Clotrimazolum Aflofarm

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Clotrimazolum Aflofarm tuba 20 g, krem 3,20zł 2017-10-31

Działanie

Pochodna imidazolu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działa na: dermatofity (Epidermophyton floccosum, Microsporum spp., Trichophyton spp., Mallassezia furfur), drożdżaki i pleśnie (Candida spp., Cryptococcus neoformans, Torulosis spp., Aspergillus spp., Cladosporium spp., Madurella spp., Sporotrichum schenckii), grzyby dimorficzne (Blastomyces dermatidis, Coccidioides immitis, Histoplasma capsulatu) oraz promieniowce (Nocardia). Ponadto wykazuje działanie przeciwbakteryjne na ziarniaki Gram-dodatnie i przeciwpierwotniakowe na Trichomonas spp. Mechanizm działania polega na zaburzeniu czynności i przepuszczalności błony komórkowej grzyba, co prowadzi do śmierci komórki. Związek ten hamuje syntezę ergosterolu oddziaływując z 14-α demetylazą, który jest niezbędny do przekształcenia lanosterolu w ergosterol. Następstwem tego jest niedobór ergosterolu i nagromadzenie 14-metylosteroli, zaburzenie czynności blony komórkowej i śmierć komórki. Klotrymazol wchłania się przez skórę w bardzo niewielkim stopniu.

Dawkowanie

Miejscowo. Cienką warstwę kremu nanosi się 2 razy na dobę - rano i wieczorem, na chorobowo zmienioną skórę i przyległy obszar. Stosować nie krócej niż przez 4 tyg. Ostre objawy choroby ustępują po ok. 1 tyg. stosowania. Terapia zakażeń grzybiczych błon śluzowych powinna trwać 1-2 tyg.

Wskazania

Kandydoza skóry i błon śluzowych zewnętrznych narządów płciowych. Grzybice powierzchniowe skóry spowodowane przez dermatofity: Trichophyton rubrum, T. mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis: grzybice stóp, pachwin, ciała, międzypalcowe, stóp z wtórnym zakażeniem np. grzybica stóp u sportowców. Łupież pstry wywołany przez Mallassezia furfur.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klotrymazol lub pozostałe składniki preparatu. Niewydolność nerek. I trymestr ciąży. Nie stosować u dzieci w wieku do 11 lat oraz nie stosować dopochwowo i do oczu.

Środki ostrożności

Preparat należy odstawić i wykonać badania mikrobiologiczne przy braku poprawy po 4 tyg. stosowania preparatu lub wcześniejszym zaostrzeniu objawów choroby. Preparat stosować ostrożnie u dzieci, osób w podeszłym wieku, pacjentów leczonych immunosupresyjnie, poddanych chemioterapii oraz u diabetyków i zakażonych wirusem HIV. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, preparat może powodować miejscową reakcję skórną.

Niepożądane działanie

Obserwowano objawy podrażnienia (rumień, wysypka, pokrzywka, miejscowe zaczerwienienie, swędzenie, wystąpienie pryszczy, obrzęk i inne objawy) oraz ogólne reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeciwwskazany do stosowania w I trymestrze ciąży. W II i III trymestrze ciąży stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Stosować ostrożnie podczas karmienia piersią.

Interakcje

Preparat może hamować działanie antybiotyków polienowych (nystatyna, natamycyna) stosowanych zewnętrznie na skutek rozkładu ich wiązań polienowych. Miejscowe stosowanie glikokortykosteroidów może osłabić działanie klotrymazolu. Możliwe jest wystąpienie krzyżowej nadwrażliwości klotrymazolu z innymi pochodnymi azolowymi o działaniu przeciwgrzybiczym tj.: itrakonazol, flukonazol, ketokonazol, mikonazol.

Preparat zawiera substancję Clotrimazole.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. dopochwowa zawiera 100 mg lub 500 mg klotrymazolu. Tabl. dopochwowe 500 mg zawierają żółcień chinolinową.

1 g pasty zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera butylohydroksyanizol (E320) oraz alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g maści lub kremu zawiera 0,5 mg betametazonu w postaci dipropionianu betametazonu, 10 mg klotrymazolu i 1 mg gentamycyny w postaci siarczanu gentamycyny. Ponadto krem zawiera alkohol cetostearylowy i glikol propylenowy.

1 ml płynu zawiera 10 mg klotrymazolu.

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu.

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera 11,5 g/100 g alkoholu cetostearylowego.

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 0,64 mg dipropionianu betametazonu (co odpowiada 0,5 mg betametazonu) i 10 mg klotrymazolu. Preparat zawiera alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 10 mg klotrymazolu i 2,5 mg diizetionianu heksamidyny.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy 9 rzeczy, które zrozumieją tylko atopicy

Atopowe zapalenie skóry to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć, jednak jej dokuczliwe objawy – silne swędzenie, wysuszenie i podrażnienie skóry ...

więcej

Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie podrażniać skóry? Ubrania dla atopików – co zakładać, by dodatkowo nie ...

Skóra osoby z atopowym zapaleniem skóry wymaga szczególnej troski – atopik powinien zadbać o nią nie tylko poprzez stosowanie preparatów przeznaczonych specjalnie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.