DHEA Eljot

1 tabl. powlekana zawiera 25 mg prasteronu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
DHEA Eljot 30 szt., tabl. powl. 67,42zł 2017-10-31

Działanie

Prasteron (dehydroepiandrosteron, DHEA) jest steroidowym hormonem kory nadnerczy z grupy androgenów. DHEA działa anabolicznie, androgennie oraz jest prekursorem estrogenów. Jego stężenie zmniejsza się z wiekiem. Najwyższe stężenie DHEA występuje u mężczyzn w przedziale między 20. a 30. rż.; po 30. rż. następuje stopniowe obniżanie stężenia tego hormonu. DHEA działa prawdopodobnie poprzez receptory dla androgenów i estrogenów. Działanie anaboliczne hormonu polega na pobudzaniu syntezy białek, głównie zwiększaniu masy mięśni i masy białkowej tkanki kostnej. Pod wpływem DHEA zachodzi wzrost kości na długość oraz mineralizacja kości do wartości prawidłowych. Działanie androgenne jest następstwem obwodowej przemiany DHEA poprzez androstendion w testosteron. Jest także substratem do syntezy estrogenów w tkance tłuszczowej podskórnej, tkance tłuszczowej gruczołów sutkowych, mieszkach włosowych i innych tkankach. Podawanie egzogennego DHEA może pozytywnie wpływać na niektóre schorzenia i objawy zależne od wieku oraz poprawiać subiektywnie ocenianą jakość życia człowieka. Suplementacja DHEA nie powoduje zahamowania wydzielania endogennego DHEA. DHEA wchłania się szybko i dobrze z przewodu pokarmowego. Przyjmowanie leku w czasie posiłku ułatwia proces wchłaniania. Maksymalne stężenie we krwi DHEA i siarczanu DHEA po podaniu doustnym występuje po ok. 2-5 h. Biodostępność wynosi co najmniej 50-70%. Wolny DHEA wiąże się z białkami krwi w 10-20%, postać sprzężona (siarczan DHEA) w 80-90%. Metabolizm odbywa się głównie w wątrobie, ale również w gruczole krokowym, pęcherzykach nasiennych, skórze, mięśniach, podwzgórzu. T0,5 wolnego DHEA wynosi 15-38 min, a siarczanu DHEA 7-22 h. Większość metabolitów wydalana jest z moczem, tylko niewielka część z żółcią.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 25 mg (1 tabl.) raz na dobę, rano podczas posiłku. Maksymalna dawka dobowa u kobiet wynosi 25 mg, a u mężczyzn 50 mg. W przypadku konieczności stosowania większych dawek należy oznaczać stężenie hormonu w surowicy i odpowiednio często wykonywać badania lekarskie. Dawkowanie leku należy dostosować do płci, stężenia DHEA w surowicy i skuteczności leczenia. Lek jest przeznaczony do długotrwałego stosowania, efekty działania są widoczne po kilku tyg. stosowania. U pacjentów w podeszłym wieku należy odpowiednio zwiększyć dawkę dobową leku, ze względu na większy niedobór DHEA. W długotrwałej kuracji należy wykonać badania kontrolne sutka u kobiet i prostaty u mężczyzn.

Wskazania

Uzupełnienie niedoborów dehydroepiandrosteronu (DHEA).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na DHEA lub pozostałe składniki leku. Rak sutka, jajnika i inne nowotwory estrogenozależne. Ciężka niewydolność wątroby i nerek. Przerost i rak gruczołu krokowego. Rak sutka u mężczyzn i inne nowotwory. Ciąża i okres karmienia piersią. Nie należy stosować u dzieci.

Środki ostrożności

Leku nie stosować u kobiet stosujących hormonalną terapię zastępczą (HTZ) i u osób uprawiających sport wyczynowo. Leku nie należy podawać jednocześnie z innymi preparatami zawierającymi androgeny. Decyzję o zastosowaniu leku w leczeniu dolegliwości związanych z andropauzą i menopauzą należy podejmować po wnikliwej analizie korzyści i możliwych zagrożeń związanych z leczeniem i z zaleceniem przestrzegania dyscypliny terapeutycznej. W monitorowaniu terapii należy uwzględnić szereg parametrów klinicznych i biochemicznych takich jak: stan psychiczny (witalność, samopoczucie, potencja), stan somatyczny (masa ciała, rozkład tkanki tłuszczowej, stan tkanki mięśniowej), stężenia hormonów (LH, FSH, wolny testosteron, prolaktyna), u mężczyzn stężenie fosfatazy kwaśnej, stan gruczołu krokowego, stan kośćca, wartości ciśnienia tętniczego, badanie biochemiczne (morfologii, hematokryt, stężenie glukozy, sodu, potasu, wapnia, fosforu, aktywność enzymów wątrobowych i lipidogram).

