Differin

1 g kremu lub żelu zawiera 1 mg adapalenu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Żel zawiera glikol propylenowy i parahydroksybenzoesan metylu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Differin tuba 30 g, żel 43,79zł 2017-10-31

Działanie

Adapalen jest pochodną kwasu naftalenokarboksylowego o właściwościach zbliżonych do retynoidów. Przez wpływ na zmianę ekspresji genów i syntezę nowego mRNA, wpływa na normalizację procesów keratynizacji i różnicowania naskórka. Upośledza powstawanie mediatorów komórkowych stanu zapalnego. Stosowany na skórę zapobiega powstawaniu zaskórników (otwartych i zamkniętych) oraz redukuje zmiany zapalne (grudki i krosty). Działa silniej przeciwzapalnie niż retynoidy. Praktycznie nie przenika do krwiobiegu po zastosowaniu miejscowym.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość kremu lub żelu nakłada się na skórę, na miejsca objęte trądzikiem, z wyjątkiem okolic oczu i ust oraz fałdów nosowo-policzkowych. Stosować raz na dobę, najlepiej wieczorem. Preparat nanosić 10-15 min po umyciu i osuszeniu skóry ręcznikiem. Jeżeli po 3 mies. nie nastąpi wyleczenie, lekarz powinien podjąć decyzję o dalszym stosowaniu preparatu. Nie stosować u dzieci w wieku < 12 lat.

Wskazania

Trądzik pospolity - łagodny lub średnio nasilony: trądzik zaskórnikowy, trądzik grudkowo-krostkowy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Ciężki trądzik pospolity lub trądzik obejmujący dużą powierzchnię skóry. Ciąża. Nie stosować na skórę uszkodzoną, opaloną lub z wypryskiem innym niż trądzikowy.

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci <12 lat. W krótkim czasie po rozpoczęciu leczenia może pojawić się zaczerwienienie, podrażnienie i wysuszenie twarzy - w takich przypadkach należy przerwać leczenie na kilka dni aż do ustąpienia objawów. Należy unikać kontaktu preparatów z ustami, oczami i błonami śluzowymi. Podczas leczenia należy unikać nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV i słońce (stosując np. nakrycia głowy i filtry ochronne) oraz nie należy stosować kosmetyków do pielęgnacji skóry trądzikowej lub o działaniu ściągającym. Ze względu na zawartość substancji pomocniczych (krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, żel zawiera glikol propylenowy i parahydroksybenzoesan metylu) mogą wystąpić reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Często: sucha skóra, podrażnienie skóry, uczucie pieczenia skóry, rumień. Niezbyt często: kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk z podrażnienia, uczucie dyskomfortu skóry, oparzenie słoneczne, świąd, łuszczenie się skóry, trądzik. Częstość nieznana: ból skóry, obrzęk skóry, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, podrażnienie powiek, rumień powiek, świąd powiek, obrzęk powiek.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży. Lek można stosować w czasie laktacji; nie stosować na klatce piersiowej u kobiet karmiących piersią, aby uniknąć kontaktu dziecka z lekiem.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z: lekami o podobnym mechanizmie działania, innymi preparatami stosowanymi na skórę zawierającymi retynoidy, innymi preparatami do stosowania na skórę o działaniu drażniącym (preparaty złuszczające, ściągające, ścierająco-czyszczące, alkohole). W przypadku jednoczesnego stosowania z innymi lekami przeciwtrądzikowymi (4% erytromycyną, 1% fosforanem klindamycyny czy 10% nadtlenkiem benzoilu) należy stosować je rano, a preparat - wieczorem.

Preparat zawiera substancję Adapalene.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu lub 1 g żelu zawiera 1 mg adapalenu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Żel zawiera parahydroksybenzoesan metylu i glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 1 mg adapalenu i 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g kremu lub żelu zawiera 1 mg adapalenu. Krem zawiera parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu. Żel zawiera glikol propylenowy i parahydroksybenzoesan metylu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.