Berberil

1 ml kropli do oczu zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Berberil but. 10 ml, krople do oczu 11,35zł 2017-10-31

Działanie

Lek sympatykomimetyczny, pochodna imidazoliny w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Tetryzolina jest substancją α-sympatykomimetyczną o słabym działaniu na receptory β-adrenergiczne. Stosowana miejscowo do worka spojówkowego działa obkurczając naczynia i podana na błonę śluzową zmniejsza obrzęk i przekrwienie. Miejscowe działanie obkurczające naczynia występuje w ciągu kilku minut i utrzymuje się przez 4-8 h. Wchłanianie do organizmu po podaniu miejscowym jest możliwe szczególnie w przypadku stosowania na błonę śluzową z uszkodzonym nabłonkiem.

Dawkowanie

Dorośli i dzieci powyżej 6 lat: 1 kropla do worka spojówkowego każdego oka 2 do 3 razy na dobę. Preparat nie powinien być stosowany dłużej niż 5 dni bez kontroli lekarza. Szczególne grupy pacjentów. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 2 lat. U dzieci w wieku 2-6 lat stosowanie preparatu powinno odbywać się pod nadzorem lekarza. Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób w podeszłym wieku. Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób z zaburzeniami czynności nerek. Brak danych dotyczących konieczności zmniejszania dawki u osób z zaburzeniami czynności wątroby. Sposób podania. Po zakropleniu preparatu należy co najmniej przez minutę uciskać kanaliki łzowe w celu ograniczenia ogólnoustrojowego wchłaniania leku. W przypadku jednoczesnego podawania innych kropli albo maści do oczu, należy zachować co najmniej 15 minutowy odstęp pomiędzy podaniem stosowanych leków. Maści do oczu powinny być zawsze zastosowane jako ostatnie.

Wskazania

Podrażnienie oczu spowodowane przez dym, wiatr, wodę chlorowaną i światło. Alergiczne zapalenie oka powstałe np. na tle kataru siennego i nadwrażliwości na pyłki.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jaskra z zamkniętym kątem przesączania. Ciężkie choroby sercowo-naczyniowe (np.: choroba wieńcowa, nadciśnienie tętnicze lub guz chromochłonny nadnerczy). Zaburzenia metaboliczne (np.: nadczynność tarczycy, cukrzyca). Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO i innych leków zwiększających ciśnienie tętnicze krwi. Suche zapalenie błony śluzowej nosa. Suchego zapalenie spojówek i rogówki. Zaćma. U dzieci poniżej 2 lat. W przypadku występowania zespołu suchego oka (suche zapalenie spojówek i rogówki) należy stosować substytuty łez.

Środki ostrożności

Stosowanie preparatu jest przeciwwskazane u pacjentów z jaskrą z zamkniętym kątem przesączania. W przypadku innych postaci jaskry lek może być stosowany tylko w szczególnych przypadkach i pod kontrolą lekarza. Lek stosowany jedynie w przypadku niewielkiego podrażnienia oczu. Jeżeli poprawa nie następuje w ciągu 48 h lub jeżeli podrażnienie lub zaczerwienienie nie ustępują lub narastają, należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem. W przypadku wystąpienia silnego bólu oka, bólu głowy, zaniku widzenia, nagłego pojawienia się ruchomych plam w polu widzenia, nagłego zaczerwienienia oczu, bólu wywołanego światłem lub podwójnego widzenia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem. Należy unikać długotrwałego stosowania preparatu, zwłaszcza u dzieci (długotrwałe stosowanie może prowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania). W przypadku występowania chorób oczu nie powinno się nosić soczewek kontaktowych. Z uwagi na towarzyszące chorobie podrażnienie oczu, zaleca się noszenie okularów. Jeżeli jednak lekarz okulista wyrazi zgodę, w wyjątkowych wypadkach, na noszenie soczewek kontaktowych, należy przestrzegać poniższych zasad: przed wkropleniem preparatu należy zdjąć soczewki kontaktowe i założyć je ponownie dopiero po 15 minutach od wkroplenia. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować punktowate zapalenie rogówki i/lub, toksyczne wrzodziejące zapalenie rogówki lub podrażnienie oka oraz zmieniać kolor soczewek kontaktowych. Chlorek benzalkoniowy może być absorbowany przez soczewki kontaktowe, przed podaniem preparatu należy je zdjąć. Soczewki można nałożyć ponownie po upływie 15 min. od podania kropli. W trakcie stosowania preparatu nie należy nosić miękkich soczewek kontaktowych.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: ogólnoustrojowe działania sympatykomimetyczne (np. zwiększenie ciśnienia tętniczego, kołatanie serca, suchość błon śluzowych, nadmierna potliwość, drżenia, osłabienie, bóle głowy). Rzadko: niewyraźne widzenie, rozszerzenie źrenic. Bardzo rzadko: po długotrwałym stosowaniu możliwość wystąpienia nadmiernego rogowacenia nabłonka spojówek (xerosis) z zamknięciem punktów łzowych i nadmiernym łzawieniem. Częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (np. świąd, obrzęk naczynioruchowy), reakcje nadwrażliwości i nietolerancji (np. bóle, nasilone łzawienie, zaczerwienienie spojówek, obrzęk powiek, świąd, podrażnienie spojówek). U noworodków i dzieci do 2 lat istnieje ryzyko wystąpienia działań niepożądanych związanych z wchłonięciem nadmiernej dawki leku, w tym również ze względu na jego połknięcie. Najważniejszymi objawami są: zwiększenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, tachyarytmia, reaktywna bradykardia. U niektórych pacjentów z poważnym uszkodzeniem rogówki zgłaszano bardzo rzadkie przypadki zwapnienia rogówki związane ze stosowaniem kropli do oczu z zawartością fosforanów.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować preparatu w ciąży i w okresie karmienia piersią.

Uwagi

W rzadkich przypadkach zdolność prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn może być upośledzona z powodu zaburzeń widzenia i rozszerzenia źrenic. Do momentu całkowitego ustąpienia tych objawów pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Jeśli preparat jest stosowany jednocześnie z inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i innymi lekami mogącymi podwyższać ciśnienie tętnicze krwi, może wystąpić zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi z powodu nasilenia ogólnoustrojowego działania obkurczającego naczynia.

Preparat zawiera substancję Tetryzoline hydrochloride.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml kropli do oczu zawiera 0,5 mg chlorowodorku antazoliny i 0,4 mg chlorowodorku tetryzoliny. Lek zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml kropli do oczu zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml kropli do oczu zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny.

1 ml kropli do oczu zawiera 0,5 mg chlorowodorku tetryzoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania Zapalenie tęczówki - przyczyny, objawy, leczenie, powikłania

Zapalenie tęczówki to nawrotowa choroba oczu, która prowadzi do postępującego uszkodzenia wzroku, a u 20 proc. pacjentów do ciężkiego, trwałego upośledzenia widzenia ...

więcej

SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.