje. Lekarz w przychodni rozpoznał pokrzywkę ( po podaniu wapna przy nim plamy z twarzy i tułowia zniknęły) i wirusa bostońskiego. Pokrzywka najprawdopodobniej po truskawkach. Wiem, że tego wirusa się nie leczy, można tylko podawać coś objawowo. Mała dostała wapno i fenistil w kropelkach. Mam pytanie odnośnie starań o ciążę, gdyż wiem, że wirus ten jest bardzo szkodliwy w ciąży. Niestety zanim okazało się, że to bostonka, ja już byłam po dniach płodnych więc mogę być w ciąży.... i strasznie mnie to martwi, gdyż w listopadzie poroniłam i boję się powtórki.

Odpowiedź eksperta:

Pytanie wymaga konsultacji ginekologa.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
potówki lub uczulenie na słońce
14 sierpnia 2009
Szanowna Pani/ Panie W ubiegłym roku w czasie pobytu w Turcji mój 4-letni wówczas synek dostał uczulenia lub potówek od słońca pod szyją i w górnym odcinku klatki piersiowej (to był jego pierwszy pobyt w ciepłym kraju). Narzekał na swędzenie i pieczenie zwłaszcza przy kontakcie skóry z wodą (zwłaszcza basenową, nie wspominając o słonej morskiej). Po kilku dniach zrobiła się z tego "skorupka", która stopniowo odpadała ukazując nową skórę. Dodam, że w celu złagodzenia objawów przemywaliśmy te miejsca najpierw tylko czystą wodą i smarowaliśmy Fenistilem, po 2-3 dniach nawilżaliśmy balsamem Nivea dla dzieci, a później, gdy skóra już odchodziła, kremem natłuszczającym. Co mogłaby Pani polecić aby zabezpieczyć skórę dziecka przed tego typu objawami (myślałam o kremach/emulsjach z filtrem przeznaczonych do skóry alergicznej np. Iwostin Solecrin SPF 25-30)? Czym przemywać i smarować skórę, gdy ta wysypka jednak wystąpi? Czy wskazane jest przy tym stosowanie mydła siarkowego lub antybakteryjnego, np. Protex?

Odpowiedź eksperta:

Przede wszystkim powinna Pani zgłosić się z dzieckiem do dermatologa lub pediatry w celu ustalenia jednoznacznego rozpoznania objawów chorobowych. Dopiero wtedy można ustalić właściwe postępowanie medyczne.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
osutka polekowa????
10 lutego 2009
Witam! Mój problem ma chyba charakter alergii na pigułkę antykoncepcyjną ale nie jestem pewna. Jestem mamą półrocznego chłopca,karmię piersią, lekarz zapisał mi tzw. minipigułkę. Po wzięciu 5 tabletki wieczorem zaczęły mnie swędzić przedramiona i pojawiały się na nich czerwone place z białymi krosteczkami lub bez, które po pewnym czasie znikały. W nocy podobne zmiany pojawiały się na szyi oraz głowie, brzuchu i plecach.strasznie swędziały. Tak było przez cały dzień. kolejnej tabletki oczywiście nie wzięłam, wypiłam za to wapno i na noc wzięłam fenistil w kroplach. kolejnego dnia wszystko ustąpiło ale wieczorem swędziały mnie dłonie i pojawiały się na nich place. Jak długo może trwać taka alergia????czy objawy powinny ustąpić od razu po odstawieniu tabletek.Dużo czytałam i boję się czy to czasem nie świerzb?czy może on pojawiać się tak nagle i czy daje podobne objawy?Dodam, że nikt z domowników nie skarży się na swędzenie i mam alergię kontaktową.

Odpowiedź eksperta:

proponuję pokazać zmiany skórne lekarzowi, może to być alergia na lek
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
zmiany skórne
10 lutego 2009
Mam plamiaste-często broczące plamy-szczególnie w zgięciach łokci i kolan.Kilkakrotnie byłem u lekarza, który zapisywał mi np.hydrocortisonum,fenistil,claritine itp polecając ciągłe przemywanie wodą utlenioną i sugerujac uczulenie.Taki stan utrzymuje się od roku natężajacy się w okresach letnich.Jaka może to być choroba,jakie stosować leki ?

