Dernilan®

100 g preparatu zawiera 300 mg alantoiny, 250 mg nikotynamidu, 100 mg kwasu salicylowego i 1 g kamfory racemicznej. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, alkohol stearylowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Dernilan® tuba 35 g, krem 11,83 zł 2018-04-18

Działanie

Preparat stosowany na skórę wykazuje działanie miejscowe. Działa gojąco i przeciwzapalnie, przyspiesza ziarninowanie oraz ułatwia usuwanie zgrubiałego, zrogowaciałego naskórka ze stóp i rąk.

Dawkowanie

Zewnętrznie: 3-4 razy na dobę smarować skórę stóp i rąk. Co kilka dni stopy lub ręce należy wymoczyć i usunąć zrogowaciały naskórek. Po wygojeniu się zmian stosować 1-2 razy na dobę po umyciu stóp i rąk. Preparatu nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Wskazania

Bolesne i głębokie pęknięcia zgrubiałego i zrogowaciałego naskórka; pielęgnacja skóry stóp i rąk.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną (kamforę racemiczną, alantoinę, nikotynamid lub kwas salicylowy) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować na rozległe obszary uszkodzonej skóry oraz na błony śluzowe.

Środki ostrożności

Lek zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego preparat może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: alergiczne reakcje skórne, miejscowe podrażnienia.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Kwas salicylowy może nasilać działanie innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.

Cena

Dernilan®, cena 100% 11,83 zł

Preparat zawiera substancje Allantoin, Camphor, Nicotinamide, Salicylic acid.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

100 g preparatu zawiera 300 mg alantoiny, 250 mg nikotynamidu, 100 mg kwasu salicylowego i 1 g kamfory racemicznej. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu i propylu, alkohol stearylowy.

1 g maści zawiera 0,05 j.m. jadu żmii zygzakowatej, 30 mg kamfory racemicznej, 30 mg olejku terpentynowego z sosny nadmorskiej, 10 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g płynu na skórę zawiera 50,4 mg kwasu mlekowego, w postaci roztworu 90% i 100 mg kwasu salicylowego.

1 g maści zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 100 mg mocznika.

1 g roztworu zawiera 0,64 mg dipropionianu betametazonu (co odpowiada 0,5 mg betametazonu) i 20 mg kwasu salicylowego.

1 g maści zawiera 50 mg kwasu salicylowego i 100 mg mocznika.

1 g pudru na skórę zawiera 100 mg kwasu borowego i 10 mg kwasu salicylowego.

1 ml preparatu zawiera 21 mg kwasu salicylowego, 21 mg lewomentolu i 2 mg tymolu.

100 g preparatu zawiera 74 g wyciągu alkoholowego z: kory wierzby, ziela rdestu ptasiego, ziela skrzypu, koszyczka rumianku, koszyczka nagietka, ziela krwawnika, korzenia mydlnicy, siana, 5 g salicylamidu, 7 g olejku sosnowego, 3 g kamfory, 1 g mentolu, 10 g wyciągu z kostki borowinowej. 50 g preparatu zawiera nie mniej niż 4 g olejków eterycznych i kamfory oraz 1,75 g-2,5 g salicylamidu. Zawartość etanolu 69-75% (v/v).

1 g maści zawiera 0,5 mg betametazonu (w postaci dipropionianu) oraz 30 mg kwasu salicylowego.

Najczęściej wyszukiwane

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu); krem zawiera alkohol cetostearylow i chlorokrezol.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 20 mg minoksydylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego i 10 mg octanu hydrokortyzonu. Krem zawiera butylohydroksyanizol, alkohol cetylowy i sorbinian potasu.

1 kaps. zawiera 10 mg lub 20 mg izotretynoiny; kapsułki zawierają olej sojowy.

1 g zawiesiny zawiera 20 mg benzokainy i 240 mg tlenku cynku.

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu. Ponadto emulsja zawiera alkohol cetostearylowy; płyn zawiera glikol propylenowy; żel zawiera glikol propylenowy i hydroksybenzoesan metylu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g żelu zawiera 50 µg kalcypotriolu i 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu. Żel zawiera butylohydroksytoluen.

