Ecalta

1 fiolka zawiera 100 mg anidulafunginy. Preparat zawiera fruktozę oraz etanol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ecalta 1 fiolka szklana 30 ml, proszek do sporz. konc. roztw. do inf. 3044,05 zł 2018-01-25

Działanie

Lek przeciwgrzybiczny o budowie lipopeptydowej należący do grupy echinokandyn. Hamuje wybiórczo syntezę β-(1,3)-D-glukanu, ważnego składnika ściany komórkowej grzybów. Działa grzybobójczo na Candida spp. (C. albicans, C. glabrata, C. parapsilosis, C. tropicalis). Anidulafungina jest także aktywna wobec Aspergillus fumigatus. Lek wiąże się w ponad 99% z białkami osocza. Nie jest znana dystrybucja do tkanek ani metabolizm wątrobowy, jednak anidulafungina jest przekształcana do nieaktywnych peptydów. Eliminacja jest powolna: T0,5 w końcowej fazie eliminacji wynosi 40-50 h. Anidulafungina jest w około 30% wydalana z kałem (w tym około 10% w postaci niezmienionej) oraz w mniej niż 1% z moczem.

Dawkowanie

Dorośli dożylnie we wlewie nie szybszym niż 1,1 mg/min. (co odpowiada 1,4 ml/min., jeżeli produkt rozpuszczono i rozcieńczono zgodnie z instrukcją): I dawka - 200 mg, następnie 100 mg raz na dobę. Zazwyczaj leczenie kontynuuje się przez co najmniej 14 dni po ostatnim dodatnim posiewie. Brak wystarczających danych uzasadniających stosowanie dawki 100 mg dłużej niż przez 35 dni. Dostosowywanie dawki u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, nerek oraz u pacjentów w podeszłym wieku nie jest konieczne. Lek może być stosowany bez względu na czas jaki upłynął od hemodializy.

Wskazania

Leczenie inwazyjnej kandydozy u dorosłych pacjentów bez neutropenii. Skuteczność kliniczną leku wykazano głównie u pacjentów bez neutropenii z zakażeniami Candida albicans oraz u mniejszej liczby pacjentów z zakażeniami wywołanymi przez C. glabrata, C. parapsilosis i C. tropicalis.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na anidulafunginę, inne leki z grupy echinokandyn lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu.

Środki ostrożności

Nie podawać w bezpośrednim wstrzyknięciu dożylnym. Nie ustalono skuteczności u pacjentów z neutropenią i kandydemią oraz z zakażeniami tkanek głębokich wywołanymi przez Candida spp. lub z ropniem wewnątrzbrzusznym i zapaleniem otrzewnej. Nie prowadzono badań u pacjentów z zapaleniem wsierdzia, kości i szpiku lub z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych wywołanych przez Candida spp. oraz z zakażeniami wywołanymi przez Candida krusei. Nie zaleca się stosowania u dzieci do 18 lat (brak danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania). Ze względu na zawartość fruktozy nie stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy. Ostrożnie stosować w skojarzeniu ze środkami znieczulającymi oraz u pacjentów, u których podczas leczenia wystąpiło zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (należy monitorować czynność wątroby oraz oceniać stosunek ryzyka do korzyści). Ze względu na zawartość alkoholu (24% obj.) ostrożnie stosować u pacjentów z chorobami wątroby, padaczką, chorobą alkoholową oraz u pacjentów z innych grup ryzyka.

Niepożądane działanie

Bardzo często: hipokaliemia, biegunka, nudności. Często: hiperglikemia, drgawki, ból głowy, niedociśnienie tętnicze, skurcz oskrzeli, duszność, wymioty, zwiększenie aktywności aminotransferaz, fosfatazy zasadowej oraz stężenia bilirubiny i kreatyniny we krwi, cholestaza, wysypka skórna, świąd. Niezbyt często: koagulopatia, zaczerwienienie twarzy, uderzenie gorąca, bóle w nadbrzuszu, zwiększona aktywność GGTP, pokrzywka, ból w miejscu infuzji. Częstość nieznana: wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać wymaz na posiew grzybiczy. Zawartość alkoholu w preparacie może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcje

W badaniach in vitro wykazano, że anidulafungina nie jest istotnym klinicznie substratem, induktorem lub inhibitorem enzymów cytochromu P450, lecz nie wyklucza to możliwości występowania interakcji in vivo. Nie jest konieczne dostosowanie dawki preparatu ani jednocześnie stosowanych leków podczas leczenia skojarzonego z cyklosporyną, worykonazolem, takrolimusem, amfoterycyną B lub ryfampicyną.

