Cardiamidum®

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Cardiamidum® but. 15 ml, krople doustne, roztwór 8,88zł 2017-10-31

Działanie

Dietyloamid kwasu nikotynowego pobudzający układ oddechowy i OUN. Działa obwodowo i ośrodkowo na wszystkich poziomach układu nerwowego: pobudza rdzeń kręgowy, rdzeń przedłużony i korę mózgową. Pobudzenie jest wynikiem zmniejszenia progu pobudliwości w ośrodkowym układzie nerwowym. Niketamid bezpośrednio pobudza ośrodek oddechowy przez zmniejszenie progu pobudliwości komórek nerwowych. Działa również odruchowo poprzez pobudzenie sinus carotlcus powodując zwiększenie amplitudy i częstości oddechów, zwłaszcza w stanach zahamowania. Działając poprzez ośrodek naczynioruchowy, czego efektem jest przemieszczanie się krwi w układzie krążenia, niketamid zwiększa dopływ krwi od serca oraz jego objętość minutową, zwiększa ciśnienie krwi i przyspiesza akcję serca. Rozszerza naczynia w mózgu i skórze oraz naczynia wieńcowe. W większych dawkach działa nieznacznie pobudzająco na korę mózgową. Szybko wchłania się po podaniu doustnym. Okres półtrwania jest krótki. Działanie leku utrzymuje się przez 15-60 min. Metabolizm zachodzi w wątrobie, a wydalanie przez nerki.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 20-40 kropli 3 razy na dobę. Młodzież (12-18 lat): 20-40 kropli jednorazowo, raz na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 120 kropli (1,5 g niketamidu). Sposób podania. Krople należy podawać w niewielkiej ilości wody.

Wskazania

Pomocniczo w stanach przewlekłego osłabienia i zmęczenia.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Tachykardia i ciężkie zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze, niestabilna dusznica bolesna, padaczka. Dzieci w wieku poniżej 12 lat. Ciąża.

Środki ostrożności

U pacjentów z porfirią preparat może wywołać ostre napady choroby. Ze względu na możliwość wystąpienia skurczu oskrzeli ostrożnie stosować u pacjentów z ciężką astmą oskrzelową. Ostrożnie stosować u pacjentów z nadczynnością tarczycy.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: przyspieszenie czynności serca, zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, drgawki (rzadko o charakterze toniczno-klonicznym), pobudzenie psychoruchowe, nudności, wymioty, wzmożona potliwość, drżenie mięśniowe, sztywność mięśni, uczucie gorąca, zwiększenie temperatury ciała, świąd skóry, (zwłaszcza nosa), kaszel, kichanie, zaczerwienienie skóry, niepokój.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania nie należy stosować leku w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek zwykle nie zaburza sprawności psychomotorycznej oraz nie obniża zdolności do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Preparat zawiera substancję Nikethamide.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 pastylka zawiera 125 mg niketamidu i 1500 mg glukozy. Preparat zawiera glukozę i sacharozę.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.