Aphtin

1 g roztworu zawiera 200 mg czteroboranu sodu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aphtin but. 15 g, płyn do stos. w j. ustnej 1,82 zł 2018-04-17

Działanie

Preparat o działaniu antyseptycznym. Czteroboran sodu wiąże się nieodwracalnie z białkiem strukturalnym lub czynnościowym komórki drobnoustroju wywołując działanie bakteriostatyczne i przeciwgrzybicze. Wchłania się łatwo z uszkodzonej skóry, błon śluzowych i przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie osiąga w czasie 2-3 h. Nie wiąże się z białkami. Gromadzi się w narządach, powoli przenika barierę krew-mózg. Wydala się z moczem niemal w całości niezmieniony. T0,5 wynosi: 12-27 h.

Dawkowanie

Miejscowo. Smarować miejsca chorobowo zmienione 1-2 kroplami 2-3 razy na dobę. Czas leczenia wynosi 3-10 dni. U dzieci powyżej 1 rż. stosować nie dłużej niż 3-5 dni. U dzieci poniżej 1 rż. lek należy stosować po konsultacji z lekarzem.

Wskazania

Pleśniawki - zakażenie drożdzakowe błony śluzowej jamy ustnej.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub kwas borowy. Rozległe uszkodzenia błon śluzowych. Nie stosować u osób z ciężkim zaburzeniem czynności nerek.

Środki ostrożności

Ze względu na łatwe wchłanianie się czteroboranu sodu przez błony śluzowe i jego powolne wydalanie się z orgazizmu, a co za tym idzie ryzyko kumulacji, nie należy stosować preparatu długotrwale (szczególnie u dzieci). Nie połykać. Ostrożnie stosować u osób z zaburzeniami czynności nerek.

Niepożądane działanie

Przy długotrwałym stosowaniu na uszkodzoną błonę śluzową mogą wystąpić: brak łaknienia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wymioty, biegunki), zaburzenia menstruacji, stany splątania, drgawki, niedokrwistość, osłabienie, łuszczenie się błon śluzowych, zapalenie skóry i uszkodzenie kanalików nerkowych.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych, preparat nie powinien być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Preparaty zawierające sole alkaloidów, chlorek rtęciowy, siarczan cynku, jony metali, gumy, kwasy nieorganiczne mogą inaktywować lek.

Cena

Aphtin, cena 100% 1,82 zł

Preparat zawiera substancję Biborate sodium.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

100 g płynu zawiera wyciąg płynny złożony (0,65:1) z: koszyczka rumianku, kory dębu, liści szałwii, ziela arniki, kłącza tataraku, ziela mięty pieprzowej, ziela tymianku. Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: 50 g etanolu 70% (V/V), 2 g benzokainy.

1 g płynu zawiera 200 mg czteroboranu sodu.

100 g preparatu zawiera: 20 g tlenku cynku, 3 g wyciągu płynnego z pięciornika, 2 g ichtamolu i 1 g boraksu. Preparat zawiera lanolinę.

1 g płynu zawiera 200 mg czteroboranu sodu.

1 g płynu zawiera 200 mg boraksu.

5 g proszku zawiera: 1,74 g boraksu, 1,74 g wodorowęglanu sodu, 750 mg chlorku sodu, 750 mg benzoesanu sodu, 20 mg lewomentolu.

1 g roztworu zawiera 200 mg czteroboranu sodu.

100 g maści zawiera 2 g wyciągu płynnego z pięciornika, 2 g ichtamolu, 20 g tlenku cynku, 1 g boraksu.

1 g roztworu zawiera 200 mg boraksu.

1 g płynu zawiera 200 mg boraksu.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. powl. zawiera 120 mg tlenku bizmutu (jako dicytrynianu tripotasu-bizmutu).

1 amp. (2 ml) zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 100 mg chlorowodorku pirydoksyny, 1 mg cyjanokobalaminy i 20 mg chlorowodorku lidokainy. Preparat zawiera alkohol benzylowy.

1 tabl. powl. zawiera 100 mg chlorowodorku tiaminy, 200 mg chlorowodorku pirydoksyny i 0,2 mg cyjanokobalaminy.

1 kaps. zawiera 2x109 CFU bakterii kwasu mlekowego: Lactobacillus rhamnosus R0011 i Lactobacillus helveticus R0052.

1 draż. zawiera 100 mg benfotiaminy i 100 mg chlorowodorku pirydoksyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 kaps. zawiera 20 mg roztworu olejowego cholekalcyferolu, co odpowiada 500 µg cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3. Kapsułki zawierają olej arachidowy.

1 tabl. powl. zawiera 10 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 25 µg cholekalcyferolu = 1000 j.m.) lub 70 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 175 µg cholekalcyferolu = 7000 j.m.) lub 300 mg koncentratu cholekalcyferolu (co odpowiada 750 µg cholekalcyferolu = 30 000 j.m.). Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

1 ml płynu zawiera 20 000 j.m. witaminy A i 10 000 j.m. witaminy D3 (1 kropla zawiera 588 j.m. witaminy A i 294 j.m. witaminy D3).

1 tabl. o przedłużonym uwalnianiu zawiera 750 mg chlorku potasu, co jest równoważne 391 mg potasu (10 mEq K+). Preparat zawiera laktozę i lak czerwieni koszenilowej.

1 g roztw. zawiera 1,11 mg octanu deksametazonu i 50 mg tymolu.

