Diosminex

1 tabl. powl. zawiera 500 mg zmikronizowanej diosminy. Preparat zawiera laktozę oraz lak żółcieni pomarańczowej.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Diosminex 90 szt., tabl. powl. 89,73 zł 2018-04-16

Działanie

Lek wpływający na elastyczność naczyń - zwiększa napięcie żylne i działa ochronnie na naczynia. Zmniejsza rozszerzalność żył oraz zastój żylny. Na poziomie mikrokrążenia zmniejsza przepuszczalność włośniczek i zwiększa ich opór. Zwiększa wytrzymałość układu kapilarnego, szczególnie u pacjentów ze zwiększoną kruchością naczyń. Po podaniu doustnym diosmina wchłania się z przewodu pokarmowego jedynie po zmetabolizowaniu jej przez florę jelitową do aglikonu – diosmetyny. W postaci zarówno niezmetabolizowanej jak i zmetabolizowanej jest wydalana głównie z kałem i moczem. T0,5 w osoczu wynosi 31,5 ± 8.6 h.

Dawkowanie

Doustnie: zwykle 2 tabl. na dobę, w dwóch dawkach podzielonych (rano i wieczorem), podczas posiłków. W przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu dawka wynosi 6 tabl. na dobę przez pierwsze 4 dni, a następnie 4 tabl. na dobę przez kolejne 3 dni, podczas posiłków.

Wskazania

Leczenie objawów związanych z przewlekłą niewydolnością krążenia żylnego i limfatycznego: uczucie ciężkości nóg, ból nóg, nocne kurcze nóg. Leczenie objawowe w przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

W przypadku nasilenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu, należy pamiętać, że terapia preparatem jest tylko objawowa i powinna być krótkotrwała; jeżeli dolegliwości nie ustępują, należy wykonać badanie proktologiczne i wybrać odpowiednią metodę leczenia. Stosowanie preparatu w leczeniu objawowym w przypadku zaostrzenia dolegliwości związanych z żylakami odbytu nie wyklucza podawania innych leków doodbytniczo. W przypadku zaburzeń krążenia żylnego w kończynach dolnych, działanie terapeutyczne leku można zwiększyć poprzez odpowiedni tryb życia (unikanie ekspozycji słonecznej oraz przebywania w pozycji stojącej przez dłuższy czas, utrzymanie odpowiedniej masy ciała, noszenie specjalnych pończoch). Preparat zawiera laktozę i nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Rzadko: biegunka, niestrawność, nudności, wymioty, zawroty głowy, ból głowy, złe samopoczucie, wysypka, świąd, pokrzywka. W przypadku łagodnych działań niepożądanych, dotyczących żołądka i jelit, oraz zaburzeń neurowegetatywnych nie jest wymagane odstawienie preparatu.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

W badaniach na nielicznej grupie zdrowych ochotników wykazano, że diosmina zmienia profil farmakokinetyczny metronidazolu podwyższając jego maksymalne stężenie w osoczu i wydłużając czas jego eliminacji. Diosmina może zwiększać także czas eliminacji i maksymalne stężenie w osoczu diklofenaku.

Cena

Diosminex, cena 100% 89,73 zł

Preparat zawiera substancję Diosmin.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 500 mg zmikronizowanej diosminy. Preparat zawiera laktozę oraz lak żółcieni pomarańczowej.

1 tabl. zawiera 1000 mg diosminy.

1 tabl. powl. zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy

1 tabl. powl. zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy. Preparat zawiera laktozę jednowodną oraz lak żółcieni pomarańczowej.

1 tabl. zawiera 600 mg zmikronizowanej diosminy. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 600 mg diosminy.

1 tabl. powl. zawiera: 500 mg zmikronizowanej diosminy.

1 tabl. powl. zawiera 500 mg zmikronizowanej diosminy.

1 tabl. zawiera 600 mg diosminy półsyntetycznej.

1 tabl. zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy.

Najczęściej wyszukiwane

1 kaps. twarda zawiera ramipryl i amlodypinę (w postaci bezylanu), odpowiednio: 5 mg+5 mg, 5 mg+10 mg, 10 mg+5 mg lub 10 mg+10 mg.

1 kaps. zawiera 5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu i 75 mg kwasu acetylosalicylowego; lek zawiera lecytynę sojową.

1 tabl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 5 mg lub 10 mg ramiprylu.

1 tabl. powl. zawiera 50 mg losartanu potasu.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 35 mg dichlorowodorku trimetazydyny.

