Aneptinex

1 tabl. powl. zawiera 12,5 mg soli sodowej tianeptyny.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
  10. Cena
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Aneptinex 90 szt., tabl. powl. 68,01 zł 2018-01-25

Działanie

Lek przeciwdepresyjny. Powoduje wzrost potencjału aktywności elektrycznej komórek piramidowych hipokampa i przywrócenie jego aktywności po jego uprzednim hamowaniu przez chorobę. Tianeptyna, w przeciwieństwie do innych trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, zwiększa wychwyt zwrotny serotoniny w korze i komórkach nerwowych hipokampa. Dodatkowo zwiększa metabolizm dopaminy w mózgu i hamuje uwalnianie acetylocholiny. Tianeptyna zajmuje pośrednią pozycję pomiędzy pobudzającymi, a uspokajającymi lekami przeciwdepresyjnymi. Działa na zaburzenia somatyczne, szczególnie żołądkowo-jelitowe, związane z fobiami i zaburzeniami nastroju. Wchłania się szybko i prawie w całości w przewodzie pokarmowym (biodostępność wynosi 99%) i nie podlega efektowi pierwszego przejścia. Cmax osiąga w czasie 1-2 h po podaniu. W ok. 95-96% wiąże się z białkami osocza. Jest metabolizowana poprzez β-oksydację i (w mniejszym stopniu) poprzez N-demetylację w wątrobie, a także w innych lokalizacjach (np. w osoczu, nerkach). Pochodna kwasu pentanowego (MC5) jest głównym aktywnym metabolitem, pochodna kwasu propionowego (MC3) jest metabolitem nieaktywnym. Biotransformacja tianeptyny zachodzi bez udziału cytochromu P-450. Jest wydalana z moczem, głównie w postaci metabolitów; w ok. 15% z żółcią. T0,5 tianeptyny w fazie eliminacji wynosi 2,5-3 h, natomiast dla aktywnego metabolitu MC5 - 7-8 h. U pacjentów z niewydolnością nerek oraz u osób w podeszłym wieku T0,5 leku jest dłuższy.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zalecana dawka wynosi 1 tabl. 3 razy na dobę (rano, w południe i wieczorem), przed posiłkami. Nie ma konieczności modyfikacji dawki u pacjentów uzależnionych od alkoholu z lub bez marskości wątroby. U pacjentów powyżej 70 rż. oraz w przypadku niewydolności nerek dawka powinna zostać zredukowana do 2 tabl. na dobę. Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności preparatu u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 rż.

Wskazania

Leczenie depresji u dorosłych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Skojarzenie z inhibitorami MAO: przed rozpoczęciem leczeniem tianeptyną należy zachować dwutygodniowy odstęp czasu pozakończeniu leczenia inhibitorami MAO; w przypadku zastąpienia tianeptyny inhibitorem MAO należy przerwać stosowanie tianeptyny przynajmniej 24 h wcześniej.

Środki ostrożności

Lek nie powinien być stosowany w leczeniu dzieci i młodzieży <18 lat - brak danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania, gł. wpływu leku na wzrost, dojrzewanie, rozwój poznawczy i behawioralny, ponadto u dzieci i młodzieży leczonych lekami przeciwdepresyjnymi częściej obserwowano zachowania samobójcze (próby samobójstwa i myśli samobójcze) oraz wrogość (szczególnie agresję, zachowania opozycyjne i buntownicze); jeśli w oparciu o istniejącą potrzebę kliniczną zostanie jednak podjęta decyzja o leczeniu, pacjent powinien być uważnie obserwowany pod kątem objawów samobójczych. Wszystkich pacjentów leczonych tianeptyną należy obserwować pod kątem występowania myśli i zachowań samobójczych (szczególnie w początkowej fazie leczenia oraz po zmianie dawki leku); dotyczy to zwłaszcza pacjentów w wieku <25 lat oraz pacjentów z zachowaniami lub myślami samobójczymi w wywiadzie. Tianeptynę należy odstawić na 24-48 h przed znieczuleniem ogólnym. W przypadku zabiegów nagłych, zabieg operacyjny może być wykonany bez względu na czas przyjęcia ostatniej dawki leku, jednak pacjenta należy uważnie obserwować w okresie pooperacyjnym. Podobnie jak inne leki psychotropowe, tianeptyny nie należy odstawiać nagle - dawkę należy stopniowo zmniejszać w okresie 7 do 14 dni. Nie podawać dawki większej niż zalecana. Podczas leczenia tianeptyną należy unikać spożywania alkoholu. W przypadku ciężkiej niewydolności nerek należy rozważyć zmniejszenie dawki.

