Clarelux

1 ml piany na skórę zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy i glikol propylenowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Clarelux pojemnik 100 g, piana na skórę 57,50zł 2017-10-31

Działanie

Kortykosteroid o bardzo silnym działaniu przeznaczony do stosowania miejscowego. Wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwświądowe i zwężające naczynia krwionośne. Kortykosteroidy działają przez pobudzanie białek hamujących aktywność fosfolipazy A2. Białka te kontrolują biosyntezę silnych mediatorów procesów zapalnych, takich jak prostaglandyny i leukotrieny, w wyniku hamowania uwalniania ich wspólnego prekursora kwasu arachidonowego. Kwas arachidonowy jest uwalniany z fosfolipidów błonowych przez fosfolipazę A2. Miejscowo działające kortykosteroidy mogą się wchłaniać przez nieuszkodzoną, zdrową skórę. Wchłonięte przez skórę miejscowo stosowane kortykosteroidy, ulegają przemianom farmakokinetycznym podobnie jak kortykosteroidy podawane ogólnoustrojowo. Są one metabolizowane głównie w wątrobie, następnie wydalane przez nerki i w niewielkiej ilości z żółcią.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli: lek nakładać na chorobowo zmienione powierzchnie 2 razy na dobę. Nie stosować w ilości większej niż 50 g/tydzień. Czas leczenia wynosi 2 tyg. Pojemnik należy odwrócić do góry dnem i wycisnąć niewielką ilość piany (o objętości orzecha włoskiego lub łyżeczki do herbaty) bezpośrednio na miejsce chorobowo zmienione lub do wieczka pojemnika, na spodek lub na inną chłodną powierzchnię. Wyciskanie preparatu bezpośrednio na dłoń nie jest zalecane, ponieważ w kontakcie z ciepłą skórą piana natychmiast zacznie topnieć. Delikatnie wmasować preparat w zmienioną chorobowo powierzchnię, aż piana zniknie i zostanie wchłonięta. Powtarzać, dopóki lek nie zostanie nałożony na całą zmienioną chorobowo powierzchnię.

Wskazania

Krótkotrwała terapia odpowiadających na leczenie steroidami dermatoz owłosionej skóry głowy, takich jak łuszczyca, które nie odpowiadają zadowalająco na słabiej działające steroidy.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na propionian klobetazolu, na inne kortykosteroidy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Owrzodzenia, oparzenia, trądzik różowaty, trądzik pospolity, okołowargowe zapalenie skóry, świąd okolic odbytu i narządów płciowych. Leczenie pierwotnie zakażonych zmian skórnych spowodowanych zakażeniem wirusami, grzybami lub bakteriami. Nie stosować na skórę twarzy i na powieki (ryzyko jaskry i zaćmy).

Środki ostrożności

Należy unikać długotrwałego, ciągłego miejscowego leczenia (ryzyko zahamowania czynności nadnerczy). Po zniknięciu zmian skórnych lub po okresie leczenia wynoszącym maksymalnie 2 tyg., należy zastosować leczenie przerywane lub rozważyć zastąpienie propionianu klobetazolu słabszym steroidem. W przypadku długotrwałego leczenia przerywanego, należy okresowo oceniać czynność osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Może wystąpić wtórne zakażenie, wymagające odstawienia terapii miejscowym kortykosteroidem i podania odpowiednich leków przeciwbakteryjnych. Należy zachować szczególną ostrożność, jeśli występują zaburzenia czynności wątroby. Miejscowe stosowanie kortykosteroidów może wywołać wystąpienie nawrotu choroby „efektu odbicia” z powodu rozwoju tolerancji. Ważna jest ścisła kontrola lekarska. Nie należy stosować opatrunków okluzyjnych, chyba że odbywa się to pod nadzorem lekarza. Lek zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz alkohol cetylowy i alkohol stearylowy, które mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Unikać kontaktu z oczami, nosem i ustami. Stosowanie leku nie jest zalecane u dzieci i młodzieży.

Niepożądane działanie

Często: pieczenie lub reakcje skórne bliżej nieokreślone w miejscu podania. Bardzo rzadko: parestezja, podrażnienie oka, rozszerzenie żył, zapalenie skóry bliżej nieokreślone, kontaktowe zapalenie skóry, pogorszenie łuszczycy, podrażnienie skóry, tkliwość skóry, ucisk skóry, rumień w miejscu podania, świąd w miejscu podania lub ból bliżej nieokreślony w miejscu podania, krew w moczu, białko w moczu, związki azotu w moczu. Długotrwałe stosowanie dużych dawek kortykosteroidów lub leczenie rozległych powierzchni może powodować hamowanie czynności kory nadnerczy. Działanie to może być przemijające, jeśli dawka tygodniowa u dorosłych nie jest większa niż 50 g. Długotrwałe oraz intensywne leczenie bardzo silnie działającym kortykosteroidem może powodować miejscowe występowanie zmian zanikowych skóry, takich jak ścienienie, rozstępy i rozszerzenie powierzchownych naczyń krwionośnych, zwłaszcza w przypadku stosowania opatrunków okluzyjnych lub stosowania na fałdy skórne. W rzadkich przypadkach leczenie łuszczycy kortykosteroidami (lub ich odstawienie) powodowało przejście choroby w postać krostkową. Odnotowano zmiany pigmentacji skóry oraz występowanie nadmiernego owłosienia w przypadku miejscowego stosowania steroidów. Jeśli wystąpią objawy nadwrażliwości, należy natychmiast przerwać stosowanie leku. Może wystąpić zaostrzenie objawów choroby. Dodatkowe działania niepożądane związane ze stosowaniem glikokortykosteroidów to: okołowargowe zapalenie skóry, zapalenie skóry przypominające trądzik różowaty, opóźnione gojenie ran, „efekt odbicia”, który może prowadzić do uzależnienia od kortykosteroidów, alergia kontaktowa, zapalenie grudek chłonnych mieszków włosowych, zwiększenie ciśnienia śródgałkowego, zwiększone ryzyko zaćmy.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Glikokortykosteroidy przenikają do mleka matki.

Preparat zawiera substancję Clobetasol propionate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml piany na skórę zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy i glikol propylenowy.

1 g maści lub kremu zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Maść zawiera glikol propylenowy. Krem zawiera parahydroksybenzoesan propylu, parahydroksybenzoesan metylu i glikol propylenowy.

1 g szamponu leczniczego zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu.

1 g maści lub kremu zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Maść zawiera glikol propylenowy. Krem zawiera glikol propylenowy, chlorokrezol, alkohol cetostearylowy.

1 g maści, kremu lub 1 ml roztworu zawiera 0,5 mg propionianu klobetazolu. Ponadto krem zawiera: chlorokrezol, alkohol cetostearylowy i glikol propylenowy; maść zawiera: glikol propylenowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.