Carident®

1 g maści zawiera 100 mg siarczanu framycetyny (co odpowiada 65 000 j.m. framycetyny), 150 mg papainy (co odpowiada 900 000 j.USP) i 80 mg benzoesanu sodu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
  9. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Carident® tuba 5 g, maść 17,04 zł 2017-10-31

Działanie

Maść o miejscowym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania na błony śluzowe jamy ustnej i przyzębia. Zawiera framycetynę - antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania. Działa głównie na bakteria Gram-ujemne, słabiej na Gram-dodatnie. Wrażliwe są: Escherichia coli, Klebsiella, Enterobacter, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Brucella, Neisseria, Pasteurella, w mniejszym stopniu działa na promieniowce, krętki, pierwotniaki i niektóre grzyby; nie działa na beztlenowce. Papaina jest mieszaniną enzymów proteolitycznych otrzymywanych z soku mlecznego niedojrzałych owoców melonowca właściwego. Wykazuje właściwości fibrynolityczne, oczyszcza ranę przez rozpuszczenie tkanek martwiczych, skrzepu i ropy, ułatwiając dostęp do ogniska zapalnego. Ponadto niszczy peptydy odpowiedzialne za przekrwienie i obrzęk tkanek. Benzoesan sodu działa bakteriostatycznie na bakterie oporne na działanie framycetyny. Framycetyna i papaina praktycznie nie wchłaniają się przez błonę śluzową jamy ustnej i nie ulegają wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Benzoesan sodu może wchłaniać się przez błonę śluzową jamy ustnej, wówczas ulega szybkiemu unieczynnieniu w wątrobie w wyniku sprzęgania z glicyną i przemiany do kwasu hipurowego wydalanego z moczem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. W chorobach błony śluzowej jamy ustnej maść stosuje się w postaci okładów lub wcierania (przez 2 min) 3 razy na dobę, przez 4-6 dni. W chorobach przyzębia maść nanosi się 2 do 3 razy na dobę, przez 4-6 dni na przyzębie brzeżne, smarując delikatnie chore miejsca. Maść należy stosować po jedzeniu i piciu, po uprzednim oczyszczeniu jamy ustnej z resztek pokarmowych, najlepiej przez dokładne umycie zębów. Po zastosowaniu maści nie jeść i nie pić przez co najmniej 30 min. Należy unikać połykania śliny po nałożeniu maści.

Wskazania

Choroby błony śluzowej jamy ustnej: afty nawracające; nadżerki; owrzodzenia; odleżyny (w tym protetyczne); opryszczka zwykła nawrotowa; zajady kątów ust; postacie nadżerkowe liszaja Wilsona. Choroby przyzębia - powierzchowne i głębokie. Maść jest stosowana jako leczenie uzupełniające podstawową terapię. Pomocniczo w zespole Stevensa-Johnsona.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Owrzodzenia nowotworowe jamy ustnej. Noworodki i niemowlęta. Dzieci, które nie mogą zastosować się do zaleceń (nie będą w stanie powstrzymać się od natychmiastowego zjadania preparatu). Nie stosować w czasie jedzenia i picia. Stosowanie u dzieci jest dopuszczalne (nie należy stosować u noworodków i niemowląt oraz u dzieci, które nie mogą zastosować się do zaleceń, tj. u dzieci, które nie będą w stanie powstrzymać się od natychmiastowego zjadania preparatu).

Środki ostrożności

Należy unikać połykania śliny po nałożeniu maści na błonę śluzową jamy ustnej. Długotrwałe miejscowe stosowanie antybiotyków może doprowadzić do nadmiernego wzrostu drobnoustrojów niewrażliwych, w tym grzybów. Może się również rozwinąć oporność bakterii na framycetynę. Jeśli rozwija się podrażnienie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem. Antybiotyki aminoglikozydowe mogą spowodować nieodwracalną, częściową lub całkowitą głuchotę, kiedy podawane są ogólnoustrojowo lub kiedy są stosowane miejscowo na otwarte rany lub uszkodzoną skórę. Efekt ten zależy od dawki i zwiększa się w przypadku niewydolności nerek lub wątroby.

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, obrzęk), podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej.

Ciąża i laktacja

Składniki preparatu praktycznie nie wchłaniają się po zastosowaniu miejscowym, jednak ze względu na brak wystarczających danych preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba że będzie to niezbędne, po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

Interakcje

Nie stwierdzono podczas miejscowego stosowania. Preparatu nie stosować jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo w jamie ustnej.

Cena

Carident®, cena 100% 17,04 zł

Preparat zawiera substancje Benzoate sodium, Framycetin sulphate, Papain.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 100 mg siarczanu framycetyny (co odpowiada 65 000 j.m. framycetyny), 150 mg papainy (co odpowiada 900 000 j.USP) i 80 mg benzoesanu sodu.

5 g proszku zawiera: 1,74 g boraksu, 1,74 g wodorowęglanu sodu, 750 mg chlorku sodu, 750 mg benzoesanu sodu, 20 mg lewomentolu.

1 g maści zawiera 10 mg octanu deksametazonu, 25 mg siarczanu framycetyny i 2,5 mg siarczanu polimyksyny B.

100 g proszku zawiera: 34,8 g boraksu, 34,8 g wodorowęglanu sodu wodorowęglan, 14,9 g chlorku sodu, 14,9 g benzoesanu sodu, 0,5 g mentolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 200 mg chlorowodorku pirydoksyny i 0,2 mg cyjanokobalaminy.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 kaps. zawiera 20 mg roztworu olejowego cholekalcyferolu, co odpowiada 500 µg cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3. Kapsułki zawierają olej arachidowy.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 25 µg cholekalcyferolu = 1000 j.m.) lub 70 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 175 µg cholekalcyferolu = 7000 j.m.) lub 300 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 750 µg cholekalcyferolu = 30 000 j.m.). Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 ml płynu zawiera 20 000 j.m. witaminy A i 10 000 j.m. witaminy D3 (1 kropla zawiera 588 j.m. witaminy A i 294 j.m. witaminy D3).

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 750 mg chlorku potasu, co jest równoważne 391 mg potasu (10 mEq K+). Preparat zawiera laktozę i lak czerwieni koszenilowej.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić? Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, ...

więcej

10 porad, jak uniknąć Delhi belly 10 porad, jak uniknąć Delhi belly

Na ulicy nie istnieje szczególna etykieta i nie popełnisz faux pas, nie odróżniając widelczyka do ślimaków od widelca do ryb. Kilka porad ...

więcej

Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę

Salmonella lubi mięso kurczaka, jajka, lekko rozmrożone lody lub źle przygotowane inne potrawy. W efekcie możesz paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak się ...

więcej

Choroby jelit Choroby jelit

Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto dowiedzieć się jakie inne objawy mogą świadczyć ...

więcej

Wątroba - mistrz regeneracji

Spośród wszystkich narządów ludzkiego ciała wątroba należy do najbardziej odpornych na działanie czasu. To jednak nie oznacza, że jest niezniszczalna i wyjdzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.