Beclonasal Aqua

1 dawka (0,09 ml) aerozolu do nosa zawiera 50 µg dipropionianu beklometazonu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Beclonasal Aqua 200 dawek, aerozol do nosa, zawiesina 23,34zł 2017-10-31

Działanie

Glikokortykosteroid do stosowania miejscowego o silnym działaniu przeciwzapalnym i zwężającym naczynia. Dipropionian beklometazonu (BDP) jest prolekiem wykazującym słabe powinowactwo do receptora kortykosteroidowego. Jest hydrolizowany do bardzo aktywnego metabolitu - 17-monopropionianu beklometazonu (B-17-MP). Preparat stosowany jest w zapobieganiu katarowi siennemu, jeśli przyjmowany jest przed narażeniem na alergeny. Po podaniu donosowym całkowita biodostępność aktywnego metabolitu B-17-MP wynosi 44%. Mniej niż 1% dawki wchłania się przez błonę śluzową nosa. Pozostała część leku po usunięciu z nosa, może być wchłonięta z przewodu pokarmowego. Większość połkniętej dawki jest szybko metabolizowana podczas pierwszego przejścia przez wątrobę. Stopień wiązania z białkami osocza BDP wynosi 87%. T0,5 BDP wynosi 0,5 h, a T0,5 B-17-MP wynosi 2,7 h.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 6 lat: 1-2 dawki (50-100 µg) do każdego nozdrza 2 razy na dobę (200-400 µg na dobę). Należy stosować jak najmniejszą skuteczną dawkę. Niezbędne jest regularne stosowanie preparatu. Całkowita dawka dobowa nie powinna zazwyczaj przekraczać 8 dawek (400 µg). Kiedy objawy będą opanowane, możliwe jest utrzymanie poprawy za pomocą mniejszej liczby dawek. Nie należy kontynuować leczenia dłużej niż 3 tyg., jeżeli nie występuje znaczące złagodzenie objawów. Dane kliniczne są niewystarczające, aby zalecić stosowanie preparatu u dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Wskazania

Zapobieganie i leczenie całorocznego i sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, w tym kataru siennego. Naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.  

Środki ostrożności

Stosowanie kortykosteroidów donosowych, szczególnie w dużych dawkach przez długi okres, może prowadzić do wystąpienia działań ogólnoustrojowych; wystąpienie tych działań jest znacznie mniej prawdopodobne niż podczas stosowania kortykosteroidów doustnych. Działania te mogą różnić się w zależności od pacjenta i rodzaju preparatu zawierającego kortykosteroid. Leczenie dawkami większymi niż zalecane może spowodować istotne klinicznie zahamowanie czynności nadnerczy. U pacjentów stosujących dawki większe niż zalecane w okresie narażenia na stres lub przed planowanymi zabiegami chirurgicznymi należy rozważyć dodatkowe podanie kortykosteroidów działających ogólnoustrojowo. W okresie zmiany leczenia kortykosteroidami podawanymi ogólnie na preparat donosowy należy zachować ostrożność, jeśli istnieje ryzyko, że czynność nadnerczy jest zaburzona. Należy zachować ostrożność u pacjentów z nawracającymi krwawieniami z nosa, urazami nosa, po zabiegach chirurgicznych w obrębie nosa, z nieleczonymi zakażeniami grzybiczymi, bakteryjnymi lub ogólnoustrojowymi zakażeniami wirusowymi, astmą lub gruźlicą. Zakażenia nosa i zatok przynosowych powinny być odpowiednio leczone, ale nie stanowią szczególnego przeciwwskazania do stosowania preparatu. Zaleca się regularne monitorowanie wzrostu dzieci długotrwale leczonych kortykosteroidami donosowymi. Jeśli wystąpi spowolnienie wzrostu, należy dokonać ponownej oceny leczenia i jeśli to możliwe zmniejszyć dawkę kortykosteroidu donosowego do najmniejszej dawki, po której objawy pozostają opanowane. Mimo, że lek w większości przypadków zapewnia kontrolę objawów sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa, narażenie na bardzo duże stężenia alergenów w okresie letnim może niekiedy spowodować konieczność zastosowania dodatkowego leczenia, zwłaszcza w celu złagodzenia objawów dotyczących oczu.

Niepożądane działanie

Rzadko: uczucie nieprzyjemnego smaku i zapachu, ból głowy, suchość oraz podrażnienie błony śluzowej nosa i gardła, kichanie, krwawienia z nosa, owrzodzenia błony śluzowej, perforacja przegrody nosowej, podwyższone ciśnienie śródgałkowe lub jaskra, reakcje nadwrażliwości (wysypka, pokrzywka, świąd, rumień, obrzęk oczu, twarzy, warg i gardła). Bardzo rzadko: duszność i (lub) skurcz oskrzeli, reakcje rzekomoanafilaktyczne/anafilaktyczne, zaćma. Ponadto mogą wystąpić ogólnoustrojowe działania kortykosteroidów: zespół Cushinga, cechy zespołu Cushinga, zahamowanie czynności kory nadnerczy, zaćma, jaskra; rzadziej zespól zaburzeń psychicznych i zmian zachowania, w tym: nadmierna aktywność psychoruchowa, zaburzenia snu, lęk, depresja lub agresja (szczególnie u dzieci), zwłaszcza gdy preparat podawany jest długotrwale w dużych dawkach. Odnotowano spowolnienie wzrostu u dzieci przyjmujących kortykosteroidy donosowe.

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania w ciąży i okresie karmienia piersią - przed zastosowaniem preparatu należy rozważyć, czy przewidywane korzyści terapeutyczne dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu i dziecka.

Uwagi

Lek nie wpływa lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie innego wziewnego lub podawanego ogólnie steroidu może powodować nasilone hamowanie czynności nadnerczy.

Preparat zawiera substancję Beclometasone dipropionate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 dawka inhalacyjna zawiera 100 µg lub 250 µg dipropionianu beklometazonu. Preparat zawiera etanol.

1 dawka odmierzona (z zaworu) zawiera 100 µg dipropionianu beklometazonu oraz 6 µg dwuwodnego fumaranu formoterolu, co odpowiada dawce dostarczonej zawierającej 84,6 µg dipropionianu beklometazonu oraz 5 µg dwuwodnego fumaranu formoterolu.

1 dawka (0,09 ml) aerozolu do nosa zawiera 50 µg dipropionianu beklometazonu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.