Carident®

1 g maści zawiera 100 mg siarczanu framycetyny (co odpowiada 65 000 j.m. framycetyny), 150 mg papainy (co odpowiada 900 000 j.USP) i 80 mg benzoesanu sodu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Carident® tuba 5 g, maść 17,04zł 2017-10-31

Działanie

Maść o miejscowym działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania na błony śluzowe jamy ustnej i przyzębia. Zawiera framycetynę - antybiotyk aminoglikozydowy o szerokim spektrum działania. Działa głównie na bakteria Gram-ujemne, słabiej na Gram-dodatnie. Wrażliwe są: Escherichia coli, Klebsiella, Enterobacter, Proteus, Pseudomonas aeruginosa, Brucella, Neisseria, Pasteurella, w mniejszym stopniu działa na promieniowce, krętki, pierwotniaki i niektóre grzyby; nie działa na beztlenowce. Papaina jest mieszaniną enzymów proteolitycznych otrzymywanych z soku mlecznego niedojrzałych owoców melonowca właściwego. Wykazuje właściwości fibrynolityczne, oczyszcza ranę przez rozpuszczenie tkanek martwiczych, skrzepu i ropy, ułatwiając dostęp do ogniska zapalnego. Ponadto niszczy peptydy odpowiedzialne za przekrwienie i obrzęk tkanek. Benzoesan sodu działa bakteriostatycznie na bakterie oporne na działanie framycetyny. Framycetyna i papaina praktycznie nie wchłaniają się przez błonę śluzową jamy ustnej i nie ulegają wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Benzoesan sodu może wchłaniać się przez błonę śluzową jamy ustnej, wówczas ulega szybkiemu unieczynnieniu w wątrobie w wyniku sprzęgania z glicyną i przemiany do kwasu hipurowego wydalanego z moczem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. W chorobach błony śluzowej jamy ustnej maść stosuje się w postaci okładów lub wcierania (przez 2 min) 3 razy na dobę, przez 4-6 dni. W chorobach przyzębia maść nanosi się 2 do 3 razy na dobę, przez 4-6 dni na przyzębie brzeżne, smarując delikatnie chore miejsca. Maść należy stosować po jedzeniu i piciu, po uprzednim oczyszczeniu jamy ustnej z resztek pokarmowych, najlepiej przez dokładne umycie zębów. Po zastosowaniu maści nie jeść i nie pić przez co najmniej 30 min. Należy unikać połykania śliny po nałożeniu maści.

Wskazania

Choroby błony śluzowej jamy ustnej: afty nawracające; nadżerki; owrzodzenia; odleżyny (w tym protetyczne); opryszczka zwykła nawrotowa; zajady kątów ust; postacie nadżerkowe liszaja Wilsona. Choroby przyzębia - powierzchowne i głębokie. Maść jest stosowana jako leczenie uzupełniające podstawową terapię. Pomocniczo w zespole Stevensa-Johnsona.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Owrzodzenia nowotworowe jamy ustnej. Noworodki i niemowlęta. Dzieci, które nie mogą zastosować się do zaleceń (nie będą w stanie powstrzymać się od natychmiastowego zjadania preparatu). Nie stosować w czasie jedzenia i picia. Stosowanie u dzieci jest dopuszczalne (nie należy stosować u noworodków i niemowląt oraz u dzieci, które nie mogą zastosować się do zaleceń, tj. u dzieci, które nie będą w stanie powstrzymać się od natychmiastowego zjadania preparatu).

Środki ostrożności

Należy unikać połykania śliny po nałożeniu maści na błonę śluzową jamy ustnej. Długotrwałe miejscowe stosowanie antybiotyków może doprowadzić do nadmiernego wzrostu drobnoustrojów niewrażliwych, w tym grzybów. Może się również rozwinąć oporność bakterii na framycetynę. Jeśli rozwija się podrażnienie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu, należy zaprzestać stosowania leku i skontaktować się z lekarzem. Antybiotyki aminoglikozydowe mogą spowodować nieodwracalną, częściową lub całkowitą głuchotę, kiedy podawane są ogólnoustrojowo lub kiedy są stosowane miejscowo na otwarte rany lub uszkodzoną skórę. Efekt ten zależy od dawki i zwiększa się w przypadku niewydolności nerek lub wątroby.

Niepożądane działanie

Rzadko: miejscowe reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, obrzęk), podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej.

