Aviomarin®

1 tabl. zawiera 50 mg dimenhydraminy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aviomarin® 10 szt., guma do żucia, lecznicza 16,39 zł 2018-06-18

Działanie

Lek przeciwwymiotny o działaniu przeciwhistaminowym z grupy pochodnych etanoloaminy. Oprócz działania przeciwhistaminowego leki tej grupy wykazują działanieprzeciwwymiotne, parasympatykolityczne i przeciwdepresyjne. Dimenhydramina działa silnie hamująco na ośrodek wymiotny w rdzeniu przedłużonym i odruchy błędnikowe. Działanie to jest nasilone przez właściwości parasympatykolityczne, tzn. dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich i ruchów perystaltycznych przewodu pokarmowego, zostaje zahamowana czynność wydzielnicza ślinianek, w mniejszym stopniu czynność wydzielnicza żołądka. Dimenhydramina jest antagonistą receptorów H1, osłabia lub całkowicie usuwa działanie endogennej histaminy. Najsilniej hamuje zwiększoną przepuszczalność naczyń włosowatych. Po podaniu doustnym lek dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Działanie pojawia się po 30 min i trwa 3-6 h. Jest metabolizowana w wątrobie i w całości wydalana przez nerki w ciągu 24 h od chwili podania pojedynczej dawki leku. T0,5 wynosi ok. 3,5 h.

Dawkowanie

Doustnie. Zalecaną dawkę należy przyjąć przynajmniej na 30 min przed planowaną podróżą lub zażyciem źle tolerowanego leku. Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: zalecana dawka to 50 mg do 100 mg; w razie konieczności można ją powtarzać co 4-6 h. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 400 mg. Dzieci w wieku od 6 do 14 lat: zalecana dawka to 50 mg; w razie konieczności można ją powtarzać co 6-8 h. Maksymalna dawka dobowa u dzieci nie powinna przekroczyć 5 mg/kg mc., przy czym nie więcej niż 150 mg na dobę. Lek jest przeznaczony dla dzieci, które są w stanie samodzielnie połknąć tabletkę. Ze względu na wielkość dawki (moc), lek nie jest przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej 6 lat. Sposób podawania. Lek można zażywać niezależnie od przyjmowanych posiłków. Tabletkę należy popić odpowiednią ilością wody.

Wskazania

Zapobieganie chorobie lokomocyjnej. Zapobieganie i leczenie nudności i wymiotów innego pochodzenia (z wyjątkiem wywołanych przez leki stosowane w chemioterapii nowotworów).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na dimenhydraminę, inne leki przeciwhistaminowe lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostry napad astmy. Jaskra z wąskim kątem przesączania. Guz chromochłonny. Porfiria. Przerost gruczołu krokowego oraz zaleganie moczu w pęcherzu. Padaczka. Ze względu na wielkość dawki, lek nie jest przeznaczony dla dzieci w wieku poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania u pacjentów: z zaburzeniami czynności wątroby; z nadczynnością tarczycy; z bradykardią, nadciśnieniem; z hipokaliemią, niedoborem magnezu we krwi; z przewlekłymi trudnościami w oddychaniu, astmą; ze zwężeniem odźwiernika; z wrodzonym zespołem wydłużonego odcinka QT lub innymi, istotnymi klinicznie zaburzeniami czynności serca (choroba wieńcowa, choroba układu krążenia, arytmia); stosujących jednocześnie leki powodujące wydłużenie odcinka QT w EKG lub leki prowadzące do hipokaliemii.

Niepożądane działanie

Bardzo często: senność, zaburzenia koncentracji, zawroty głowy. Często: zaburzenia widzenia, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, nudności, wymioty, biegunka, zaparcia, bóle brzucha, suchość błony śluzowej jamy ustnej, trudności w oddawaniu moczu, osłabienie mięśni, uczucie zmęczenia, reakcje paradoksalne np. pobudzenie, zaburzenia snu, niepokój, drżenie - szczególnie u dzieci. Rzadko: tachykardia, niedociśnienie, niedokrwistość hemolityczna, ból głowy, bezsenność, skórne reakcje nadwrażliwości, nadwrażliwość na światło słoneczne, zaburzenia czynności wątroby, żółtaczka cholestatyczna. Bardzo rzadko: złuszczające zapalenie skóry, zmniejszenie łaknienia. Długotrwałe stosowanie może prowadzić do zależności lekowej.