Nagłówek Porady ekspertów

Zapalenie dziasel u 1.5 rocznego dziecka.
25 lutego 2016

Witam. Mój synek jest w trakcie zabkowania. Wychodzą mu teraz 4. Od soboty staramy się wyleczyć zapalenie dziąseł. Od poniedziałku jest na antybiotyku, ale od dwóch dni dziąsła zaczęły krwawic z byle powodu. W nocy dziecko budzi się z buzia zamówiona ropa. Byliśmy u stomatologa w klinice i stwierdził że " tak może być" i nie przypisał żadnych pomocnych leków. Pediatra zalecila aphtin, flumycon, anaftin baby. Ale to wszystko nie pomaga. Co robić ?

Odpowiedź eksperta:

Nie pisze Pani, z jakiego powodu doszło do takiej sytuacji. Czy synek ma myte dziąsła i zęby? To jest bardzo ważne dla higieny jamy ustnej dziecka. Nie można za pośrednictwem internetu radzić Pani, co w takiej sytuacji robić, tym bardziej że była w pediatry. To jest bardzo trudna sytuacji. Czy Pani synek może jeść i pić? Czy objawy się nasilają? Radzę osobiste konsultacje u dentysty i pediatry.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Agnieszka Sicińska
Zwiń
Ból i pieczenie podniebienia (czerwone plamy), zdjęcia.
30 maja 2014

Witam serdecznie, od 3 dni zmagam się z miejscowym bólem i pieczeniem górnej części podniebienia. Początek problemów rozpoczął się od wyczuwalnego miejscowego opuchnięcia (ok 0,5cm) w tylnej części dziąseł (za 1 - ką oraz 2 - ką) następnie miejscowe opuchnięcie pojawiło się w środkowej części podniebienia (również ok 0,5 cm średnicy). Objawy początkowo wskazywały na podrażnienie dziąseł oraz podniebienia często występujące np po zjedzeniu chipsów lub czegoś co mogło naruszyć lub rozciąć podniebienie. Następnym etapem było wyczuwalne pojawienie się "pęknięć" na opuchniętych miejscach i rozpoczęcie pieczenia (jak przy zadrapaniach). Od dwóch dni stosuje następujące preparaty nie wywołujące wstępnie zmian: - Aphtin Aflofarm - maść zawierającą Choline salicylate, Cetalkonium chloride - tabletki do ssania zawierające Benzalkonium Chlioride - płyn do płukania jamy ustnej LISTERIN - raz imbir Aktualnie jestem na terenie Wielkiej Brytanii i przed wizytą u specjalisty która może być kosztowna chciałbym prosić o poradę. Poniżej są linki do zdjęć jakie udało mi się wykonać telefonem, zaznaczone miejsca są bolące. Jeśli są potrzebne zdjęcia o dużo większej rozdzielczości mogę przesłać mailem. http://images61.fotosik.pl/1025/463cd0d6daf86fe4med.jpg Z góry dziękuje za pomoc.

Odpowiedź eksperta:

Przez Internet nie można leczyć. Musi Pani udać się do lekarza.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Agnieszka Sicińska
Zwiń
co mi jest?
9 listopada 2010
Od dwóch dni swędzi mnie w miejscach intymnych.Wejście do pochwy jest zaczerwienione i lekko pobolewa przy myciu.Czasem gdy chodzę mam uczucie jakby coś siedziało mi w pochwie.Dodam że od kilku miesięcy nie współżyłam więc niczym się nie zaraziłam ale chodzę na basen wię może stamtąd coś przyniosłam?Proszę o radę co mam robić.Stosuję teraz Lacibios Feminę oraz smaruję waginę Aphtinem ale nie wiem co więcej mogę kupić żeby przestało swędzieć.Czy to jest grzybica?

Odpowiedź eksperta:

Nie diagnozuje anie nie leczy się przez internet. Radzę osobiście zgłosić się do lekarza.

Odpowiedzi udzielił ekspert: Barbara Grzechocińska
Zwiń
grzybica języka
10 lutego 2009
Pani doktor, od roku zmagam się z grzybicą języka, brałam już aphtin, nystatyne, mikonazol, flukonazol. Chorujęod marca zeszłego roku po terapii antybiotykowej. Czy mogła by mi Pani doktor coś doradzić? Czy kiedyś się wyleczę? Sylwia

Odpowiedź eksperta:

Witam, wskazane jest udanie się na konsultację do gastrologa specjalizującego się w leczeniu grzybic przewodu pokarmowego. Bliższe dane gdzie znajduje się taka poradnia powinna pani uzyskać w rejonowym oddziale NFZ. Pozdrawiam Dr n.med. Krystyna Knypl
Odpowiedzi udzielił ekspert: Krystyna Knypl
Zwiń
Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić? Biegunka podróżnych – jak sobie z nią poradzić?

Biegunka podróżnych dotyka zwykle turystów odwiedzających kraje z cieplejszym klimatem, ale także gorszymi warunkami sanitarnymi. Biegunka podróżnych jest szczególnie niebezpieczna u dzieci, ...

więcej

10 porad, jak uniknąć Delhi belly 10 porad, jak uniknąć Delhi belly

Na ulicy nie istnieje szczególna etykieta i nie popełnisz faux pas, nie odróżniając widelczyka do ślimaków od widelca do ryb. Kilka porad ...

więcej

Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę Salmonella: objawy. Zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę

Salmonella lubi mięso kurczaka, jajka, lekko rozmrożone lody lub źle przygotowane inne potrawy. W efekcie możesz paść ofiarą zatrucia pokarmowego. Jak się ...

więcej

Choroby jelit Choroby jelit

Choroby jelit są częstą przyczyną dolegliwości z przewodu pokarmowego z bólem brzucha na czele. Warto dowiedzieć się jakie inne objawy mogą świadczyć ...

więcej

Wątroba - mistrz regeneracji

Spośród wszystkich narządów ludzkiego ciała wątroba należy do najbardziej odpornych na działanie czasu. To jednak nie oznacza, że jest niezniszczalna i wyjdzie ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.