1 tabl. zawiera 1000 mg zmikronizowanej diosminy.

100 g preparatu zawiera 40 g wyciągu z nasion kasztanowca, 37 g nalewki z liści miłorzębu japońskiego, 10 g nalewki z kwiatostanu głogu, 10 g wyciągu z ziela jemioły, 3 g nalewki z ziela arniki. Dawka jednorazowa zawiera 10 mg escyny. Preparat zawiera 55-70% (v/v) etanolu.

1 tabl. powl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 35 mg dichlorowodorku trimetazydyny. Preparat zawiera lecytynę sojową.

1 tabl. powl. zawiera 1,25 mg, 2,5 mg, 3,75 mg, 5 mg, 7,5 mg lub 10 mg fumaranu bisoprololu.

5 ml roztworu zawiera 25 mg urapidylu w postaci chlorowodorku.

Nagłówek Porady ekspertów

Hemoroidy w ciazy
26 listopada 2017

Witam Jestem w 15 tyg ciazy i mam hemoroidy bola mnia masc posterisan akut nie pomaga czy moge zazyc tabletki diosminex 500 mg???Czy to bezpieczne w ciazy

Odpowiedź eksperta:

Nie zaleca się stosowania Diosminexu podczas ciąży.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Widoczne żyły na całym ciele
1 grudnia 2016

Mam 30 lat i zauważyłam widoczne żyły, głównie na nogach - wzdłuż ud i w pachwinach, ale też np na dłoniach. Dokładnie widzę jak przebiegają wzdłuż palców. Nic mnie nie boli, jednak jestem zaniepokojona. Od kilku dni zaczęłam brać Diosminex i Aescin. Przyjmuję antykoncepcję hormonalną - Yasmin. Czy takie widoczne żyły to powód do zmartwień?

Odpowiedź eksperta:

Nie sądzę, aby przeświecające przez skórę naczynia żylne, były powodem do zmartwień.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
antykoncepcja
5 grudnia 2011
Dzień dobry. Mam 36 lat.Miałam już dwie spirale lecz po 2 latach używania samoistnie wypady.Przed spiralą stosowałam tabletki antykoncepcyjne przez około 3 lata.chciałabym wiedzieć dlaczego spirale mi wypadły i czy ma sens zakładać jeszcze spirale.I czy krążek novuring jest skutecznym i bezpiecznym/ w miarę/środkiem antykoncepcyjnym.choruje na żylaki i zażywam diosminex.Dziękuje.Ewa Długosz

Odpowiedź eksperta:

O to, dlaczego kształtki Pani wypadały należy zapytać lekarza prowadzącego, tego, który Pani je zakładał, ponieważ przyczyn może być wiele. NuvaRing jest bardzo skutecznym (oczywiście nie w 100%) preparatem antykoncepcyjnym i bezpiecfznym o ile jest stosowany z uwzględnieniem ma przeciwwskazań do jego stosowania. Żylaki stanowią względne przeciwwskazanie do antykoncepcji hormonalnej.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Zylaki powrozka nasiennego-stosowanie leku Diosminex
5 maja 2011
Witam.Od kilku dni pobolewało mnie prawe jądro i okolice nad nim.Poszedlem z tym do chirurga ,a nastepnie na USG.Stwierdzono u mnie zylaki powrozka nasiennego.Poszedlem do urologa,ktory skierowal mnie na klasyczny zabieg usuniecia ich Był on bardzo małomówny i nie dało sie z nim porozmawiac ani dopytac ..Ból nie jest duzy.Najbardziej boli tylko przy dotykaniu zylakow.I moje pytanie jest takie czy moge obejsc sie bez operacji?Czy stosowanie leku Diosminex wyleczy bol?Prosze o odpowiedz.Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta:

Wskazaniem do usunięcia żylaków powrózka są albo dolegliwości bólowe, albo wpływ żylaków na zmniejszanie się jądra. Jeśli pojawiają się te wskazania żylaki się usuwa stosując dwie metody klasyczną lub laparoskopową. Leki nie pomagają w ich ustapieniu.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Lidia Skobejko-Włodarska
Zwiń
uczulenie na diosminę ?
13 sierpnia 2009
Ze względu na bóle nóg, popękane naczynka od około miesiąca biorę lek Diosminex. Niedawno zauważyłam poprawę - nogi mniej bolą. W podobnym czasie na ciele pojawiły mi się małe, swędzące krostki (zaczęlo się w okolicy łokci, ramiona, szyja, dekolt i teraz kolana). Pracuję jako kosmetyczka, dlatego pomyślałam, że to alergia na kosmetyki, ale teraz myślę, że to może być od brania Diosminexu. Co mogę stosować aby złagodzić swędzenie i pozbyć się krostek? Czy jest jakiś inny lek, który mogę brać w celu zmniejszenia bólu nóg?

