Disnemar® Xylo

1 ml aerozolu do nosa zawiera 0,5 mg lub 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Disnemar® Xylo but. 10 ml, aerozol do nosa, roztwór 18,00zł 2017-10-31

Działanie

Ksylometazolina jest pochodną imidazoliny wykazującą działanie sympatykomimetyczne. Podczas stosowania miejscowego zwężenie naczyń krwionośnych występuje zwykle w ciągu kilku minut od podania. Zmniejszenie przekrwienia i obrzęku błony śluzowej nosa utrzymuje się zwykle od 6 do 8 h. Pacjenci z zapaleniem zatok przynosowych lub zapaleniem trąbki słuchowej mogą być leczeni preparatem po wykluczeniu wszelkich innych powikłań (np. bakteryjnego zapalenia zatok przynosowych).

Dawkowanie

Donosowo. Roztwór 0,5 mg/ml. Dzieci w wieku od 2 do 10 lat: 1 rozpylenie do każdego otworu nosowego, nie częściej niż co 10-12 h. Roztwór 1 mg/ml. Dzieci w wieku od 10 lat oraz dorośli: 1-2 rozpylenia do każdego otworu nosowego, nie częściej niż co 10-12 h. W razie konieczności lek można stosować do 3 razy na dobę. Maksymalny czas leczenia: 0,5 mg/ml - 5 dni; 1 mg/ml - 7 dni. Jeżeli po 3 dniach leczenia nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy ocenić jego stan.

Wskazania

Objawowe leczenie przekrwienia błony śluzowej nosa. Aerozol do nosa w dawce 0,5 mg/ml może być stosowany u dzieci w wieku od 2 do 10 lat; w dawce 1 mg/ml może być stosowany u dorosłych oraz u dzieci w wieku od 10 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie stosować u pacjentów po przezklinowym usunięciu przysadki ani po zabiegach chirurgicznych wykonywanych z dostępu przez jamę nosową lub jamę ustną z odsłonięciem opony twardej.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z silnymi reakcjami na leki sympatykomimetyczne. Stosowanie preparatu może wywoływać, np. bezsenność, zawroty głowy, drżenia, zaburzenia rytmu serca lub nadciśnienie tętnicze. Preparat może być stosowany wyłącznie po starannym rozważeniu zagrożeń i korzyści wynikających z leczenia u pacjentów: leczonych inhibitorami MAO w ostatnich 2 tyg.; z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym, szczególnie u pacjentów z jaskrą wąskiego kąta przesączania; z ciężką chorobą układu krążenia (np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze), z guzem chromochłonnym nadnercza; z chorobami metabolicznymi (np. nadczynność tarczycy, cukrzyca); z porfirią; z rozrostem gruczołu krokowego; z suchym zapaleniem błony śluzowej nosa. Po przerwaniu długotrwałego leczenia obrzęk błony śluzowej może nawrócić (tzw. efekt z odbicia wywołany przez sam lek); lek należy stosować jak najkrócej. Zakażenia bakteryjne błony śluzowej nosa i zatok przynosowych muszą być odpowiednio leczone. W celu zminimalizowania ryzyka szerzenia się zakażeń, lek nie powinien być stosowany przez więcej niż jedną osobę, a pompkę po użyciu powinno się przepłukać. Nie stosować leku w dawce 0,5 mg/ml u dzieci w wieku poniżej 2 lat (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności), natomiast dawki 1 mg/ml nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 10 lat.

Niepożądane działanie

Często: uczucie kłucia lub pieczenia w nosie i gardle, suchość błony śluzowej nosa. Niezbyt często: ogólnoustrojowe reakcje alergiczne, zwiększony obrzęk błon śluzowych po przerwaniu leczenia, krwawienie z nosa. Rzadko: kołatanie serca, częstoskurcz, nadciśnienie tętnicze, nudności. Bardzo rzadko: nerwowość, bezsenność, senność (głównie u dzieci); omamy (głównie u dzieci), bóle głowy, drgawki (głównie u dzieci), zaburzenia rytmu serca, bezdech u niemowląt i noworodków, zmęczenie.

Ciąża i laktacja

Lek można stosować w ciąży zgodnie z zaleceniami, jednak nie dłużej niż tydzień. Należy zachować ostrożność w przypadku nadciśnienia tętniczego lub oznak zmniejszonego przepływu krwi przez macicę. Podczas stosowania preparatu w dużych dawkach i przez dłuższy okres nie można wykluczyć zmniejszenia przepływu krwi przez macicę. Nie wiadomo, czy ksylometazolina przenika do mleka ludzkiego. Nie można wykluczyć zagrożeń dla karmionego piersią dziecka. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy przerwać leczenie biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla kobiety. Przedawkowanie ksylometazoliny może doprowadzić do zmniejszenia ilości wytwarzanego mleka, dlatego nie wolno przekraczać zalecanej dawki leku w okresie laktacji.

Uwagi

Długotrwałe i nadmierne stosowanie leku może prowadzić do ponownego przekrwienia i obrzęku błony śluzowej. Ksylometazolina prawidłowo stosowana nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn; jeżeli jednak pacjent czuje się senny, lepiej jest, aby nie prowadził on pojazdów ani obsługiwał maszyn.

Interakcje

Nie zaleca się stosowania ksylometazoliny jednocześnie z trój- lub czteropierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, inhibitorami MAO oraz w ciągu 2 tyg. po odstawieniu inhibitorów MAO. Ze względu na możliwy wpływ hipertensyjny nie stosować preparatu w skojarzeniu z lekami hipotensyjnymi (np. metylodopą). Preparat i inne leki z możliwym wpływem hipertensyjnym (np. doksapram, ergotamina, oksytocyna) mogą wzajemnie nasilać swoje działanie hipertensyjne.

Preparat zawiera substancję Xylometazoline hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 dawka aerozolu (co odpowiada 0,09 ml aerozolu do nosa) zawiera 0,045 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

1 ml roztworu zawiera 550 µg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka aerozolu zawiera 50 µg chlorowodorku ksylometazoliny. Preparat zawiera bromek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

1 g żelu zawiera 0,5 mg lub 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nasic: 1 dawka aerozolu zawiera 0,1 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu. Nasic kids: 1 dawka aerozolu zawiera 0,05 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 5 mg deksopantenolu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku ksylometazoliny i 0,6 mg bromku ipratropiowego.

1 ml roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

1 ml aerozolu do nosa zawiera 0,5 mg lub 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.