Dip Rilif

1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Dip Rilif tuba 100 g, żel 21,90zł 2017-10-31

Działanie

Preparat do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym zawierający ibuprofen, który należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz mentol, który działa na poziomie zakończeń nerwowych skóry, wywołuje jej zaczerwienienie i poprzez to łagodne podrażnienie zmniejsza dolegliwości bólowe mięśni, ścięgien i stawów. Ibuprofen jest wchłaniany przez skórę w ilości stanowiącej ok. 5% absorpcji po podaniu doustnym. We krwi osiąga Cmax po ok. 2 h od aplikacji. Mentol stymuluje receptory bodźców urazowych (nocyceptory) powodując wzrost temperatury mięśni powierzchniowych. Stymulacja nocyceptorów inicjuje reakcję, w wyniku której uwalniane są peptydy rozszerzające naczynia krwionośne, co daje efekt podrażnienia skóry.

Dawkowanie

Do stosowania miejscowego. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: cienką warstwę żelu nałożyć na bolesne miejsce i delikatnie wmasować aż do wchłonięcia preparatu. Stosować nie częściej niż 3 razy na dobę, zachowując co najmniej 4-h przerwę w stosowaniu. W przypadku tubek zawierających 30 g, 50 g lub 100 g preparatu należy jednorazowo stosować 1-4 cm żelu, a w przypadku tubek zawierających 15 g leku 4-10 cm żelu. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Wskazania

Miejscowe leczenie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Bóle reumatyczne, w tym bóle stawów spowodowane zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi, bóle pleców, lumbago (postrzał), bóle mięśniowe, bóle w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach. Ból i obrzęk wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręcenia stawów), kontuzji sportowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ibuprofen, mentol i inne leki z grupy NLPZ lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u osób z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt nosa lub inne objawy alergiczne po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych leków z grupy NLPZ.

Środki ostrożności

Nie stosować na skórę uszkodzoną lub zmienioną zapalnie, błony śluzowe, do oczu i na skórę w okolicach oczu, pod opatrunki okluzyjne. Przerwać stosowanie, jeśli wystąpi pokrzywka lub podrażnienie skóry. Pacjenci z chorobami nerek przed zastosowaniem preparatu powinni zasięgnąć porady lekarza.

Niepożądane działanie

Najczęściej występują zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: podrażnienie i zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd, pieczenie, pokrzywka. Mogą także pojawić się zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (bóle brzucha i niestrawność) oraz reakcje nadwrażliwości: niespecyficzne reakcje alergiczne, anafilaksja; napady astmy, napady duszności, skurcz oskrzeli; reakcje skórne różnego typu: wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy i znacznie rzadziej pęcherzyca (włączając martwicę skórną i rumień wielopostaciowy).

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania leku kobietom w ciąży. Badania na zwierzętach nie wykazują bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na przebieg ciąży, rozwój zarodka/płodu, przebieg porodu lub rozwój pourodzeniowy. W oparciu o wiedzę teoretyczną stosowanie preparatu może opóźnić wystąpienie akcji porodowej i wydłużyć czas trwania porodu. Ibuprofen przenika do mleka matki w stosunkowo małym stężeniu i raczej nie powoduje objawów niepożądanych u niemowląt karmionych piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie z kwasem acetylosalicylowym lub innymi NLPZ może zwiększać możliwość wystąpienia objawów niepożądanych.

Preparat zawiera substancje Ibuprofen, Menthol.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg mentolu.

1 tabl. powl. zawiera 200 mg ibuprofenu. Lek zawiera laktozę.

1 czopek zawiera 60 mg lub 125 mg ibuprofenu.

1 tabl. powl. zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny.

1 tabl. powl. zawiera 200 mg ibuprofenu i 30 mg chlorowodorku pseudoefedryny; tabletki zawierają sacharozę i lak żółcieni pomarańczowej (E110).

1 tabl. powl. zawiera 200 mg ibuprofenu; tabletki zawierają laktozę.

1 g maści zawiera 200 mg salicylanu metylu i 25 mg mentolu. Preparat zawiera lanolinę.

1 tabl. powl. zawiera 400 mg ibuprofenu w postaci soli z argininą. Lek zawiera sacharozę i sód (82,7 mg/1 tabl.).

1 kaps. zawiera 200 mg ibuprofenu. Preparat zawiera sorbitol, maltitol i potas.

100 g preparatu zawiera: 18,50 g olejku kajeputowego, 0,10 g olejku goździkowego, 35,45 g olejku eukaliptusowego, 2,70 g olejku jałowcowego, 35,45 g olejku miętowego, 3,70 g olejku brzozowego, 4,10 g mentolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 ampułka (3 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sód (poniżej 23 mg jonów sodu w 1 amp.).

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 tabl. dojelitowa zawiera 25 mg lub 50 mg diklofenaku sodowego; tabletki zawierają laktozę.

1 fiolka zawiera 100 j. toksyny botulinowej typu A.

1 tabl. powl. lub 1 saszetka granulatu zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci soli deksketoprofenu z trometamolem; granulat zawiera sacharozę.

1 plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu.

1 fiolka zawiera 125 jednostek toksyny botulinowej typu A. 0,05 ml rekonstytuowanego roztworu zawiera 10 jednostek Speywood (1 jednostka Speywood jest określona jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy - LD50).

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Złamanie kości udowej - przyczyny, obajwy i leczenie Złamanie kości udowej - przyczyny, obajwy i leczenie

Złamanie kości udowej to głównie problem osób starszych. Na złamanie kości udowej najczęściej narażone są kobiety po 60. roku życia. U nich ...

więcej

SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie

Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się ...

więcej

Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie

Guzki Schmorla to zmiany pojawiające się w obrębie kręgosłupa. Guzki Schmorla spotykane są u stosunkowo wielu ludzi (najczęściej u dorosłych), a mimo ...

więcej

KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. ...

więcej

PROTEZA kończyny dolnej i górnej PROTEZA kończyny dolnej i górnej

Powrót do zdrowia po amputacji i pogodzenie się z nową rzeczywistością wymaga cierpliwości i czasu. Dopiero później można zacząć myśleć o protezie, ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.