Odpowiedź eksperta:

W celu ustalenia właściwego leczenia konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
niespokojne nogi
27 marca 2009
czy choruje na zespol niespokojnych nog czy to moze byc poczatek choroby parkinsona? boje sie poniewaz moja mama chorowala na parkinsona ja mam 31 lat i od jakiegos czasu mam nocne bole nog moze nie tyle bole co podczas wieczornego snu musze zmieniac pozycje nog nie moge ulezec w jednym miejscu spokojnie zaczelam brac diosminex troche lepiej jest ale nie calkiem . prosze o odpowiedz bo bardzo sie boje czy to nie parkinson.

Odpowiedź eksperta:

Niestety, nie da się na to pytanie odpowiedzieć na podstawie tych skąpych informacji, jakie pani przysłała - diagnoza jest możliwa jedynie po badaniu w gabinecie
Odpowiedzi udzielił ekspert: Tomasz W. Rosochowicz
Zwiń
ból dłoni, nóg, tiki mięśni
27 marca 2009
Witam, Mam 23 lata. Od jakiegoś czasu źle się czuję. odczuwam ból w dłoniach, palcach, stopach oraz trochę mniejszy w mięśniach. jest to ból jak przy grypie, takie łamanie w kościach. poza tym w nogach mam takie dziwne nieprzyjemne uczucie jak by mi w żyłach bulgotało, mam tiki wszystkich mięśni. poz tym strasznie trzeszczy mi w w kościach i wszystkich stawach. źle sypiam, budzę się z ciężkimi zmęczonymi łydkami. Może pomoże to że mam zdiagnozowaną niewydolność żylną w nodze i biorę Diosminex. Brałam też przez 4 lata hormony, po nowynett bardzo zle się czułam i zamienione byly na yasminelle. Teraz odstawiłam hormony całkowicie (od 4 dni nie biorę i nie mam już zamiaru brać). co to może być? Nie wiem do jakiego lekarza sie zgłosić?

Odpowiedź eksperta:

Proponuję udać się do reumatologa, ponieważ objawy mogą sugerować chorobę układową. Objawy raczej nie są związane z chorobą neurologiczną.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Tomasz W. Rosochowicz
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Kibicowanie może doprowadzić do ZAWAŁU! Skutki zdrowotne kibicowania Kibicowanie może doprowadzić do ZAWAŁU! Skutki zdrowotne kibicowania

Kibicowanie może powodować poważne problemy zdrowotne. Dopingowanie ulubionej drużyny powoduje nagły skok ciśnienia, przyspieszony puls, co jest szczególnie niebezpieczne dla kibiców zmagających ...

więcej

HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów HEMOROIDY (żylaki odbytu): przyczyny, objawy i leczenie hemoroidów

Hemoroidy (guzki krwawnicze) ma każdy, żylaki odbytu - co drugi Polak. Objawy choroby hemoroidalnej są bardzo nieprzyjemne, a przecież żylaki odbytu da ...

więcej

Nadciśnienie tętnicze WTÓRNE - przyczyny, objawy, leczenie Nadciśnienie tętnicze WTÓRNE - przyczyny, objawy, leczenie

Nadciśnienie tętnicze wtórne to najrzadziej występujący typ nadciśnienia. Nadciśnienie tętnicze wtórne rozpoznaje się u zaledwie 5 proc. chorych. Jego przyczyny można ustalić ...

więcej

Zespół pozakrzepowy: przyczyny, objawy, leczenie Zespół pozakrzepowy: przyczyny, objawy, leczenie

Zespół pozakrzepowy to dość częsty problem zdrowotny, stanowiący przewlekłe powikłanie zakrzepicy żył głębokich (ZŻG). Szacuje się,że aż 23-60% pacjentów po epizodzie zakrzepicy ...

więcej

Niedokrwistość hemolityczna (anemia hemolityczna) - przyczyny, objawy, leczenie Niedokrwistość hemolityczna (anemia hemolityczna) - przyczyny, objawy, leczenie

Niedokrwistość hemolityczna (anemia hemolityczna) to grupa chorób krwi, a właściwie jednego z jej składników - krwinek czerwonych. W przebiegu niedokrwistości hemolitycznej są ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.