Odpowiedź eksperta:

w celu postawienia diagnozy i wdrożenia leczenia konieczne jest przeprowadzenie badania dermatologicznego
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
pokrzywka
10 lutego 2009
mokja coreczka ma zapalenie gardla tj. angine i od kilku dni zazywa antybiotyk i wczoraj wystapila na jej raczkach i nogach wysypka wygladajaca jak pokrzywka smaruje ja fenistilem i tu moje pytanie czy przy antybiotyku moge podac corce zyrtek

Odpowiedź eksperta:

Proszę koniecznie zgłosić się do lekarza, który leczy infekcję. Konieczne będzie podanie leku przeciwuczuleniowego oraz zmiana antybiotyku.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Swędzaca skóra.
10 lutego 2009
Mam problem ze skórą po obydwóch stronach ciała:od pach tworzą się zmiany skórne,placki ,które swędzą do bólu,w fazie jakiegoś szczytu te miejsca są gorące,czerwone,stosowałam "Fenistil" i "Soventol".Przynosiły te preparaty lekką, krótkotrwałą ulgę.Gdy nie ma tego zaostrzonego stadium, te placki są ciemniejsze niż normalna skóra i też swędzą.Trwa to od grudnia.Nie byłam u lekarza, bo nie mam zaufanego w moim miejscu zamieszkania.dodam jeszcze,że do prania używam wyłącznie "JELPA" i nie stosuję żadnych dezodorantów,chociaż brak mi tego.

Odpowiedź eksperta:

Niestety w celu postawienia właściwej diagnozy konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
uczulenie u niemowląt
10 lutego 2009
moja 4-miesięczna corka jest karmiona tylko piersią, ma wysypkę na twarzy i uszach bardzo intensywną,która ją swędzi,stosuję fenistill i maście oraz sama dietę i nic nie pomaga co robic?

Odpowiedź eksperta:

Są to najprawdopodobniej zmiany alergiczne, np. w przebiegu skazy atopowej. W przypadku zmian skórnych u małych dzieci, zawsze należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badania i ustalenia jednoznacznego rozpoznania. Jeśli wstępne podejrzenie potwierdzi się i u dziecka będzie rozpoznana alergia skórna, to konieczne będzie wprowadzenie diety eliminacyjnej u Pani (jeśli karmi Pani piersią) oraz u dziecka - pełną informację na temat diety uzyska Pani od pediatry. Jeśli chodzi o pielęgnację skóry to proszę stosować wyłącznie preparaty dla alergików( min. Oilatum, Balneum Hermal, Lipicar itp.). Konieczne jest także natłuszczanie skóry dziecka, można do tego zastoswać maść cholesterolową, Diprobazę, Nanobazę itp. Ubrania dziecka powinny być prane w specjalym proszku dla niemowląt i dwukrotnie płukane w czystej wodzie. Jeśli przy takim postępowaniu skóra nie poprawi się, konieczna będzie wizyta u dermatologa i włączenie leczenia przeciwuczuleniowego.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
swędzące krosty na skórze głowy dziecka
10 lutego 2009
U mojej córki (5 lat) i syna (3 lata) pojawiły sie małe czerwone krostki jakby pęknięcia albo ukłucia, nie pomógł fenistil ani clemastin,które zalecił lekarz. Znajdują sie one na głowie i na karku na którym raz są bardziej zaognione raz prawie niewidoczne,na głowie są pojedyncze ale porozrzucane i głowa swędzi , skóra jest sucha i lekko się łuszczy białymi płatkami. Dokładnie przeglądam im głowę od 3 tygodni i nie znalazłam ani żadnej wszy ani jajeczek, dzieci dotąd nie były alergikami

Odpowiedź eksperta:

