Davercin®

1 ml płynu lub 1 g żelu zawiera 25 mg cyklicznego 11,12-węglanu erytromycyny. Żel zawiera dimetylosulfotlenek i glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Davercin® tuba 30 g, żel 34,58zł 2017-10-31

Działanie

Antybiotyk makrolidowy. Wykazuje działanie bakteriostatyczne, hamując biosyntezę białek. Działa na niektóre bakterie Gram-ujemne i wiele bakterii Gram-dodatnich, w tym na Propionibacterium acnes, beztlenową pałeczkę Gram-dodatnią, która jest czynnikiem patogennym w trądziku. Preparat praktycznie nie wchłania się do krwi.

Dawkowanie

Roztwór: zmienione chorobowo miejsca na skórze smarować 2 razy na dobę (rano i wieczorem) wacikiem nasączonym roztworem preparatu. Roztwór należy nakładać na oczyszczoną, suchą skórę. Po nałożeniu roztworu należy dokładnie umyć ręce. Przeciętny okres leczenia wynosi ok. 4 tyg. Żel: nanosić cienką warstwą na zmienione chorobowo miejsca 2 razy na dobę - rano i wieczorem. Żel należy nakładać na oczyszczoną, suchą skórę. Po każdym nałożeniu żelu należy dokładnie umyć ręce. Przeciętny okres leczenia wynosi 6-8 tyg.

Wskazania

Leczenie miejscowe trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cykliczny 11,12-węglan erytromycyny A, inne antybiotyki z grupy makrolidów lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Lek należy stosować tylko na skórę zmienioną chorobowo. Nie stosować do oczu i na błony śluzowe. Jeśli w miejscach aplikacji wystąpią objawy podrażnienia skóry, należy zaprzestać stosowania preparatu. Preparatu nie należy stosować na uszkodzoną skórę (skaleczenia, otwarte, sączące rany). Może wystąpić oporność krzyżowa z innymi antybiotykami z grupy makrolidów. Jeśli podczas stosowania roztworu wystąpi nadmierne rozmnażanie opornych na erytromycynę bakterii, należy przerwać leczenie i zastosować odpowiednią kurację przeciwbakteryjną. Nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania preparatu u dzieci. Preparat w postaci żelu zawiera glikol propylenowy oraz dimetylosulfotlenek, które mogą powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Rzadko: podrażnienie oczu podczas stosowania preparatu na skórę twarzy, podczas długotrwałego lub powtórnego leczenia erytromycyną, może dojść do rozwoju niewrażliwych na lek bakterii, w miejscu nałożenia preparatu może wystąpić pieczenie, wysuszenie naskórka, swędzenie, łuszczenie, zaczerwienienie lub przetłuszczenie skóry (roztwór).

Ciąża i laktacja

Preparat w postaci żelu może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Preparat w postaci roztworu - nie ma przeciwwskazań do stosowania w okresie ciąży. Należy zachować ostrożność podczas stosowania preparatu u kobiet karmiących piersią.

Interakcje

Nie zaleca się jednoczesnego miejscowego stosowania innych leków przeciwtrądzikowych, zwłaszcza złuszczających i ścierających. Jednoczesne miejscowe stosowanie innych preparatów może spowodować nasilenie działania drażniącego. Jeśli jest konieczne zastosowanie skojarzonego miejscowego leczenia, inny preparat na skórę należy zastosować w odstępie kilku godzin.

Preparat zawiera substancję Erythromycin cyclocarbonate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. powl. zawiera 250 mg cyklicznego 11,12-węglanu erytromycyny A.

1 ml płynu lub 1 g żelu zawiera 25 mg cyklicznego 11,12-węglanu erytromycyny. Żel zawiera dimetylosulfotlenek i glikol propylenowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.