Brevoxyl®

1 g kremu zawiera 40 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, alginian glikolu propylenowego.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Brevoxyl® tuba 50 g, krem 27,22zł 2017-10-31

Działanie

Lek przeciwtrądzikowy do stosowania miejscowego. Nadtlenek benzoilu wykazuje działanie keratolityczne, utleniające oraz działa na bakterie Propionibacterium acnes. Ponadto stabilizuje ilość wydzielanego tłuszczu, przeciwdziała nadmiernemu rogowaceniu naskórka oraz nadmiernemu wydzielaniu łoju towarzyszącemu trądzikowi. Wchłania się przez skórę do organizmu w zmiennych ilościach i tylko po przemianie w kwas benzoesowy. Kwas benzoesowy po wchłonięciu do organizmu przechodzi głównie w kwas hipurowy, który jest wydalany przez nerki.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i młodzież: należy nanosić cienką warstwę kremu na całą zmienioną chorobowo powierzchnię skóry 1-2 razy na dobę. Przed zastosowaniem kremu należy umyć skórę mydłem i wodą i dokładnie wysuszyć. Ze względu na możliwość wystąpienia nadmiernego przesuszenia skóry, pacjent powinien rozpocząć leczenie od jednej aplikacji dziennie, a następnie stopniowo zwiększać częstość stosowania do maksymalnie dwóch razy na dobę. Jeśli pojawi się nadmierne przesuszenie lub łuszczenie skóry, należy zmniejszyć częstość stosowania. Maksymalna redukcja zmian na skórze występuje zwykle po 8-12 tyg. leczenia. U pacjentów w podeszłym wieku oraz pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby nie jest konieczna zmiana dawkowania. Bezpieczeństwo i skuteczność stosowania preparatu u dzieci nie zostały określone, ponieważ trądzik pospolity występuje rzadko w tej grupie wiekowej.

Wskazania

Leczenie umiarkowanej postaci trądziku pospolitego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu preparatu z oczami, ustami, błonami śluzowymi i uszkodzoną skórą. Ostrożnie stosować na szyję i inne wrażliwe miejsca. Nadtlenek benzoilu może zwiększać wrażliwość na promieniowanie słoneczne. Podczas stosowania preparatu nie należy używać lamp kwarcowych, należy unikać lub ograniczać długotrwałą ekspozycję na promieniowanie słoneczne. Jeżeli nie ma możliwości uniknięcia silnego promieniowania słonecznego, należy zalecić pacjentom stosowanie preparatów z filtrem przeciwsłonecznym oraz noszenie odzieży chroniącej przed promieniowaniem słonecznym. Jednoczesne stosowanie innych środków keratolitycznych, takich jak salicylany lub związki siarki może doprowadzić do nasilenia podrażnień skóry. U większości pacjentów, podczas kilku pierwszych tygodni leczenia może wystąpić nagłe nasilenie objawów złuszczania i zaczerwienienia skóry. Zwykle nie powoduje to uszkodzeń skóry i objawy te ustępują w ciągu 1-2 dni po czasowym przerwaniu leczenia. Należy uprzedzić pacjentów, że nadmierne stosowanie leku nie poprawia skuteczności, a może zwiększać ryzyko podrażnienia skóry. Przy jednoczesnym miejscowym stosowaniu innych środków przeciwtrądzikowych, należy zachować ostrożność z uwagi na możliwość nasilenia się drażniącego działania. Działanie to może okazać się ciężkie, szczególnie podczas stosowania środków złuszczających lub ścierających. Jeżeli pojawi się miejscowe podrażnienie (np. ciężki rumień, silne przesuszenie i swędzenie, silne uczucie pieczenia i (lub) palenia) należy przerwać stosowanie leku. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, lek może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry). Ze względu na zawartość alginianu glikolu propylenowego, preparat może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Bardzo często: złuszczanie skóry, rumień w miejscu zastosowania. Często: suchość, świąd i miejscowe podrażnienie skóry. Rzadko: uczucie pieczenia, przebarwienie skóry, reakcje skórne w miejscu podania, takie jak podrażnienie lub ból, reakcje alergiczne, w tym nadwrażliwość w miejscu podania i anafilaksja, wysypka w miejscu podania. U niektórych pacjentów może również okresowo wystąpić: obrzęk twarzy, stan zapalny, alergiczne kontaktowe zapalenie skóry.

