Colchican

1 tabl. zawiera 0,5 mg kolchicyny. Tabletki zawierają laktozę.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Colchican 20 szt., tabl. powl. 32,73 zł 2018-01-25

Działanie

Lek stosowany w dnie moczanowej. Kolchicyna wiąże się z mikrotubulami w metafazie podziału komórki, hamując ich polimeryzację i przez to wpływając na wrzeciono kariokinetyczne. Zmniejsza ruchy i degranulację wewnątrzkomórkowych lizosomów oraz uwalnianie lizozymów, chemoatraktantów i kwasu mlekowego. Hamuje fagocytozę kryształów moczanowych przez leukocyty. Rozpad błony komórkowej leukocytów i ich mobilizacja, migracja oraz zdolność do adhezji ulegają zmniejszeniu. Napływ nowych granulocytów ulega zahamowaniu. Kolchicyna nie wpływa na stężenie kwasu moczowego we krwi i tkankach. Łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, osiągając Cmax w ciągu 1h. Dostępność wynosi 25-50%. W 30-50% wiąże się z białkami osocza. Kolchicyna jest dystrybuowana do leukocytów obwodowych. Stężenie osiągane wewnątrz tych komórek może być większe niż w osoczu. Duże stężenia osiąga również w nerkach, wątrobie i śledzionie, prowadząc do objawów toksycznych związanych z kumulacją związku w tkance. Kolchicyna jest częściowo acetylowana w wątrobie i wolno metabolizowana w innych tkankach. Wydalana jest głównie z kałem, a w 10-20% z moczem. Tylko 10% leku ulega wydaleniu w ciągu 24 h po przyjęciu pojedynczej dawki, wydalanie substancji czynnej może trwać powyżej 10 dni po zakończeniu leczenia. T0,5 u pacjentów z prawidłową czynnością nerek wynosi 4,4 h, a 18,8 h u pacjentów z niewydolnością nerek.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli. Początkowo 1 mg (2 tabl.) a następnie 0,5 mg (1 tabl.) co 2-3 h, aż do ustąpienia bólu wywołanego stanem zapalnym lub wystąpienia działań niepożądanych dotyczących przewodu pokarmowego w postaci wymiotów lub biegunki. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 mg. Powtórzenie leczenia ostrego ataku dny moczanowej może nastąpić dopiero po upływie 3 dni od poprzedniego leczenia. Jeśli wystąpią działania niepożądane dotyczące przewodu pokarmowego należy natychmiast przerwać podawanie preparatu. Szczególne grupy pacjentów. Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci poniżej 18 lat ze względu na niewystarczającą ilość danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania i skuteczności. Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku oraz u pacjentów z lekkimi lub umiarkowanymi zaburzeniami czynności wątroby. Produkt jest przeciwwskazany u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby. U pacjentów z zaburzeniami nerek dawka zależy od klirensu kreatyniny (CCr): CCr >50 ml/min 0,5 mg 2 razy dziennie, CCr 35-49 ml/min 0,5 mg raz dziennie, CCr 10-34 ml/min 0,5 mg co 2-3 dni, CCr Sposób podania. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając wodą.

Wskazania

Ostre ataki dny moczanowej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężkie zaburzenia czynności serca. Ciężkie zaburzenia żołądka i jelit. Ciężkie zaburzenia czynności wątroby. Ciężkie zaburzenia czynności nerek. Zaburzenia hematologiczne.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów w podeszłym wieku, osłabionych, z chorobami kardiologicznymi oraz z chorobami wątroby. Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego mogą odczuwać zaostrzenie objawów w następstwie antymitotycznego działania kolchicyny prowadzącego do biegunki, nudności, wymiotów i bólów brzucha. U pacjentów z zaburzeniami czynności nerek mogą wystąpić zaburzenia szpiku kostnego, agranulocytoza, neuromiopatia, miopatia lub rabdomioliza. Jednoczesne stosowanie cyklosporyny lub antybiotyków makrolidowych może zaostrzać te objawy. Tabletki zawierają laktozę, dlatego nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Bardzo często: nudności, biegunka, bóle brzucha. Po wprowadzeniu kolchicyny do obrotu obserwowano: agranulocytozę, niewydolność szpiku kostnego, anemię aplastyczną, anemią hemolityczną, pancytopenię, trombocytopenię, nadwrażliwość, neuromiopatię, zawroty głowy, wymioty, świąd, plamicę, pieczenie skóry, łysienie, choroby paznokci, rabdomiolizę, miopatię i zaburzenie czynności nerek.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie wolno stosować w ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Preparatu nie wolno stosować w okresie karmienia piersią. Kolchicyna hamuje spermiogenezę. Obserwowano zahamowanie ruchliwości ludzkich plemników bez wpływu na ich żywotność. Nie zanotowano jednak wpływu leku na spermatogenezę u ludzi.

