Diclac® LipoGel

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku sodowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Diclac® LipoGel tuba 100 g, żel 27,54 zł 2017-10-31

Działanie

Lek z grupy NLPZ (pochodna kwasu aminofenylooctowego) do stosowania miejscowego na skórę o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Wodno-alkoholowe podłoże zapewnia preparatowi działanie łagodzące i chłodzące. Po zastosowaniu miejscowym diklofenak przenika przez skórę do tkanki podskórnej, błony maziowej i płynu maziowego. Maksymalne stężenie diklofenaku we krwi po podaniu miejscowym jest około 100 razy mniejsze niż po podaniu doustnym. Opatrunek okluzyjny stosowany przez 10 h trzykrotnie zwiększa ilość diklofenaku wchłanianego do krwiobiegu. Lek wiąże się z białkami osocza w 99,7% (z czego w 99,4% z albuminą). Diklofenak i jego metabolity wydalane są głównie w moczu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę żelu należy nakładać na powierzchnię skóry (2-4 g) 3-4 razy na dobę i delikatnie wcierać. Przed nałożeniem ewentualnego opatrunku pozostawić żel na kilka minut na skórze do wyschnięcia. Nie zaleca się stosowania żelu pod opatrunkami, które nie przepuszczają powietrza. Nie stosować dłużej niż 2 tyg. w przypadku zmian reumatycznych i nie dłużej niż 3 tyg. w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów. W razie braku poprawy lub z chwilą nasilenia objawów chorobowych zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania.

Wskazania

Leczenie miejscowe: stanów zapalnych, bólów i obrzęków pourazowych kończyn (takich jak skręcenia, stłuczenia, przeciążenia), bólów stawów obwodowych i stawów kręgosłupa, stanów zapalnych tkanek miękkich (takich jak np. zapalenie ścięgna lub tzw. "łokieć tenisisty"), ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. U pacjentów, u których podanie kwasu acetylosalicylowego lub innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) wywołuje napady astmy, pokrzywkę lub ostre zapalenie błony śluzowej nosa. Trzeci trymestr ciąży. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych objawów niepożądanych w przypadku stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry przez długi czas. Lek należy stosować wyłącznie na nieuszkodzoną, zdrową skórę. Nie wolno stosować na skórę zmienioną chorobowo lub na otwarte rany. Należy unikać kontaktu z oczami i błonami śluzowymi. Miejsce zastosowania preparatu można przykryć bandażem, ale nie należy stosować opatrunków okluzyjnych. Preparatu nie wolno przyjmować doustnie.

Niepożądane działanie

Często: zapalenie skóry (również kontaktowe), wysypka, rumień, wyprysk, świąd. Rzadko: pęcherzowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka krostkowa, nadwrażliwość (w tym pokrzywka), obrzęk naczynioruchowy, astma oskrzelowa, reakcja nadwrażliwości na światło.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży. Stosowanie diklofenaku w trzecim trymestrze ciąży jest przeciwwskazane ze względu na możliwość zahamowania czynności skurczowej macicy i (lub) przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego Botalla u płodu. Nie zaleca się stosowania leku w okresie karmienia piersią (nie wiadomo, czy diklofenak stosowany miejscowo na skórę przenika do mleka kobiecego), jeśli jednak zastosowanie preparatu w tym czasie jest konieczne, należy unikać stosowania żelu na piersi lub na duże powierzchnie skóry ani nie stosować go długotrwale.

Uwagi

Lek stosowany według zaleceń nie zaburza zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych lub obsługiwania maszyn.

Cena

Diclac® LipoGel, cena 100% 27,54 zł

Preparat zawiera substancję Diclofenac sodium.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ampułka (2 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego i 20 mg chlorowodorku lidokainy.

1 kaps. zawiera 75 mg diklofenaku sodowego w tym 25 mg w peletkach dojelitowych i 50 mg w peletkach o przedłużonym uwalnianiu.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 150 mg diklofenaku sodowego.

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera sacharozę.

100 g żelu zawiera 1,2 g diklofenaku sodu, 1 g trybenozydu i 0,5 g escyny.

1 g żelu zawiera 30 mg diklofenaku sodowego i hialuronian sodu.

1 kaps. zawiera: 50 mg diklofenaku sodowego, 50 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1), 50 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6), 0,25 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

1 ampułka 3 ml zawiera 75 mg diklofenaku sodowego.

1 czopek zawiera 50 mg lub 100 mg diklofenaku sodowego.

1 ampułka (3 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sód (poniżej 23 mg jonów sodu w 1 amp.).

Najczęściej wyszukiwane

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 kaps. zawiera: 50 mg diklofenaku sodowego, 50 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1), 50 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6), 0,25 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

1 tabl. zawiera 10 mg lub 25 mg baklofenu. Preparat zawiera laktozę.

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg aceklofenaku.

1 tabl. powl. zawiera 275 mg lub 550 mg naproksenu sodowego, co odpowiada odpowiednio 250 mg lub 500 mg naproksenu.

1 kaps. zawiera 500 mg siarczanu chondroityny w postaci soli sodowej.

5 ml zawiesiny doustnej zawiera 100 mg ibuprofenu i 125 mg paracetamolu. Zawiesina zawiera sacharozę i rycynooleinian makrogologlicerolu.

1 czopek zawiera 50 mg lub 100 mg diklofenaku sodowego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Nie istnieje jeden materac dobry dla wszystkich Nie istnieje jeden materac dobry dla wszystkich

Każda z nas marzy, żeby codziennie rano budzić się z dawką energii potrzebną na cały dzień. Jeśli jednak nie mamy możliwości się ...

więcej

Wady stóp: poznaj ich pierwsze i nietypowe objawy

Wady stóp mogą się początkowo objawiać w postaci... bólu kręgosłupa, głowy czy nawet stawu skroniowo-żuchwowego. Dowiedz się więc, jak rozpoznać nietypowe objawy ...

więcej

Zmagasz się z chorobą reumatyczną? PORUSZYĆ ŚWIAT to platforma internetowa dla ciebie! Zmagasz się z chorobą reumatyczną? PORUSZYĆ ŚWIAT to platforma ...

Poruszyć Świat jest nową odsłoną strony internetowej skierowanej do osób cierpiących na choroby reumatyczne. Platforma edukacyjna dostarcza pacjentom, lekarzom reumatologom i pielęgniarkom ...

więcej

Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób amatorsko uprawiających sport. Wraz z rosnącym zainteresowaniem aktywnym spędzaniem wolnego czasu uległa zwiększeniu częstotliwość występowania ...

więcej

Ciesz się sportem bez kontuzji i bólu Ciesz się sportem bez kontuzji i bólu

Czy sport to samo zdrowie? Medycyna coraz wyraźniej mówi nam, że nie zawsze i nie w każdym przypadku. Uprawienie sportu wiąże się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.