Ciąża i laktacja

Dimenhydramina podawana w ostatnich tygodniach ciąży oraz podczas porodu, może wywołać hiperstymulację macicy i bradykardię u płodu, niekiedy zagrażającą życiu, dlatego nie należy jej stosować w III trymestrze ciąży. Stosowanie dimenhydraminy w I i II trymestrze ciąży jest dozwolone jedynie, gdy korzyści z leczenia przewyższają ryzyko. Dimenhydramina przenika do mleka kobiecego. U kobiet karmiących lek należy stosować ostrożnie, tylko po dokładnym rozważeniu stosunku korzyści dla matki do ryzyka dla karmionego dziecka.

Uwagi

Dimenhydramina ogranicza sprawność psychofizyczną, dlatego nie należy jej stosować u osób prowadzących pojazdy mechaniczne i obsługujących urządzenia mechaniczne w ruchu. Stosowanie dimenhydraminy należy przerwać przynajmniej 3 dni przed planowanymi testami alergicznymi, ze względu na możliwość otrzymania wyników fałszywie ujemnych.

Interakcje

Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku, gdyż może on zmienić i nasilić działanie dimenhydraminy. Dimenhydramina może nasilić działanie przeciwcholinergiczne innych leków przeciwcholinergicznych (np.: atropiny, trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych) oraz działanie hamujące na OUN barbituranów, środków nasennych, uspokajających i kojących. Jednoczesne stosowanie inhibitorów MAO zwiększa działanie przeciwcholinergiczne dimenhydraminy. W skojarzeniu z diazepamem działa synergistycznie, z amfetaminą i jej pochodnymi - antagonistycznie. Dimenhydramina osłabia działanie kortykosteroidów oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych. Dimenhydramina stosowana jednocześnie z solami bizmutu oraz lekami przeciwbólowymi, psychotropowymi i skopolaminą może powodować osłabienie wzroku. Zaleca się szczególną ostrożność podczas stosowania dimenhydraminy z lekami powodującymi wydłużenie odcinka QT w EKG (np. leki przeciwarytmiczne klasy IA lub III, niektóre antybiotyki, np.: erytromycyna, leki przeciwmalaryczne, leki przeciwhistaminowe, neuroleptyki) oraz z lekami powodującymi hipokaliemię (np. niektóre leki moczopędne). Dimenhydramina może maskować działanie ototoksycze podczas leczenia antybiotykami aminoglikozydowymi.

Cena

Aviomarin®, cena 100% 16,39 zł

Preparat zawiera substancję Dimenhydrinate.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 20 mg cynaryzyny i 40 mg dimenhydraminy.

1 tabl. zawiera 50 mg dimenhydraminy.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 200 mg chlorowodorku pirydoksyny i 0,2 mg cyjanokobalaminy.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 kaps. zawiera 20 mg roztworu olejowego cholekalcyferolu, co odpowiada 500 µg cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3. Kapsułki zawierają olej arachidowy.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 25 µg cholekalcyferolu = 1000 j.m.) lub 70 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 175 µg cholekalcyferolu = 7000 j.m.) lub 300 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 750 µg cholekalcyferolu = 30 000 j.m.). Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 ml płynu zawiera 20 000 j.m. witaminy A i 10 000 j.m. witaminy D3 (1 kropla zawiera 588 j.m. witaminy A i 294 j.m. witaminy D3).

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 750 mg chlorku potasu, co jest równoważne 391 mg potasu (10 mEq K+). Preparat zawiera laktozę i lak czerwieni koszenilowej.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

Nagłówek Porady ekspertów

helicid 20 w 31 tyg ciąży
7 grudnia 2016

witam ginekolog położnik zalecił mi helicid 20, po tygodniu stosowania 2 x dziennie dowiedziałam sie od prowadzacxego ginekologa ze jest to lek C i w ciązy on go nie zaleca. a wczesniej przyjmowałam taromentin ze wzgledu na infekcje, kaszel nie ustepowal, dopiero helicid pomogl., był to refluks i kaszel martwie sie czy nie za duzo tych leków? stosowałam równiez etiaxil na poczatku ciąży i doraznie aviomarin w 14 tyg dziekuje za odpowiedź

Odpowiedź eksperta:

Problem "czy nie za dużo tych leków" należy wyjaśniać wyłącznie z lekarzem leczącym Panią i prowadzącym ciążę. Proszę mieć na uwadze, że czasami choroba ma większy wpływ na rozwój ciąży niż stosowane leki.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Wymioty
21 listopada 2015

Witam od jakiegos czasu wymiotuje. Mam chorobe lokomocyjna i biore aviomarin jednak wieczorem jest mi nie dobrze i wymiotuje tabletki biore juz 3 lata czy to moze byc od nich?

