Atropinum sulfuricum WZF 1%

1 ml roztworu zawiera 10 mg siarczanu atropiny. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Atropinum sulfuricum WZF 1% but. 5 ml, krople do oczu, roztwór 15,51zł 2017-10-31

Działanie

Lek cholinolityczny, hamuje konkurencyjnie receptory muskarynowe zarówno obwodowe, jak i ośrodkowe. Siarczan atropiny działa rozkurczająco na zwieracz źrenicy oraz mięsień ciała rzęskowego, przez co rozszerza źrenicę i poraża akomodację oka. Ponadto działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych, żółciowych oraz oskrzeli. Działa hamująco na wydzielanie większości gruczołów, w tym potowych (poza mlekowymi). Wpływa na czynność serca poprzez hamowanie przekaźnictwa nerwu błędnego. Modyfikując aktywność węzła zatokowo-przedsionkowego i przedsionkowo-komorowego, przyspiesza czynność serca. Siarczan atropiny po podaniu do worka spojówkowego wchłania się do krążenia ogólnego. Metabolizowany jest w wątrobie, wydala się w niewielkich ilościach w postaci metabolitów i w postaci niezmienionej. Zawarta w preparacie hydroksyetyloceluloza nadaje kroplom odpowiednią lepkość i wydłuża czas ich działania.

Dawkowanie

W przypadku badań okulistycznych dawkowanie ustalane jest indywidualnie. Badanie refrakcji oka: u dzieci do 3 lat stosuje się 0,25% roztwór siarczanu atropiny - 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę przez 5 dni; u dzieci 3-6 lat stosuje się roztwór 0,5% - 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę przez 5 dni; u dzieci powyżej 6 lat stosuje się roztwór 1% - 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę przez 3 dni. We wszystkich grupach wiekowych dodatkowa dawka może być podana bezpośrednio przed badaniem. Leczniczo: 1 kropla do worka spojówkowego maksymalnie 2 razy na dobę. Po zakropleniu preparatu należy przez ok. 1 min uciskać wewnętrzny kąt szpary powiekowej.

Wskazania

Długotrwałe rozszerzenie źrenicy, badania diagnostyczne oka, badania refrakcji u małych dzieci. Leczenie zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego w celu zapobiegania zrostom tęczówkowo - soczewkowym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu oraz na leki cholinolityczne. Jaskra pierwotna z tendencją do zamykania kąta. Jaskra z wąskim kątem.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u niemowląt, małych dzieci, kobiet w ciąży, pacjentów w wieku podeszłym. Rozszerzenie tęczówki może przyspieszyć atak jaskry u pacjentów po 60 rż. (z powodu zamknięcia kąta). Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, nie należy zakładać miękkich soczewek kontaktowych w okresie stosowania preparatu. Przed zastosowaniem preparatu należy zdjąć soczewki kontaktowe, można je założyć po upływie co najmniej 30 min po podaniu. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu i przebarwienie soczewek kontaktowych.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: zaburzenia widzenia i akomodacji, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (przy wąskim kącie przesączania), zapalenie spojówek, świąd, obrzęk powiek, łzawienie, nadwrażliwość na światło. Podczas stosowania preparatu może dojść do wystąpienia ogólnych działań niepożądanych siarczanu atropiny.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Po zastosowaniu preparatu należy chronić oczy przed światłem. Siarczan atropiny powoduje długo utrzymujące się zaburzenia widzenia (nawet do 5-7 dni po zastosowaniu); w czasie leczenia nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Działanie siarczanu atropiny nasilają leki o działaniu cholinolitycznym np.: amitryptylina, hydroksyzyna, haloperydol, chlorpromazyna, leki przeciwhistaminowe I generacji oraz niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona. Przy jednoczesnym stosowaniu siarczanu atropiny i cholinomimetyków (fizostygmina, neostygmina, pilokarpina) następuje wzajemne znoszenie działania.

Preparat zawiera substancję Atropine sulphate.

Lek refundowany: TAK

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 ml roztworu zawiera 10 mg siarczanu atropiny. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ampułka (1 ml) zawiera 0,5 mg lub 1 mg siarczanu atropiny.

1 tabl. zawiera 2,5 mg chlorowodorku difenoksylatu i 0,025 mg siarczanu atropiny. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 tabl. zawiera: 0,25 mg alkaloidów tropanowych w przeliczeniu na siarczan atropiny. Preparat zawiera laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml roztworu zawiera 1 mg fosforanu deksametazonu w postaci soli sodowej.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg fluocynolonu (w postaci acetonidu); lek zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 ml roztworu zawiera 0,05 mg latanoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml zawiesiny do oczu zawiera 1 mg deksametazonu. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny w postaci chlorowodorku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 0,3 mg bimatoprostu i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu tymololu). Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 5 mg trometamolu ketorolaku. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 10 mg brynzolamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 g roztworu zawiera 15 mg azytromycyny dwuwodnej (co odpowiada 14,3 mg azytromycyny). 1 pojemnik jednodawkowy zawiera 3,74 mg azytromycyny dwuwodnej w 250 mg roztworu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć? SOCZEWKI KONTAKTOWE - co musisz o nich wiedzieć?

Soczewki kontaktowe (szkła kontaktowe) ułatwiają życie: pozwalają na swobodne uprawianie sportów, nie zaparowują i nie zsuwają się z nosa. Szkła kontaktowe występują ...

więcej

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa Cukrzycowy obrzęk plamki (DME) - makulopatia cukrzycowa

Cukrzycowy obrzęk plamki (DME, makulopatia cukrzycowa) to druga po AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) pod względem częstości występowania choroba oczu, która ...

więcej

Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie Jaskra pierwotna otwartego kąta - czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Jaskra pierwotna otwartego kąta, określana również jako jaskra prosta przewlekła, jest najczęściej występującym typem jaskry w Polsce. Jaskra pierwotna otwartego kąta to ...

więcej

Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie Zapalenie błony naczyniowej: przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie błony naczyniowej oka to choroba oczu, o wielorakich przyczynach, często trudnych do ustalenia. Potencjalnie zagraża ona widzeniu, a na pewno prowadzi ...

więcej

Dalekowzroczność (nadwzroczność): przyczyny, objawy, leczenie Dalekowzroczność (nadwzroczność): przyczyny, objawy, leczenie

Dalekowzroczność (nadwzroczność), to obok krótkowzroczności druga najczęstsza wada wzroku. Dalekowzroczność jest zaliczana do wad sferycznych, związanych z nieprawidłowym załamywaniem światła w układzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.