Diphergan®

5 ml syropu zawiera 5 mg chlorowodorku prometazyny; syrop zawiera sacharozę i pirosiarczyn sodu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Diphergan® but. 150 ml, syrop 26,89zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwhistaminowy. Prometazyna działa przeciwalergicznie, uspokajająco i przeciwwymiotnie. Blokuje receptory histaminowe H1. Dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Początek działania obserwuje się już po 20 min; Cmax we krwi osiąga po 1-2 h od podania, utrzymuje się ono przez 4-6 h. Po podaniu dawki 25 mg działa 6-8 h. T0,5 wynosi 12 h. W 93% wiąże się z białkami osocza. Ulega biotransformacji w wątrobie. Wydalany jest przez nerki w postaci metabolitów.

Dawkowanie

Doustnie. Przeciwalergicznie: dorośli: 10 mg (10 ml syropu) 2-4 razy na dobę, przed posiłkiem i przed snem, w razie konieczności; dzieci od 2 do 12 lat: 0,125 mg/kg mc. co 4-6 h. Przeciwwymiotnie: dorośli: 25 mg jednorazowo (25 ml syropu), a następnie 10-25 mg co 4-6 h, w razie konieczności; dzieci od 2 do 12 lat: 0,25-0,5 mg/kg mc. co 4-6 h. Choroba lokomocyjna (nudności, zawroty głowy): dorośli: 25 mg jednorazowo 1/2-1 h przed podróżą, dawkę można powtórzyć 8-12 h później; dzieci od 2 do 12 lat: 0,25-0,5 mg/kg mc. co 12 h. Uspokajająco: dorośli: 25-50 mg jednorazowo; dzieci od 2 do 12 lat: 0,5-1 mg/kg mc. jednorazowo. Przy dawkowaniu u dzieci nie należy przekraczać połowy dawki dla dorosłych.

Wskazania

Choroby alergiczne. Choroba lokomocyjna. Jako lek uspokajający przed i po zabiegach chirurgicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, inne pochodne fenotiazyny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Zahamowanie czynności OUN. Śpiączka. Leczenie inhibitorami MAO i okres 14 dni po zakończeniu ich stosowania. Prometazyny nie stosować u dzieci w wieku do 2 lat.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność stosując prometazynę u pacjentów: z jaskrą; z padaczką (obniża próg drgawkowy); ze zwężeniem ujścia cewki moczowej; z przerostem gruczołu krokowego; z niedoczynnością wątroby; z niedrożnością odźwiernika dwunastnicy; z chorobą wrzodową żołądka; z astmą oskrzelową; z zapaleniem oskrzeli; z rozstrzeniem oskrzeli; z ciężką chorobą wieńcową; z niewydolnością nerek. Preparat zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z dziedziczną nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub w przypadku niedoboru sacharazy-izomaltazy. Preparat zawiera pirosiarczyn sodu i rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwość i skurcz oskrzeli.

Niepożądane działanie

Rzadko: kserostomia, wysychanie dróg oddechowych, zaburzenia rytmu serca, podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi, zmiany w nerkach, dyzuria, zmiany w wątrobie. Częstość nieznana: suchość w jamie ustnej oraz zagęszczenie śluzu w drogach oddechowych (co może powodować świszczący oddech, chrapliwe sapanie, sapkę), spadek ciśnienia krwi, tachykardia, zaburzenia widzenia (niewyraźne, podwójne widzenie rozszerzenie źrenic), nadwrażliwość na światło, depresja lub pobudzenie OUN (częściej pobudzenie i halucynacje), zmiany regulacji temperatury ciała (gorączka), rumień na twarzy. Lek może powodować zafałszowanie (dodatnio lub ujemnie) wyników immunologicznych testów ciążowych, może podwyższać stężenie glukozy we krwi, hipokaliemia.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Lek przenika do mleka kobiecego i może wywołać ospałość noworodka - stosowanie w okresie karmienia piersią jest dopuszczalne tylko po konsultacji z lekarzem.

Uwagi

Lek może powodować upośledzenie sprawności psychofizycznej, zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn - należy zachować ostrożność.

Interakcje

Prometazyna nasila działanie następujących leków: przeciwbólowych, barbituranów oraz działanie depresyjne narkotyków. Ponadto wykazuje synergizm z lekami neuroleptycznymi, alkoholem i parasympatykolitykami. Chlorowodorek prometazyny może odwracać wazopresyjne działanie adrenaliny, w związku z czym niedociśnienia tętniczego wywołanego prometazyną nie wolno leczyć adrenaliną. Jednoczesne stosowanie prometazyny z niektórymi inhibitorami MAO może spowodować wzrost stężenia obu leków w krwi.

Preparat zawiera substancję Promethazine hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

20 ml syropu zawiera: 1000 mg paracetamolu, 20 mg chlorowodorku prometazyny, 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu. Preparat zawiera glukozę, etanol, sód i barwnik azowy: błękit patentowy (E131).

5 ml syropu zawiera 5 mg chlorowodorku prometazyny; syrop zawiera laktozę.

1 tabl. drażowana zawiera 10 mg lub 25 mg chlorowodorku prometazyny; tabl. zawierają laktozę i sacharozę.

5 ml syropu zawiera 5 mg chlorowodorku prometazyny; syrop zawiera sacharozę i pirosiarczyn sodu.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.