Curatoderm®

1 g maści zawiera 4,17 µg jednowodnego takalcytolu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Curatoderm® but. 20 g, emulsja na skórę 98,02zł 2017-10-31

Działanie

Substancja czynna preparatu jest analogiem witaminy D. Hamuje nadmierną proliferację naskórka, wspomaga prawidłowy proces rogowacenia i moduluje procesy zapalne. Stopień wchłaniania leku po podaniu miejscowym nie przekracza 0,5%.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Niewielką ilość preparatu nanosić na chorobowo zmienioną skórę raz na dobę, najlepiej wieczorem. Czas leczenia zależy od powierzchni, na jaką będzie nakładany lek, jak też od dawki maści stosowanej na dobę. O ile przestrzegane są odpowiednie zalecenia, preparat można stosować do 18 miesięcy. Podczas kuracji trwającej do 8 tyg. stosowana ilość nie powinna być większa niż 10 g na dobę, a leczona powierzchnia skóry nie powinna przekraczać 15% całkowitej powierzchni ciała; w przypadku kuracji trwającej maksymalnie 18 mies. stosowana ilość preparatu wynosi 2-3,5 g na dobę, a leczona powierzchnia nie powinna przekraczać 10% całkowitej powierzchni ciała. Nie stosować u dzieci poniżej 12 lat.

Wskazania

Lekka i umiarkowanie ciężka postać łuszczycy plackowatej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Łuszczyca krostkowa lub grudkowa. Ciężkie choroby wątroby, nerek lub serca. Stwierdzone zaburzenia stężenia wapnia we krwi. Preparatu nie należy stosować na obszar większy niż 15-20% całkowitej powierzchni skóry, nie zależnie od czasu trwania kuracji. Dzieci <12 lat.

Środki ostrożności

Podczas leczenia zaleca się okresowe oznaczanie białka w moczu u wszystkich leczonych pacjentów. W przypadku stwierdzenia podwyższonego stężenia wapnia we krwi, leczenie preparatem należy natychmiast przerwać, a następnie przeprowadzić oznaczenie stężenia wapnia i białka w moczu, do momentu unormowania się tych wartości. W przypadku stosowania preparatu na skórę twarzy należy unikać jego kontaktu z oczami. Światło ultrafioletowe, w tym światło słoneczne, może powodować rozpad takalcytolu - w przypadku stosowania preparatu łącznie z promieniowaniem ultrafioletowym, naświetlanie UVA powinno odbywać się w godzinach rannych, a stosowanie preparatu wieczorem przed snem. Parafina wchodząca w skład preparatu może pogarszać jakość produktów zawierających lateks (np. prezerwatyw, krążków dopochwowych) i zmniejszać ich skuteczność.

Niepożądane działanie

Rzadko: podrażnienie skóry (objawiające się pieczeniem, zaczerwienieniem), świąd, kontaktowe zapalenie skóry, nasilenie objawów łuszczycy. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (obejmujące obrzmienie, obrzęk i obrzęk twarzy), hiperkalcemia, wysypka (rumieniowata, plamkowa, grudkowa, pęcherzykowata).

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować w ciąży i okresie karmienia piersią (brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania).

Interakcje

Leku nie należy stosować łącznie z preparatami zawierającymi kwas salicylowy. W razie stosowania z preparatami zawierającymi pochodne witaminy D może wystąpić hiperkalcemia.

Preparat zawiera substancję Tacalcitol monohydrate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 4,17 µg jednowodnego takalcytolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.