Nagłówek Porady ekspertów

Pękająca skóra na palcach
1 kwietnia 2009
Moim problemem jest pękająca skóra na opuszkach kciuka,palca wskazującego i środkowego obu rąk.Po konsultacji z dermatologiem stosowałem maści :Elocom,Novate,Dernilan,Clobaza,Oxycort.Testy alergiczne wyszły ujemne.Mimo stosowania w/w maści nie dało pozytywnych efektów leczenia.Trwa to już około dwa lata.Obecnie stan ten się pogarsza,skóra jest bardziej podatna na pęknięcia,tworzą się zrogowacenia naskórka.Podejrzewam ,że jest to spowodowane po stosowaniu SILIKONU (budowlany uszczelniacz).Proszę o poradę.Dziękuję.

Odpowiedź eksperta:

Najprawdopodobniej ma Pan wyprysk kontaktowy. Należy wykonać u Pana testy kontaktowe, które potwierdzą rozpoznanie i określą substancje uczulające skórę. Powinien Pan intensywnie natłuszczać skórę bazami dermatologicznymi, np. Diprobazą, Nanobazą, Clobazą, itp. Konieczne jest chronienie skóry przed drażnieniem detergentami, kosmetykami, chemikaliami.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Piekace stopy, zgrubienia
8 października 2007
Choruje juz 20 lat na cukrzyce typu I od jakiegos czasu mam problem. O stopy dbam chociaz ostatnio ciagle odnosze wrazenie jakbym chodzila po rozpalonym weglu. Pojawily sie niewielkie zgrubienia (srodstopie na srodku tzw. "podeszwy") to nie sa nagniotki ale bardzo ciezko jest chodzic. Czy mozna w jakis skuteczny sposob zlagodzic te dolegliwosc? Na te Moje dwa zapytania bede oczekiwac odpowiedzi. Serdecznie pozdrawiam Anna

Odpowiedź eksperta:

Na modzele na podeszwach trzeba zastosować maść zmiękczającą skórę np z mocznikiem lub Dernilan (bez recepty). Natomiast palenie i pieczenie stóp jest spowodowane polineuropatią cukrzycową, na którą poza dobrym wyrównaniem cukrzycy są leki. W celu ich otrzymania powinna się Pani wybrać do neurologa.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Jolanta Mętrak
Zwiń
pękanie
20 marca 2007
Od kilku lat mam na palcu wskazującym lewej ręki i na kostce najmniejszego palca tej ręki popękaną skórę i nie wiem czym ją leczyć, stosowałem Bedicort G, maść z wit A, Dernilan i w dalszym ciągu skóra mi w tych miejscach pęka i rogowacieje, co mam z tym zrobić? Nadmieniam iż, to pękanie jest bolsne i nie przyjemne, skóra wyglądawtych miejscach tak jakby miała martwicę, proszę o radę. Z góry dziękuję za odpowiedź i zainteresowanie. Pozdrawiam A. Sokołowski

Odpowiedź eksperta:

Niestety w celu postawienia właściwej diagnozy konieczne jest wykonanie badania dermatologicznego.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Elżbieta Szymańska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i UVB Promieniowanie UV. Wpływ na skórę promieniowania słonecznego UVA i ...

Promieniowanie UV poprawia nastrój, zmienia kolor skóry i wspomaga leczenie chorób skóry. Jednak promieniowanie UV ma więcej wad niż zalet, dlatego warto ...

więcej

WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci? WRASTAJĄCY PAZNOKIEĆ - przyczyny. Jak zapobiegać wrastaniu paznokci?

Wrastający paznokieć to bolesna dolegliwość. Początkowo jest jedynie przyczyną lekkiego dyskomfortu. Jednak w miarę wrastania paznokcia pojawiają się bóle palucha u stopy, ...

więcej

PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie PĘCHERZE NA STOPACH - zapobieganie i leczenie

Bąbel na stopie utrudnia chodzenie i boli? Twoje buty powodują otarcia i bolesne pęcherze? Udzielimy ci dobrych rad, jak zapobiegać i leczyć ...

więcej

Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w domu? Leczenie grzybicy paznokci. Czy można leczyć grzybicę paznokci w ...

Grzybica paznokci najczęściej dotyczy paznokci stóp. Jak leczyć grzybicę paznokci: iść do lekarza czy próbować domowych sposobów? Leczenie grzybicy paznokci nie jest ...

więcej

Melanina: rodzaje i rola Melanina: rodzaje i rola

Melanina to pigment, który odpowiada między innymi za barwę naszej skóry, włosów czy tęczówek oczu oraz chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV. Dlaczego ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.