Ebrantil® 25

5 ml roztworu zawiera 25 mg urapidylu w postaci chlorowodorku.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ebrantil® 25 5 amp. 5 ml, roztw. do wstrz. 91,69 zł 2017-10-31

Działanie

Preparat o działaniu hipotensyjnym. Obniża skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi przez zmniejszenie oporu obwodowego. Urapidyl działa ośrodkowo i obwodowo. Obwodowo: blokuje głównie postsynaptyczne receptory a1 i w ten sposób hamuje zwężające naczynia działanie katecholamin. Ośrodkowo: moduluje aktywność ośrodków regulacji krążenia, zapobiegając odruchowemu pobudzeniu lub hamowaniu układu współczulnego. Wiąże się z białkami osocza w 80%. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany z moczem w 50-70% (15% w postaci niezmienionej) i kałem, głównie w postaci metabolitów. T0,5 po szybkim podaniu dożylnym wynosi 2,7 h. U pacjentów w podeszłym wieku i u pacjentów z zaawansowaną niewydolnością wątroby i (lub) nerek objętość dystrybucji i klirens są zmniejszone a okres półtrwania wydłużony.

Dawkowanie

Dożylnie. Stany nagłe w przebiegu nadciśnienia tętniczego, np. przełom nadciśnieniowy, ciężkie i bardzo ciężkie postacie nadciśnienia tętniczego, nadciśnienie oporne na leczenie farmakologiczne: 10-50 mg preparatu we wstrzyknięciu dożylnym z jednoczesnym monitorowaniem ciśnienia krwi; obniżenie ciśnienia następuje zwykle w ciągu 5 min.; w zależności od reakcji pacjenta dawkę można powtórzyć. W celu utrzymania poziomu ciśnienia uzyskanego po wstrzyknięciu we wlewie podaje się 250 mg preparatu w 500 ml 0,9% NaCl, 5% lub 10% glukozy (szybkość wlewu: średnio 9 mg/h w zależności od reakcji pacjenta na lek); jeśli dawkę podtrzymującą podaje się przy użyciu pompy infuzyjnej, to 100 mg preparatu należy rozpuścić w 0,9% NaCl, 5% lub 10% glukozy tak, aby otrzymać 50 ml roztworu; maks. stężenie urapidylu w roztworze infuzyjnym nie może być większe niż 4 mg/ml; zalecana początkowa szybkość podawania wynosi 2 mg/min. Kontrolowane obniżanie ciśnienia tętniczego w przypadku zwiększenia ciśnienia w trakcie i (lub) po zabiegu: 25 mg preparatu we wstrzyknięciu dożylnym; jeśli po 2 min. nastąpi obniżenie ciśnienia, należy utrzymać ciśnienie na zmniejszonym poziomie za pomocą wlewu ciągłego (6 mg urapidylu przez 1-2 min., następnie dawkę należy zmniejszyć); jeśli po 2 min. nie nastąpi obniżenie ciśnienia, należy podać 25 mg preparatu we wstrzyknięciu dożylnym. Jeśli po drugiej dawce po 2 min. nastąpi obniżenie ciśnienia, to należy utrzymać ciśnienie na zmniejszonym poziomie za pomocą wlewu ciągłego (6 mg urapidylu przez 1-2 min., następnie dawkę należy zmniejszyć); jeśli po 2 min. nie nastąpi obniżenie ciśnienia należy podać 50 mg preparatu we wstrzyknięciu dożylnym. Jeśli po trzeciej dawce preparatu nastąpi obniżenie ciśnienia, to należy utrzymać ciśnienie na zmniejszonym poziomie za pomocą wlewu ciągłego (6 mg urapidylu przez 1-2 min., następnie dawkę należy zmniejszyć). Podczas podawania preparatu pacjent musi znajdować się w pozycji leżącej. Kuracja preparatem może trwać 7 dni; leczenie może być powtórzone w przypadku ponownego podwyższenia ciśnienia krwi.

Wskazania

Stany nagłe w przebiegu nadciśnienia tętniczego, np. przełom nadciśnieniowy, ciężkie i bardzo ciężkie postacie nadciśnienia tętniczego, nadciśnienie oporne na leczenie farmakologiczne. Kontrolowane obniżanie ciśnienia tętniczego w przypadku zwiększenia ciśnienia w trakcie i (lub) po zabiegu operacyjnym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Zwężenie cieśni aorty lub przetoka tętniczo-żylna (z wyjątkiem nieczynnej hemodynamicznie przetoki do hemodializ).

