Difadol® 0,1%

1 ml roztworu zawiera 1 mg diklofenaku sodu. Roztwór zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Difadol® 0,1% but. 5 ml, krople do oczu, roztw. 11,95 zł 2018-01-25

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje zwężenie źrenicy w czasie zabiegów chirurgicznych zaćmy, zmniejsza stan zapalny oraz ból towarzyszący uszkodzeniu nabłonka rogówki po niektórych zabiegach chirurgicznych. Diklofenak szybko przenika do przedniej komory oka. Podawany w dawce 1 mg/ml nie przenika do krążenia ogólnego.

Dawkowanie

Dospojówkowo. Dorośli. Chirurgia oka i jej powikłania: przed zabiegiem chirurgicznym 1 kropla 5 razy w ciągu 3 h; po zabiegu chirurgicznym 1 kropla 3 razy w dniu operacji, a w ciągu następnych dni 1 kropla 3-5 razy na dobę, tak długo jak to jest konieczne. Ból i światłowstręt: 1 kropla co 4-6 h; zapobieganie bólowi związanemu z zabiegiem chirurgicznym: 1-2 krople w ciągu 1 h przed zabiegiem, 1-2 krople w ciągu 15 min po zabiegu, a następnie 1 kropla co 4-6 h w ciągu następnych 3 dni. Nie jest konieczna modyfikacja dawkowania leku u pacjentów w podeszłym wieku. Nie przeprowadzono badań dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci. W przypadku stosowania przez pacjenta innego leku do oczu, pomiędzy kolejnymi zakropleniami przerwa powinna wynosić co najmniej 5 min.

Wskazania

Pooperacyjne stany zapalne po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych. Przeciwdziałanie objawom bólu oka i światłowstrętowi. Hamowanie zwężenia źrenicy w czasie operacji zaćmy. Profilaktyka torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy lub inne substancje hamujące syntezę prostaglandyn, objawiająca się astmą, pokrzywką lub zapaleniem błony śluzowej nosa. U pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy możliwe jest występowanie nadwrażliwości na pochodne kwasu fenylooctowego i inne NLPZ (nadwrażliwość krzyżowa). W związku z tym należy zachować szczególną ostrożność jeżeli u pacjenta stwierdzono nadwrażliwość na jeden z powyżej wymienionych leków w wywiadzie.

Środki ostrożności

Nie należy podawać leku w postaci wstrzyknięć podspojówkowych lub bezpośrednio do przedniej komory oka. Podobnie jak inne NLPZ, preparat może maskować objawy przedmiotowe i podmiotowe zakażenia. W przypadku wystąpienia zakażenia lub ryzyka jego wystąpienia, należy wprowadzić odpowiedni lek przeciwbakteryjny jednocześnie z preparatem. U pacjentów przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia lub u pacjentów z zaburzeniami hemostazy w wywiadach, po zastosowaniu diklofenaku, potencjalnie istnieje możliwość nasilenia zaburzeń krzepnięcia krwi. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, lek może powodować podrażnienie oczu. Należy unikać kontaktu leku z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Przed zakropleniem leku, należy usunąć soczewki kontaktowe i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym ich założeniem. Chlorek benzalkoniowy zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Niepożądane działanie

Najczęściej występuje przemijające uczucie pieczenia o nasileniu łagodnym do umiarkowanego. Rzadko: świąd, zaczerwienienie oczu, niewyraźne widzenie (zaraz po zakropleniu oczu), duszności, zaostrzenie astmy oraz owrzodzenie rogówki lub zmniejszenie jej grubości (szczególnie po stosowaniu kortykosteroidów, w przypadku zakażenia lub reumatoidalnego zapalenia stawów). Po długotrwałym stosowaniu może wystąpić punkcikowate zapalenie rogówki i uszkodzenie nabłonka rogówki.

Ciąża i laktacja

Brak badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży. Lek nie powinien być stosowany w III trymestrze ciąży ze względu na możliwość przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu i zmniejszenia skurczów macicy. Dikolfenak przenika do mleka matki w śladowych ilościach, które nie powinny powodować działań niepożądanych u dziecka karmionego piersią.

Uwagi

Zasadniczo lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, po zakropleniu mogą jednak wystąpić przemijające zaburzenia widzenia. Pacjenci z zaburzeniami ostrości wzroku nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Nie są znane interakcje diklofenaku w postaci kropli do oczu z innymi lekami. Preparat można bezpiecznie stosować w skojarzeniu z antybiotykami, steroidami i lekami β-adrenolitycznymi.

Cena

Difadol® 0,1%, cena 100% 11,95 zł

Preparat zawiera substancję Diclofenac sodium.

Lek refundowany: TAK

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 50 m g diklofenaku sodowego.

1 kaps. zawiera 75 mg diklofenaku sodowego w tym 25 mg w peletkach dojelitowych i 50 mg w peletkach o przedłużonym uwalnianiu.

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g roztworu zawiera 40 mg diklofenaku sodu. Preparat zawiera lecytynę sojową oraz glikol propylenowy.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 150 mg diklofenaku sodowego.

1 tabl. o przedł. uwalnianiu zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego. Lek zawiera laktozę.

100 g żelu zawiera 1,2 g diklofenaku sodu, 1 g trybenozydu i 0,5 g escyny.

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

1g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

1 tabl. powl. dojelitowa zawiera 50 mg diklofenaku sodowego; preparat zawiera laktozę. 1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml kropli zawiera 5,12 mg lewofloksacyny półwodnej, co odpowiada 5 mg lewofloksacyny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml kropli do oczu zawiera 5 mg siarczanu gentamycyny i 1 mg sodu fosforanu deksametazonu. 1 g maści do oczu zawiera 5 mg siarczanu gentamycyny i 0,3 mg deksametazonu. Preparat w postaci maści zawiera lanolinę, butylohydroksytoluen i glikol propylenowy.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg acetonidu fluocynolonu. Preparat zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 ml zawiesiny zawiera 5 mg etabonianu loteprednolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci chlorowodorku) i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Roztwór zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg lub 10 mg tropikamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml preparatu zawiera 14 mg alkoholu poliwinylowego.

1 ml kropli do oczu zawiera 5,12 mg półwodzianu lewofloksacyny, co odpowiada 5 mg lewofloksacyny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem. Jednak często jest to niemożliwe, więc szukamy skutecznych domowych ...

więcej

Jak dbać o wzrok? Jak dbać o wzrok?

Wraz z rozwojem technologicznym i wzmożonym korzystaniem z urządzeń cyfrowych, u osób spędzających od 8 do 10 godzin dziennie przed ekranami cyfrowymi ...

więcej

Zespół suchego oka (ZSO): przyczyny, objawy, leczenie Zespół suchego oka (ZSO): przyczyny, objawy, leczenie

Zespół suchego oka to schorzenie polegające na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Leczenie zespołu suchego oka ...

więcej

ZAPALENIE SPOJÓWEK - rodzaje, objawy i leczenie ZAPALENIE SPOJÓWEK - rodzaje, objawy i leczenie

Zapalenie spojówek, zarówno bakteryjne, wirusowe, alergiczne czy grzybicze bądź wywołane przez zespół suchego oka albo zakażenie proste, daje charakterystyczne objawy: oczy pieką ...

więcej

Ciemna strona niebieskiego światła Ciemna strona niebieskiego światła

W XXI wieku urządzenia cyfrowe są obecne na każdym kroku. Spędzamy przed ekranami telewizorów, monitorów, laptopów i smartfonów właściwie całe dnie, a ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.