Niestety w celu postawienia właściwej diagnozy konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
wysypka
24 października 2007
mam 2 letniego synka Filipka,od ok2 miesiecy maly ma powazna wysypke,sa to placki "gesiej skorki" j tak to wyglada.skora poczatkowa pokyrta byla ta skorka tylko na pleckach ale pozniej juz na calym ciele,mielismy rozne masci z serii OILATUM balsam do kapieli i zwyla parafina natluszczalam dziecko.w uczyciu swiadu pomogl tylko FENISTIL ZEL,mala ma uczulenie na pomidorki i jakies przeciery pom ja tak myslebo po odstawieniu pom wysypka znika,chcialabym wiedziec czy synek moze miec robione testy alergiczne juz jak nma 2 latka a nie dopiero za rok???my z mezem tez jestesmy alergikami....zdesperowana mamusia.

Odpowiedź eksperta:

Alergia u małych dzieci jest szczególnie trudna do leczenia. Testy alergiczne nie są najistotniejsze w diagnostyce, w pierwszej kolejności trzeba wyeliminować wszystkie silne alergeny: kurz, sierść, pleśnie, właściwa dieta, kosmetyki (stosować można tylko kosmetyki dla alergików, np. Oilatum, Balneum Hermal). Wynika to z faktu, iż dziecko nawet jeśli nie jest jeszcze na nie uczulone, to z czasem może dojść u niego do rozwoju alergii. Ważne jest także intensywne natłuszczanie skóry, np. Diprobaza maść, Nanobaza, maść choelsterolowa. Jeśli zmiany są zaawansowane, trzeba zastosować leki, które wymagają wcześniejszej konsultacji lekarskiej. W tej chwili odstępuje się od stosowania miejscowych sterydów u dzieci (jeśli już to rzadko i krótko - zawsze pod ścisłą kontrolą lekarską), zaleca się raczej leki nowej generacji (np. pimekrolimus w kremie). W części przypadków konieczne jest dołączenie leków przeciwhistaminowych w kroplach.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
LIST
15 października 2007
MOJA 6 LETNIA CóRKA DOSTAłA NA TWARZY UCZULENIA SąTO CZERWONE PLAMY NIE WYSTAJąCE PONAD CKóRę NAJPIERW BYłY TO 2 CZERWONE KółKA A TERAZ MAJą KSZTAłT BARDZIEJ ROZMYTY UCZULENIE TO Ją NIE SWęDZI BYłAM U LEKARZA PODAJę WAPNO CLERATYNę I SMARUJę żELEM FENISTIL LECZ PLAMY TE RAZ BLEDNą A PóżNIEJ ZNóW SIę POJAWIAJA BARDZO PROSZę O POMOC

Odpowiedź eksperta:

konieczna ponowna wizyta u dermatologa i dalsze leczenie
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
swędzenie
6 października 2007
Witam od jakiegoś miesiąca razem z żoną odczuwamy uporczywe i raz nasilające się a raz słabnące swędzenie całego ciała (oprócz twarzy).Nie występują przy tym żadne duże zmiany skórne, tylko pojawiają się malutkie krosty i to w bardzo małej ilości i nie zawsze one występują, najczęściej swędzi a nie ma żadnych wyprysków na skórze, skóra jest czysta. U żony wystepują krostki na podudziu .Objawy swędzenia szczególnie nasilają się w nocy w czasie snu i podczas pobytu w domu, w czasie przebywania na świeżym powietrzu zmiejszają się. Czy możemy stosować Fenistil?Prosimy o opowiedż co może być przyczyną naszych dolegliwości i jaka jest na nie rada?