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością serca, której przyczyną jest uszkodzenie mechaniczne (np. zwężenie zastawki aortalnej lub mitralnej), z zatorowością tętnicy płucnej lub zaburzoną czynnością serca z przyczyn okołosercowych, u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby oraz umiarkowanymi lub ciężkimi zaburzeniami czynności nerek (konieczne może być zmniejszenie dawki leku). U pacjentów w podeszłym wieku ze względu zmienioną wrażliwość należy stosować początkowo mniejsze dawki. Jeśli podano wcześniej inny lek zmniejszający ciśnienie tętnicze, należy czekać na uwidocznienie wpływu podanego produktu na wartość ciśnienia, a następnie odpowiednio zmniejszyć dawkowanie urapidylu (nadmiernie szybki spadek ciśnienia krwi może prowadzić do bradykardii lub zatrzymania akcji serca). Należy zachować ostrożność u pacjentów leczonych równocześnie cymetydyną. Bezpieczeństwo stosowania u dzieci nie zostało ustalone.

Niepożądane działanie

Często: nudności, ból i zawroty głowy. Niezbyt często: kołatanie serca, tachykardia lub bradykardia, uczucie ucisku za mostkiem, duszność, objawy przypominające dusznicę bolesną, hipotonia ortostatyczna, wymioty, zmęczenie, niemiarowa akcja serca, nagłe pocenie się. Rzadko: priapizm, przekrwienie błony śluzowej nosa, reakcje nadwrażliwości (świąd, zaczerwienienie skóry, wysypka). Bardzo rzadko: niepokój, zmniejszenie liczby płytek krwi. Częstość nieznana: obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Z uwagi na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania w okresie ciąży, chyba że potencjalne korzyści dla matki przeważają nad zagrożeniami dla płodu. Badania na zwierzętach nie wykazały dotychczas szkodliwego wpływu na płód. Nie wiadomo, czy urapidil przenika do mleka kobiecego, dlatego w czasie leczenia nie należy karmić piersią.

Uwagi

Ze względu na możliwe działania niepożądane preparat może upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn w ruchu.

Interakcje

Leki α-adrenolityczne, leki rozszerzające naczynia, inne leki hipotensyjne oraz alkohol mogą nasilać działanie preparatu. Równoczesne stosowanie cymetydyny może spowodować wzrost stężenia urapidylu we krwi o 15%. Ze względu na brak danych nie należy stosować łącznie z inhibitorami ACE.

Cena

Ebrantil® 25, cena 100% 91,69 zł

Preparat zawiera substancję Urapidil.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

5 ml roztworu zawiera 25 mg urapidylu w postaci chlorowodorku.

1 ml roztworu lub koncentratu do sporządzenia roztworu do infuzji zawiera 5 mg urapidylu.

Najczęściej wyszukiwane

1 kaps. twarda zawiera ramipryl i amlodypinę (w postaci bezylanu), odpowiednio: 5 mg+5 mg, 5 mg+10 mg, 10 mg+5 mg lub 10 mg+10 mg.

1 kaps. zawiera 5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu i 75 mg kwasu acetylosalicylowego; lek zawiera lecytynę sojową.

1 tabl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 35 mg dichlorowodorku trimetazydyny.

1 tabl. zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy.

100 g preparatu zawiera 40 g wyciągu z nasion kasztanowca, 37 g nalewki z liści miłorzębu japońskiego, 10 g nalewki z kwiatostanu głogu, 10 g wyciągu z ziela jemioły, 3 g nalewki z ziela arniki. Dawka jednorazowa zawiera 10 mg escyny. Preparat zawiera 55-70% (v/v) etanolu.

1 tabl. powl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 35 mg dichlorowodorku trimetazydyny. Preparat zawiera lecytynę sojową.

5 ml roztworu zawiera 25 mg urapidylu w postaci chlorowodorku.

1 tabl. powl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Histiocytoza - przyczyny, objawy i leczenie Histiocytoza - przyczyny, objawy i leczenie

Histiocytoza to grupa rzadko diagnozowanych chorób układu krwiotwórczego, które zalicza się do chorób z pogranicza nowotworowych i autoimmunoagresji. Choroby z tej grupy ...

więcej

Kibicowanie może doprowadzić do ZAWAŁU! Skutki zdrowotne kibicowania Kibicowanie może doprowadzić do ZAWAŁU! Skutki zdrowotne kibicowania

Kibicowanie może powodować poważne problemy zdrowotne. Dopingowanie ulubionej drużyny powoduje nagły skok ciśnienia, przyspieszony puls, co jest szczególnie niebezpieczne dla kibiców zmagających ...

więcej

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej są bardzo nieprzyjemne, a przecież żylaki odbytu da ...

więcej

Nadciśnienie tętnicze WTÓRNE - przyczyny, objawy, leczenie Nadciśnienie tętnicze WTÓRNE - przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnienie tętnicze wtórne to najrzadziej występujący typ nadciśnienia. Nadciśnienie tętnicze wtórne rozpoznaje się u zaledwie 5 proc. chorych. Jego przyczyny można ustalić ...

więcej

Zespół pozakrzepowy: przyczyny, objawy, leczenie Zespół pozakrzepowy: przyczyny, objawy, leczenie

Zespół pozakrzepowy to dość częsty problem zdrowotny, stanowiący przewlekłe powikłanie zakrzepicy żył głębokich (ZŻG). Szacuje się,że aż 23-60% pacjentów po epizodzie zakrzepicy ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.