Duofilm

1 g płynu zawiera 167 mg kwasu salicylowego i 167 mg kwasu mlekowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Duofilm but. 15 ml, płyn do stos. na skórę 24,30zł 2017-10-31

Działanie

Preparat przeciw brodawkom o działaniu keratolitycznym. Zawarty w preparacie kwas salicylowy ma działanie keratolityczne, zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek ułatwiając jego złuszczenie. Kwas mlekowy wpływa na proces rogowacenia, redukując nadmierne rogowacenie, charakterystyczne dla brodawek. W dużych stężeniach może działać także na wirusy będące przyczyną ich powstawania. Ma także właściwości antyseptyczne. Kolodium elastyczne umożliwia łatwe i dokładne stosowanie. Wysychając tworzy błonę, ułatwia nawilżanie tkanki i lepsze wchłanianie substancji czynnych. Kwas salicylowy wchłania się przez skórę, tam gdzie jest to mierzalne, Cmax w osoczu występuje w ciągu 6-12 h po aplikacji. Po zastosowaniu na skórę preparatów zawierających kwas salicylowy 9-25% kwasu salicylowego wchłania się do organizmu. Stopień wchłaniania kwasu salicylowego jest zmienny i zależy od czasu ekspozycji oraz zastosowanego podłoża. Pomimo wchłaniania przezskórnego, ekspozycja ogólnoustrojowa na kwas salicylowy jest mała, ze względu na małą dawkę kwasu salicylowego stosowaną na skórę oraz małą powierzchnię tkanki hiperkeratotycznej, na którą jest aplikowany lek. Ludzka skóra brzucha badana w systemie dyfuzji "flow-through" została wykorzystana do określenia absorpcji przezskórnej kwasu mlekowego in vitro. Przy pH 3 poziom radioaktywności wykrytej w płynie przyjmującym, warstwie rogowej, naskórku i skórze właściwej wynosił odpowiednio 3,6% ; 6,3%; 6,6% i 13,9%. Po wchłonięciu przezskórnym, kwas salicylowy jest dystrybuowany w przestrzeni pozakomórkowej, ok. połowa kwasu salicylowego łączy się z białkami osocza (albuminą). Salicylany są metabolizowane w wątrobie przez enzymy mikrosomalne do kwasu salicylurowego i glukuronidów fenolowych kwasu salicylowego. Salicylany, która nie zostaną zmetabolizowane, są wydzielane z moczem w postaci niezmienionego kwasu salicylowego.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Preparat powinien być stosowany jedynie na miejsce chorobowo zmienione. Dorośli, dzieci w wieku powyżej 2 lat: stosować raz na dobę bezpośrednio na brodawkę, najlepiej w porze wieczornej, wg instrukcji: namaczać brodawkę przez 5 min w gorącej wodzie, a następnie dokładnie osuszyć czystym ręcznikiem; zetrzeć ostrożnie powierzchnię brodawki, pilnikiem do paznokci, pumeksem, przyrządem do manicure lub szorstką ścierką tak, aby nie spowodować krwawienia; nałożyć cienką warstwę preparatu na brodawkę, uważając, aby nie dotknąć zdrowej skóry; pozostawić preparat do dokładnego wyschnięcia (jeśli brodawka jest duża lub znajduje się na stopie, należy przykryć ją plastrem, aby ułatwić penetrację substancji czynnych); leczenie należy kontynuować aż brodawka zostanie zupełnie usunięta i zostaną odbudowane linie papilarne skóry, maksymalnie do 12 tyg. od rozpoczęcia leczenia. Stosowanie u dzieci powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Wyraźna poprawa kliniczna powinna wystąpić w 1-2 tygodniu leczenia, ale najlepszy efekt będzie widoczny po 4-8 tyg. Jeśli brodawki nie znikną po 12 tyg. leczenia, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli brodawki pokrywają dużą powierzchnię ciała (więcej niż 5 cm2), należy rozważyć inne metody leczenia. Należy poinformować pacjenta o konieczności konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pojawi się podrażnienie skóry. Szczególne grupy pacjentów. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek nie jest wymagana zmiana dawkowania.

Wskazania

Leczenie brodawek zwykłych i brodawek podeszwowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 2 lat. Nie stosować na krwawiące brodawki, lub jeśli skóra w otoczeniu brodawek jest uszkodzona lub zmieniona zapalnie. Nie stosować na na pieprzyki, znamiona, brodawki narządów rodnych, brodawki na twarzy lub błonach śluzowych, brodawki z których wyrastają włosy, brodawki z zaczerwienionymi krawędziami lub o nietypowym kolorze.