Odpowiedź eksperta:

Niestety w celu postawienia właściwej diagnozy konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego. Nie powinni Państwo przed jej ustaleniem stosować żadnych leków. Przy opisywanych objawach, poza zmianami uczuleniowymi, należy wziąć pod uwagę świerzb.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
komary
15 sierpnia 2007
co poradzic gdy w nocy gryza 4,5 miesięczne dziecko komary gryzą je w nocy strasznie komarów niewidac gdy kłade sie spać sprawdzam pokój smaruje fenistilem ale neiwiem co robić ciągle strasznie ją gryza

Odpowiedź eksperta:

Witam, Siatki w oknach chroniące całą ich powierzchnię mogą skutecznie wyeliminować komary z pomieszczenia. Pozdrawiam Dr n. med. Krystyna Knypl
Odpowiedzi udzielił ekspert: Krystyna Knypl
Zwiń
Swędzenie skóry
14 czerwca 2007
Witam, mam 24-lata i już od tygodnia strasznie mnie swędzi całe ciało (na nogach, rękach, brzuchu, plecach dosłownie wszędzie!). Swędzenie nasila się wieczorem a szczególnie w nocy. Nie zauważyłam żadnych przebarwień na skórze, jedynie podczas drapania skóra się czerwieni. Niestety podczas długiego drapania się w nocy nad ranem okazuje się że mam liczne zadrapania na całym ciele. Nie zmieniałam kosmetyków ani proszku do prania. Zużyłam już Fenistil żel, Flexiderm maść, Aleric tabletki ale niestety nic nie pomaga! Proszę o poradę!

Odpowiedź eksperta:

Koniecznie proszę zgłosić się do dermatologa, gdyż tego typu objawy wymagają wykonania badania lekarskiego i badań dodatkowych.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Uczulenie
11 stycznia 2007
Witam serdecznie Problem dotyczy mojej mamy lat 75. W ciągu roku dwukrotnie pojawiło się u mamy zapalenie skóry na głowie,do tego zmiany wokół uszu i w załamaniach na twarzy.Doktorka stwierdziła zapalenie skóry i przepisała robioną maść i diprosalic-było to dwa tygodnie temu.Objawy ustąpiły nie wiem tylko na jak długo.Tydzień temu wystąpił kolejny problem,mianowicie świąd karku,pleców i klatki pieersiowej.Udałam się z mamą kolejny raz do dermatologa.Pani doktor oceniła to jak uczulenie na jakiś produkt.Jedynym nowym produktem dodanym ostatnio przez mamę były robione krople ziołowe na nerwicę u księży Bonifratów,ponieważ mama choruje również na depresję.Od 5 dni stosujemy również robioną maść i 1 tabletkę Zyrtecu na noc.Niestety świąd nadal występuje.Na klatce piersiowej pojawiły się drobne krostki,miejsce to jest lekko zaczerwienione,być może też i przez drapanie.Nie wiem po jakim czasie ten świąd może ustąpić?Wczoraj na noc po raz pierwszy posmarowałam mamę Fenistil żel, a nie tą robioną maścią.Dzięki temu mama przespała całą noc,a wcześnie budziła się po kilka razy.Nie wiem co mam robić,czy po raz kolejny udać się do lekarza.Oczywiście płyn ziołowy natychmiast został odstawiony.Bardzo proszę o poradę Pani,czy mogę smarować mamę Fenistilem i jak długo.Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź eksperta:

Nie zalecam stosowania w tym przyupadku Fenistilu. Proszę ponownie zgłosić się do dermatologa, który zaleci silniejsze leki przeciwuczuleniowe. Alergi po preparatch ziołowych może długo sie utzrymywać i niekiedy wymaga nawet podania zastrzyków.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
pokrzywka
30 października 2006
u mojego wtedy 3 miesiecznego dziecka stwierdzono(po pobraniu wycinka ze zmian)pokrzywkę barwnikowa.wystąpiła ona około 1-2 tygodni po zabiegu na drogach moczowych(refluks 5 stopnia wada zastawki cewki tylnej)leczony był fenistilem oraz lekiem o nazwie CROPOZ G .ani jeden nie pomógł.czy tą chorobę można czymś wyleczyć .dodam że zmiany są nasilone na pleckach pupie brzuszku znikome są na buzi nóżkach stopach )dziecko ma w obecnej chwili 2,0 roku.proszę o odpowiedź.

Odpowiedź eksperta:

wskazana jest konsultacja u pediatry dermatologa
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.