Envil katar

1 ml aerozolu zawiera 2,5 mg chlorowodorku fenylefryny i 1,5 mg maleinianu mepiraminy. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Envil katar but. 20 ml, aerozol do nosa, roztwór 18,08zł 2017-10-31

Działanie

Preparat o działaniu przeciwalergicznym, przeciwbakteryjnym i udrażniającym. Fenylefryna - lek sympatykomimetyczny - powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie obrzęku błony śluzowej nosa. Mepiramina - lek przeciwhistaminowy - blokuje receptory histaminowe, znosząc efekty działania histaminy (obrzęk błony śluzowej, rozszerzenie naczyń krwionośnych, świąd). Działanie preparatu rozpoczyna się po 5-10 min po zastosowaniu. Skurcz naczyń utrzymuje się przez około 15 min. Metabolizm zachodzi w wątrobie. Substancje czynne przenikają przez barierę krew-mózg. T0,5 wynosi około 3 h.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 2 dawki aerozolu do każdego przewodu nosowego co 4-6 h, nie więcej niż 5 razy dziennie. Nie stosować dłużej niż 3 dni.

Wskazania

Nieżyt nosa (katar), także alergiczny. Zapalenie zatok.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 6 lat. Astma. Wysychający nieżyt nosa. Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie preparatu może powodować objawy przekrwienia błony śluzowej nosa. Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą, guzem chromochłonnym, nadczynnością tarczycy, przerostem gruczołu krokowego, jaskrą z wąskim kątem przesączania, u dzieci i pacjentów w wieku podeszłym. Lek może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Nie należy stosować leku równocześnie z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. U pacjentów, którzy przyjmowali inhibitory monoaminoksydazy, preparat można zastosować dopiero po upływie co najmniej 14 dni od przerwania terapii tymi lekami. Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu - w związku z tym może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Może wystąpić: tachykardia, kołatanie serca, arytmia, ból i zawroty głowy, senność, uspokojenie, bezsenność, osłabienie, biegunka, nudności, zaparcia, wymioty, nadciśnienie, podrażnienie i przekrwienie błony śluzowej nosa, suchość błon śluzowych.

Ciąża i laktacja

Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania fenylefryny i mepiraminy u kobiet w ciąży i przenikania substancji czynnych preparatu do mleka ludzkiego w okresie laktacji. Leku nie należy stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek wywiera niewielki lub umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Inhibitory MAO przedłużają i nasilają działanie fenylefryny oraz przeciwcholinergiczne działanie mepiraminy. Preparat nasila działanie barbituranów, alkoholu, środków nasennych, uspokajających, atropiny, trójpierścieniowych środków przeciwdepresyjnych. Niektóre β-adrenolityki takie jak esmolol, mogą zwiększać α-adrenergiczną aktywność fenylefryny, co może powodować u niektórych pacjentów wystąpienie ciężkiego nadciśnienia.

Preparat zawiera substancje Phenylephrine hydrochloride, Mepyramine maleate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml aerozolu zawiera 2,5 mg chlorowodorku fenylefryny i 1,5 mg maleinianu mepiraminy. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

1 saszetka zawiera 750 mg paracetamolu, 60 mg kwasu askorbowego i 10 mg chlorowodorku fenylefryny. Preparat zawiera sacharozę, aspartam oraz sód (164 mg/ sasz.)

1 ml roztworu zawiera 100 mg chlorowodorku fenylefryny.

1 saszetka zawiera: 750 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny, 60 mg witaminy C. Preparat o smaku cytrynowym.

1 tabl. zawiera: 500 mg paracetamolu, 25 mg kofeiny, 20 mg wodzianu terpinu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny, 30 mg witaminy C.

1 saszetka zawiera 750 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny, 60 mg kwasu askorbowego. Preparat zawiera aspartam, sód i sacharozę.

1 ml roztworu do wstrzykiwań zawiera: 0,2 mg tropikamidu, 3,1 mg chlorowodorku fenylefryny i 10 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera sód.

1 saszetka zawiera 1000 mg paracetamolu, 12,2 mg chlorowodorku fenylefryny i 100 mg kwasu askorbowego.

1 saszetka zawiera 650 mg paracetamolu, 50 mg kwasu askorbowego i 10 mg chlorowodorku fenylefryny.

1 saszetka zawiera: 1000 mg paracetamolu, 10 mg chlorowodorku fenylefryny i 40 mg witaminy C. Preparat o smaku cytrynowym.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.