Dafnegin®

1 globulka dopochwowa zawiera 100 mg cyklopiroksu z olaminą. 1 g kremu dopochwowego zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Ponadto krem zawiera alkohol (cetylowy i stearylowy), globulki zawierają kwas benzoesowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Dafnegin® tuba 78 g+ 14 aplikatorów, krem dopochwowy 42,28zł 2017-10-31

Działanie

Chemioterapeutyk o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Hamuje wzrost większości grzybów patogennych, w tym Candida albicans i dermatofitów, a także niektórych bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych. Cyklopiroks z olaminą podany dopochwowo wchłania się w bardzo niewielkim stopniu do krwiobiegu i praktycznie nie wykazuje działania ogólnego.

Dawkowanie

Dopochwowo. Globulki: 1 globulka raz na dobę (najlepiej wieczorem), zazwyczaj przez 3-6 dni. Krem: 5 g (zawartość aplikatora) raz na dobę wieczorem przez 6 kolejnych dni (maksymalnie 14 dni), nakładając krem profilaktycznie także na skórę okolicy anogenitalnej. Leczenie należy zakończyć przed menstruacją. W przypadku pominięcia dawki pacjentka powinna zastosować zapomnianą dawkę jak najszybciej z wyjątkiem sytuacji, gdy zbliża się pora zastosowania kolejnej dawki. Nie należy stosować dwóch dawek jednocześnie lub w krótkim odstępie czasu, ponieważ nie zwiększa to skuteczności leczenia. Nie ustalono skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci.

Wskazania

Leczenie zakażeń pochwy i sromu oraz skóry okolicy odbytu wywołane przez grzyby z rodzaju Candida spp.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na ktorąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Zalecane jest badanie (i jeśli to konieczne, leczenie) partnera seksualnego w celu zapobiegania nawrotom choroby. Po podaniu miejscowym i dopochwowym, substancja czynna wchłaniana jest do ustroju w znikomym stopniu. Stosowanie preparatu, zwłaszcza długotrwałe, może wywołać reakcję uczuleniową. W takim przypadku należy przerwać leczenie i zastosować odpowiednie środki terapeutyczne. W czasie leczenia pacjentki nie powinny współżyć seksualnie. Krem zawiera alkohol cetylowy i alkohol stearylowy (składniki podłoża) - należy wziąć to pod uwagę w przypadku stwierdzonej nadwrażliwości na te substancje.

Niepożądane działanie

Rzadko: świąd i łagodne pieczenie (objawy mogą również wskazywać na wystąpienie reakcji nadwrażliwości), kontaktowe zapalenie skóry (stan zapalny skóry).

Ciąża i laktacja

Lek można podawać kobietom w ciąży w przypadkach, gdy korzyści dla matki są większe niż możliwe zagrożenie dla płodu. W okresie karmienia piersią lek może być stosowany jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności oraz pod ścisłą kontrolą lekarza.

Uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancję Ciclopirox olamine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g szamponu leczniczego zawiera 15 mg cyklopiroksu z olaminą.

1 ml płynu lub 1 g kremu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą.

1 globulka dopochwowa zawiera 100 mg cyklopiroksu z olaminą. 1 g kremu dopochwowego zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Ponadto krem zawiera alkohol (cetylowy i stearylowy), globulki zawierają kwas benzoesowy.

1 ml płynu na skórę, 1 g zawiesiny na skórę, 1 g żelu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Preparat w postaci zawiesiny zawiera glikol propylenowy oraz alkohol cetostearylowy. Preparat w postaci żelu zawiera glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu (E218) oraz parahydroksybenzoesan propylu (E216).

Szampon zawiera cyklopiroksolaminę i klimbazol.

Najczęściej wyszukiwane

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. biała zawiera 2 mg walerianianu estradiolu; 1 tabl. niebieska zawiera 2 mg walerianianu estradiolu i 10 mg octanu medroksyprogesteronu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 680 mg cytrynianu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 1 mg lub 2 mg winianu tolterodyny. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 4 mg winianu tolterodyny; kaps. zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

Femoston: opakowanie składa się z 14 tabl. ceglastoczerwonych zawierających 2 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego i 14 tabl. żółtych zawierających 2 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego oraz 10 mg dydrogesteronu. Preparat zawiera laktozę. Femoston mite: opakowanie składa się z 14 tabl. białych zawierających 1 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego i 14 tabl. szarych zawierających 1 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego oraz 10 mg dydrogesteronu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu! Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu!

Prawie połowa Polek (45%) uważa, że wystąpienie dolegliwości nietrzymania moczu (NTM) powodowałoby u nich konieczność rezygnacji z prowadzenia aktywnego trybu życia – ...

więcej

5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu 5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które występuje coraz częściej. Borykają się z nim ludzie starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Czy z nietrzymaniem ...

więcej

Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza? Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza?

Zapalenia pęcherza możemy nabawić się przez cały rok, jednak sezon jesienno-zimowy sprzyja temu szczególnie. Częste przeziębienia, wychłodzenie i osłabienie organizmu to czynniki ...

więcej

Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne

Wbrew obiegowym opiniom, nietrzymanie moczu – niezależnie od jego rodzaju i przyczyny – można skutecznie leczyć. Niestety wiele osób uważa ten problem ...

więcej

Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków

Nietrzymanie moczu to przewlekła choroba, która dotyka wiele osób, choć tylko niewielka część chorych otwarcie mówi o tej dolegliwości. W zależności od ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.