Doxium 500

1 kaps. zawiera 500 mg dobesylanu wapnia.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Doxium 500 30 szt., kaps. 40,61zł 2017-10-31

Działanie

Preparat regulujący czynność naczyń włosowatych. Reguluje zaburzenia funkcji fizjologicznych ścian naczyń włosowatych: zwiększoną przepuszczalność i zmniejszone napięcie. Preparat zwiększa elastyczność erytrocytów, hamuje zwiększoną agregację płytek, a u pacjentów z retinopatią cukrzycową obniża zwiększoną lepkość osocza, poprawiając tym samym przepływ tkankowy. Działania te pozwalają zmniejszyć zaburzenia naczyń włosowatych niezależnie od tego, czy mają one podłoże funkcjonalne, czy związane są z działaniem czynników ogólnoustrojowych czy też nabytych zaburzeń metabolicznych. Dobesylan wapnia przyczynia się również do zmniejszania obrzęków. Po podaniu doustnym lek osiąga Cmax 6 h. Wiąże się z białkami osocza w 20-25%. Jest wydalany z moczem i kałem (głównie w postaci niezmienionej, 10% dawki - w postaci metabolitów). T0,5 wynosi około 5 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Retinopatia cukrzycowa: 1000 - 1500 mg na dobę (500 mg 2-3 razy na dobę). Niewydolność żylna: 500 - 1000 mg na dobę (500 lub 1000 mg raz na dobę). Dawkę preparatu należy dostosowywać indywidualnie w zależności od ciężkości choroby. Okres leczenia zależy od rodzaju oraz przebiegu choroby i wynosi zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy. Spzczególne grupy pacjentów. Należy zachować ostrożność u pacjentów z niewydolnością nerek; dawka może zostać zmniejszona, szczególnie u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek wymagającej dializoterapii. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u pacjentów z niewydolnością wątroby. Sposób podania: kapsułki należy połykać w całości, nie otwierając ich. W celu zminimalizowania ewentualnego uczucia dyskomfortu w żołądku preparat należy przyjmować podczas posiłku lub bezpośrednio po posiłku.

Wskazania

Kliniczne objawy przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych (ból nóg, skurcze nóg, parestezje, obrzęki, zmiany skórne na tle zastoju krwi), łagodna do umiarkowanej nieproliferacyjna retinopatia cukrzycowa, w celu opóźnienia postępu choroby. Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

W przypadku ciężkiej niewydolności nerek wymagającej dializoterapii dawka preparatu powinna być zmniejszona. W razie wystąpienia objawów granulocytozy (wysoka gorączka, zakażenia w obrębie jamy ustnej (zapalenie migdałków), ból gardła, zmiany zapalne w obrębie narządów płciowych i odbytu oraz inne objawy, które zwykle wskazują na obecność zakażenia) należy przerwać leczenie. Konieczne jest natychmiastowe wykonanie morfologii krwi oraz leukogramu. W przypadku wystąpienia reakcji nadwrażliwości należy przerwać leczenie. Nie przeprowadzono badań dotyczących stosowania dobesylanu wapnia u dzieci i młodzieży.

Niepożądane działanie

Często: ból głowy, zawroty głowy, ból brzucha, nudności, biegunka, wymioty, ból stawów, ból mięśni, zwiększenie aktywności aminotransferazy alaninowej. Niezbyt często: nadwrażliwość (wysypka, alergiczne zapalenie skóry, świąd, pokrzywka, obrzęk twarzy, gorączka, dreszcze, astenia, zmęczenie. Bardzo rzadko: agranulocytoza, reakcja anafilaktyczna. Częstość nieznana: neutropenia, leukopenia. Reakcje te są zwykle odwracalne po zaprzestaniu leczenia.

Ciąża i laktacja

W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania dobesylanu wapnia w okresie ciąży. Dobesylan wapnia przenika do mleka matki w bardzo małych ilościach (0,4 μg/ml po trzykrotnym przyjęciu dawki 500 mg). Stosowanie preparatu podczas karmienia piersią nie jest wskazane. Ze względów bezpieczeństwa należy przerwać albo leczenie, albo karmienie piersią.

Uwagi

W dawkach terapeutycznych dobesylan wapnia może zakłócać oznaczenia kreatyniny metodą enzymatyczną, dając niższe niż oczekiwano wartości. W przypadku konieczności pobrania próbek do badań (np. próbek krwi) w trakcie leczenia dobesylanem wapnia, w celu zminimalizowania potencjalnego oddziaływania preparatu na wyniki badań, należy je pobrać przed pierwszym codziennym podaniem leku. Preparat nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Interakcje

Nie są znane.

Preparat zawiera substancję Calcium dobesilate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 250 mg lub 500 mg dobezylanu jednowodnego wapnia. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 250 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Tabletki zawierają laktozę.

1 kaps. zawiera 500 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Preparat zawiera azorubinę (E122) i żółcień chinolinową (E104).

1 tabl. zawiera 250 mg jednowodnego dobezylanu wapnia. Preparat zawiera laktozę.

1 kaps. zawiera 500 mg dobesylanu wapnia.

1 tabl. zawiera 250 mg lub 500 jednowodnego dobezylanu wapniowego. Preparat zawiera laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu i 12,5 mg hydrochlorotiazydu.

1 tabl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

1 tabl. powl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu.

1 tabl. zawiera 5 mg lub 10 mg torasemidu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

100 g preparatu zawiera: 50 g nalewki z ziela konwalii mianowanej, 25 g nalewki z kwiatostanu głogu i 25 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego. Preparat zawiera etanol.

1 ampułka 5 ml zawiera 50 mg lub 200 mg dopaminy (roztwór 1% lub 4%) i odpowiednio 3,17mg i 12,27 mg sodu oraz pirosiarczyn sodu.

1 kaps. zawiera 5 mg izradypiny.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg, 10 mg lub 20 mg chlorowodorku benazeprylu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę

HIT, czyli małopłytkowość wywołana przez heparynę lub małopłytkowość poheparynowa, to jeden z niepożądanych skutków ubocznych, który jest charakterystycznych dla tego leku przeciwkrzepliwego. ...

więcej

SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi SKAZA KRWOTOCZNA powoduje zaburzenia krzepnięcia krwi

Skaza krwotoczna oznacza zwiększoną skłonność do często obfitych krwawień samoistnych lub pourazowych. Skaza krwotoczna może więc oznaczać krwawienia nawet z najmniejszej rany, ...

więcej

Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie Niedomykalność zastawki aortalnej serca - objawy i leczenie

Niedomykalność zastawki aortalnej to wada serca, która przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów, przyczyniając się do systematycznego upośledzania funkcji serca. ...

więcej

CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol CHOLESTEROL - dobry i zły cholesterol

Cholesterol - zarówno ten dobry, jak i zły - choć brzmi groźnie, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez dobrego i złego ...

więcej

TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie TROMBOFILIA (nadkrzepliwość) - przyczyny, objawy i leczenie

Trombofilia, czyli nadkrzepliwość, to skłonność do tworzenia się zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Jest to stan zagrażający życiu, ponieważ skrzepy mogą przemieszczać się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.