Ciąża i laktacja

Lek można stosować miejscowo w okresie ciąży i karmienia piersią jedynie w przypadku, gdy oczekiwane korzyści z leczenia dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu i dziecka. W ostatnim miesiącu ciąży nie należy stosować preparatu. Jeżeli lek jest stosowany podczas karmienia piersią, nie należy go aplikować na piersi i okolice piersi, aby zapobiec przypadkowemu przyjęciu przez niemowlę.

Uwagi

Preparat może odbarwiać włosy oraz kolorowe i farbowane materiały. Na podstawie profilu działań niepożądanych nie przewiduje się wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Należy unikać jednoczesnego stosowania leku z tretynoiną, izotretynoiną i tazarotenem, ponieważ może to zmniejszyć ich skuteczność i nasilić podrażnienie. Jeżeli leczenie skojarzone jest konieczne, preparaty powinny być stosowane o różnych porach dnia (np. jedne rano i inne wieczorem). Jednoczesne stosowanie innych środków keratolitycznych, takich jak salicylany lub związki siarki może doprowadzić do nasilenia podrażnień skóry. Miejscowe jednoczesne stosowanie nadtlenku benzoilu i preparatów zawierających sulfonamidy może spowodować przejściową zmianę koloru skóry i owłosienia twarzy (żółta i (lub) pomarańczowa).

Preparat zawiera substancję Benzoyl peroxide.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 g żelu zawiera 50 mg lub 100 mg nadtlenku benzoilu.

1 g żelu zawiera 1 mg adapalenu i 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g kremu zawiera 40 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, alginian glikolu propylenowego.

1 g żelu zawiera 50 mg nadtlenku benzoilu.

1 g żelu zawiera 50 mg lub 100 mg nadtlenku benzoilu.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu i 30 mg lub 50 mg nadtlenku benzoilu.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml płynu i emulsji oraz 1 g żelu zawiera 10 mg klindamycyny w postaci fosforanu.

1 g kremu zawiera 20 mg kwasu fusydynowego (w postaci kwasu fusydynowego półwodnego) oraz 1 mg betametazonu (w postaci walerianianu betametazonu). Ponadto preparat zawiera alkohol cetostearylowy, parahydroksybenzoesan metylu i propylu, sorbinian potasu.

1 g kremu zawiera 5 mg lub 10 mg octanu hydrokortyzonu. Preparat zawiera: alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu, parahydroksybenzoesan propylu.

1 g maści zawiera 20 mg mikonazolu i 2,5 mg mazipredonu chlorowodorku. Preparat zawiera parahydroksybenzoesan metylu, alkohol cetostearylowy, glikol propylenowy.

1 g żelu zawiera 30 mg nadtlenku wodoru.

1 g maści zawiera 0,3 mg lub 1 mg takrolimusu w postaci takrolimusu jednowodnego.

1 g kremu zawiera 1 mg dezonidu.

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera: alkohol cetylowy i alkohol stearylowy.

1 g kremu lub 1 ml płynu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Krem zawiera alkohol cetostearylowy.

1 g żelu zawiera 3 mg adapalenu oraz 25 mg nadtlenku benzoilu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się schorzenia nie są do końca znane, wiadomo, że wywołują go m.in. zaburzenia ...

więcej

Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je usunąć? Włókniaki twarde i miękkie – jak wyglądają? Jak je ...

Włókniaki to łagodne guzy nowotworowe, które mają postać grudkowatych narośli, pojawiających się na różnych obszarach ciała. Mimo, że włókniak to zmiana nowotworowa, ...

więcej

Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje Choroby skóry, włosów i paznokci - rodzaje

Choroby skóry, włosów i paznokci to różnorodna grupa schorzeń. Niektóre z nich są mało dokuczliwe, inne powodują dolegliwości bólowe, szpecą, a nieleczone ...

więcej

Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust Leczenie ZAJADÓW. Sposoby na zajady w kącikach ust

Leczenie zajadów powinno przebiegać w dwóch kierunkach: objawowym (kremy i maści) i przyczynowym (suplementacja odpowiednich witamin lub metody stosowane w medycynie ludowej). ...

więcej

Zgorzel gazowa (gangrena) Zgorzel gazowa (gangrena)

Zgorzel gazowa (gangrena) wywoływana jest przez laseczki zgorzeli gazowej Clostridium Perfringens, które obecne są w wodzie, ziemi i ściekach i są przyczyną ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.