Clemastinum Hasco

1 tabl. zawiera 1 mg klemastyny w postaci fumaranu; tabl. zawierają laktozę. 10 ml syropu zawiera 1 mg klemastyny w postaci fumaranu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Clemastinum Hasco but. 100 ml, syrop 6,69zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwhistaminowy, kompetycyjny antagonista receptorów histaminowych H1 z grupy pochodnych etanoloaminy. Zmniejsza wywołane przez histaminę rozszerzenie i zwiększenie przepuszczalności naczyń włosowatych prowadzące do wystąpienia obrzęków oraz hamuje pohistaminowy skurcz mięśni gładkich naczyń włosowatych, przewodu pokarmowego i układu oddechowego. Łagodzi objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa (kichanie, wodnista wydzielina z nosa, łzawienie) oraz alergii skórnych (pokrzywka, obrzęk, świąd). Klemastyna wykazuje także działanie cholinolityczne i hamujące czynność o.u.n. Szybko i dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego (biodostępność ok. 39%). Początek jej działania występuje po 1-2 h od podania doustnego i utrzymuje się 10-12 h, a niekiedy nawet do 24 h. Maksymalne stężenie we krwi występuje po 2-5 h. Jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem, głównie w postaci metabolitów. T0,5 wynosi ok. 21 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1 mg 2 razy na dobę rano i wieczorem. Maksymalna dawka dobowa dla osób dorosłych wynosi 6 mg. Dzieci od 1 do 3 rż.: 0,25-0,5 mg (2,5-5,0 ml syropu) 2 razy na dobę rano i wieczorem. Dzieci od 3 do 6 rż.: 0,5 mg (5 ml syropu) 2 razy na dobę rano i wieczorem. Dzieci od 6 do 12 rż.: 0,5-1 mg (5,0-10 ml syropu) 2 razy na dobę rano i wieczorem.

Wskazania

Łagodzenie objawów alergii skórnych (takich jak: zapalenie kontaktowe skóry, pokrzywka, świąd) oraz skórnych objawów obrzęku naczynioruchowego (obrzęku Quinckego). Łagodzenie objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, takich jak: wodnista wydzielina z nosa, kichanie i łzawienie.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na klemastynę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nadwrażliwość na inne związki o budowie chemicznej podobnej do klemastyny - z grupy pochodnych etanoloaminy (jak np. difenhydramina, chlorfeniramina). Jednoczesne stosowania inhibitorów MAO. Nie stosować u dzieci w 1. rż.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów ze zwiększonym ciśnieniem śródgałkowym lub jaskrą z wąskim kątem przesączania, u pacjentów ze zwężeniem odźwiernika żołądka, wrzodem trawiennym utrudniającym pasaż treści pokarmowej, z rozrostem gruczołu krokowego lub niedrożnością szyi pęcherza moczowego, z nadczynnością tarczycy, astmą oskrzelową, chorobami układu krążenia i nadciśnieniem tętniczym, z porfirią (klemastyna może nasilać objawy kliniczne tej choroby) i u pacjentów w podeszłym wieku (z powodu zwiększonego ryzyka wystąpienia działań niepożądanych tj. zawroty głowy, sedacja, obniżenie ciśnienia krwi). Nie należy pić alkoholu podczas stosowania klemastyny. Należy unikać stosowania klemastyny jednocześnie z lekami hamującymi czynność o.u.n. Tabl. zawierają laktozę -nie powinny być stosowane u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Zaburzenia układu nerwowego: sedacja, senność, bóle i zawroty głowy, zaburzenia koordynacji, splątanie, niepokój, nadmierne pobudzenie, uczucie zmęczenia, drżenia, bezsenność, niewyraźne widzenie, podwójne widzenie, zawroty głowy pochodzenia błędnikowego, szumy w uszach, drgawki, zaburzenia koncentracji. Zaburzenia żołądka i jelit: bóle żołądka, nudności, zaparcia, biegunki, wymioty, brak łaknienia. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: zwiększenie gęstości wydzieliny w drogach oddechowych, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech, suchość błony śluzowej jamy ustnej, nosa i gardła, uczucie zatkanego nosa. Zaburzenia serca i naczyń: niedociśnienie tętnicze, kołatanie serca, tachykardia, skurcze dodatkowe. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: pokrzywka, wysypka, świąd. Zaburzenia krwi i układu chłonnego: leukopenia, agranulocytoza, trombocytopenia, niedokrwistość hemolityczna. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: trudności w oddawaniu moczu, zatrzymanie moczu. Zaburzenia ogólne: nadmierna potliwość, dreszcze, nadwrażliwość na światło. U pacjentów w podeszłym wieku istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia obniżenia ciśnienia tętniczego, sedacji i zawrotów głowy.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak odpowiednio udokumentowanych wyników oceny bezpieczeństwa stosowania niewskazane jest podawanie klemastyny kobietom w ciąży. Klemastyna może być stosowana w okresie ciąży jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności. Klemastyny nie należy stosować u kobiet karmiących piersią, ponieważ przenika ona do mleka, w którym osiąga 1/4 do 1/2 wartości stężenia w osoczu krwi matki.

Uwagi

Klemastyna może wpływać na wyniki testów skórnych, dlatego należy przerwać przyjmowanie preparatu co najmniej 3 dni przed wykonaniem testów alergicznych. Podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych i obsługiwać urządzeń mechanicznych mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Równoczesne stosowanie klemastyny i leków wpływających hamująco na o.u.n. (w tym barbituranów, anksjolityków, neuroleptyków) powoduje nasilenie hamującego działania na o.u.n. - należy unikać jednoczesnego stosowania klemastyny z wyżej wymienionymi lekami. Klemastyna nasila działanie alkoholu etylowego na o.u.n. - nie należy pić alkoholu podczas stosowania klemastyny. Jednoczesne stosowanie klemastyny z lekami przeciwcholinergicznymi może nasilać działanie przeciwcholinergiczne tych leków. Inhibitory MAO przedłużają i nasilają działanie przeciwcholinergiczne i hamujący wpływ klemastyny na o.u.n., dlatego jednoczesne stosowanie tych leków jest przeciwwskazane.

Preparat zawiera substancję Clemastine.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 1 mg klemastyny w postaci fumaranu; tabl. zawierają laktozę. 10 ml syropu zawiera 1 mg klemastyny w postaci fumaranu; syrop zawiera sorbitol, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu i etanol 96%.

1 tabl. zawiera 1 mg klemastyny w postaci fumaranu; tabl. zawierają laktozę. 10 ml syropu zawiera 1 mg klemastyny w postaci fumaranu.

1 ampułka (2 ml) zawiera 2 mg klemastyny w postaci fumaranu.

5 ml syropu zawiera 0,5 mg klemastyny w postaci fumaranu. Preparat zawiera: sorbitol ciekły, niekrystalizujący, glikol propylenowy, etanol 96%, metylu parahydroksybenzoesan, propylu parahydroksybenzoesan.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.