Niepożądane działanie

Często: jadłowstręt, koszmary senne, bezsenność, senność, zawroty głowy, ból głowy, omdlenie, drżenia, tachykardia, skurcze dodatkowe, ból w klatce piersiowej, uderzenia gorąca, duszność, ból żołądka, ból brzucha, uczucie suchości błony śluzowej jamy ustnej, nudności, wymioty, zaparcia, wzdęcia, ból mięśni, ból lędźwiowy, astenia, uczucie dławienia w gardle. Niezbyt często: nadużywanie i uzależnienie od leku (szczególnie u pacjentów <50 lat z uzależnieniem od alkoholu lub leków w wywiadzie), wysypka (grudkowo-plamista lub rumieniowa), świąd, pokrzywka. Częstość nieznana: hiponatremia, stan splątania, omamy, zaburzenia pozapiramidowe, dyskinezy, trądzik, w wyjątkowych przypadkach zapalenie pęcherzowe skóry, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych, zapalenie wątroby (w wyjątkowych przypadkach może być ciężkie), podczas leczenia tianeptyną lub wkrótce po jej odstawieniu zgłaszano przypadki myśli lub zachowań samobójczych.

Ciąża i laktacja

Korzystne jest, aby kobieta podczas ciąży zachowywała równowagę psychiczną. Jeśli leczenie jest konieczne, aby to zapewnić, terapię powinno się rozpocząć lub kontynuować za pomocą niezbędnej dawki przez całą ciążę, jeżeli to możliwe, w monoterapii. Wyniki badań na zwierzętach nie są niepokojące, ale dane kliniczne są niedostateczne. Z tego względu zaleca się unikanie stosowania tianeptyny w jakimkolwiek okresie ciąży. Jeśli rozpoczęcie lub kontynuowanie leczenia tianeptyną okazuje się korzystne podczas ciąży, monitorując noworodka należy wziąć pod uwagę farmakologiczny profil substancji czynnej. Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne są wydzielane do mleka matki, dlatego nie zaleca się karmienia piersią podczas leczenia. Badania dotyczące płodności nie wykazały istotnego wpływu na płodność szczurów; brak dostępnych klinicznych danych u ludzi.

Uwagi

U niektórych pacjentów może wystąpić zaburzenie sprawności psychomotorycznej - należy zwrócić uwagę kierowcom i operatorom maszyn na możliwość wystąpienia senności związanej z preparatem.

Interakcje

Nie należy stosować tianeptyny z nieodwracalnymi inhibitorami MAO (iproniazyd) ze względu na ryzyko wystąpienia zapaści krążeniowej, napadowego nadciśnienia tętniczego, hipertermii, drgawek, zgonu.

Cena

Aneptinex, cena 100% 68,01 zł

Preparat zawiera substancję Tianeptine sodium.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

1 tabl. zawiera: 12,5 mg soli sodowej tianeptyny.

1 tabl. zawiera 12,5 mg soli sodowej tianeptyny (oraz 0,008 mg czerwieni koszenilowej).

1 tabl. zawiera 12,5 mg soli sodowej tianeptyny. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 12,5 mg tianeptyny sodowej.

1 tabl. powl. zawiera 12,5 mg soli sodowej tianeptyny.

Najczęściej wyszukiwane

1 tabl. zawiera 200 mg karbamazepiny.

