Cartexan

1 kaps. zawiera 400 mg siarczanu chondroityny w postaci soli sodowej.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cartexan 60 szt., kaps. twarde 51,99zł 2017-10-31

Działanie

Kwaśny siarczan chondroityny jest jednym z podstawowych składników budowy chrząstki. Nadaje chrząstce właściwości mechaniczne i elastyczne. W chorobie zwyrodnieniowej stawów działa przeciwzapalnie, stymuluje endogenną syntezę proteoglikanów i kwasu hialuronowego, redukuje aktywność katabolityczną chondrocytów (przez hamowanie enzymów proteolitycznych, np. kolagenazy, elastazy, proteoglikanazy, fosfatazy A2, N-acetylo-glikozoaminidazy), a także hamuje tworzenie innych substancji uszkadzających chrząstkę. Biodostępność podanego doustnie siarczanu chondroityny wynosi 15-24%; Cmax osiągane jest w czasie ok. 4 h. Stopień wiązania z białkami osocza wynosi 85%. 90% dawki jest metabolizowane przez sulfatazy lizosomalne, a następnie ulega depolimeryzacji przez hialuronidazy, β-glukuronidazy i β-N-acetyloheksozoamidazy. W depolimeryzacji uczestniczy wątroba, nerki i inne narządy. Enzymy cytochromu P-450 nie biorą udziału w metabolizmie leku. Lek jest wydalany przez nerki. T0,5 wynosi 5-15 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli (w tym osoby w podeszłym wieku): 800 mg raz na dobę, przez co najmniej 3 mies. W cięższych przypadkach: 1200 mg na dobę (jednorazowo lub 3 dawkach podzielonych) przez pierwsze 4-6 tyg. leczenia, a następnie 800 mg raz na dobę do końca 3-miesięcznego okresu leczenia. Leczenie składa się z powtarzanych okresów 3-miesięcznego leczenia z 2-miesięcznymi przerwami bez przyjmowania leku. Lek nie jest zalecany dla dzieci. Sposób podania. Kapsułki należy połykać w całości, popijając płynem; kapsułek nie należy nie żuć. Przyjmować niezależnie od posiłku. W przypadku ryzyka wystąpienia podrażnienia żołądka zaleca się przyjmowanie leku po posiłku.

Wskazania

Objawowe leczenie zapalenia stawu kolanowego i biodrowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na siarczan chondroityny lub którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Lek nie nadaje się do leczenia ostrego bólu, ponieważ początek działania następuje późno. Należy regularnie weryfikować dawkę stosowanych jednocześnie leków przeciwbólowych, ponieważ stosowanie siarczanu chondroityny może zmniejszyć potrzebę ich stosowania. Zachować szczególną ostrożność u pacjentów z zaburzeniem czynności wątroby lub nerek oraz w przypadku jednoczesnego stosowania leków hamujących agregację płytek krwi.

Niepożądane działanie

Rzadko: zaburzenia żołądka i jelit, ból górnej części brzucha, mdłości, biegunka, rumień, swędzenie skóry, grudkowate wykwity skórne. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne, pokrzywka, egzema, obrzęk.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Równoczesne stosowanie z lekami hamującymi agregację płytek krwi, takimi jak kwas acetylosalicylowy, dypirydamol, klopidogrel i tyklopidyna, może nasilać ich działanie. W przypadku jednoczesnego stosowania z kumarynowymi lekami przeciwzakrzepowymi, takimi jak warfaryna, zaleca się monitorowanie wartości INR po rozpoczęciu lub przerwaniu stosowania siarczanu chondroityny.

Preparat zawiera substancję Chondroitin sulphate sodium.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 kaps. zawiera 400 mg siarczanu chondroityny w postaci soli sodowej.

1 kaps. zawiera 500 mg siarczanu chondroityny w postaci soli sodowej.

Najczęściej wyszukiwane

1 g żelu zawiera 25 mg ketoprofenu.

1 ampułka (3 ml) zawiera 75 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy, sód (poniżej 23 mg jonów sodu w 1 amp.).

1 tabl. powl. zawiera 30, 60 lub 90 etorykoksybu.

1 tabl. dojelitowa zawiera 25 mg lub 50 mg diklofenaku sodowego; tabletki zawierają laktozę.

1 fiolka zawiera 100 j. toksyny botulinowej typu A.

1 tabl. powl. lub 1 saszetka granulatu zawiera 25 mg deksketoprofenu w postaci soli deksketoprofenu z trometamolem; granulat zawiera sacharozę.

1 plaster leczniczy zawiera 140 mg diklofenaku sodowego.

1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 100 mg soli sodowej diklofenaku. Preparat zawiera laktozę.

1 g kremu zawiera 50 mg ibuprofenu.

1 fiolka zawiera 125 jednostek toksyny botulinowej typu A. 0,05 ml rekonstytuowanego roztworu zawiera 10 jednostek Speywood (1 jednostka Speywood jest określona jako mediana dawki śmiertelnej podanej dootrzewnowo myszy - LD50).

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Złamanie kości udowej - przyczyny, obajwy i leczenie Złamanie kości udowej - przyczyny, obajwy i leczenie

Złamanie kości udowej to głównie problem osób starszych. Na złamanie kości udowej najczęściej narażone są kobiety po 60. roku życia. U nich ...

więcej

SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie SKOLIOZA - przyczyny, objawy i leczenie

Skolioza - potocznie mylnie określana jako boczne skrzywienie kręgosłupa - to najczęściej występująca wada postawy u dzieci. Do jej powstania przyczyniają się ...

więcej

Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie Guzki Schmorla - co to jest? Objawy i leczenie

Guzki Schmorla to zmiany pojawiające się w obrębie kręgosłupa. Guzki Schmorla spotykane są u stosunkowo wielu ludzi (najczęściej u dorosłych), a mimo ...

więcej

KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia KIFOZA (okrągłe plecy) - przyczyny, objawy, leczenie i ćwiczenia

Kifoza pogłębiona (inaczej plecy okrągłe) to choroba kręgosłupa, której cechą charakterystyczną jest nadmierne wygięcie kręgosłupa ku tyłowi w odcinku piersiowym i krzyżowym. ...

więcej

PROTEZA kończyny dolnej i górnej PROTEZA kończyny dolnej i górnej

Powrót do zdrowia po amputacji i pogodzenie się z nową rzeczywistością wymaga cierpliwości i czasu. Dopiero później można zacząć myśleć o protezie, ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.