Niepożądane działanie

U kobiet działania niepożądane leku są wynikiem androgennego wpływu metabolitów hormonu. Działania występujące rzadko i rejestrowane z reguły u kobiet przyjmujących wysokie dawki DHEA (ok. 50-200 mg/dobę) przez dłuższy czas to: hirsutyzm, trądzik, świąd skóry, wzrost potliwości, przetłuszczanie się skóry i włosów, nasilenie wypadania włosów na głowie, niekorzystne zmiany składu lipidów krwi (np. spadek stężenia HDL), zaburzenia miesiączkowania. W przeprowadzonych badaniach klinicznych z udziałem mężczyzn w wieku średnim i podeszłym, którym podawano lek w dawkach dobowych 50-100 mg przez 3-6 mies. działań niepożądanych nie odnotowano. W szczególności nie stwierdzono negatywnego wpływu leku na poziom antygenu PSA we krwi, objętość prostaty czy utrudnienia w oddawaniu moczu.

Ciąża i laktacja

Lek jest przeciwwskazany w ciąży i podczas karmienia piersią. Wpływ DHEA na przebieg ciąży i na potomstwo człowieka nie został zbadany, a dane uzyskane u zwierząt wskazują na możliwość zaburzeń hormonalnych u matki i u potomstwa. Wstępne badania wskazują, że DHEA może hamować laktację, nie ustalono czy hormon ten przenika do mleka kobiecego.

Interakcje

Lek może nasilać działanie środków przeciwzakrzepowych pochodnych kumaryny. Stosowanie jednocześnie z lekami stosowanymi w HTZ może powodować zwiększone wydzielanie estrogenów. Stosowanie u pacjentów leczonych pochodnymi testosteronu może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych. Lek może osłabiać działanie leków przeciwdrgawkowych (np. karbamazepiny, kwasu walproinowego) i psycholeptycznych (pochodnych fenotiazyny, diazepiny i oksazepiny). Blokery kanału wapniowego (np. nitrendypina, diltiazem) i doustne leki hipoglikemizujące (np. metformina) zwiększają stężenie endogennego DHEA w surowicy krwi. Glikokortykosteroidy silnie hamują wytwarzanie DHEA w nadnerczach, co powoduje obniżenie stężenia we krwi. Lek może osłabiać działanie leków przeciwpsychotycznych (np. chlorpromazyny, soli litu) i powodować nawrót zaburzeń psychicznych. Insulina (endo- i egzogenna) zwiększa klirens metaboliczny DHEA i obniża stężenie hormonu we krwi.

Preparat zawiera substancję Prasterone.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 10 mg prasteronu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 5 mg, 10 mg lub 25 mg dehydroepiandrosteronu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powlekana zawiera 25 mg prasteronu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml zawiera 100 j. (około 0,58 mg) laronidazy. 1 fiolka (5 ml) zawiera 500 j. laronidazy (oraz 1,29 mmol sodu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy.

1 kaps. zawiera 100 mg DL-metioniny, 50 mg L-cystyny, 50 mg pantotenianu wapnia, 1,5 mg witaminy B1, 10 mg witaminy B6, 20 mg kwasu p-aminobenzoesowego, 50 mg wyciągu z prosa, 50 mg wyciągu z kiełków pszenicy, 50 mg drożdży piwnych oraz składniki mineralne w postaci chelatów: 2 mg żelaza, 2 mg cynku i 0,5 mg miedzi.

1 tabl. zawiera 52 mg jonów magnezowych w postaci 200 mg ciężkiego węglanu magnezu. Preparat zawiera sorbitol.

1 ml (ok. 30 kropli) roztworu zawiera 15 000 j.m. cholecalcyferolu (1 kropla zawiera ok. 500 IU cholecalcyferolu). Preparat zawiera sacharozę i alkohol benzylowy.

1 tabl. drażowana zawiera 50 mg (Sylimarol 35 mg) lub 100 mg (Sylimarol 70 mg) wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego. Preparat zawiera benzoesan sodu, sacharozę. Ponadto Sylimarol 35 mg zawiera indygotynę E 132 i żółcień chinolinową E 104.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

1 kaps. zawiera 70 mg sylimaryny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 150 mg ranitydyny.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak leczyć przewlekłe zaparcia u dorosłych? Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak ...

Zaparcia nawykowe u dorosłych zazwyczaj są efektem błędów dietetycznych. Stosowanie ubogoresztkowej diety, która zawiera bardzo niewielkie ilości błonnika, powoduje osłabienie ruchów perystaltycznych ...

więcej

Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i dorosłych Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i ...

Przyczyny braku apetytu są różne. Zaburzenia łaknienia u dzieci często są efektem błędów żywieniowych rodziców, którym zdarza się zmuszać dzieci do jedzenia. ...

więcej

Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy? Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy?

Szkorbut, zwany chorobą żeglarzy , jest chorobą spowodowaną niedoborem witaminy C (kwasu askorbinowego). Szkorbut został opisany przez Hipokratesa (ok. 460 p.n.e. - ...

więcej

Niedrożność jelit - objawy, przyczyny i leczenie Niedrożność jelit - objawy, przyczyny i leczenie

Niedrożność jelit oznacza upośledzenie pasażu treści pokarmowej przez jelito cienkie i grube w następstwie zahamowania ich perystaltyki. Niedrożność jelit często stanowi przyczynę ...

więcej

Stłuszczenie wątroby: przyczyny i objawy Stłuszczenie wątroby: przyczyny i objawy

Stłuszczenie wątroby to choroba, która występuje nie tylko u alkoholików. Są na nią narażone także osoby z nadwagą i otyłością, jak również ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.