Envil kaszel®

5 ml syropu zawiera 15 mg (junior) lub 30 mg chlorowodorku ambroksolu; syrop zawiera sorbitol. 1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabl. zawierają laktozę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Envil kaszel® 20 szt., tabl. 13,77zł 2017-10-31

Działanie

Lek wykrztuśny i mukolityczny, metabolit bromoheksyny. Pobudza komórki płucne typu II do wytwarzania surfaktantu, który zmniejsza napięcie powierzchniowe pęcherzyków płucnych i ułatwia wymianę gazową. Ambroksol zmniejsza gęstość i lepkość śluzu oraz jego przyczepność do ścian oskrzelików i oskrzeli. Na początku leczenia obserwuje się przemijające zwiększenie objętości wydzieliny oskrzelowej. Ambroksol szybko wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax w ciągu 2,5 h (podanie na czczo). Biodostępność wynosi 60% (około 1/3 dawki ulega rozkładowi w wyniku pierwszego przejścia przez wątrobę). Ambroksol jest metabolizowany w wątrobie do aktywnych metabolitów. T0,5 wynosi 9 h. Wydalany jest głównie z moczem, w postaci metabolitów. Mniej niż 10% wydala się w postaci niezmienionej.

Dawkowanie

Doustnie. Syrop 15 mg/5 ml (junior). Dzieci do 2 lat: 2,5 ml 2 razy na dobę; od 3 do 5 lat: 2,5 ml 3 razy na dobę; od 6 do 12 lat: 5 ml 2-3 razy na dobę. Syrop 30 mg/5 ml. Dorośli i dzieci >12 lat: 5 ml 3 razy na dobę przez pierwsze 2 -3 dni leczenia, a następnie 5 ml syropu 2 razy na dobę. Tabletki. Dorośli: 1 tabl. 3 razy na dobę przez pierwsze 3-3 dni, następnie 1 tabl. 2 razy na dobę. Sposób podania. Preparat podaje się po posiłku porannym i popołudniowym. Nie stosować przed snem. Podane dawki stosuje się w leczeniu stanów ostrych i w początkowym okresie leczenia stanów przewlekłych, w leczeniu długotrwałym (powyżej 14 dni) można je zmniejszyć do połowy.

Wskazania

Wspomagająco w ostrych i przewlekłych chorobach dróg oddechowych, przebiegających z utrudnieniem odkrztuszania lepkiej wydzieliny oskrzelowej tj.: rozedma płuc, astma oskrzelowa, rozstrzenie oskrzeli, mukowiscydoza, zapalenie oskrzeli, zapalenie krtani. Ponadto tabl. wspomagająco w zapaleniu płuc.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów: z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy; z niewydolnością nerek i (lub) wątroby; z osłabionym odruchem kaszlowym lub zaburzeniami oczyszczania rzęskowego oskrzeli (ryzyko zalegania wydzieliny); z astmą oskrzelową (lek początkowo może nasilać kaszel i powodować nadmierne odkrztuszanie). Na początku leczenia może pojawiać się nadmierna ilość płynnej wydzieliny oskrzelowej; należy wtedy sprowokować kaszel w celu odkrztuszenia rozrzedzonej wydzieliny lub odsysać wydzielinę. Ze względu na zawartość sorbitolu, syropu nie należy stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Ze względu na zawartość laktozy, tabletek nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: zgaga, niestrawność, nudności, wymioty, biegunka, zaparcie, reakcje alergiczne (zmiany skórne, pokrzywka, obrzęk naczyniowy, wstrząs anafilaktyczny, gorączka, duszność, dreszcze, obrzęk twarzy, ból głowy), suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko: dyzuria. Bardzo rzadko: zespół Stevensa-Johnsona, martwica toksyczno-rozpływna naskórka.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Ambroksol przenika do mleka - w okresie karmienia piersią lek stosować ostrożnie.

Uwagi

Syrop może być stosowany przez osoby chore na cukrzycę.

Interakcje

Nie stosować jednocześnie z antybiotykami (amoksycyklina, erytromycyna, ampicylina, doksycyklina i cefuroksym), ponieważ ambroksol zwiększa ich przenikanie do płuc i nasila ich działanie; lekami przeciwkaszlowymi, ponieważ mogą one hamować odruch kaszlowy i powodować zaleganie wydzieliny w drogach oddechowych; teofiliną, ponieważ nasila ona działanie ambroksolu.

Preparat zawiera substancję Ambroxol hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

5 ml syropu zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu.

5 ml syropu zawiera 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol.

1 ampułka 2 ml zawiera 15 mg ambroksolu.

5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol oraz benzoesan sodu.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabletki zawierają laktozę.

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg ambroksolu; syrop zawiera sorbitol, p-hydroksybenzoesany metylu i propylu oraz glikol propylenowy.

5 ml syropu zawiera 15 mg (junior) lub 30 mg chlorowodorku ambroksolu; syrop zawiera sorbitol. 1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu; tabl. zawierają laktozę.

1 tabl. zawiera 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.