CromoHEXAL®

1 ml kropli do oczu zawiera 20 mg kromoglikanu sodu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
CromoHEXAL® but. 10 ml, krople do oczu, roztwór 10,84zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwalergiczny do stosowania miejscowego. Kromoglikan sodu hamuje degranulację zaktywowanych komórek tucznych (mastocytów) i uwalnianie mediatorów reakcji zapalnych po ekspozycji na antygen. Działa antagonistycznie w stosunku do wapnia: blokuje kanały wapniowe związane z receptorem IgE i w ten sposób hamuje napływ jonów wapnia do komórki tucznej za pośrednictwem receptora, a w konsekwencji degranulację mastocytów. Ten mechanizm działania jest wspólny dla wszystkich błon śluzowych (np. oskrzeli, oka, nosa, oczu, jelit).

Dawkowanie

Dorośli i dzieci w wieku powyżej 4 lat: zazwyczaj stosuje się 1-2 krople do każdego oka 4 razy na dobę. Gdy objawy ustąpią, można wydłużyć odstępy między kolejnymi dawkami. Lek stosuje się jedynie zapobiegawczo tak długo, jak to jest konieczne. Leczenie należy kontynuować nawet po ustąpieniu objawów, przez cały okres ekspozycji pacjenta na alergen (pyłek, kurz domowy, zarodniki grzybów i alergeny pokarmowe).

Wskazania

Zapobieganie ostremu i przewlekłemu alergicznemu zapaleniu spojówek. Zapobieganie zapaleniu spojówek w przebiegu kataru siennego (tzw. "wiosennemu" alergicznemu zapaleniu spojówek).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na kromoglikan sodu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

W razie wystąpienia cięższych dolegliwości, zwłaszcza gdy podejrzewa się nadwrażliwość na lek, pacjent powinien odstawić lek i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. W przypadku stanu zapalnego, również alergicznego zapalenia spojówek, okulista musi ocenić, czy mimo dolegliwości pacjent może stosować soczewki kontaktowe. Chlorek benzalkoniowy może spowodować podrażnienie oka. Należy unikać kontaktu kropli z miękkimi soczewkami kontaktowymi. Chlorek benzalkoniowy może zmienić ich zabarwienie. Miękkie soczewki kontaktowe należy wyjąć przed zakropleniem leku i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym ich założeniem. Nie określono bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci w wieku poniżej 4 lat.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: uczucie pieczenia oczu, obrzęk spojówek, uczucie obecności ciała obcego w oku i przekrwienie spojówek. Opisywano pojedyncze przypadki uogólnionych reakcji anafilaktycznych ze skurczem oskrzeli. Zawarty w preparacie chlorek benzalkoniowy może spowodować działania niepożądane, takie jak reakcje alergiczne lub zaburzenia smaku.

Ciąża i laktacja

Preparat można stosować w okresie ciąży jedynie po dokładnym rozważeniu ewentualnych zagrożeń i korzyści. Nie dowiedziono, aby kromoglikasodu stosowany przez matkę miał jakiekolwiek niepożądane działanie na karmione piersią dziecko. Preparat można stosować w okresie karmienia piersią tylko w razie zdecydowanej konieczności.

Uwagi

Krople do oczu wpływają na ostrość widzenia przez kilka minut po podaniu, dlatego przed podjęciem prowadzenia pojazdu, obsługiwania maszyn lub pracy w potencjalnie niebezpiecznych warunkach należy odczekać aż do ustąpienia zaburzeń widzenia.

Preparat zawiera substancję Cromoglycate sodium.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml roztworu zawiera 20 mg kromoglikanu sodu.

1 ml kropli do oczu zawiera 20 mg kromoglikanu sodu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml kropli do oczu zawiera 20 mg kromoglikanu disodowego. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 40 mg kromoglikanu disodowego. Lek zawiera chlorek benzalkonium.

1 ml roztworu zawiera 20 mg sodu kromoglikanu. Jedna dawka zawiera 2,8 mg sodu kromoglikanu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 dawka aerozolu do nosa (0,14 ml) zawiera 2,8 mg kromoglikanu sodu. Preprat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 20 mg kromoglikanu sodowego.

1 ml roztworu zawiera 20 mg kromoglikanu sodu.

1 ml roztworu zawiera 20 mg kromoglikanu sodu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Leczenie nerwu wzrokowego komórkami macierzystymi Leczenie nerwu wzrokowego komórkami macierzystymi

Gdy nerw wzrokowy zostanie uszkodzony, z pomocą przychodzą komórki macierzyste. Nerw wzrokowy zaczyna się w siatkówce, biegnie przez całą czaszkę i kończy ...

więcej

Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie tęczówki to nawrotowa choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia wzroku, a u 20 proc. pacjentów do ciężkiego, trwałego upośledzenia widzenia ...

więcej

SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.