Daktarin®

1 g kremu, pudru lub pudru do rozpylania na skórę zawiera 20 mg azotanu mikonazolu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Daktarin® 100 g, puder leczniczy do rozpylania na skórę 36,62zł 2017-10-31

Działanie

Mikonazol działa przeciwgrzybiczo, m.in. na dermatofity i drożdżaki oraz działa przeciwbakteryjnie na Gram-dodatnie pałeczki i ziarenkowce. W komórkach grzybów hamuje biosyntezę ergosterolu i zmienia skład innych elementów lipidowych błony komórkowej, prowadząc do obumarcia komórki. Ma także zastosowanie w leczeniu grzybic wtórnie zakażonych. Mikonazol zwykle powoduje ustąpienie świądu skóry, który często towarzyszy zakażeniom dermetofitami i drożdżakami. Po miejscowym zastosowaniu pozostaje na skórze przez 4 dni. Wchłanianie ogólnoustrojowe jest ograniczone, a biodostępność wynosi < 1%.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Krem lub puder leczniczy lub nanosi się 2 razy na dobę na chorobowo zmienioną skórę. W przypadku jednoczesnego stosowania pudru i kremu stosuje się obie postaci leku raz na dobę. Czas leczenia wynosi 2-6 tyg.; leczenie należy kontynuować przez co najmniej tydzień po ustąpieniu wszystkich objawów i zmian chorobowych. Zapobiegawczo stosuje się puder leczniczy raz na dobę do środka butów i skarpetek.

Wskazania

Krem: zakażenia skóry wywołane przez dermatofity, drożdżaki i inne grzyby, takie jak: grzybica głowy, tułowia, rąk, grzybica pachwin i grzybica międzypalcowa stóp (stopa sportowca); może być także stosowany w grzybicach wtórnie zakażonych przez bakterie (np. pieluszkowe zapalenie skóry). Puder leczniczy (zwykle w połączeniu z kremem): pieluszkowe zapalenie skóry, grzybica obrębna pachwin i grzybica międzypalcowa wywołana przez dermatofity i drożdżaki; zapobiegawczo do środka butów i skarpetek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na mikonazol lub jakąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Nie należy stosować w leczeniu grzybiczych zakażeń owłosionej skóry głowy, paznokci, błon śluzowych ani na zranioną skórę.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia objawów nadwrażliwości lub podrażnienia skóry, leczenie należy przerwać. Należy unikać kontaktu preparatu z oczami i błonami śluzowymi. Ze względu na zawartość kwasu benzoesowego w kremie, preparat może powodować niewielkiego stopnia podrażnienie skóry, oczu i błon śluzowych. Puder leczniczy zawiera talk; należy unikać wdychania pudru, aby zapobiec podrażnieniu dróg oddechowych. Z tego powodu puder powinien być stosowany szczególnie ostrożnie podczas leczenie niemowląt i dzieci.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, reakcje anafilaktyczne, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka, kontaktowe zapalenie skóry, wysypka, rumień, świąd, uczucie palenia na skórze, zaburzenia w miejscu podania (w tym podrażnienie).

Ciąża i laktacja

Wchłanianie ogólnoustrojowe mikonazolu po podaniu miejscowym jest ograniczone (< 1%). Przed zastosowaniem leku w ciąży należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka. W okresie karmienia piersią stosować z ostrożnością.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Ze względu na ograniczoną biodostępność układową mikonazolu po podaniu miejscowym, interakcje zachodzą bardzo rzadko (podany w postaci ogólnej działa hamująco na CYP3A4/2C9). Podczas jednoczesnego stosowania leków przeciwzakrzepowych, takich jak warfaryna, należy zachować ostrożność i monitorować działanie leku przeciwzakrzepowego. Należy zachować ostrożność podczas stosowania niektórych leków, np. doustnych środków hipoglikemizujących i fenytoiny, ponieważ ich działanie i objawy niepożądane mogą się nasilić.

Preparat zawiera substancję Miconazole nitrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 20 mg mikonazolu. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. dopochwowa zawiera 100 mg azotanu mikonazolu. Preparat zawiera laktozę.

1 g kremu, pudru lub pudru do rozpylania na skórę zawiera 20 mg azotanu mikonazolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.