Uwagi

Ze względu na możliwość wystąpienia zawrotów głowy po zażyciu preparatu nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Kolchicyna może zmniejszać wchłanianie witaminy B12. Jednoczesne stosowanie kolchicyny z cyklosporyną, inhibitorami reduktazy HMG-CoA lub antybiotykami makrolidowymi, zwłaszcza u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek, może wywoływać zaburzenia szpiku kostnego, agranulocytozę, neuromiopatię, miopatię lub rabdomiolizę. Inhibitory cytochromu P-450, takie jak cymetydyna lub erytromycyna mogą powodować zwiększenie stężenia kolchicyny we krwi.

Cena

Colchican, cena 100% 32,73 zł

Preparat zawiera substancję Colchicine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera: 500 µg kolchicyny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 0,5 mg kolchicyny. Tabletki zawierają laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 kaps. zawiera: 50 mg diklofenaku sodowego, 50 mg chlorowodorku tiaminy (witamina B1), 50 mg chlorowodorku pirydoksyny (witamina B6), 0,25 mg cyjanokobalaminy (witamina B12).

1 tabl. zawiera 10 mg lub 25 mg baklofenu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg aceklofenaku.

1 kaps. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 100 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 275 mg lub 550 mg naproksenu sodowego, co odpowiada odpowiednio 250 mg lub 500 mg naproksenu.

1 kaps. zawiera 500 mg siarczanu chondroityny w postaci soli sodowej.

5 ml zawiesiny doustnej zawiera 100 mg ibuprofenu i 125 mg paracetamolu. Zawiesina zawiera sacharozę i rycynooleinian makrogologlicerolu.

1 czopek zawiera 50 mg lub 100 mg diklofenaku sodowego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Nie istnieje jeden materac dobry dla wszystkich Nie istnieje jeden materac dobry dla wszystkich

Każda z nas marzy, żeby codziennie rano budzić się z dawką energii potrzebną na cały dzień. Jeśli jednak nie mamy możliwości się ...

więcej

Wady stóp: poznaj ich pierwsze i nietypowe objawy

Wady stóp mogą się początkowo objawiać w postaci... bólu kręgosłupa, głowy czy nawet stawu skroniowo-żuchwowego. Dowiedz się więc, jak rozpoznać nietypowe objawy ...

więcej

Zmagasz się z chorobą reumatyczną? PORUSZYĆ ŚWIAT to platforma internetowa dla ciebie! Zmagasz się z chorobą reumatyczną? PORUSZYĆ ŚWIAT to platforma ...

Poruszyć Świat jest nową odsłoną strony internetowej skierowanej do osób cierpiących na choroby reumatyczne. Platforma edukacyjna dostarcza pacjentom, lekarzom reumatologom i pielęgniarkom ...

więcej

Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie Zasady radzenia sobie z urazami w sporcie

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba osób amatorsko uprawiających sport. Wraz z rosnącym zainteresowaniem aktywnym spędzaniem wolnego czasu uległa zwiększeniu częstotliwość występowania ...

więcej

Ciesz się sportem bez kontuzji i bólu Ciesz się sportem bez kontuzji i bólu

Czy sport to samo zdrowie? Medycyna coraz wyraźniej mówi nam, że nie zawsze i nie w każdym przypadku. Uprawienie sportu wiąże się ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.