Famidyna

1 tabl. powl. zawiera 10 mg famotydyny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Famidyna 10 szt., tabl. powl. 11,89 zł 2017-10-31

Działanie

Kompetycyjny antagonista receptora histaminowego H2. Po podaniu dawki 20 mg hamuje nocne wydzielanie soku żołądkowego nawet do 90%o. Hamuje podstawowe i stymulowane wydzielanie kwasu solnego i pepsyny. Hipergastrynemia powstająca po dłuższym stosowaniu famotydyny ustępuje po jej odstawieniu. Famotydyna wchłania się szybko z przewodu pokarmowego, osiągając w ciągu 2-3 h maksymalne stężenie we krwi. W 15-20% wiąże się z białkami. Biodostępność leku po podaniu doustnym wynosi 40-45%. Pokarm i środki zobojętniające nie wpływają na wchłanianie leku. T0,5 we krwi wynosi ok. 3 h, u chorych z klirensem kreatyniny poniżej 10 ml/min może ulec wydłużeniu nawet do 20 h. Famotydyna jest wydalana z moczem w postaci nie zmetabolizowanej. Przenika do mleka matki.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 16 lat: 1 tabl. (10 mg) raz na dobę w przypadku wystąpienia objawów zgagi lub niestrawności. Jeśli po przyjęciu leku dolegliwości utrzymują się dłużej niż 1 h lub nawracają, można przyjąć następną tabletkę. Nie należy stosować więcej niż 2 tabl. na dobę. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg. należy rozważyć zasadność stosowania. Sposób podania. Tabl. należy połknąć w całości, popijając niewielką ilością wody.

Wskazania

Lek stosuje się w celu usunięcia objawów związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego: zgaga, niestrawność.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na famotydynę lub inne składniki preparatu. Nadwrażliwość na inne leki z grupy antagonistów receptora H2 w wywiadzie. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 16 lat.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować w przypadku przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, niewydolności wątroby i nerek oraz w przypadku stosowania leków w związku z współistniejącymi chorobami.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: zmęczenie, przemijające zaburzenia psychiczne (tj. depresja, dezorientacja, splątanie, niepokój, pobudzenie, omamy); nudności, wymioty, dyskomfort lub bóle w obrębie jamy brzusznej, spadek łaknienia, suchość w ustach, wzdęcia; zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, żółtaczka cholestatyczna; wysypka, świąd, pokrzywka; anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy; bóle stawowe i mięśniowe, kurcze mięśni. Rzadko: bóle głowy, zawroty głowy; zaparcia, biegunki. Bardzo rzadko: martwica toksyczno-rozpływna naskórka, łysienie; blok przedsionkowo-komorowy; ginekomastia (ustępuje po odstawieniu leku). Obserwowano rzadkie przypadki leukopenii, pancytopenii, małopłytkowości i agranulocytozy oraz nasilenia istniejącej choroby wątroby, jednak nie potwierdzono związku przyczynowego.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży. Lek może być stosowany w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Należy zaprzestać stosowania preparatu podczas karmienia piersią lub zaprzestać karmienia piersią.

Interakcje

Famotydyna zmniejsza wchłanianie ketokonazolu. Pokarm i środki zobojętniające treść żołądkową nie wpływają na wchłanianie famotydyny.

Cena

Famidyna, cena 100% 11,89 zł

Preparat zawiera substancję Famotidine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 fiolka zawiera 20 mg famotydyny.

1 tabl. powl. zawiera 20 mg lub 40 mg famotydyny. Preparat zawiera czerwień koszenilową (E124).

1 tabl. powl. zawiera 10 mg famotydyny.

1 tabl. powl. zawiera 20 mg lub 40 mg famotydyny.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 200 mg chlorowodorku pirydoksyny i 0,2 mg cyjanokobalaminy.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 25 µg cholekalcyferolu = 1000 j.m.) lub 70 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 175 µg cholekalcyferolu = 7000 j.m.) lub 300 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 750 µg cholekalcyferolu = 30 000 j.m.). Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 kaps. zawiera 20 mg roztworu olejowego cholekalcyferolu, co odpowiada 500 µg cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3. Kapsułki zawierają olej arachidowy.

1 ml płynu zawiera 20 000 j.m. witaminy A i 10 000 j.m. witaminy D3 (1 kropla zawiera 588 j.m. witaminy A i 294 j.m. witaminy D3).

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 750 mg chlorku potasu, co jest równoważne 391 mg potasu (10 mEq K+). Preparat zawiera laktozę i lak czerwieni koszenilowej.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
10 porad, jak uniknąć Delhi belly 10 porad, jak uniknąć Delhi belly

Na ulicy nie istnieje szczególna etykieta i nie popełnisz faux pas, nie odróżniając widelczyka do ślimaków od widelca do ryb. Kilka porad ...

więcej

Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę

Salmonella lubi mięso kurczaka, jajka, lekko rozmrożone lody lub źle przygotowane inne potrawy. W efekcie możesz paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak się ...

więcej

Choroby jelit Choroby jelit

Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto dowiedzieć się jakie inne objawy mogą świadczyć ...

więcej

Wątroba - mistrz regeneracji

Spośród wszystkich narządów ludzkiego ciała wątroba należy do najbardziej odpornych na działanie czasu. To jednak nie oznacza, że jest niezniszczalna i wyjdzie ...

więcej

Oś mózgowo-jelitowa - dlaczego jelita to "drugi mózg"? Oś mózgowo-jelitowa - dlaczego jelita to "drugi mózg"?

Zastanawialiście się kiedyś skąd się bierze “samopoczucie”? Okazuje się, że nie do końca odpowiada za nie nasza głowa. Samopoczucie rodzi się gdzieś ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.