Odpowiedź eksperta:

Przepraszamy, nie możemy udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. Nie jest możliwe postawienie diagnozy przez Internet, bez badania. W celu uzyskania diagnozy i odpowiedniego leczenia należy zgłosić się na wizytę lekarską. Redakcja Poradnikzdrowie.pl

Odpowiedzi udzielił ekspert: Iza Czajka
Zwiń
Lęk przed poruszaniem się środkami transportu.
20 maja 2010
Kiedy jadę samochodem jako pasażer często występuje u mnie dziwne, niespotykane uczucie. Bardzo ciężko je opisać. Podczas jazdy dostaję jakiegoś ataku, panikuje, chcę żeby samochód się zatrzymał. Czuje to gdzieś w brzuchu. Na szczęście po pewnym czasie to mija, jednak ja boje się jeździć. Przez ten lęk mam jakieś straszne myśli, bo to strasznie uniemożliwia mi normalne życie. Leki takie jak aviomarin nie pomagają i wydaje mi się że nie chodzi tu o chorobę lokomocyjną. Co to może być? Jak temu zapobiegać? Pozdrawiam!

Odpowiedź eksperta:

Rzeczywiście, nie wygląda to na chorobę lokomocyjną. Najpewniej chodzi tu o lęki. Pozdrawiam!

Odpowiedzi udzielił ekspert: Tomasz Jaroszewski
Zwiń
Ciąża a latanie i aviomarin
24 września 2007
Jestem w pierwszym trymestrze ciąży. Czy można latać samolotem bez przeszkód? Czy można zażywać leki na chorobę lokomocyjną, np. aviomarin?

Odpowiedź eksperta:

Aviomarinu zażywać nie można. Powinno się również unikać podróżowania samolotem ze względu na możliwość zmian ciśnienia, co bardzo niekorzystnie wpływa na rozwój ciąży.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Yasminelle
10 lutego 2009
Witam! Chcialam sie zapytac czy przy przyjmowaniu Yasminelle mozna rownoczescie zazywac Apap, Aviomarin (zaniedlugo czeka mnie podroz a poniewaz mam chorobe lokomocyjna nurtuje mnie to pytanie, a jezeli nie mozna przyjmowac aviomarinu to jakie tabletki bede mogla zazyc), preparaty witaminowe i czy mozna pic alkohol. Dziekuje bardzo za odpowiedz. Pozdrawiam

Odpowiedź eksperta:

Zarówno Apap jak i Aviomarin przyjmować można razem z Yasminelle. Nie wpłyna one na skuteczność działania antykoncepcyjnego preparatu w odróżnieniu od wymiotów. Tabletki Yasminelle radzę przyjmować przed snem, aby zmniejszyć ryzyko, że się nie wchłoną. Alkohol można pić, ale w umiarze.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Aviomarin
10 lutego 2009
nie wiedzac ze jestem w ciazy (to byl okolo3-4 tydzien),bedac w 24godzinnej podrozy zazylam dwie tabletki aviomarinu(w odstepie kilku godzin).Czy i w jaki sposob moglam zaszkodzic dziecku i czy powinnam wykonac teraz jakies dodatkowe badania?nadmieniam,iz przebywam w Anglii i opieka nie jest tu rewelacyjna,a ten problem nie daje mi spokoju!prosze o odpowiedz.

Odpowiedź eksperta:

Wpływ 2 tabletek Aviomarinu na rozwój ciąży jest nie do przwidzenia. Nie wydaje się jednak, aby Aviomarin podany w tak wczesnej ciąży (zarodek)miał jakikolwiek wpływ na jej rozwój. Radzę wykonać badanie USG okolo 11-13 tygodnia ciąży.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
ciąża
10 lutego 2009
mam pytanie które bardzo mnie niepokoji jestem w 1 trymestrze ciaży i zle przeczytajac ulotke zarzyłam jedna tabletke aviomarin.Chciałabym sie dowiedziec czy to może zaszkodzic i wpłynac jakos negatywnie na plód.

Odpowiedź eksperta:

Nie powinno.
Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić? Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, ...

więcej

10 porad, jak uniknąć Delhi belly 10 porad, jak uniknąć Delhi belly

Na ulicy nie istnieje szczególna etykieta i nie popełnisz faux pas, nie odróżniając widelczyka do ślimaków od widelca do ryb. Kilka porad ...

więcej

Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę

Salmonella lubi mięso kurczaka, jajka, lekko rozmrożone lody lub źle przygotowane inne potrawy. W efekcie możesz paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak się ...

więcej

Choroby jelit Choroby jelit

Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto dowiedzieć się jakie inne objawy mogą świadczyć ...

więcej

Wątroba - mistrz regeneracji

Spośród wszystkich narządów ludzkiego ciała wątroba należy do najbardziej odpornych na działanie czasu. To jednak nie oznacza, że jest niezniszczalna i wyjdzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.