Baladex

5 ml syropu zawiera 50 mg teofiliny i 30 mg gwajafenezyny. Syrop zawiera: etanol 96% (650 mg/5 ml), glukozę, sacharozę, sorbitol.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Baladex but. 150 ml, syrop 24,40zł 2017-10-31

Działanie

Preparat złożony zawierający teofilinę o działaniu rozkurczającym mięśnie gładkie oskrzeli i gwajafenezynę o działaniu wykrztuśnym. Teofilina jest lekiem z grupy metyloksantyn, działającym m.in. poprzez hamowanie aktywności fosfodiesterazy, wskutek czego dochodzi do rozkurczu mięśni gładkich oskrzeli i naczyń krwionośnych. Ma silne działanie rozkurczające oskrzela, poprawia kurczliwość przepony, pobudza ośrodek oddechowy, może mieć pewne działanie zapobiegające degranulacji komórek tucznych i uwalnianiu mediatorów reakcji zapalnej. Gwajafenezyna, podana doustnie, łatwo wchłania się do krwiobiegu; wydalana jest przez drogi oddechowe, pobudzając błonę śluzową oskrzeli do produkcji śluzu. Działa wykrztuśnie rozrzedzając i upłynniając wydzielinę, co ułatwia jej odkrztuszanie. Teofilina wchłania się w 90-100% z przewodu pokarmowego osiągając maksymalne stężenie we krwi w 4 h po podaniu. Wiąże się z białkami krwi w 60%. Jest metabolizowana głównie w wątrobie (ok. 90%) do pochodnych kwasu moczowego. T0,5 teofiliny wynosi u dorosłych 3-8 h, u dzieci - 1,9-8 h, u noworodków- 0,8-8 h. T0,5 zmniejsza się u osób palących tytoń, a zwiększa u osób z chorobą alkoholową, otyłych, z marskością wątroby, niewydolnością krążenia, nerek i oddychania, nerek, po 55 rż. i z długotrwałą gorączką. Teofilina wydalana jest głównie z moczem w postaci metabolitów. Gwajafenezyna łatwo wchłania się z przewodu pokarmowego, szybko zaczyna działać (15–30 min od chwili podania). T0,5 wynosi 1 h. Jest metabolizowana w wątrobie i wydala się z moczem w postaci nieczynnego metabolitu w ciągu 8 h od podania.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci o mc. powyżej 40 kg: 5-10 ml (50-100 mg teofiliny) 2 do 3 razy na dobę. Dzieci o mc. poniżej 40 kg: 11-16,5 mg/kg mc. teofiliny na dobę podzielone na 2 lub 3 dawki. Do opakowania dołączona jest miarka pozwalająca odmierzyć 2,5 ml lub 5 ml syropu.

Wskazania

Zapobiegawczo i leczniczo w stanach duszności w przebiegu astmy oskrzelowej, zapaleniu oskrzeli oraz w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (przewlekłe zapalenie oskrzeli, rozedma płuc).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Zawał serca. Zaburzenia rytmu serca. Padaczka. Nadczynność tarczycy. Choroby nerek. Dzieci do 6 lat (ze względu na zawartość alkoholu).

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów: otyłych; z gorączką utrzymującą się dłużej niż 3 dni; u osób po 55 rż. (ze względu na zmniejszony klirens leku, wymagane jest zmniejszenie dawki); z niewydolnością krążenia, oddychania; z nadciśnieniem, chorobami serca; z chorobami wątroby; z chorobą alkoholową. Zaleca się monitorowanie terapii stężeniami teofiliny. Preparat zawiera sacharozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktazy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Preparat zawiera glukozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Preparat zawiera sorbitol - nie należy stosować go u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Syrop zawiera etanol - 650 mg/5 ml - tzn. 0,772 ml (czystego alkoholu), co jest równoważne ok. 15,43 piwa i 6,44 ml wina na dawkę (5 ml syropu) - szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość etanolu należy wziąć pod uwagę u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią  oraz u pacjentów z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: nudności, wymioty, biegunka, ból głowy, niepokój, pobudzenie, drgawki kloniczno-toniczne (zwłaszcza przy znacznym przedawkowaniu), hipotonia, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca, tachykardia, wysypka, hipokaliemia oraz hiperglikemia.

Ciąża i laktacja

Leku nie należy stosować w okresie ciąży, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne. Teofilina przenika do mleka i może wywoływać działania niepożądane u dzieci karmionych piersią - leku nie należy stosować w okresie karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Interakcje

Preparatu nie należy stosować jednocześnie z następującymi lekami: cymetydyna, antybiotyki makrolidowe, klindamycyna, linkomycyna, izoniazyd, pochodne chinolonu, doustne środki antykoncepcyjne, meksyletyna, allopurinol, furosemid, doustne leki przeciwzakrzepowe, halotan, sympatykomimetyki (np. efedryna), glikozydy naparstnicy, rezerpina (zwiększenie kardiotoksyczności), ketamina (zwiększa się ryzyko wystąpienia drgawek), nikotyna, barbiturany, ryfampicyna, fenytoina - zmniejszają stężenie teofiliny we krwi. Teofilina osłabia działanie soli litu, propranololu, niedepolaryzujących środków zwiotczających, nasila hipoglikemię występującą w przebiegu stosowania glikokortykosteroidów, β-adrenomimetyków oraz leków moczopędnych. Leki osłaniające błonę śluzową żołądka osłabiają działanie gwajafenezyny.

