Cynacholin®

100 ml preparatu zawiera: 97,5 g wyciągu gęstego z ziela karczocha. Preparat zawiera etanol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cynacholin® but. 100 ml, płyn doustny 15,89zł 2017-10-31

Działanie

Preparat przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Wyciąg z liści karczocha stymuluje wydzielanie i przepływ żółci oraz wywiera działanie na gospodarkę lipidową.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: w niestrawności przyjmować doustnie 2 - 3 razy dziennie po 2,5 ml leku rozcieńczonego niewielką ilością płynu, najlepiej wody. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. Jeśli podczas stosowania preparatu objawy utrzymują się dłużej niż 14 dni, należy się skonsultować z lekarzem.

Wskazania

Preparat stosowany tradycyjnie w niestrawności objawiającej się wzdęciami i uczuciem pełności w jamie brzusznej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu. Uczulenie na karczochy lub inne rośliny z rodziny astrowatych (dawniej złożonych), np. arnikę, rumianek, jeżówkę. Nie stosować w zapaleniu dróg żółciowych, w przypadku kamieni żółciowych i innych schorzeń dróg żółciowych oraz przy zapaleniu wątroby.

Środki ostrożności

Lek szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę zawartość etanolu stosując preparat u kobiet w ciąży i karmiących oraz w grupach zwiększonego ryzyka (z chorobami wątroby i w padaczce). Dawka jednorazowa leku (2,5 ml) zawiera ok. 0,9 g etanolu, co stanowi odpowiednik ok. 9 ml wina i ok. 22 ml piwa. Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: łagodne zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego (np. biegunka, bóle skurczowe brzucha, zgaga) i reakcje alergiczne.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu, preparat może osłabiać zdolność kierowania pojazdami mechanicznym, obsługę maszyn oraz sprawność psychoruchową.

Preparat zawiera substancję Cynara scolymus.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 saszetka 2,0 g zawiera: 0,7 g ziela i korzenia mniszka lekarskiego, 0,4 g ziela karczocha, 0,4 g liścia mięty pieprzowej, 0,3 g ziela krwawnika i 0,2 g ziela dziurawca.

1 tabl. powl. zawiera 140 mg wyciągu suchego z ziela karczocha i 28,6 mg wyciągu suchego z łuski ostropestu. Preparat zawiera czerń brylantową E 151, żółcień chinolinową E 104, czerwień koszenilową E 124.

1 tabl. zawiera 250 mg wyciągu suchego z ziela karczocha (3-5:1), ekstrahent: etanol 50% v/v.

100 ml preparatu zawiera: 97,5 g wyciągu gęstego z ziela karczocha. Preparat zawiera etanol.

1 kaps. zawiera 400 mg wyciągu suchego z liści karczocha.

100 g preparatu zawiera: 30 g nalewki z kłącza kurkumy, 25 g soku z korzenia mniszka lekarskiego, 15 g nalewki z korzenia kozłka lekarskiego, 12 g nalewki z liścia mięty pieprzowej, 11 g nalewki z ziela karczocha i 7 g nalewki z liści pokrzyku wilczej jagody. Preparat zawiera etanol.

1 tabl. draż. zawiera: 75 mg wyciągu suchego z korzenia czarnej rzodkwi; 75 mg węgla aktywnego; 47 mg wyciągu z ziela karczocha; 40 mg kwasu dehydrocholowego; 15 mg olejku miętowego. Preparat zawiera sacharozę.

100 g roztworu zawiera 40 g nalewki z miłorzębu japońskiego, 25 g nalewki z kwiatostanu głogu, 25 g z ziela karczocha, 10 g soku z jeżówki purpurowej (preparat zawiera nie mniej niż 0,22 mg/g kwercetyny).

Najczęściej wyszukiwane

15 g syropu zawiera: 36 mg suchego wyciągu z czosnku (standaryzowanego na zawartość alliiny), 21 mg witaminy C, koncentraty soków z malin i z czarnej porzeczki.

1 kaps. zawiera: 30 mg wyciągu suchego z guarany, 40 mg wyciągu suchego z muira puama, 40 mg wyciągu suchego z cytryńca chińskiego, 38 mg monometioninianu cynku, 30 mg wyciągu olejowego z owocu boczni piłkowanej. Preparat zawiera sorbitol i glukozę.

100 g preparatu zawiera płynny wyciąg z ziela majeranku uzyskiwany poprzez ekstrakcje podłożem (Extractum fluidum (2:1) ex. 2g Majoranae herba).

1 saszetka zawiera:  1,0 g kwiatu rumianku, 0,66 g korzenia prawoślazu, 0,34 g liścia mięty pieprzowej.

1 kaps. zawiera mínimum 1 x 109 CFU szczepów Lactobacillus plantarum (CECT 7315 oraz 7316) oraz przynajmniej 50% ZDS* 5 witamin (B9, B6, B12, A, C) i 2 minerałów (cynk, selen). *ZDS- zalecane dzienne spożycie.

Preparat zawiera 0,3% karboksymetylocelulozy, glicerol oraz N-acetylokarnozynę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Tasznik pospolity – zastosowanie chwastu o właściwościach leczniczych Tasznik pospolity – zastosowanie chwastu o właściwościach leczniczych

Tasznik pospolity to roślina z charakterystycznymi owocami w kształcie serduszek, którą kojarzy chyba każdy, kto kiedykolwiek biegał po łące. Rzeczywiście, tasznik jest ...

więcej

Właściwości i zastosowanie dziurawca. Przepis na napar z dziurawca Właściwości i zastosowanie dziurawca. Przepis na napar z dziurawca

Dziurawiec zwyczajny, zwany także zielem świętojańskim, to bylina porastająca łąki, polany, widne zarośla, zbocza, skraje lasów. Dziurawiec jest jednym z najpopularniejszych i ...

więcej

WITAMINA B7 (biotyna) - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru WITAMINA B7 (biotyna) - działanie, źródła występowania, objawy niedoboru

Witamina B7 (biotyna) jest niezbędna do prawidłowej przemiany materii, zwłaszcza w przemianie glukozy, której poziom we krwi stabilizuje. Z tego powodu witamina ...

więcej

GŁÓG poprawia pracę serca, obniża ciśnienie, wzmacnia i uspokaja GŁÓG poprawia pracę serca, obniża ciśnienie, wzmacnia i uspokaja

Głóg wygląda pięknie – zarówno wiosną, gdy kwitnie, jak i jesienią, kiedy dojrzewają jego owoce. W dodatku jest rośliną o wyjątkowych walorach ...

więcej

Traganek - właściwości lecznicze herbaty z traganka Traganek - właściwości lecznicze herbaty z traganka

Traganek (Astragalus L.) ma liczne właściwości lecznicze. Herbata z traganka wzmacnia układ odpornościowy, zapobiega infekcjom, wpływa korzystnie na pracę nerek, wątroby i ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.