Duofilm

1 g płynu zawiera 167 mg kwasu salicylowego i 167 mg kwasu mlekowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Duofilm but. 15 ml, płyn na skórę 24,30 zł 2018-04-18

Działanie

Preparat przeciw brodawkom o działaniu keratolitycznym. Zawarty w preparacie kwas salicylowy ma działanie keratolityczne, zmiękcza i rozpulchnia zrogowaciały naskórek ułatwiając jego złuszczenie. Kwas mlekowy wpływa na proces rogowacenia, redukując nadmierne rogowacenie, charakterystyczne dla brodawek. W dużych stężeniach może działać także na wirusy będące przyczyną ich powstawania. Ma także właściwości antyseptyczne. Kolodium elastyczne umożliwia łatwe i dokładne stosowanie. Wysychając tworzy błonę, ułatwia nawilżanie tkanki i lepsze wchłanianie substancji czynnych. Kwas salicylowy wchłania się przez skórę, tam gdzie jest to mierzalne, Cmax w osoczu występuje w ciągu 6-12 h po aplikacji. Po zastosowaniu na skórę preparatów zawierających kwas salicylowy 9-25% kwasu salicylowego wchłania się do organizmu. Stopień wchłaniania kwasu salicylowego jest zmienny i zależy od czasu ekspozycji oraz zastosowanego podłoża. Pomimo wchłaniania przezskórnego, ekspozycja ogólnoustrojowa na kwas salicylowy jest mała, ze względu na małą dawkę kwasu salicylowego stosowaną na skórę oraz małą powierzchnię tkanki hiperkeratotycznej, na którą jest aplikowany lek. Ludzka skóra brzucha badana w systemie dyfuzji "flow-through" została wykorzystana do określenia absorpcji przezskórnej kwasu mlekowego in vitro. Przy pH 3 poziom radioaktywności wykrytej w płynie przyjmującym, warstwie rogowej, naskórku i skórze właściwej wynosił odpowiednio 3,6% ; 6,3%; 6,6% i 13,9%. Po wchłonięciu przezskórnym, kwas salicylowy jest dystrybuowany w przestrzeni pozakomórkowej, ok. połowa kwasu salicylowego łączy się z białkami osocza (albuminą). Salicylany są metabolizowane w wątrobie przez enzymy mikrosomalne do kwasu salicylurowego i glukuronidów fenolowych kwasu salicylowego. Salicylany, która nie zostaną zmetabolizowane, są wydzielane z moczem w postaci niezmienionego kwasu salicylowego.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Preparat powinien być stosowany jedynie na miejsce chorobowo zmienione. Dorośli, dzieci w wieku powyżej 2 lat: stosować raz na dobę bezpośrednio na brodawkę, najlepiej w porze wieczornej, wg instrukcji: namaczać brodawkę przez 5 min w gorącej wodzie, a następnie dokładnie osuszyć czystym ręcznikiem; zetrzeć ostrożnie powierzchnię brodawki, pilnikiem do paznokci, pumeksem, przyrządem do manicure lub szorstką ścierką tak, aby nie spowodować krwawienia; nałożyć cienką warstwę preparatu na brodawkę, uważając, aby nie dotknąć zdrowej skóry; pozostawić preparat do dokładnego wyschnięcia (jeśli brodawka jest duża lub znajduje się na stopie, należy przykryć ją plastrem, aby ułatwić penetrację substancji czynnych); leczenie należy kontynuować aż brodawka zostanie zupełnie usunięta i zostaną odbudowane linie papilarne skóry, maksymalnie do 12 tyg. od rozpoczęcia leczenia. Stosowanie u dzieci powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Wyraźna poprawa kliniczna powinna wystąpić w 1-2 tygodniu leczenia, ale najlepszy efekt będzie widoczny po 4-8 tyg. Jeśli brodawki nie znikną po 12 tyg. leczenia, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli brodawki pokrywają dużą powierzchnię ciała (więcej niż 5 cm2), należy rozważyć inne metody leczenia. Należy poinformować pacjenta o konieczności konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pojawi się podrażnienie skóry. Szczególne grupy pacjentów. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek nie jest wymagana zmiana dawkowania.