Preparat zawiera substancje Guaifenesin, Theophylline.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

5 ml syropu zawiera 50 mg teofiliny i 30 mg gwajafenezyny. Syrop zawiera: etanol 96% (650 mg/5 ml), glukozę, sacharozę, sorbitol.

1 g syropu zawiera 20 mg gwajafenezyny. Preparat zawiera sacharozę i etanol.

250 ml roztworu zawiera 300 mg teofiliny.

5 ml syropu zawiera 100 mg gwajafenezyny. Preparat zawiera sorbitol, maltitol, etanol.

1 kaps. zawiera 500 mg paracetamolu, 6,1 mg chlorowodorku fenylefryny (co odpowiada 5 mg zasady fenylefryny) oraz 100 mg gwajafenezyny.

1 ml roztworu doustnego lub syropu zawiera 20 mg gwajafenezyny. Roztwór doustny zawiera: etanol, czerwień koszenilową, sód, glukozę i fruktozę. Syrop zawiera: etanol, glukozę i sacharozę.

1 ml roztworu zawiera 20 mg teofiliny. Preparat zawiera sód.

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 250 mg teofiliny. 1 kaps. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 200 mg lub 300 mg teofiliny. Preparat zawiera laktozę.

1 saszetka zawiera 500 mg paracetamolu, 200 mg gwajafenezyny i 10 mg chlorowodorku fenylefryny. Lek zawiera aspartam, sacharozę i sód (157 mg/dawka).

5 ml syropu zawiera 125 mg gwajafenezyny. Syrop zawiera: sacharozę, parahydroksybenzoesan etylu, etanol oraz czerwień koszenilową.

Najczęściej wyszukiwane

2 ml roztw. do nebulizacji zawierają 15 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

5 ml syropu Junior zawiera 7,5 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu; 5 ml syropu Duo zawiera 15 mg bromowodorku dekstrometorfanu oraz 50 mg dekspantenolu. Lek zawiera sacharozę.

100 g preparatu zawiera: 40 g soku z ziela babki lancetowatej, 15 g nalewki z kwiatostanu lipy, 15 g nalewki z korzenia lukrecji, 10 g nalewki z liści mięty, 20 g wyciągu z ziela tymianku. Preparat zawiera etanol.

1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 125 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 110 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana) lub 1 dawka odmierzona zawiera 25 µg salmeterolu (w postaci ksynafonianu) i 250 µg propionianu flutykazonu, co odpowiada 21 µg salmeterolu i 220 µg propionianu flutykazonu dostarczanym przez dozownik (dawka dostarczana).

1 tabl. zawiera 5 mg desloratadyny.

1 dawka (1 plastikowy pojemnik) zawiera 400 µg propionianu flutykazonu mikronizowanego.

1 tabl. zawiera 60 mg chlorowodorku pseudoefedryny i 2,5 mg chlorowodorku triprolidyny.

100 g syropu zawiera 36 g wodnego maceratu z 5 g korzenia prawoślazu lekarskiego. Preparat zawiera etanol, sacharozę i kwas benzoesowy.

1 ml roztworu zawiera 0,5 mg chlorowodorku oksymetazoliny.

1 ml roztworu (ok. 20 kropli) zawiera 250 mg niketamidu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia oddechowe Oczyszczanie płuc po rzuceniu palenia - dieta i ćwiczenia ...

Oczyszczenie płuc po rzuceniu palenia jest procesem długotrwałym i zależy od ilości toksyn zalegających w płucach i upośledzenia funkcji rzęsek, które odpowiadają ...

więcej

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) - działanie, dawkowanie

Leki przeciwgorączkowe (na gorączkę) to leki obniżające niefizjologicznie podwyższoną temperaturę ciała. Leki przeciwgorączkowe najczęściej zawierają takie substancje, jak paracetamol czy ibuprofen. Jak ...

więcej

Tracheostomia Tracheostomia

TRACHEOSTOMIA to otwór w przedniej ścianie tchawicy, przez który wprowadza się rurkę tracheostomijną. Pozwala ona na swobodne oddychanie z pominięciem górnych dróg ...

więcej

Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore gardło Suchość i drapanie w gardle. Domowe sposoby na chore ...

Suchość i drapanie w gardle oraz męcząca chrypka to dolegliwości, które najczęściej pojawiają się zimą i jesienią. Aby je zlikwidować lub choć ...

więcej

Układ oddechowy: budowa i działanie Układ oddechowy: budowa i działanie

Układ oddechowy człowieka składa się z dróg oddechowych (górnych i dolnych) oraz z płuc. Zadaniem układu oddechowego jest wymiana gazowa pomiędzy organizmem ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.