Ascalcin® Plus o smaku malinowym

1 saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 300 mg kwasu askorbowego i 200 mg wapnia w postaci laktoglukonianu. Preparat zawiera wodorowęglan sodu i aspartam.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ascalcin® Plus o smaku malinowym 20 saszetek, proszek musujący smak malinowy 26,36zł 2017-10-31

Działanie

Kwas acetylosalicylowy działa przeciwgorączkowo, przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Jest inhibitorem cyklooksygenazy kwasu arachidonowego, odpowiedzialnej za syntezę prostaglandyn. Hamuje agregację płytek krwi przez blokowanie uwalniania z płytek krwi kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Kwas askorbowy jest niezbędny w procesach oksydoredukcyjnych zachodzących w komórkach organizmu. Wapń zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, działa przeciwwysiękowo, przeciwobrzękowo, przeciwzapalnie i przeciwalergicznie. Składniki preparatu łatwo wchłaniają się z przewodu pokarmowego. Kwas acetylosalicylowy wchłania się w niezmienionej formie z żołądka i jelita cienkiego, wiąże się w 50-80% z albuminami osocza. T0,5 wynosi 2-4 h, a przy większych dawkach 15-20 h. Wydalany jest z moczem w postaci metabolitów i ok. 10% w formie niezmienionej. Kwas askorbowy wydalany jest z moczem, a wapń z kałem i moczem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 1-2 saszetki 3 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa wynosi 6 saszetek). Dzieci powyżej 12 lat i pacjenci w podeszłym wieku (>65 lat): 1 saszetka 3 razy na dobę (maksymalna dawka dobowa - 3 saszetki). Dzieci poniżej 12 lat: nie podawać. Preparatu nie stosować dłużej niż 3-5 dni bez konsultacji lekarskiej. Zawartość saszetki rozpuścić w 1/2 szklanki letniej wody, wymieszać i wypić. Przyjmować po posiłku.

Wskazania

Leczenie objawów przeziębienia i grypy oraz gorączki, bólów mięśni, bólów stawów, bólów głowy (w tym migrenowych), bólów zębów i nerwobólów. Preparat jest wskazany do stosowania u osób dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne i salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Czynna choroba wrzodowa żołądka lub dwunastnicy, stany zapalne przewodu pokarmowego. Skazy krwotoczne i zaburzenia krzepnięcia krwi, stosowanie leków przeciwzakrzepowych. Zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (np. w cukrzycy, mocznicy, tężyczce). Znacznie zwiększone stężenie wapnia we krwi. Napady astmy oskrzelowej w wywiadzie, wywołane podaniem salicylanów lub substancji o podobnym działaniu, szczególnie NLPZ. Ciężka niewydolność nerek lub wątroby. Ciężka niewydolność serca. Okres ciąży i karmienia piersią. III trymestr ciąży w przypadku preparatu o smaku malinowym. Fenyloketonuria (preparat zawiera aspartam). Nie podawać dzieciom do lat 12 w przebiegu infekcji wirusowej. Nie podawać jednocześnie z metotreksatem w dawkach ≥15 mg/tydzień.

Środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku: nadwrażliwości na inne NLPZ, chorób alergicznych (astma oskrzelowa, katar sienny), krwotoków macicznych, nadmiernego krwawienia miesiączkowego, przed zabiegami chirurgicznymi (nie przyjmować leku co najmniej przez 5 dni), dny (skazy moczanowej), przebytej choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, a także po przebytych krwawieniach z przewodu pokarmowego, jednoczesnego leczenia lekami przeciwzakrzepowymi (doustne przeciwwitaminy K, heparyna, heparyny drobnocząsteczkowe, leki przeciwpłytkowe - tyklopidyna, indobufen), niewydolności nerek lub wątroby, stosowania wewnątrzmacicznej wkładki antykoncepcyjnej, nadciśnienia, niewydolności serca, niedoboru G-6-PD (ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej), pacjentów w podeszłym wieku (>65 lat, należy podać mniejsze dawki). Picie alkoholu podczas stosowania kwasu acetylosalicylowego może nasilać działanie drażniące na przewód pokarmowy. Leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii. Przyjmowanie leku w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Przyjmowanie niektórych leków z grupy NLPZ (szczególnie długotrwale w dużych dawkach) jest związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar). Dostępne dane są niewystarczające, aby wykluczyć takie ryzyko w przypadku przyjmowania kwasu acetylosalicylowego w dawkach dobowych 4000 mg. Dzieci i młodzież, u których występuje infekcja wirusowa z gorączką lub bez, nie powinni przyjmować preparatów, w składzie których występuje kwas acetylosalicylowy, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. W przypadku infekcji wirusowych, szczególnie takich jak: grypa typu A i B oraz ospa wietrzna, istnieje ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a. Ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a może być większe, jeżeli w trakcie tych chorób będzie podawany kwas acetylosalicylowy (związek przyczynowy nie został udowodniony). Uporczywe wymioty występujące w czasie trwania chorób wirusowych mogą być objawem zespołu Reye'a. Jeśli po upływie 3-5 dni u pacjenta nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, powinien skontaktować się z lekarzem. Preparat zawiera 178-356 mg sodu na dawkę, należy wziąć pod uwagę u pacjentów ze zmniejszoną czynnością nerek i u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie. Preparat zawiera źródło fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Ze względu na niewielką zawartość sacharozy, pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy nie powinni przyjmować preparatu.