1 tabl. zawiera 20 mg cynaryzyny i 40 mg dimenhydraminy.

1 tabl. zawiera 300 mg kwasu acetylosalicylowego, 100 mg etoksybenzamidu oraz 50 mg kofeiny.

1 tabl. do ssania zawiera 60 mg mieszaniny mentolu i izowalerianianu mentylu. Preparat zawiera sacharozę.

1 tabl. powl. zawiera 37,5 mg chlorowodorku tramadolu i 325 mg paracetamolu. 1 tabl. powl. forte zawiera 75 mg chlorowodorku tramadolu i 650 mg paracetamolu; tabl. powl. forte zawierają laktozę.

1 kaps. twarda zawiera 75 mg, 150 mg lub 300 mg pregabaliny.

1 tabl. powl. zawiera 800 mg lub 1200 mg piracetamu; lek zawiera laktozę.

1 tabl. zawiera 8 mg, 16 mg lub 24 mg dichlorowodorku betahistyny. Preparat zawiera laktozę.

Bilobil. 1 kaps. zawiera 40 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), standaryzowanego na zawartość glikozydów flawonowych (24-29%), terpenów laktonowych (6-9%) i bilobalidu; kaps. zawierają laktozę. Bilobil Forte. 1 kaps. zawiera 80 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego, co odpowiada: 17,6-21,6 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 2,24-2,72 mg ginkgolidów A, B i C; 2,08-2,56 mg bilobalidu; kaps. Forte zawierają laktozę oraz glukozę. Bilobil Intense. 1 kaps. zawiera 120 mg wyciągu suchego z liści miłorzębu japońskiego (35-67:1), co odpowiada: 26,4-32,4 mg flawonoidów w postaci glikozydów flawonowych; 3,36 do 4,08 mg (6%) - 7,2 mg ginkgolidów A, B, C; 3,12-3,84 mg bilobalidu; kaps. Intense zawierają laktozę oraz glukozę.

1 kaps. zawiera 30 mg lub 60 mg duloksetyny (w postaci chlorowodorku); kapsułki zawierają laktozę oraz czerwień Allura (E129), ponadto kaps. 60 mg zawierają żółcień pomarańczową (E110).

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Paraliż kleszczowy: objawy, przyczyny i leczenie Paraliż kleszczowy: objawy, przyczyny i leczenie

Paraliż kleszczowy może wystąpić po ukąszeniu przez kleszcza. Paraliż kleszczowy może pojawić się u każdego, jednak najczęściej na jego objawy narażone są ...

więcej

Autyzm u dorosłych. Jak wygląda życie dorosłego autysty Autyzm u dorosłych. Jak wygląda życie dorosłego autysty

Autyzm u dorosłych ma wiele obliczy. Trudno opisać dorosłego autyka, tak jak trudno sklasyfikować samą chorobę. Ania z diagnozy: "autyzm" właściwie się ...

więcej

Autyzm wysokofunkcjonujący Autyzm wysokofunkcjonujący

Autyzm wysokofunkcjonujący nie widnieje w medycznych klasyfikacjach, a mimo tego dość często można się natknąć na ten termin w różnych źródłach. Określa ...

więcej

Autyzm (zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyczyny, rodzaje, objawy, terapia Autyzm (zaburzenia ze spektrum autyzmu) - przyczyny, rodzaje, objawy, ...

Autyzm (a mówiąc poprawnie, zaburzenia ze spektrum autyzmu) to problem, którego obawia się wielu rodziców małych dzieci. Czym spowodowane są, związane z ...

więcej

Czym grozi nieprzespana noc? Co się dzieje w mózgu po bezsennej nocy? Czym grozi nieprzespana noc? Co się dzieje w mózgu ...

Podobno małe zaburzenia snu jeszcze nikomu krzywdy nie wyrządziły. Jednak wyobraźcie sobie, jak wiele wypadków drogowych było spowodowanych tym, że kierowcy byli ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.