Wskazania

Leczenie brodawek zwykłych i brodawek podeszwowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci poniżej 2 lat. Nie stosować na krwawiące brodawki, lub jeśli skóra w otoczeniu brodawek jest uszkodzona lub zmieniona zapalnie. Nie stosować na na pieprzyki, znamiona, brodawki narządów rodnych, brodawki na twarzy lub błonach śluzowych, brodawki z których wyrastają włosy, brodawki z zaczerwienionymi krawędziami lub o nietypowym kolorze.

Środki ostrożności

Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. W razie przypadkowego kontaktu preparatu z oczami lub błonami śluzowymi, miejsca te należy dokładne przemywać wodą przez 15 min. Należy chronić nieleczoną skórę przed kontaktem z preparatem, gdyż może on powodować jej podrażnienie. Należy zaprzestać stosowania leku, jeśli wystąpią objawy podrażnienia lub zapalenia skóry. Nie należy stosować preparatu w otoczeniu brodawek, ze względu na ryzyko uszkodzenia skóry wokół brodawki co może prowadzić do zwiększenia wchłaniania kwasu salicylowego. Jeśli brodawki pokrywają dużą powierzchnię ciała (więcej niż 5 cm2), należy rozważyć inne metody leczenia, ze względu na ryzyko wystąpienia toksyczności kwasu salicylowego związanej z nadmierną ekspozycją na kwas salicylowy. Preparaty zawierające kwas mlekowy i kwas salicylowy nie są wskazane do stosowania u osób chorych na cukrzycę, z zaburzeniami krążenia lub neuropatię obwodową, chyba że pod ścisłą kontrolą lekarza. Doustne stosowanie salicylanów w trakcie infekcji wirusowej lub zaraz po niej, związane jest z ryzykiem wystąpienia zespołu Reya, stąd istnieje teoretyczne ryzyko wystąpienia zespołu Reya również w przypadku stosowania salicylanów na skórę. Nie należy stosować leku u dzieci lub młodzieży w trakcie ospy wietrznej, grypy czy innej infekcji wirusowej, lub tuż po ich przebyciu. Należy ostrzec pacjenta przed wdychaniem oparów preparatu.

Niepożądane działanie

Bardzo często: reakcje w miejscu aplikacji, świąd, uczucie pieczenia, rumień, łuszczenie się skóry, wysuszenie skóry. Często: wysypka, hipertrofia skóry. Rzadko: nadwrażliwość w miejscu zastosowania (w tym stan zapalny skóry), ból i podrażnienie w miejscu zastosowania, zmiana zabarwienia w miejscu zastosowania lub odbarwienie skóry, narażenie zdrowej skóry na kontakt z preparatem może spowodować pojawienie się pęcherzy oraz łuszczenia się skóry, wyprysk alergiczny.

Ciąża i laktacja

Stosowanie mieszaniny kwasu mlekowego i kwasu salicylowego w okresie ciąży i karmienia piersią nie jest wskazane. W razie stosowania preparatu w okresie karmienia piersią, należy uważać aby nie wszedł on w kontakt ze skórą na piersi. Należy unikać przypadkowego spożycia przez niemowlę i (lub) unikać przypadkowego kontaktu preparatu ze skórą niemowlęcia.

Uwagi

Nie przewiduje się wpływu leku na prowadzenie pojazdów mechanicznych i obsługiwanie urządzeń mechanicznych w ruchu. Ze względu na łatwopalność preparatu należy ostrzec pacjenta, że nie powinien palić tytoniu ani znajdować się w pobliżu otwartego płomienia w trakcie nakładania lub bezpośrednio po nałożeniu leku.

Interakcje

Mieszanina kwasu salicylowego i kwasu mlekowego stosowane na skórę może zwiększyć absorpcję innych leków stosowanych na skórę. Dlatego należy unikać jednoczesnego stosowania mieszaniny kwasu salicylowego i mlekowego oraz innych leków do stosowania na skórę na leczonym obszarze skóry. Ze względu na to, że mieszanina kwasu salicylowego i kwasu mlekowego po zastosowaniu na skórę wchłania się do organizmu w małych ilościach, nie przewiduje się ewentualnych interakcji z lekami o działaniu ogólnoustrojowym.