Niepożądane działanie

Nudności, wymioty, bóle brzucha, zaostrzenie lub nawrót choroby wrzodowej, nadżerki błony śluzowej, krwawienia z przewodu pokarmowego, zawroty głowy, nadmierne pocenie się, szum w uszach, zaburzenia krzepnięcia krwi, zwiększone krwawienia miesiączkowe, u osób nadwrażliwych mogą pojawić się zmiany skórne (rumień, pokrzywka), napad astmy oskrzelowej lub duszności u dorosłych, obrzęki, nadciśnienie i niewydolność serca, niewielkie zwiększenie ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar), szczególnie podczas długotrwałego stosowania dużych dawek. Długotrwałe stosowanie dużych dawek może spowodować przedawkowanie.

Ciąża i laktacja

Kwasu acetylosalicylowego nie należy podawać podczas I i II trymestru ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. W przypadku stosowania kwasu acetylosalicylowego przez kobietę planującą zajście w ciążę lub podczas I i II trymestru ciąży, dawka leku powinna być jak najmniejsza a czas trwania leczenia możliwie jak najkrótszy. Nie stosować w III trymestrze ciąży, gdyż lek może powodować wady rozwojowe płodu i komplikacje podczas porodu. Substancje czynne w niewielkich ilościach przenikają do mleka matki. W przypadku krótkotrwałego stosowania z reguły nie ma konieczności przerywania karmienia piersią. Jednakże w przypadku regularnego przyjmowania dużych dawek kwasu acetylosalicylowego, karmienie piersią powinno być wcześniej przerwane. Istnieją dowody na to, że leki hamujące cyklooksygenazę (syntezę prostaglandyn) mogą powodować zaburzenia płodności u kobiet przez wpływ na owulację. Działanie to jest przemijające i ustępuje po zakończeniu terapii.

Uwagi

Preparat stosowany w zalecanych dawkach, nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Kwas askorbowy (witamina C) zawarty w leku może fałszować wyniki niektórych testów wykonywanych metodami oksydoredukcyjnymi (np. oznaczanie glukozy lub kreatyniny we krwi i moczu, badanie kału na krew utajoną).

Interakcje

Przyjmowanie metotreksatu w dawkach ≥15 mg na tydzień jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym jest przeciwwskazane. Kwas acetylosalicylowy nasila toksyczny wpływ metotreksatu na szpik (zmniejszony klirens nerkowy metotreksatu oraz wypieranie go przez salicylany z połączeń z białkami osocza). Kwasu acetylosalicylowego nie należy stosować jednocześnie z poniżej wymienionymi lekami, gdyż powoduje nasilenie: działania hipoglikemizującego leków przeciwcukrzycowych (np. insuliny, pochodnych sulfonylomocznika), na skutek wypierania tych leków z połączeń z białkami; działania leków przeciwzakrzepowych (np. pochodnych kumaryny i heparyna), leków hamujących agregację płytek krwi (np. tyklopidyna); działania sulfonamidów (nasilenie i skrócenie czasu działania sulfonamidów) oraz fenytoiny; działania digoksyny, gdyż zwiększa jej stężenie we krwi; działania toksycznego kwasu walproinowego (nasilenie działania antyagregacyjnego i skłonności do krwawień). Nie należy stosować z metotreksatem w dawce <15 mg na tydzień. Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego z kortykosteroidami, innymi NLPZ lub alkoholem zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego oraz uszkodzenia nerek. Stosowanie SSRI jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym zwiększa ryzyko krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego na skutek synergistycznego działania tych leków. Kwas acetylosalicylowy osłabia: działanie leków stosowanych w leczeniu dny (skazy moczanowej) np. probenecydu; działanie leków moczopędnych (np. furosemidu) poprzez zatrzymanie sodu oraz wody w organizmie; działanie niektórych leków przeciwnadciśnieniowych (z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny, np. kaptopryl, enalapryl) na skutek zmniejszenia filtracji kłębuszkowej w nerkach. Kwas askorbowy zwiększa szybkość eliminacji pochodnych amfetaminy i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych. Wapń zmniejsza wchłanianie związków fluoru oraz antybiotyków z grupy fluorochinolonów i tetracyklin (należy zachować 3-godzinną przerwę w przyjmowaniu tych leków). Duże dawki wapnia podawane równocześnie z glikozydami nasercowymi nasilają ich działanie i mogą prowadzić do zaburzeń rytmu serca. Moczopędne leki tiazydowe zwiększają wchłanianie zwrotne wapnia i zwiększają ryzyko hiperkalcemii. Duże dawki wapnia w skojarzeniu z witaminą D mogą osłabiać działanie werapamilu i innych leków blokujących kanał wapniowy.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA), 300 mg kwasu askorbowego oraz 200 mg wapnia (w postaci laktoglukonianu). Lek zawiera sód (178 mg/sasz.) oraz aspartam.

