Desloratadine Mylan

1 ml roztw. doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny. Preparat zawiera sorbitol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Desloratadine Mylan but. 150 ml, roztwór doustny 14,53zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwhistaminowy do stosowania ogólnego. Desloratadyna jest pozbawionym działania uspokajającego, długo działającym antagonistą histaminy wykazującym selektywną antagonistyczną aktywność w stosunku do obwodowych receptorów H1. Po podaniu doustnym desloratadyna selektywnie hamuje obwodowe receptory histaminowe H1, ponieważ nie przenika do OUN. Desloratadyna wchłania się dobrze, a Cmax osiągane jest po około 3 h. T0,5 w fazie eliminacji wynosi około 27 h. Desloratadyna umiarkowanie wiąże się z białkami osocza (83% - 87%).

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 rż. zalecana dawka leku wynosi 10 ml (5 mg) w postaci roztworu doustnego raz na dobę. Dzieci w wieku od 6 do 11 lat: 5 ml (2,5 mg) leku w postaci roztworu doustnego raz na dobę. Dzieci w wieku od 1 rż. do 5 lat: 2,5 ml (1,25 mg) leku w postaci roztworu doustnego raz na dobę. Należy pamiętać, że większość przypadków zapalenia błony śluzowej nosa u dzieci w wieku poniżej 2 lat jest spowodowana zakażeniem i brak danych dotyczących leczenia infekcyjnego zapalenia błony śluzowej nosa desloratadyną w postaci roztworu doustnego. Nie zostało ustalone bezpieczeństwo i skuteczność doustnego roztworu desloratadyny u dzieci w wieku poniżej 1 roku. Nie ma wystarczających danych klinicznych dotyczących skuteczności desloratadyny u dzieci w wieku od 1 roku do 11 lat oraz u młodzieży w wieku 12 do 17 lat. Okresowe alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa (objawy występują krócej niż 4 dni w tygodniu lub krócej niż przez 4 tygodnie) należy leczyć biorąc pod uwagę ocenę historii choroby pacjenta. Leczenie należy przerwać po ustąpieniu objawów i wznowić w momencie ich ponownego wystąpienia. W przewlekłym alergicznym zapaleniu błony śluzowej nosa (objawy występują przez 4 lub więcej dni w tygodniu i przez dłużej niż 4 tygodnie) można zalecić pacjentowi kontynuowanie leczenia w okresie narażenia na alergen. Sposób podania: Lek może być przyjmowany z jedzeniem lub bez.

Wskazania

Lek wskazany jest u dorosłych, młodzieży i dzieci powyżej 1 rż. w celu łagodzenia objawów związanych z alergicznym zapaleniem błony śluzowej nosa oraz pokrzywką.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na desloratadynę, loratadynę lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Około 6% dorosłych i dzieci w wieku od 2 do 11 lat ma fenotypowo spowolniony metabolizm desloratadyny i są narażeni na większą ekspozycję jednak bezpieczeństwo stosowania desloratadyny u dzieci w wieku od 2 do 11 lat, które mają spowolniony metabolizm, jest takie samo jak u dzieci z normalnym metabolizmem. Nie badano działania desloratadyny u dzieci w wieku poniżej 2 lat, które mają spowolniony metabolizm. Lek należy stosować ostrożnie w przypadku ciężkiej niewydolności nerek. Lek zawiera sorbitol - z tego powodu pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego preparatu.

Niepożądane działanie

Często: ból głowy, suchość w jamie ustnej, zmęczenie. Bardzo rzadko: omamy, zawroty głowy, senność, bezsenność, pobudzenie psychoruchowe, drgawki, tachykardia, kołatanie serca, bóle brzucha, nudności, wymioty, niestrawność, biegunka, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zwiększenie stężenia bilirubiny, zapalenie wątroby, bóle mięśni, reakcje nadwrażliwości (takie jak: anafilaksja, obrzęk naczynioruchowy, duszność, świąd, wysypka i pokrzywka). Częstość nieznana: wydłużenie odstępu QT, żółtaczka, nadwrażliwość skóry i tkanki podskórnej, astenia. U dzieci mogą występować arytmia, bradykardia, wydłużenie odcinka QT. U dzieci ponieżej 2 rż. często występowały: bezsenność, biegunka, gorączka. Ponadto u dzieci i młodzieży występowały z nieznaną częstością arytmia, bradykardia, oraz wydłużenie odcinka QT.

Ciąża i laktacja

Dane otrzymane z dużej liczby zastosowań preparatu w okresie ciąży wskazują, że desloratadyna nie wywołuje wad rozwojowych i nie działa szkodliwie na płód/noworodka. W celu zachowania ostrożności zaleca się unikanie stosowania preparatu w okresie ciąży. Desloratadyna przenika do mleka matki - należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Uwagi

Na podstawie wyników badań klinicznych desloratadyna nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci powinni być poinformowani, że u większość ludzi nie występuje senność. Niemniej jednak, ze względu na indywidualne różnice w odpowiedzi na wszystkie leki, zaleca się, aby pacjenci nie podejmowali czynności wymagających koncentracji uwagi, takich jak prowadzenie pojazdów lub obsługa maszyn, dopóki nie ustalą własnej odpowiedzi na preparat.

Interakcje

W badaniach klinicznych, w których równocześnie z desloratadyną w postaci tabletek podawano erytromycynę lub ketokonazol, nie obserwowano klinicznie istotnych interakcji. W farmakologicznym badaniu klinicznym desloratadyna w postaci tabletek przyjmowana jednocześnie z alkoholem nie nasilała działania alkoholu zaburzającego sprawność psychoruchową. Jednak po wprowadzeniu preparatu do obrotu, zgłaszano przypadki nietolerancji i zatrucia alkoholem. Dlatego należy zachować ostrożność podczas przyjmowania leku jednocześnie z alkoholem.

Preparat zawiera substancję Desloratadine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny. Preparat zawiera sorbitol.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg desloratadyny. Preparat zawiera żółcień pomarańczową.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny. 1 ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny; roztwór zawiera sorbitol.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg desloratadyny; tabl. powl. zawierają izomalt. 1 ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny; roztwór zawiera sorbitol.

1 tabl. ulegająca rozpadowi w jamie ustnej zawiera 5 mg desloratadyny.

1 ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny. Preparat zawiera sorbitol.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. powlekana zawiera 5 mg desloratadyny. 1 ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny; roztw. zawiera sorbitol.

1 tabl. uleg. rozpad. w j. ustnej zawiera 2,5 mg lub 5 mg desloratadyny; tabletki zawierają aspartam. 1 ml roztworu doustnego zawiera 0,5 mg desloratadyny; roztwór zawiera sorbitol.

1 tabl. powl. zawiera 5 mg desloratadyny.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie płuc: przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania Zapalenie płuc: przyczyny, rodzaje, objawy i powikłania

Zapalenie płuc ma zazwyczaj ostre objawy. Zapalenie płuc jest groźną chorobą układu oddechowego. Może być powikłaniem przeziębienia lub grypy albo chorób zakaźnych ...

więcej

Jak się chronić przed smogiem? Jak się chronić przed smogiem?

Jak się chronić przed smogiem? To pytanie szczególnie ważne w Polsce - kraju, w którym, według raportu Światowej Organizacji Zdrowia, znajdują się ...

więcej

Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.