Cena

Duofilm, cena 100% 24,30 zł

Preparat zawiera substancje Lactic acid, Salicylic acid.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g płynu zawiera 195 mg kwasu salicylowego i 98 mg kwasu mlekowego.

ABE

1 g płynu na skórę zawiera 89 mg kwasu mlekowego w postaci roztworu 90% i 89 mg kwasu salicylowego.

1 g płynu zawiera 167 mg kwasu salicylowego i 167 mg kwasu mlekowego.

1 g maści zawiera: 400 mg kwasu salicylowego, 100 mg kwasu (S)-mlekowego.

1 g maści zawiera 400 mg kwasu salicylowego i 100 mg kwasu mlekowego.

1 g płynu na skórę zawiera 50,4 mg kwasu mlekowego, w postaci roztworu 90% i 100 mg kwasu salicylowego.

1 g roztworu zawiera 0,64 mg dipropionianu betametazonu (co odpowiada 0,5 mg betametazonu) i 20 mg kwasu salicylowego.

1 g płynu na skórę zawiera 100 mg kwasu salicylowego i 5 mg fluorouracylu. Preparat zawiera dimetylosulfotlenek.

1 g maści zawiera 200 mg kwasu salicylowego.

1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) oraz 30 mg kwasu salicylowego.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

Nagłówek Porady ekspertów

kurzajki
10 lutego 2009
Dzień dobry Mam problem z kurzajkami na rękach. mam kilka punkcików na obu dłoniach. Zaopatrzyłem się ostatnio w preparat Duofilm który stosuję na brodawki raz dziennie po wcześniejszym wymoczeniu brodawek. Podczas stosowania preparatu odczuwam pieczenie a w miejscach niektórych brodawek pojawiły się ranki. Chciałbym zapytać czy w tej sytuacji nadal mam używać preparatu na krwawiące brodawki czy należy go odstawić do czasu wygojenia ran? Nie wiem też czy pieczenie to normalna reakcja na stosowanie preparatu. Brodawki mają niewielką średnicę i dosyć trudno nałożyć dołączonym pędzelkiem płyn na zmienione miejsca na skórze. Proszę o pomoc

Odpowiedź eksperta:

prosz\e na kilka dni przerwac stosowanie preparatu,by ranki zagoily sie
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
kurzajki
10 lutego 2009
Dzien dobry.mam 26 i od 2 lat probuje sie pozbyc kurzajek przy paznokciowych.stosowalm juz duofilm, werumal, brodacit, jaskółcze ziele, 5 razy maialm ciekly azot i nic!!!!!!!!!!co robic?

Odpowiedź eksperta:

Jeśli wszystkie metody zawiodą, do ogniska kurzajki wstrzykuje się bleomycynę - zabieg jest bolesny, ale skuteczny. Zazwyczaj - bez względu na liczbę brodawek - usuwa się jedną lub dwie na raz. Po zabiegu pozostałe kurzajki często znikają. Nikt nie wie, dlaczego tak się dzieje.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
Brodawka.
15 października 2007
Na stopie mojego 7 letniego syna pojawiła się brodawka, prawdopodobnie złapał owe paskudztwo na basenie. Pani dermatolog przepisała duofilm i kazała do momentu wyleczenia zrezygnować z zajęć na basenie. Syn uczęszcza w szkole na zajęcia korekcyjne,gdzie dzieciaki ćwiczą boso.Mam pytanie czy w takiej sytuacji powinien również chwilowo zrezygnować z tych zajęć?

Odpowiedź eksperta:

Syn powinien do czau wyleczenia brodawki wirusowej zrezygnować z zajęć korekcyjnych lub ćwiczyć w obuwiu.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Brodawki.
29 października 2006
Dzień dobry. Moje 5-cio letnia córka w okolicy kącika ust ma kilka niewielkich brodawek. Pani dermatolog, u której byłyśmy przepisała jej duofilm - na ulotce jest wyraźnie zaznaczone iż nie należy go stosować na twarzy. Co mogę zrobić żeby pozbyć się tych brodawek?

Odpowiedź eksperta:

konieczna konsultacja u dermatologa pediatry
Odpowiedzi udzielił ekspert: Magdalena Ciupińska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.