Ciąża i laktacja

Składniki preparatu praktycznie nie wchłaniają się po zastosowaniu miejscowym, jednak ze względu na brak wystarczających danych preparatu nie należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią, chyba że będzie to niezbędne, po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.

Interakcje

Nie stwierdzono podczas miejscowego stosowania. Preparatu nie stosować jednocześnie z innymi lekami stosowanymi miejscowo w jamie ustnej.

Preparat zawiera substancje Benzoate sodium, Framycetin sulphate, Papain.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g maści zawiera 100 mg siarczanu framycetyny (co odpowiada 65 000 j.m. framycetyny), 150 mg papainy (co odpowiada 900 000 j.USP) i 80 mg benzoesanu sodu.

5 g proszku zawiera: 1,74 g boraksu, 1,74 g wodorowęglanu sodu, 750 mg chlorku sodu, 750 mg benzoesanu sodu, 20 mg lewomentolu.

1 g maści zawiera 10 mg octanu deksametazonu, 25 mg siarczanu framycetyny i 2,5 mg siarczanu polimyksyny B.

100 g proszku zawiera: 34,8 g boraksu, 34,8 g wodorowęglanu sodu wodorowęglan, 14,9 g chlorku sodu, 14,9 g benzoesanu sodu, 0,5 g mentolu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml zawiera 100 j. (około 0,58 mg) laronidazy. 1 fiolka (5 ml) zawiera 500 j. laronidazy (oraz 1,29 mmol sodu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy.

1 kaps. zawiera 100 mg DL-metioniny, 50 mg L-cystyny, 50 mg pantotenianu wapnia, 1,5 mg witaminy B1, 10 mg witaminy B6, 20 mg kwasu p-aminobenzoesowego, 50 mg wyciągu z prosa, 50 mg wyciągu z kiełków pszenicy, 50 mg drożdży piwnych oraz składniki mineralne w postaci chelatów: 2 mg żelaza, 2 mg cynku i 0,5 mg miedzi.

1 tabl. zawiera 52 mg jonów magnezowych w postaci 200 mg ciężkiego węglanu magnezu. Preparat zawiera sorbitol.

1 ml (ok. 30 kropli) roztworu zawiera 15 000 j.m. cholecalcyferolu (1 kropla zawiera ok. 500 IU cholecalcyferolu). Preparat zawiera sacharozę i alkohol benzylowy.

1 tabl. drażowana zawiera 50 mg (Sylimarol 35 mg) lub 100 mg (Sylimarol 70 mg) wyciągu suchego z łuski ostropestu plamistego. Preparat zawiera benzoesan sodu, sacharozę. Ponadto Sylimarol 35 mg zawiera indygotynę E 132 i żółcień chinolinową E 104.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

1 kaps. zawiera 70 mg sylimaryny. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 150 mg ranitydyny.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak leczyć przewlekłe zaparcia u dorosłych? Zaparcia nawykowe u dorosłych - przyczyny i objawy. Jak ...

Zaparcia nawykowe u dorosłych zazwyczaj są efektem błędów dietetycznych. Stosowanie ubogoresztkowej diety, która zawiera bardzo niewielkie ilości błonnika, powoduje osłabienie ruchów perystaltycznych ...

więcej

Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i dorosłych Brak apetytu - przyczyny zaburzenia łaknienia u dzieci i ...

Przyczyny braku apetytu są różne. Zaburzenia łaknienia u dzieci często są efektem błędów żywieniowych rodziców, którym zdarza się zmuszać dzieci do jedzenia. ...

więcej

Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy? Szkorbut – objawy. Jak leczyć szkorbut? Czy jest zaraźliwy?

Szkorbut, zwany chorobą żeglarzy , jest chorobą spowodowaną niedoborem witaminy C (kwasu askorbinowego). Szkorbut został opisany przez Hipokratesa (ok. 460 p.n.e. - ...

więcej

Niedrożność jelit - objawy, przyczyny i leczenie Niedrożność jelit - objawy, przyczyny i leczenie

Niedrożność jelit oznacza upośledzenie pasażu treści pokarmowej przez jelito cienkie i grube w następstwie zahamowania ich perystaltyki. Niedrożność jelit często stanowi przyczynę ...

więcej

Stłuszczenie wątroby: przyczyny i objawy Stłuszczenie wątroby: przyczyny i objawy

Stłuszczenie wątroby to choroba, która występuje nie tylko u alkoholików. Są na nią narażone także osoby z nadwagą i otyłością, jak również ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.