Diky 4%

1 g roztworu zawiera 40 mg diklofenaku sodu. Roztwór zawiera lecytynę sojową.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Diky 4% but. 30 ml, aerozol na skórę, roztwór 36,31zł 2017-10-31

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) do stosowania zewnętrznego o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej. Zastosowany na skórę łagodzi ból, zmniejsza obrzęk i odczyn zapalny. Po wchłonięciu, w 99% wiąże się z białkami osocza. Po 24 h osiąga stężenie maksymalne we krwi.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Na chorobowo zmienioną skórę stosować 4-5 rozpyleń aerozolu (32-40 mg dikolfenaku sodu) 3 razy na dobę. Preparat należy wmasować w skórę i odczekać kilka minut przed założeniem opatrunku. Maksymalna dawka jednorazowa wynosi 40 mg, maksymalna dawka dobowa 120 mg diklofenaku sodu. Leczenie można zakończyć, gdy ustąpią objawy (ból i obrzęk). Terapia nie powinna trwać dłużej niż 7-8 dni bez konsultacji z lekarzem. Pacjent powinien zgłosić się do lekarza, jeżeli po upływie 3 dni nie wystąpi poprawa.

Wskazania

Miejscowe, objawowe leczenie bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Leczenie stanu zapalnego, występującego po tępych urazach o znacznym nasileniu w obrębie małych i średnich stawów i struktur okołostawowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, kwas acetylosalicylowy, inne NLPZ (pacjenci z astmą lub bez astmy, u których po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ wystąpił napad astmy, pokrzywka lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa), orzeszki ziemne i soję. III trymestr ciąży. Nie stosować na skórę piersi u kobiet karmiących piersią.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z chorobą wrzodową żołądka, niewydolnością wątroby lub nerek, chorobą zapalną jelit lub zaburzeniami krzepnięcia. Nie stosować na uszkodzoną skórę, otwarte rany lub błony śluzowe. Preparat może być stosowany z nieokluzyjnymi opatrunkami typu bandaż, ale nie może być stosowany z opatrunkami okluzyjnymi nieprzepuszczającymi powietrza. Podczas leczenia należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Należy przerwać leczenie jeśli wystąpi wysypka skórna. Ze względu na możliwość wystąpienia uogólnionych działań niepożądanych ostrożnie stosować na dużą powierzchnię skóry (powyżej 600 cm2 pc.) lub długotrwale (dłużej niż 4 tyg.) - należy zapoznać się z danymi dotyczącymi doustnego stosowania diklofenaku (ze względu na potencjalne ryzyko wystąpienia np. reakcji nadwrażliwości, napadów astmy i działań niepożądanych dotyczących nerek). U pacjentów z czynną lub występującą w wywiadzie astmą oskrzelową lub alergią może wystąpić skurcz oskrzeli. Preparat zawiera glikol propylenowy i olejek miętowy, które mogą wywoływać reakcje nadwrażliwości. Ze względu na brak danych nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci poniżej 15 lat.

Niepożądane działanie

Często: wysypka, egzema, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe), świąd. Rzadko: zapalenie skóry pęcherzowe. Bardzo rzadko: nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy, wysypka krostkowa, astma, reakcje nadwrażliwości na światło. Częstość nieznana: reakcje w miejscu podania, sucha skóra, uczucie pieczenia.

Ciąża i laktacja

Podczas I i II trymestru ciąży preparatu nie należy stosować, o ile nie jest to zdecydowanie konieczne. W III trymestrze ciąży stosowanie leku jest przeciwwskazane. Jeśli preparat jest stosowany przez kobietę próbującą zajść w ciążę lub w czasie I lub II trymestru ciąży, należy stosować najniższą możliwą dawkę przez możliwie najkrótszy okres. Zahamowanie syntezy prostaglandyn może wpłynąć niekorzystnie na ciążę i (lub) rozwój zarodka lub płodu. Z powodu braku badań u kobiet karmiących piersią, preparat można stosować w okresie laktacji tylko na zalecenie lekarza. Stosowanie preparatu na skórę piersi u kobiet karmiących jest przeciwwskazane. Nie stosować na inną okolicę obejmującą duży obszar skóry lub przez długi okres czasu.

Uwagi

Unikać kontaktu z oczami.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ może nasilić występowanie działań niepożądanych.

Preparat zawiera substancję Diclofenac sodium.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g roztworu zawiera 40 mg diklofenaku sodu. Roztwór zawiera lecytynę sojową.

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego; tabletki zawierają żółcień pomarańczową.

1 tabl. powl. dojelitowa zawiera 50 mg diklofenaku sodowego; preparat zawiera laktozę. 1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego.

1g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

1 ampułka (3 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sód (poniżej 23 mg jonów sodu w 1 amp.).

100 g żelu zawiera 1,2 g diklofenaku sodu, 1 g trybenozydu i 0,5 g escyny.

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera sacharozę.

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 kaps. o zmodyf. uwalnianiu zawiera 75 mg soli sodowej diklofenaku (25 mg w postaci peletek dojelitowych i 50 mg w postaci peletek o przedłużonym uwalnianiu) oraz 20 mg omeprazolu (w postaci peletek dojelitowych).

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

Najczęściej wyszukiwane

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 ampułka (3 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sód (poniżej 23 mg jonów sodu w 1 amp.).

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 tabl. dojelitowa zawiera 25 mg lub 50 mg diklofenaku sodowego; tabletki zawierają laktozę.

1 fiolka zawiera 100 j. toksyny botulinowej typu A.

1 tabl. powl. lub 1 saszetka granulatu zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci soli deksketoprofenu z trometamolem; granulat zawiera sacharozę.

1 plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu.

1 fiolka zawiera 125 jednostek toksyny botulinowej typu A. 0,05 ml rekonstytuowanego roztworu zawiera 10 jednostek Speywood (1 jednostka Speywood jest określona jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy - LD50).

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Złamanie kości udowej - przyczyny, obajwy i leczenie Złamanie kości udowej - przyczyny, obajwy i leczenie

Złamanie kości udowej to głównie problem osób starszych. Na złamanie kości udowej najczęściej narażone są kobiety po 60. roku życia. U nich ...

więcej

SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie

Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się ...

więcej

Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie

Guzki Schmorla to zmiany pojawiające się w obrębie kręgosłupa. Guzki Schmorla spotykane są u stosunkowo wielu ludzi (najczęściej u dorosłych), a mimo ...

więcej

KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. ...

więcej

PROTEZA kończyny dolnej i górnej PROTEZA kończyny dolnej i górnej

Powrót do zdrowia po amputacji i pogodzenie się z nową rzeczywistością wymaga cierpliwości i czasu. Dopiero później można zacząć myśleć o protezie, ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.