Detreomycyna 2%

1 g maści zawiera 10 mg lub 20 mg chloramfenikolu. Lek zawiera olej arachidonowy i lanolinę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Detreomycyna 2% tuba 5 g, maść 12,69zł 2017-10-31

Działanie

Antybiotyk o działaniu bakteriostatycznym w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa na Haemophilus influenzae, Salmonella spp., Neisseria spp., Klebsiella spp., Streptococcus pneumoniae i bakterie beztlenowe (umiarkowanie wobec Bacteroides fragilis, silnie wobec Propionibacterium acnes). Ponadto działa na Staphylococcus spp., Streptococcus pyogenes, Escherichia coli, Proteus mirabilis, Shigella spp., Serratia marcescens, Mycoplasma spp., Rickettsia spp., Chlamydia spp. Nie działa na Pseudomonas aeruginosa, prątki kwasoodporne, niektóre laseczki z rodzaju Bacillus. Po podaniu miejscowym wchłanianie chloramfenikolu do krwioobiegu jest znikome.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Wyciśniętą na gazę cienką warstwę maści nakłada się na oczyszczoną, zmienioną chorobowo skórę raz do 3 razy na dobę, co 6-8 h. Nie należy stosować preparatu dłużej niż 14 dni. U dzieci w okresie dojrzewania stosowanie preparatu (maść 10 mg/g) należy ograniczyć do niezbędnego minimum.

Wskazania

Miejscowe leczenie ropnych chorób skóry zakażonej drobnoustrojami opornymi na leczenie innymi antybiotykami.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chloramfenikol, olej arachidowy, orzeszki ziemne lub soję lub na pozostałe składniki preparatu. Choroby wątroby. Ciężkie zaburzenia czynności nerek. Choroby szpiku kostnego, zaburzenia hemopoezy lub nieprawidłowy skład krwi. Ciąża i okres karmienia piersią. Dzieci do 11 lat - maść 10 mg/g. Dzieci i młodzież do 18 lat - maść 20 mg/g. Nie stosować profilaktycznie.

Środki ostrożności

Stosowanie maści dłużej niż 14 dni lub na rozległą powierzchnię skóry zwiększa ryzyko ciężkich działań niepożądanych chloramfenikolu - nie stosować dłużej niż to jest konieczne; unikać powtórnego leczenia chloramfenikolem. Ze względu na zawartość lanoliny, preparat może powodować miejscowe reakcje nadwrażliwości.

Niepożądane działanie

Może wystąpić podrażnienie (zaczerwienienie, kłucie lub świąd), obrzęk angioneurotyczny, zapalenie skóry, skórne reakcje uczuleniowe, które są wskazaniem do odstawienia leku (pokrzywka, rumień) oraz nadkażenie drożdżakami. Podczas miejscowego stosowania chloramfenikolu rzadko opisywano uszkodzenie szpiku z anemią aplastyczną włącznie i nieprawidłowy skład krwi.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ze względu na konkurencyjny mechanizm działania, chloramfenikolu w postaci maści nie należy stosować jednocześnie z antybiotykami makrolidowymi (np. erytromycyną). Nie podawać chloramfenikolu jednocześnie z penicylinami i cefalosporynami, ze względu na działanie antagonistyczne. Chloramfenikol jest inhibitorem wielu enzymów mikrosomalnych, w wyniku czego nasila działanie i przedłuża czas działania wielu leków metabolizowanych w wątrobie, np. tolbutamidu, chlorpropamidu, fenytoiny, cyklofosfamidu i warfaryny, nasilając ich toksyczność. Zaburza syntezę witaminy K - u pacjentów przyjmujących jednocześnie leki przeciwzakrzepowe, konieczne jest ścisłe monitorowanie czasu protrombinowego. Nasila działanie hipoglikemizujące pochodnych sulfonylomocznika, zwiększa stężenie i wydłuża okres półtrwania pochodnych dihydroksykumaryny oraz znacznie nasila toksyczne działanie na układ krwiotwórczy wielu leków, np. fenylbutazonu, indometacyny i kotrymoksazolu. Nie stosować chloramfenikolu łącznie z innymi lekami, które mogą hamować czynność szpiku kostnego.

Preparat zawiera substancję Chloramphenicol.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 10 mg lub 20 mg chloramfenikolu. Lek zawiera olej arachidonowy i lanolinę.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.