Środki ostrożności

Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. W razie przypadkowego kontaktu preparatu z oczami lub błonami śluzowymi, miejsca te należy dokładne przemywać wodą przez 15 min. Należy chronić nieleczoną skórę przed kontaktem z preparatem, gdyż może on powodować jej podrażnienie. Należy zaprzestać stosowania leku, jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub zapalenia skóry. Nie należy stosować preparatu w otoczeniu brodawek, ze względu na ryzyko uszkodzenia skóry wokół brodawki co może prowadzić do zwiększenia wchłaniania kwasu salicylowego. Jeśli brodawki pokrywają dużą powierzchnię ciała (więcej niż 5 cm2), należy rozważyć inne metody leczenia, ze względu na ryzyko wystąpienia toksyczności kwasu salicylowego związanej z nadmierną ekspozycją na kwas salicylowy. Preparaty zawierające kwas mlekowy i kwas salicylowy nie są wskazane do stosowania u osób chorych na cukrzycę, z zaburzeniami krążenia lub neuropatię obwodową, chyba że pod ścisłą kontrolą lekarza. Doustne stosowanie salicylanów w trakcie infekcji wirusowej lub zaraz po niej, związane jest z ryzykiem wystąpienia zespołu Reya, stąd istnieje teoretyczne ryzyko wystąpienia zespołu Reya również w przypadku stosowania salicylanów na skórę. Nie należy stosować leku u dzieci lub młodzieży w trakcie ospy wietrznej, grypy czy innej infekcji wirusowej, lub tuż po ich przebyciu. Należy ostrzec pacjenta przed wdychaniem oparów preparatu.

Niepożądane działanie

Bardzo często: reakcje w miejscu aplikacji, świąd, uczucie pieczenia, rumień, łuszczenie się skóry, wysuszenie skóry. Często: wysypka, hipertrofia skóry. Rzadko: nadwrażliwość w miejscu zastosowania (w tym stan zapalny skóry), ból i podrażnienie w miejscu zastosowania, zmiana zabarwienia w miejscu zastosowania lub odbarwienie skóry, narażenie zdrowej skóry na kontakt z preparatem może spowodować pojawienie się pęcherzy oraz łuszczenia się skóry, wyprysk alergiczny.

Ciąża i laktacja

Stosowanie mieszaniny kwasu mlekowego i kwasu salicylowego w okresie ciąży i karmienia piersią nie jest wskazane. W razie stosowania preparatu w okresie karmienia piersią, należy uważać aby nie wszedł on w kontakt ze skórą na piersi. Należy unikać przypadkowego spożycia przez niemowlę i (lub) unikać przypadkowego kontaktu preparatu ze skórą niemowlęcia.

Uwagi

Nie przewiduje się wpływu leku na prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu. Ze względu na łatwopalność preparatu należy ostrzec pacjenta, że nie powinien palić tytoniu ani znajdować się w pobliżu otwartego płomienia w trakcie nakładania lub bezpośrednio po nałożeniu leku.

Interakcje

Mieszanina kwasu salicylowego i kwasu mlekowego stosowane na skórę może zwiększyć absorpcję innych leków stosowanych na skórę. Dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania mieszaniny kwasu salicylowego i mlekowego oraz innych leków do stosowania na skórę na leczonym obszarze skóry. Ze względu na to, że mieszanina kwasu salicylowego i kwasu mlekowego po zastosowaniu na skórę wchłania się do organizmu w małych ilościach, nie przewiduje się ewentualnych interakcji z lekami o działaniu ogólnoustrojowym.

Preparat zawiera substancje Lactic acid, Salicylic acid.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g płynu zawiera 167 mg kwasu salicylowego i 167 mg kwasu mlekowego.

1 g maści zawiera 400 mg kwasu salicylowego i 100 mg kwasu mlekowego.

1 g płynu na skórę zawiera 89 mg kwasu mlekowego w postaci roztworu 90% i 89 mg kwasu salicylowego.

1 g płynu zawiera 195 mg kwasu salicylowego i 98 mg kwasu mlekowego.

1 g maści zawiera: 400 mg kwasu salicylowego, 100 mg kwasu (S)-mlekowego.

1 g płynu na skórę zawiera 50,4 mg kwasu mlekowego, w postaci roztworu 90% i 100 mg kwasu salicylowego.

1 g płynu zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 950 mg oleju rycynowego.

1 g płynu do stos. na skórę zawiera 10 mg mentolu, 20 mg metenaminy i 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera 96% etanolu.

100 g emulsji zawiera 50 mg noniwamidu (syntetycznej kapsaicyny), 1,9 g kwasu salicylowego, 5 g kamfory, 5 g olejku terpentynowego i 2 g olejku eukaliptusowego.

100 g preparatu zawiera 300 mg alantoiny, 250 mg nikotynamidu, 100 mg kwasu salicylowego i 1 g kamfory racemicznej. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, alkohol stearylowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na wakacjach, w niestandardowych sytuacjach Zrozumieć AZS – porady jak postępować z dzieckiem, na ...

Atopowe zapalenie skóry dotyczy około 20 procent dzieci. Na skórze maluchów cierpiących na atopię pojawiają się czerwone swędzące plamy. Podrażniona, sucha skóra ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.