1 saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 300 mg kwasu askorbowego i 200 mg wapnia w postaci laktoglukonianu. Preparat zawiera wodorowęglan sodu i aspartam.

1 saszetka (5,4 g) zawiera 500 mg wapnia (w postaci laktoglukonianu), 250 j.m. witaminy D3 oraz 60 mg witaminy C. Preparat zawiera wodorowęglan sodu, aspartam i czerwień koszenilową.

1 tabl. musująca zawiera 400 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA) i 240 mg kwasu askorbowego.

1 tabl. musująca zawiera: 1 g laktoglukonianu wapnia, 0,327 g węglanu wapnia (łącznie 260 mg lub 6,5 mmol wapnia zjonizowanego) i 1 g kwasu askorbowego. Preparat zawiera sacharozę, sód i kwas cytrynowy.

1 saszetka zawiera: 500 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA), 300 mg kwasu askorbowego, 50 mg kofeiny. Lek zawiera sacharozę.

1 tabl. musująca zawiera 330 mg kwasu acetylosalicylowego i 200 mg kwasu askorbowego. Preparat zawiera sód (1 tabl. zawiera 485 mg sodu).

1 tabl. musująca zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego i 200 mg kwasu askorbowego. Lek zawiera sód.

1 saszetka zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego, 300 mg kwasu askorbowego, 200 mg wapnia w postaci laktoglukonianu. Preparat zawiera wodorowęglan sodu i aspartam.

1 tabl. musująca zawiera: 800 mg kwasu acetylosalicylowego i 480 mg kwasu askorbowego. Preparat zawiera sód.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 tabl. zawiera 300 mg lub 500 mg paracetamolu.

1 tabl. zawiera 500 mg kwasu acetylosalicylowego (ASA) i 50 mg kofeiny.

1 tabl. zawiera 250 mg lub 100 mg (mite) lewodopy i 25 mg karbidopy.

1 fiolka (1,3 ml) zawiera 9,75 mg arypiprazolu.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etenzamidu, 50 mg kofeiny. Preparat zawiera laktozę.

1 kaps. twarda zawiera 300 mg paracetamolu, 5 mg chlorowodorku fenylefryny i 25 mg kofeiny.

1 tabl. powl. zawiera 800 mg lub 1,2 g piracetamu. 1 ml roztworu doustnego zawiera 200 mg lub 333 mg piracetamu.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS): przyczyny, objawy i leczenie

Stwardnienie zanikowe boczne (SLA, ALS) to postępująca choroba neurologiczna. Jej istotą jest porażenie neuronów ruchowych, które prowadzi do stopniowego upośledzenia funkcji wszystkich ...

więcej

Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie Choroby nerwowo-mięśniowe: podział, objawy i leczenie

Choroby nerwowo-mięśniowe doprowadzają do nieprawidłowej czynności nerwów oraz mięśni. Objawy choroby nerwowo-mięśniowej to zarówno osłabienie siły mięśniowej czy zaniki mięśni, jak również ...

więcej

Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu Komórki macierzyste w leczeniu porażenia mózgowego i autyzmu

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej już od kilkudziesięciu lat są standardową terapią w leczeniu ponad 80 ciężkich chorób. Najnowsze badania wykazały, że ...

więcej

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) - przyczyny, objawy i leczenie

Parkinsonizm (zespół parkinsonowski) to zespół objawów charakterystycznych dla choroby Parkinsona, które mogą się pojawić nie tylko w przebiegu tej choroby, lecz także ...

więcej

Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie Wgłobienie mózgu: przyczyny, objawy, leczenie

Wgłobienie mózgu polega na nieprawidłowym przemieszczeniu tkanki nerwowej w obrębie czaszki. W zależności od tego, które dokładnie części mózgowia i w jakie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.