Androtop

1 saszetka (5 g) zawiera 50 mg testosteronu.

  1. Działanie
  2. Dawkowanie
  3. Wskazania
  4. Przeciwwskazania
  5. Środki ostrożności
  6. Niepożądane działanie
  7. Ciąża i laktacja
  8. Uwagi
  9. Interakcje
Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Androtop 30 saszetek, żel 238,60zł 2017-10-31

Działanie

Preparat testosteronu w żelu do podawania przezskórnego. Testosteron to endogenny androgen odpowiadający za rozwój zewnętrznych i wewnętrznych narządów płciowych oraz za zachowanie drugorzędowych cech płciowych. Zwiększa anabolizm białek i rozwój mięśni szkieletowych, wpływa na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej w organizmie, zmniejsza wydalanie azotu, sodu, potasu, chlorków, fosforanów z moczem, zmniejsza wydzielanie gonadotropin przez przysadkę. Przez skórę wchłania się od 9 do 14% podanej dawki. Drogą dyfuzji testosteron przenika do krążenia ogólnego, gdzie utrzymuje się jego względnie stałe stężenie w ciągu 24 h cyklu (dobowe zmiany stężenia mają amplitudę podobną do zmian w ramach rytmu okołodobowego wydzielania endogennego testosteronu). Podawanie preparatu w dawce 5 g powoduje zwiększenie stężenia testosteronu w osoczu o ok. 2,5 ng/ml (8,7 nmol/l). Po zakończeniu leczenia stężenie testosteronu zaczyna zmniejszać się po 24 h, do normy wraca po 72-96 h od podania ostatniej dawki. Najważniejszymi czynnymi metabolitami są dihydrotestosteron i estradiol. Testosteron wydalany jest z głównie z moczem i z kałem w postaci sprzężonych metabolitów.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli mężczyźni: zalecana dawka to 5 g żelu raz na dobę, codziennie o tej samej porze (najlepiej rano). Dawka dobowa powinna być skorygowana w zależności od odpowiedzi klinicznej lub wyników badań laboratoryjnych. Oznaczenia testosteronu w surowicy w celu korekty dawki należy wykonać nie wcześniej niż 3-go dnia terapii, najlepiej po tygodniu. Wielkość dawki koryguje się stopniowo o 2,5 g żelu jednorazowo. Nie należy przekraczać dawki 10 g żelu na dobę. Żel rozsmarować cienką warstwą na czystej, suchej, zdrowej skórze obu barków lub ramion lub brzucha. Żelu nie trzeba wcierać w skórę. Pozostawić do wyschnięcia na 3-5 min przed ubraniem się. Po nałożeniu preparatu umyć ręce wodą z mydłem. Zaleca się zachowanie 6 h przerwy między aplikacją preparatu i kąpielą. Nie stosować na okolice narządów płciowych.

Wskazania

Terapia zastępcza testosteronem u pacjentów z męskim hipogonadyzmem, po potwierdzeniu niedoboru testosteronu na podstawie cech klinicznych i badań biochemicznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Rozpoznanie lub podejrzenie raka gruczołu krokowego lub raka sutka. Dzieci i młodzież poniżej 18 lat.

Środki ostrożności

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykluczyć raka gruczołu krokowego. W trakcie leczenia konieczne jest regularne kontrolowanie stanu gruczołu krokowego i sutków (co najmniej raz w roku, a u pacjentów w podeszłym wieku i z grupy podwyższonego ryzyka - 2 razy w roku). Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą nowotworową, u których występuje podwyższone ryzyko hiperkalcemii. U pacjentów z ciężką niewydolnością serca, wątroby lub nerek preparat może powodować obrzęki z zastoinową niewydolnością krążenia lub bez. Preparat należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca, nadciśnieniem, z padaczką i migreną. Preparat nie powinien być stosowany przez kobiety ze względu na możliwe działania wirylizujące. Istnieją doniesienia o zwiększonym ryzyku pojawienia się bezdechu sennego u osób leczonych estrami testosteronu (szczególnie u osób z przewlekłymi chorobami dróg oddechowych i otyłych). Należy zachować szczególną ostrożność, aby preparat nie został przekazany innym osobom w trakcie bezpośredniego kontaktu przez skórę.

Niepożądane działanie

Bardzo często: odczyny skórne (rumień, trądzik, suchość skóry, odczyn w miejscu aplikacji); często: zaburzenia ze strony gruczołu krokowego, ginekomastia, mastodynia, ból i zawroty głowy, parestezje, amnezja, przeczulica, zaburzenia nastroju, nadciśnienie tętnicze, biegunka, łysienie, pokrzywka, policytemia, zmiany stężenia lipidów we krwi, zwiększenie hematokrytu, zwiększenie liczby czerwonych krwinek, zwiększenie stężenia hemoglobiny. Inne działania niepożądane obserwowane w trakcie leczenia preparatami zawierającymi testosteron (podawanymi doustnie lub w iniekcjach): zmiany libido, zwiększona częstotliwość erekcji, zaburzenia lub zmniejszenie spermatogenezy w wyniku czego następuje zmniejszenie jąder (duże dawki), priapizm, zaburzenia prostaty, rak prostaty (dane niejednoznaczne), utrudnione oddawanie moczu, zwiększenie masy ciała, zmiany stężenia elektrolitów - retencja sodu, chloru, potasu, wapnia, fosforanów nieorganicznych i wody, obrzęki (duże dawki i (lub) długotrwałe leczenie), kurcze mięśni, nerwowość, depresja, wrogość, bezdech nocny, żółtaczka i nieprawidłowe wyniki badań czynności wątroby (bardzo rzadko), trądzik łojotok, łysienie, reakcje nadwrażliwości.