Cena

Ecalta, cena 100% 3044,05 zł

Preparat zawiera substancję Anidulafungin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 fiolka zawiera 100 mg anidulafunginy. Preparat zawiera fruktozę oraz etanol.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 100 mg, 400 mg lub 800 mg sulfametoksazolu i odpowiednio 20 mg, 80 mg lub 160 mg trimetoprimu. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu.

1 saszetka zawiera 3 g fosfomycyny, co odpowiada 5,631 mg fosfomycyny z trometamolem. Preparat zawiera sacharozę, żółcień pomarańczową i dekstrozę jednowodną.

1 dawka (0,5 ml) szczepionki zawiera nie mniej niż 40 j.m. toksoidu tężcowego i nie mniej niż 5 j.m. toksoidu błoniczego adsorbowanych na uwodnionym wodorotlenku glinu.

1 tabl. powl. zawiera 300 mg lub 600 mg klindamycyny (w postaci chlorowodorku).

1 tabl. powl. zawiera 500 mg w postaci trójwodzianu oraz 125 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej (w proporcji 4:1) lub 1 tabl. powl. zawiera 875 mg amoksycyliny w postaci trójwodzianu oraz 125 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej (w proporcji 7:1). Po rozpuszczeniu w wodzie - 5 ml zawiesiny zawiera 400 mg amoksycyliny w postaci trójwodzianu i 57 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej (w proporcji 7:1); zawiesina zawiera aspartam.

1 tabl. powl. zawiera 250 mg, 500 mg lub 875 mg amoksycyliny w postaci trójwodzianu oraz 125 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej. Po rozpuszczeniu w wodzie - 5 ml zawiesiny zawiera 400 mg amoksycyliny w postaci trójwodzianu i 57 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej. 1 saszetka granulatu do sporz. zaw. doustnej zawiera 875 mg amoksycyliny w postaci trójwodzianu oraz 125 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej; granulat zawiera aspartam. 1 tabl. do sporz. zawiesiny doustnej/ulegająca rozpadowi w jamie ustnej (QUICKTAB) zawiera 500 mg lub 875 mg amoksycyliny w postaci trójwodzianu oraz 125 mg kwasu klawulanowego w postaci soli potasowej; tabl. QUICKTAB zawierają aspartam i olej rycynowy.

1 dawka (0,5 ml) zawiera nie mniej niż 5 j.m. toksoidu błoniczego adsorbowanego na wodorotlenku glinu.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg furazydyny (poprzednio stosowana nazwa: furagina). Preparat zawiera sacharozę, etanol, parahydroksybenzoesan metylu (E218) i propylu (E216).

Szczepionka dla dzieci: 1 fiolka 0,5 ml (1 dawka) zawiera 10 µg antygenu powierzchniowego wirusa zapalenia wątroby typu B. Szczepionka dla dorosłych: 1 fiolka 1 ml (1 dawka) zawiera 20 µg antygenu powierzchniowego wirusa zapalenia wątroby typu B.

1 fiolka zawiera 500 mg imipenemu (w postaci jednowodzianu) oraz 500 mg cylastatyny (w postaci soli sodowej); lek zawiera sód: 37,5 mg w 1 fiolce.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leki przeciwwirusowe na grypę. Jakie leki stosuje się w leczeniu grypy? Leki przeciwwirusowe na grypę. Jakie leki stosuje się w ...

Leki przeciwwirusowe na grypę wykazują większą skuteczność w leczeniu niż leki na grypę dostępne bez recepty. Preparaty stosowane w leczeniu antywirusowym zmniejszają ...

więcej

GRYPA - leczenie. Najlepsze sposoby leczenia grypy GRYPA - leczenie. Najlepsze sposoby leczenia grypy

Leczenie grypy może być tylko objawowe i trzeba je zacząć, gdy tylko zauważymy jej objawy. W ciągu pierwszych 24 godzin możesz wspomóc ...

więcej

Jak jeść czosnek, by wyleczyć grypę i przeziębienie? Jak jeść czosnek, by wyleczyć grypę i przeziębienie?

Jak jeść czosnek, by wyleczyć grypę i przeziębienie? Najlepiej codziennie. Regularne spożywanie czosnku wzmacnia system odpornościowy, a tym samym przyśpiesza proces usuwania ...

więcej

Objawy anginy - najczęstsze objawy anginy i sposoby jej leczenia Objawy anginy - najczęstsze objawy anginy i sposoby jej ...

Choć angina kojarzona jest głównie z latem, łatwo złapać ją także na wiosnę, kiedy po zimie w powietrzu krąży więcej bakterii i ...

więcej

Co powinna zawierać apteczka dla przeziębionych i chorych na grypę? Co powinna zawierać apteczka dla przeziębionych i chorych na ...

Zima to czas, kiedy jesteśmy dużo bardziej narażeni na rozwój przeziębienia i grypy oraz towarzyszących im objawów: kaszlu, kataru, bólu głowy i ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.