Ecalta

1 fiolka zawiera 100 mg anidulafunginy. Preparat zawiera fruktozę oraz etanol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ecalta 1 fiolka szklana 30 ml, proszek i rozp. do sporz. konc. roztw. do inf. 3044,05zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwgrzybiczny o budowie lipopeptydowej należący do grupy echinokandyn. Hamuje wybiórczo syntezę β-(1,3)-D-glukanu, ważnego składnika ściany komórkowej grzybów. Działa grzybobójczo na Candida spp. (C. albicans, C. glabrata, C. parapsilosis, C. tropicalis). Anidulafungina jest także aktywna wobec Aspergillus fumigatus. Lek wiąże się w ponad 99% z białkami osocza. Nie jest znana dystrybucja do tkanek ani metabolizm wątrobowy, jednak anidulafungina jest przekształcana do nieaktywnych peptydów. Eliminacja jest powolna: T0,5 w końcowej fazie eliminacji wynosi 40-50 h. Anidulafungina jest w około 30% wydalana z kałem (w tym około 10% w postaci niezmienionej) oraz w mniej niż 1% z moczem.

Dawkowanie

Dorośli dożylnie we wlewie nie szybszym niż 1,1 mg/min. (co odpowiada 1,4 ml/min., jeżeli produkt rozpuszczono i rozcieńczono zgodnie z instrukcją): I dawka - 200 mg, następnie 100 mg raz na dobę. Zazwyczaj leczenie kontynuuje się przez co najmniej 14 dni po ostatnim dodatnim posiewie. Brak wystarczających danych uzasadniających stosowanie dawki 100 mg dłużej niż przez 35 dni. Dostosowywanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, nerek oraz u pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczne. Lek może być stosowany bez względu na czas jaki upłynął od hemodializy.

Wskazania

Leczenie inwazyjnej kandydozy u dorosłych pacjentów bez neutropenii. Skuteczność kliniczną leku wykazano głównie u pacjentów bez neutropenii z zakażeniami Candida albicans oraz u mniejszej liczby pacjentów z zakażeniami wywołanymi przez C. glabrata, C. parapsilosis i C. tropicalis.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na anidulafunginę, inne leki z grupy echinokandyn lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

Nie podawać w bezpośrednim wstrzyknięciu dożylnym. Nie ustalono skuteczności u pacjentów z neutropenią i kandydemią oraz z zakażeniami tkanek głębokich wywołanymi przez Candida spp. lub z ropniem wewnątrzbrzusznym i zapaleniem otrzewnej. Nie prowadzono badań u pacjentów z zapaleniem wsierdzia, kości i szpiku lub z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych wywołanych przez Candida spp. oraz z zakażeniami wywołanymi przez Candida krusei. Nie zaleca się stosowania u dzieci do 18 lat (brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania). Ze względu na zawartość fruktozy nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy. Ostrożnie stosować w skojarzeniu ze środkami znieczulającymi oraz u pacjentów, u których podczas leczenia wystąpiło zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (należy monitorować czynność wątroby oraz oceniać stosunek ryzyka do korzyści). Ze względu na zawartość alkoholu (24% obj.) ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami wątroby, padaczką, chorobą alkoholową oraz u pacjentów z innych grup ryzyka.

Niepożądane działanie

Bardzo często: hipokaliemia, biegunka, nudności. Często: hiperglikemia, drgawki, ból głowy, niedociśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli, duszność, wymioty, zwiększenie aktywności aminotransferaz, fosfatazy zasadowej oraz stężenia bilirubiny i kreatyniny we krwi, cholestaza, wysypka skórna, świąd. Niezbyt często: koagulopatia, zaczerwienienie twarzy, uderzenie gorąca, bóle w nadbrzuszu, zwiększona aktywność GGTP, pokrzywka, ból w miejscu infuzji. Częstość nieznana: wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać wymaz na posiew grzybiczy. Zawartość alkoholu w preparacie może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcje

W badaniach in vitro wykazano, że anidulafungina nie jest istotnym klinicznie substratem, induktorem lub inhibitorem enzymów cytochromu P450, lecz nie wyklucza to możliwości występowania interakcji in vivo. Nie jest konieczne dostosowanie dawki preparatu ani jednocześnie stosowanych leków podczas leczenia skojarzonego z cyklosporyną, worykonazolem, takrolimusem, amfoterycyną B lub ryfampicyną.

Preparat zawiera substancję Anidulafungin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 fiolka zawiera 100 mg anidulafunginy. Preparat zawiera fruktozę oraz etanol.

Najczęściej wyszukiwane

1 fiolka zawiera 500 mg imipenemu (w postaci jednowodzianu) oraz 500 mg cylastatyny (w postaci soli sodowej); lek zawiera sód: 37,5 mg w 1 fiolce.

1 dawka (0,5 ml) zawiera nie mniej niż 5 j.m. toksoidu błoniczego adsorbowanego na wodorotlenku glinu.

1 fiolka zawiera 250 mg acyklowiru w postaci soli sodowej.

1 tabl. powl. zawiera 250 mg, 500 mg lub 875 mg amoksycyliny w postaci trójwodzianu oraz 125 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej. Po rozpuszczeniu w wodzie - 5 ml zawiesiny zawiera 400 mg amoksycyliny w postaci trójwodzianu i 57 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej. 1 saszetka granulatu do sporz. zaw. doustnej zawiera 875 mg amoksycyliny w postaci trójwodzianu oraz 125 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej; granulat zawiera aspartam. 1 tabl. do sporz. zawiesiny doustnej/ulegająca rozpadowi w jamie ustnej (QUICKTAB) zawiera 500 mg lub 875 mg amoksycyliny w postaci trójwodzianu oraz 125 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej; tabl. QUICKTAB zawierają aspartam i olej rycynowy.

1 dawka 2 ml szczepionki doustnej zawiera: nie mniej niż 2,2 x 106 IU rotawirusa typu G1, nie mniej niż 2,8 x 106 IU rotawirusa typu G2, nie mniej niż 2,2 x 106 IU rotawirusa typu G3, nie mniej niż 2,0 x 106 IU rotawirusa typu G4, nie mniej niż 2,3 x 106 IU rotawirusa typu P1A[8]. Preparat zawiera sacharozę.

5 ml zawiesiny zawiera 200 mg sulfametoksazolu i 40 mg trimetoprimu. Lek zawiera maltitol oraz p-hydroksybenzoesany.

1 dawka (0,5 ml) po rekonstytucji zawiera: nie mniej niż 30 j.m. toksoidu błoniczego adsorbowanego na wodorotlenku glinu; nie mniej niż 40 j.m. toksoidu tężcowego adsorbowanego na wodorotlenku glinu; antygeny Bordatella pertusis (25 µg toksoidu krztuścowego adsorbowanego na wodorotlenku glinu, 25 µg hemaglutyniny włókienkowej adsorbowanej na wodorotlenku glinu, 8 µg pertaktyny adsorbowanej na wodorotlenku glinu); inaktywowany poliowirus - 40 j. antygenu D wirusa polio typ 1 (szczep Mahoney namnażany w hodowli komórek Vero), 8 j. antygenu D wirusa polio typ 2 (szczep MEF-1 namnażany w hodowli komórek Vero), 32 j. antygenu D wirusa polio typ 3 (szczep Saukett namnażany w hodowli komórek Vero); 10 µg polisacharydu Haemophilus influenzae typ b (fosforanu polirybozylorybitolu), związanego z około 20-40 µg toksoidu tężcowego jako nośnikiem białkowym.

1 tabl. zawiera 100 mg, 400 mg lub 800 mg sulfametoksazolu i odpowiednio 20 mg, 80 mg lub 160 mg trimetoprimu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

1 fiolka zawiera 1g cefazoliny w postaci soli sodowej.

1 kaps. zawiera 50, 100, 150 lub 200 mg flukonazolu; kaps. zawierają laktozę. 1 ml syropu zawiera 5 mg flukonazolu; syrop zawiera sacharozę i glicerol.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Grypa u dzieci - objawy, przyczyny i leczenie Grypa u dzieci - objawy, przyczyny i leczenie

Grypa u dzieci to jedna na najczęstszych chorób wirusowych układu oddechowego. Przyczyną choroby jest wirus grypy, który wywołuje dokuczliwe objawy. W tym ...

więcej

Domowe syropy NA KASZEL - przepisy na syropy własnej roboty Domowe syropy NA KASZEL - przepisy na syropy własnej ...

Przepisy na domowe syropy na kaszel, zarówno ten suchy, jak i mokry, są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Nic dziwnego - syropy ...

więcej

Zioła na przeziębienie dla dzieci i dorosłych [PRZEPISY] Zioła na przeziębienie dla dzieci i dorosłych [PRZEPISY]

Zioła na przeziębienie to naturalne specyfiki, dzięki którym szybko można zwalczyć infekcję. Zioła na przeziębienie to zioła napotne, przeciwgorączkowe, które łagodzą katar ...

więcej

Zapalenie migdałków – przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie migdałków – przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie migdałków wiąże się z silnym bólem gardła utrudniającym przełykanie, osłabieniem i gorączką. Preparaty stosowane w leczeniu zapalenia migdałków powinny z jednej ...

więcej

Ból gardła przy przełykaniu śliny – przyczyny i leczenie Ból gardła przy przełykaniu śliny – przyczyny i leczenie

Ból gardła spowodowany jest najczęściej zakażeniami górnych dróg oddechowych. Szczególnie doskwiera nam on przy przełykaniu – przeczytaj, jakie są tego przyczyny i ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.