Ciąża i laktacja

Preparat przeznaczony wyłącznie dla mężczyzn. Kobiety w ciąży muszą unikać kontaktu z miejscami nałożenia preparatu.

Uwagi

U pacjentów długotrwale leczonych androgenami należy okresowo kontrolować stężenie hemoglobiny, hematokryt (pod kątem policytemii), czynność wątroby oraz oznaczać profil lipidowy. Substancja czynna preparatu może dawać pozytywny wynik testów antydopingowych.

Interakcje

Testosteron nasila działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych. Równoczesne podawanie z kortykosteroidami lub kortykotropiną (ACTH) zwiększa ryzyko wystąpienia obrzęków, zwłaszcza u pacjentów z chorobami serca, nerek lub wątroby.

Preparat zawiera substancję Testosterone.

Lek refundowany: NIE

Lista leków zawierających te same substancje czynne

Jeden 5g pojemnik z pojedynczą dawką leku zawiera 50 mg testosteronu. Preparat zawiera glikol propylenowy.

1 ampułka (1 ml) zawiera 60 mg fenylopropionianu testosteronu, 30 mg propionianu testosteronu, 60 mg izokapronianu testosteronu, 100 mg dekanonianu testosteronu. Preparat zawiera olej arachidowy z orzeszków ziemnych oraz alkohol benzylowy.

1 g żelu zawiera 20 mg testosteronu.

1 saszetka (5 g) zawiera 50 mg testosteronu.

Najczęściej wyszukiwane

Opakowanie zawiera 21 tabl. o składzie: 0,15 mg dezogestrelu i 0,02 mg etynyloestradiolu.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. powl. zawiera 0,03 mg etynyloestradiolu i 2 mg octanu chlormadynonu. Preparat zawiera laktozę.

System w kształcie pierścienia, zawierający 11 mg etonogestrelu oraz 3,474 mg etynyloestradiolu. System uwalnia średnio 0,12 mg etonogestrelu i 0,015 mg etynyloestradiolu na dobę, przez okres 3 tygodni.

1 tabl. biała zawiera 2 mg walerianianu estradiolu; 1 tabl. niebieska zawiera 2 mg walerianianu estradiolu i 10 mg octanu medroksyprogesteronu. Lek zawiera laktozę.

1 tabl. o zmodyfikowanym uwalnianiu zawiera 680 mg cytrynianu potasu.

1 tabl. powl. zawiera 1 mg lub 2 mg winianu tolterodyny. 1 kaps. o przedł. uwalnianiu zawiera 4 mg winianu tolterodyny; kaps. zawierają laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 3 mg drospirenonu oraz 0,02 mg lub 0,03 mg etynyloestradiolu; preparat zawiera laktozę.

Femoston: opakowanie składa się z 14 tabl. ceglastoczerwonych zawierających 2 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego i 14 tabl. żółtych zawierających 2 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego oraz 10 mg dydrogesteronu. Preparat zawiera laktozę. Femoston mite: opakowanie składa się z 14 tabl. białych zawierających 1 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego i 14 tabl. szarych zawierających 1 mg 17β-estradiolu w postaci estradiolu półwodnego oraz 10 mg dydrogesteronu. Preparat zawiera laktozę.

1 tabl. powl. zawiera 2 mg dienogestu i 0,03 mg etynyloestradiolu. Preparat zawiera laktozę.

Informacje o lekach dostarcza:
Pharmindex
Najpopularniejsze artykuły
Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu! Pokonujemy MITY na temat nietrzymania moczu!

Prawie połowa Polek (45%) uważa, że wystąpienie dolegliwości nietrzymania moczu (NTM) powodowałoby u nich konieczność rezygnacji z prowadzenia aktywnego trybu życia – ...

więcej

5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu 5 najczęstszych pytań na temat nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu to schorzenie, które występuje coraz częściej. Borykają się z nim ludzie starsi i młodsi, kobiety i mężczyźni. Czy z nietrzymaniem ...

więcej

Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza? Jak się uchronić przed zapaleniem pęcherza?

Zapalenia pęcherza możemy nabawić się przez cały rok, jednak sezon jesienno-zimowy sprzyja temu szczególnie. Częste przeziębienia, wychłodzenie i osłabienie organizmu to czynniki ...

więcej

Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne Nowoczesne metody leczenia nietrzymania moczu – inwazyjne i nieinwazyjne

Wbrew obiegowym opiniom, nietrzymanie moczu – niezależnie od jego rodzaju i przyczyny – można skutecznie leczyć. Niestety wiele osób uważa ten problem ...

więcej

Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków Nietrzymanie moczu może być efektem choroby lub złych nawyków

Nietrzymanie moczu to przewlekła choroba, która dotyka wiele osób, choć tylko niewielka część chorych otwarcie mówi o tej dolegliwości. W zależności od ...

więcej

Zdrowa społeczność

Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia.