Atropinum sulfuricum WZF 1%

1 ml roztworu zawiera 10 mg siarczanu atropiny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Atropinum sulfuricum WZF 1% but. 5 ml, krople do oczu, roztw. 15,51 zł 2018-01-25

Działanie

Lek cholinolityczny, hamuje konkurencyjnie receptory muskarynowe zarówno obwodowe, jak i ośrodkowe. Siarczan atropiny działa rozkurczająco na zwieracz źrenicy oraz mięsień ciała rzęskowego, przez co rozszerza źrenicę i poraża akomodację oka. Ponadto działa rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg moczowych, żółciowych oraz oskrzeli. Działa hamująco na wydzielanie większości gruczołów, w tym potowych (poza mlekowymi). Wpływa na czynność serca poprzez hamowanie przekaźnictwa nerwu błędnego. Modyfikując aktywność węzła zatokowo-przedsionkowego i przedsionkowo-komorowego, przyspiesza czynność serca. Siarczan atropiny po podaniu do worka spojówkowego wchłania się do krążenia ogólnego. Metabolizowany jest w wątrobie, wydala się w niewielkich ilościach w postaci metabolitów i w postaci niezmienionej. Zawarta w preparacie hydroksyetyloceluloza nadaje kroplom odpowiednią lepkość i wydłuża czas ich działania.

Dawkowanie

W przypadku badań okulistycznych dawkowanie ustalane jest indywidualnie. Badanie refrakcji oka u dzieci. Dzieci w wieku od 6 lat: 1 kropla 2 razy na dobę przez 3 dni; dodatkowa dawka może być podana bezpośrednio przed badaniem okulistycznym. U dzieci w wieku poniżej 6 lat należy stosować lek zawierający atropinę w niższym stężeniu. Leczniczo: 1 kropla do worka spojówkowego, maksymalnie 2 razy na dobę. Po zakropleniu preparatu do worka spojówkowego należy przez około 1 min uciskać wewnętrzny kąt szpary powiekowej. Jest to szczególnie ważne u dzieci, ponieważ zapobiega przedostaniu się kropli przez przewód nosowo-łzowy do gardła oraz nosa i wchłonięciu atropiny do krążenia ogólnego. Po użyciu preparatu pacjent powinien umyć ręce.

Wskazania

Długotrwałe rozszerzenie źrenicy, badania diagnostyczne oka, badania refrakcji u małych dzieci. Leczenie zapalenia tęczówki i ciała rzęskowego w celu zapobiegania zrostom tęczówkowo - soczewkowym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub inne substancje o takim samym działaniu (cholinolityki), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Jaskra pierwotna z tendencją do zamykania kąta. Jaskra z wąskim kątem.

Środki ostrożności

Pacjenta należy ostrzec, że krople do oczu o działaniu cholinolitycznym mogą czasowo pogorszyć wzrok. Podczas zakraplania należy bardzo uważać, aby lek nie dostał się do ust. Ze względu na ryzyko wywołania wysokiej gorączki, atropinę należy stosować z bardzo dużą ostrożnością, gdy temperatura otoczenia jest wysoka lub pacjent ma gorączkę. Należy zachować ostrożność także u pacjentów ze stanami charakteryzującymi się tachykardią. Tęczówka o ciemnym pigmencie jest bardziej oporna na rozszerzenie źrenicy i należy zachować ostrożność, aby uniknąć przedawkowania. Ostrożności podczas stosowania oraz szczególnej obserwacji wymaga podanie preparatu dzieciom, kobietom w ciąży i pacjentom w podeszłym wieku, ponieważ mogą wystąpić lub nasilić się działania niepożądane. U pacjentów w wieku powyżej 60 lat , rozszerzenie źrenicy może przyspieszyć napad jaskry (z powodu zamknięcia kąta). Po zastosowaniu siarczanu atropiny należy chronić oczy przed światłem. U dzieci poniżej 6 lat należy stosować preparat zawierający atropinę w niższym stężeniu. Ze względu na zawartość chlorku benzalkoniowego, lek może powodować podrażnienie oczu. Należy unikać kontaktu preparatu z miękkimi soczewkami kontaktowymi - przed zakropleniem należy usunąć soczewki i odczekać co najmniej 15 min przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: nadwrażliwość (objawiająca się wysypką skórną lub zapaleniem spojówek); niepokój, pobudzenie i omamy (objawy toksyczności układowej po podaniu atropiny do oczu, zgłaszane zwłaszcza u niemowląt i pacjentów w podeszłym wieku); stan splątania, szczególnie u osób starszych (występuje sporadycznie); ciężka ataksja (objaw toksyczności układowej po podaniu atropiny do oczu, zgłaszany zwłaszcza u niemowląt i pacjentów w podeszłym wieku); zawroty głowy (występują sporadycznie); zaburzenia widzenia i akomodacji, zwiększenie ciśnienia wewnątrzgałkowego (zwłaszcza u pacjentów z jaskrą z wąskim , zamykającym się kątem), zapalenie spojówek, świąd, obrzęk powiek, łzawienie, nadwrażliwość na światło (gdy źrenice są rozszerzone należy chronić oczy przed jasnym światłem); miejscowe podrażnienie, przemijające kłucie, przekrwienie, obrzęk i zapalenia spojówek (może wystąpić po długotrwałym stosowaniu atropiny w postaci kropli do oczu); przemijająca bradykardia przechodząca w tachykardię, kołatanie serca i zaburzenia rytmu serca; zmniejszenie ilości wydzieliny oskrzelowej; suchość w ustach (powodująca trudności z przełykaniem oraz mową); nudności, wymioty (występują sporadycznie); zaparcia; zaczerwienienie i suchość skóry; parcie na mocz i zatrzymanie moczu. W przypadku wchłonięcia z kropli do oczu do ogólnego krążenia nadmiernej ilości siarczanu atropiny (co jest mało prawdopodobne) lub po przypadkowym wypiciu zawartości butelki, mogą wystąpić objawy takie jak: zaburzenia równowagi, zaburzenia zachowania, zawroty głowy, przyspieszenie rytmu serca, niemiarowość, gorączka, omamy (wzrokowe, słuchowe), wysypki, wzdęcia (u niemowląt), nasilone pragnienie, suchość błony śluzowej jamy ustnej, senność, zmęczenie, osłabienie, suchość skóry, zatrzymanie moczu. Mogą również wystąpić: zapalenie skóry (egzema), ciężkie reakcje uogólnione objawiające się obniżeniem ciśnienia tętniczego oraz nasilającymi się zaburzeniami oddychania.

Ciąża i laktacja

W ciąży stosować jedynie w przypadku, gdy przewidywane korzyści dla matki przewyższają potencjalne zagrożenie dla płodu. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Siarczan atropiny powoduje długo utrzymujące się zaburzenia widzenia (nawet do 5-7 dni po zastosowaniu); w czasie leczenia nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Działanie siarczanu atropiny nasilają leki o działaniu cholinolitycznym np.: amitryptylina, hydroksyzyna, haloperydol, chlorpromazyna, leki przeciwhistaminowe I generacji oraz niektóre leki stosowane w chorobie Parkinsona. Przy jednoczesnym stosowaniu siarczanu atropiny i cholinomimetyków (fizostygmina, neostygmina, pilokarpina) następuje wzajemne znoszenie działania.

Cena

Atropinum sulfuricum WZF 1%, cena 100% 15,51 zł

Preparat zawiera substancję Atropine sulphate.

Lek refundowany: TAK

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera 2,5 mg chlorowodorku difenoksylatu i 0,025 mg siarczanu atropiny. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 ml roztworu zawiera 10 mg siarczanu atropiny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ampułka (1 ml) zawiera 0,5 mg lub 1 mg siarczanu atropiny.

1 tabl. zawiera: 0,25 mg alkaloidów tropanowych w przeliczeniu na siarczan atropiny. Preparat zawiera laktozę.

Najczęściej wyszukiwane

1 ml kropli zawiera 5,12 mg lewofloksacyny półwodnej, co odpowiada 5 mg lewofloksacyny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml kropli do oczu zawiera 5 mg siarczanu gentamycyny i 1 mg sodu fosforanu deksametazonu. 1 g maści do oczu zawiera 5 mg siarczanu gentamycyny i 0,3 mg deksametazonu. Preparat w postaci maści zawiera lanolinę, butylohydroksytoluen i glikol propylenowy.

1 g maści do oczu zawiera 5 mg erytromycyny.

1 ml roztworu zawiera 3 mg cyprofloksacyny (w postaci chlorowodorku) oraz 0,25 mg acetonidu fluocynolonu. Preparat zawiera p-hydroksybenzoesany.

1 ml zawiesiny zawiera 5 mg etabonianu loteprednolu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml roztworu zawiera 20 mg dorzolamidu (w postaci chlorowodorku) i 5 mg tymololu (w postaci maleinianu). Roztwór zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml preparatu zawiera 14 mg alkoholu poliwinylowego.

1 ml roztworu zawiera 5 mg lub 10 mg tropikamidu. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml kropli do oczu zawiera 5,12 mg półwodzianu lewofloksacyny, co odpowiada 5 mg lewofloksacyny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

1 ml zawiesiny zawiera 5 mg chlorowodorku oksytetracykliny, 10 000 j.m. siarczanu polimiksyny B i 15 mg octanu hydrokortyzonu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku JĘCZMIEŃ NA OKU. Domowe sposoby na jęczmień na oku

Jak skutecznie pozbyć się jęczmienia? Iść do okulisty, który przepisze krople z antybiotykiem. Jednak często jest to niemożliwe, więc szukamy skutecznych domowych ...

więcej

Jak dbać o wzrok? Jak dbać o wzrok?

Wraz z rozwojem technologicznym i wzmożonym korzystaniem z urządzeń cyfrowych, u osób spędzających od 8 do 10 godzin dziennie przed ekranami cyfrowymi ...

więcej

Zespół suchego oka (ZSO): przyczyny, objawy, leczenie Zespół suchego oka (ZSO): przyczyny, objawy, leczenie

Zespół suchego oka to schorzenie polegające na niedostatecznym wydzielaniu łez lub zaburzeniach w składzie poszczególnych warstw filmu łzowego. Leczenie zespołu suchego oka ...

więcej

ZAPALENIE SPOJÓWEK - rodzaje, objawy i leczenie ZAPALENIE SPOJÓWEK - rodzaje, objawy i leczenie

Zapalenie spojówek, zarówno bakteryjne, wirusowe, alergiczne czy grzybicze bądź wywołane przez zespół suchego oka albo zakażenie proste, daje charakterystyczne objawy: oczy pieką ...

więcej

Ciemna strona niebieskiego światła Ciemna strona niebieskiego światła

W XXI wieku urządzenia cyfrowe są obecne na każdym kroku. Spędzamy przed ekranami telewizorów, monitorów, laptopów i smartfonów właściwie całe dnie, a ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.