Enzaprost® F 5

1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 5 mg dinoprostu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Enzaprost® F 5 5 amp. 1 ml, roztw. do wstrz. 132,82 zł 2017-10-31

Działanie

Prostaglandyna F2α powodująca skurcz mięśnia macicy na każdym etapie ciąży, przyspiesza również dojrzewanie szyjki macicy. Dinoprost powoli wchłania się z płynu owodniowego do krążenia ogólnego. Po podaniu doowodniowym pojedynczej dawki 40 mg maksymalne stężenie leku we krwi występuje po 6-10 h. Jest szybko metabolizowany, wydalany głownie z moczem, w postaci metabolitów. T0,5 w płynie owodniowym wynosi 3-6 h. Okres półtrwania dinoprostu po podaniu dożylnym jest krótszy niż 1 min.

Dawkowanie

Doowodniowo. Premedykacja w celu zapobiegania wystąpieniu działań niepożądanych i w celu zniesienia lub złagodzenia bólu. Bezpośrednio przed zastosowaniem preparatu wskazane jest dożylne podanie jednego ze skojarzeń leków: 100 mg petydyny, 0,05 mg atropiny i 10 mg diazepamu lub 100 mg petydyny i 50 mg prometazyny lub 100 mg petydyny, 50 mg prometazyny i 0,5 mg atropiny lub 50 mg petydyny i 0,25 mg atropiny. Stosowanie preparatu jako wstrzyknięć doowodniowych wymaga ciągłej kontroli USG. Lek może być podawany przez ścianę brzucha lub przez sklepienie pochwy. Podanie doowodniowe przez ścianę brzucha. Pęcherz moczowy pacjentki musi być opróżniony. Nakłucie worka owodniowego należy przeprowadzić w miejscowym znieczuleniu na szerokość 3-4 palców powyżej spojenia łonowego za pomocą igły do nakłucia lędźwiowego (20 G lub 22 G) w bezpiecznej odległości od stwierdzonego w USG umiejscowienia łożyska.  Doowodniowo należy podać 25 mg preparatu. W razie konieczności po 8-12 h można powtórzyć wstrzyknięcie leku (przez plastykową kaniulę stosowaną w punkcji owodni). Jeżeli w wyniku pociągnięcia tłoka w strzykawce pojawi się krew lub podbarwiony krwią płyn owodniowy, nie należy podawać preparatu. Podanie doowodniowe poprzez sklepienie pochwy. Pęcherz moczowy pacjentki musi być opróżniony. Należy zdezynfekować pochwę i sklepienie pochwy. Szyjkę macicy należy umocować za pomocą odpowiedniego narzędzia chirurgicznego. Do jamy owodniowej należy dostać się przez przednie (najlepiej) lub tylne sklepienie pochwy i podać 25 mg preparatu. Należy nieprzerwanie kontrolować czynność macicy za pomocą badania przedmiotowego, tokografu lub rzadko poprzez badanie przez pochwę. W przypadku braku reakcji po upływie 8-12 h należy powtórzyć podanie preparatu w razie potrzeby podać oksytocynę w infuzji dożylnej. Jeżeli poród nie zakończy się w ciągu 12 h, należy dokładnie kontrolować stan pacjentki (tętno, temperatura ciała, liczba krwinek białych). W celu uzyskania stałego stężenia leku we krwi, a zwłaszcza w przypadku ciąży patologicznej, konieczne jest stosowanie leku w pompie infuzyjnej. Powyższe sposoby podawania leku mogą być wykonywane w szpitalu w oddziałach położniczych i ginekologicznych, gdzie jest również oddział intensywnej opieki medycznej.

Wskazania

Zakończenie ciąży w II trymestrze w przypadku obumarcia płodu lub występowania ciężkich powikłań ze strony matki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dinoprost, inne leki uterotoniczne lub pozostałe składniki preparatu. Dychawica oskrzelowa (także w wywiadzie). Przewlekła obturacyjna choroba płuc lub czynna choroba płuc. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Crohna. Nadczynność tarczycy. Jaskra. Ostre infekcje. Ostre stany zapalne w obrębie miednicy (np. zapalenie błon płodowych, zapalenie szyjki macicy). Pęknięcie błon płodowych. Niewspółmierność porodowa lub nieprawidłowe ułożenie płodu. Nadciśnienie tętnicze. Niedokrwistość sieropowatokrwinkowa.

