Colchicum dispert

1 tabl draż. zawiera 0,5 mg alkaloidów z wyciągu suchego z nasienia zimowitu jesiennego. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Colchicum dispert 20 szt. , tabl. drażowane 39,69zł 2017-10-31

Działanie

Lek stosowany w dnie moczanowej. Mechanizm działania leku do tej pory nie został w pełni wyjaśniony. Kolchicyna wiąże się z mikrotubulami w metafazie podziału komórki, hamując ich polimeryzację i przez to wpływając na wrzeciono kariokinetyczne, zmniejsza ruchy i degranulację wewnątrzkomórkowych lizosomów i uwalnianie lizozymów, chemoatraktantów oraz kwasu mlekowego. Hamuje fagocytozę kryształów moczanowych przez leukocyty; zmniejsza rozpad błony komórkowej leukocytów, ich mobilizację, migrację i zdolność do adhezji. Nie wpływa na stężenie kwasu moczowego we krwi i tkankach. Łatwo wchłania sie z przewodu pokarmowego osiągając Cmax w ciągu 1h. Dostępność po podaniu doustnym wynosi 25-50%. W 30-50% wiąże się z białkami osocza, przenika do tkanek (leukocytów, nerek, wątroby, śledziony). Lek jest częściowo acetylowany w wątrobie i wolno metabolizowany w innych tkankach. Wydalany jest głównie z kałem, a w 10-20% z moczem. W trakcie stosowania leku dochodzi do jego kumulacji w tkankach, tylko 10% leku ulega wydaleniu w ciągu 24 h po przyjęciu pojedynczej dawki; wydalanie substancji czynnej może trwać >10 dni po zakończeniu leczenia. T0,5 u osób z prawidłową czynnością nerek wynosi 4,4 h, a 18,8 h u pacjentów z niewydolnością nerek.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zwykle 1 tabl. 3 razy na dobę. W ostrych atakach dny moczanowej u dorosłych: początkowo 2 tabl. a następnie 1 tabl co 2-3 h do ustąpienia bólu wywołanego stanem zapalnym lub wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, biegunka). Nie należy stosować więcej niż 12 tabl na dobę. Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 18 lat ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności. Preparat należy ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku. Tabl. należy połykać w całości, popijając odpowiednią ilością wody. Powtórne leczenie ostrego ataku dny moczanowej może być podjęte dopiero po upływie 3 dni od poprzedniego leczenia.

Wskazania

Ostre ataki dny moczanowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężkie zaburzenia czynności serca, żołądka i jelit, wątroby i nerek. Zaburzenia hematologiczne.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku, osłabionych, ze schorzeniami kardiologicznymi, chorobami wątroby. U pacjentów ze schorzeniami przewodu pokarmowego może wystąpić zaostrzenie objawów choroby (m.in. biegunka, wymioty, nudności, bóle brzucha). Jeśli wystąpią działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego należy natychmiast przerwać stosowanie leku. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek mogą wystąpić zaburzenia szpiku kostnego,agranulocytoza, neuromiopatia, miopatia lub rabdomioliza; jednoczesne stosowanie preparatu z cyklosporyną lub antybiotykami makrolidowymi może też zaostrzać objawy. Ze względu na zawartość laktozy i sacharozy nie należy stosować preparatu u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, nietolerancją fruktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Preparat zawiera czerwień koszenilową A (E 124), która może powodować reakcje alergiczne, również astmę, dlatego też nie powinien być stosowany u pacjentów nadwrażliwych na ten związek.

Niepożądane działanie

Bardzo często: nudności, biegunka, bóle brzucha. Ponadto po wprowadzeniu kolchicyny do obrotu: agranulocytoza, niewydolność szpiku kostnego, anemia aplastyczna, niedokrwistość hemolityczna, pancytopenia, trombocytopenia, nadwrażliwość, neuromiopatia, zawroty głowy, wymioty, świąd, plamica, pieczenie skóry, łysienie, schorzenia paznokci, rabdomioliza, miopatia, zaburzenia czynności nerek.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie wolno stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Nie wolno stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy, po zażyciu leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Kolchicyna może zmniejszać wchłanianie wit. B12. Jednoczesne stosowanie preparatu z cyklosporyną, inhibitorami reduktazy HMG-CoA (statyny) lub antybiotykami makrolidowymi, zwłaszcza u pacjentów zzaburzeniami czynności nerek, może wywoływać zaburzenia szpiku kostnego, agranulocytozę, neuromiopatię, miopatię lub rabdomiolizę. Inhibitory cytochromu P-450 (np. cymetydyna, erytromycyna) mogą zwiększać stężenie kolchicyny we krwi.

Preparat zawiera substancję Colchicum autumnale.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl draż. zawiera 0,5 mg alkaloidów z wyciągu suchego z nasienia zimowitu jesiennego. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 ampułka (3 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sód (poniżej 23 mg jonów sodu w 1 amp.).

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. dojelitowa zawiera 25 mg lub 50 mg diklofenaku sodowego; tabletki zawierają laktozę.

1 tabl. powl. lub 1 saszetka granulatu zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci soli deksketoprofenu z trometamolem; granulat zawiera sacharozę.

1 fiolka zawiera 100 j. toksyny botulinowej typu A.

1 fiolka zawiera 125 jednostek toksyny botulinowej typu A. 0,05 ml rekonstytuowanego roztworu zawiera 10 jednostek Speywood (1 jednostka Speywood jest określona jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy - LD50).

1 plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa) Choroba Perthesa (Legga-Calvego-Perthesa)

Choroba Perthesa, a właściwie choroba Legga-Calvego-Perthesa (łac. coxa plana), jest jedną wielu przyczyn bólu biodra i zaburzeń chodzenia u dzieci. Jeśli objawy, ...

więcej

Złamanie kości udowej - przyczyny, objawy i leczenie Złamanie kości udowej - przyczyny, objawy i leczenie

Złamanie kości udowej to głównie problem osób starszych. Na złamanie kości udowej najczęściej narażone są kobiety po 60. roku życia. U nich ...

więcej

SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie

Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się ...

więcej

Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie

Guzki Schmorla to zmiany pojawiające się w obrębie kręgosłupa. Guzki Schmorla spotykane są u stosunkowo wielu ludzi (najczęściej u dorosłych), a mimo ...

więcej

KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.