Środki ostrożności

Należy rozważyć korzyść ze stosowania leku w stosunku do ryzyka w następujących przypadkach: czynna choroba serca lub choroba układu sercowo-naczyniowego obecna lub w wywiadzie; nadciśnienie tętnicze lub niedociśnienie (także w wywiadzie); padaczka (także w wywiadzie); cukrzyca (także w wywiadzie); czynna choroba wątroby (także w wywiadzie); żółtaczka (także w wywiadzie); czynna choroba nerek (także w wywiadzie); stan przedrzucawkowy u ciężarnej, zwężenie szyjki macicy, włókniakomięśniak macicy, w wywiadzie zabiegi operacyjne na mięśniu macicy (zwiększone ryzyko pęknięcia macicy),wielorództwo u ciężarnej; niedokrwistość (także w wywiadzie). Przypadkowe doustne zażycie leku może powodować: nudności, wymioty, skurcz oskrzeli, zwężenie naczyń obwodowych, omdlenia, osłabienie, nadciśnienie tętnicze i napady paniki. Ponieważ dinoprostjest szybko metabolizowany, objawy niepożądane są przemijające (trwają 15-30 min) lub mogą w ogóle nie wystąpić. Po przerwaniu ciąży konieczne jest odpowiednie monitorowanie w celu upewnienia się, że zabieg został całkowicie zakończony. W przypadku indukowania zakończenia ciąży za pomocą dinoprostu, zabieg musi być całkowicie zakończony, ponieważ działanie leku na płód nie jest jeszcze znane.

Niepożądane działanie

Często: biegunka, nudności, bóle i skurcze żołądka, wymioty. Rzadko: uogólnione reakcje anafilaktyczne, skurcz naczyń obwodowych, bradykardia, tachykardia, blok przedsionkowo-komorowy serca II stopnia, ból pod mostkiem, ból w klatce piersiowej, skurcz oskrzeli, podwójne widzenie, parestezje, ból brzucha (czasami nasilony i ciągły), niedrożność porażenna jelit, ból podczas oddawania moczu, krwiomocz, zatrzymanie moczu, nasilenie bólu macicy, skurcz tężcowy mięśnia macicy, pieczenie oczu, bóle nóg, pleców lub barku, zwiększenie liczby białych krwinek krwi, kaszel, ból głowy, zawroty głowy, senność, niepokój, dreszcze lub nadmierne pocenie się, gorączka, uderzenia gorąca lub zaczerwienienie twarzy, wzmożone pragnienie, zapalenie lub ból w miejscu podania leku.

Ciąża i laktacja

Nie ma dowodów na to, że krótkotrwałe stosowanie dinoprostu powoduje rozrost kości u płodu.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie oksytocyny i ergometryny nasila działanie dinoprostu i ryzyko wystąpienia działań niepożądanych może być zwiększone.

Cena

Enzaprost® F 5, cena 100% 132,82 zł

Preparat zawiera substancję Dinoprost.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera 5 mg dinoprostu.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

1 kaps. miękka zawiera 100 lub 200 mg progesteronu (mikronizowanego).

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. zawiera 2 mg lub 4 mg doksazosyny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 kaps. zawiera 0,5 mg dutasterydu.

1 tabl. zawiera 1 mg, 2 mg lub 4 mg doksazosyny (w postaci mezylanu). Lek zawiera laktozę.

1 kaps. dopochwowa zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu (oraz parahydroksybenzoesan etylu i sól sodową parahydroksybenzoesanu propylu).

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Wielotorbielowatość nerek: przyczyny, objawy, leczenie Wielotorbielowatość nerek: przyczyny, objawy, leczenie

Wielotorbielowatość nerek, zarówno autosomalnie dominująca (ADPKD), jak i autosomalnie recesywna (ARPKD) to choroba genetyczną, która prowadzi do niewydolności nerek. Nie ma nią ...

więcej

To warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu To warto wiedzieć o nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu to nic strasznego – dotyka ono 1 na 3 kobiety po 45. roku życia i 1 na 4 mężczyzn po ...

więcej

Nie rezygnuj z pasji z powodu nietrzymania moczu Nie rezygnuj z pasji z powodu nietrzymania moczu

Zabawa z wnukami, jazda na rowerze, praca w ogródku czy… uprawianie seksu – z żadnej z tych czynności nie musisz rezygnować. Nie ...

więcej

Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu? Częstomocz: przyczyny. O czym świadczy częste oddawanie moczu?

Częstomocz to objaw chorobowy, który może mieć wiele przyczyn. Częste oddawanie moczu zwykle jest związane z infekcją układu moczowego, jednak w niektórych ...

więcej

Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie Kamica nerkowa – rodzaje, objawy, leczenie

Kamica nerkowa to cztery schorzenia układu moczowego o podobnych objawach, ale innych przyczynach. U podłoża kamicy cystynowej leży wada wrodzona, trzy pozostałe ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.